ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خودارضایی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.

آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ خود ارضایی به خودی خود یک رفتار سالم و طبیعی جنسی است اما چنانچه به شکل اعتیاد رفتاری تظاهر پیدا کند و به شکلی افراطی انجام شود مشکلات جسمی و روانی زیادی وارد می کند. خود ارضایی در مردها و زن ها باعث احساس گناه بعد و هنگام آن می گردد. برخی از افراد تصور می‌کنند که خود ارضایی فقط مخصوص مردان است اما جالب است بدانید که خود ارضایی در زنان هم شایع می باشد. برای آشنایی بیشتر با عوارض خود ارضایی در ادامه مقاله با ما همراه باشید. برای کسب آگاهی بیشتر با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

خود ارضایی و پیامدهای روحی و روانی آن

در زبان عامیانه به خود ارضایی استمنا هم گفته می شود. تعاریف متعددی از خودارضایی وجود دارد. تماس آگاهانه فقط با اندام های تناسلی خودش جهت افزایش برانگیختگی جنسی  و کسب لذت را خود ارضایی می گویند. خود ارضایی به معنای این است که فرد اندام های تناسلی خودش را تحریک کند تا به ارگاسم برسد.

اعتیاد به خودارضایی یکی از انواع اعتیاد محسوب می‌شود که بسیاری از مواقع بد تعبیر شده است. بسیاری از افراد هستند که به صورت تعصبی استدلال می‌کنند که آن یک اعتیاد نیست بلکه یک عمل طبیعی است که هر موقع بخواهید می توانید انجام دهید. برخی هم هستند که این کار را انجام می‌دهند و معتاد می‌شوند و نمی‌توانند آن را متوقف کند و در ازای از دست دادن کنترل زندگی متوجه می‌شوند که کار مناسبی نبوده است. نیاز به تکرار خود ارضایی آنچنان زیاد است که فرد معتاد قدرتی در برابر عدم خود ارضایی ندارد. این میل سحرکننده و قوی پایه و اساس بیشتر اعتیاد جنسی است.

خود ارضایی تاثیرات روحی و روانی زیادی بر زنان و مردان می گذارد. برخی از از تاثیرات خود ارضایی شامل موارد زیر می شوند:

1-رفتار شما با بدنتان

بدن انسان یکی از پیچیده ترین دستگاه های عالم خلقت است که باید از آن درست استفاده کرد. حالت شما و میزان شادی شما تاثیر مستقیمی از رفتار شما با بدن می گیرد. اعتیاد به خود ارضایی تاثیر مستقیم بر سلامت روان می گذارد این مسئله مخصوصاً در مورد خود ارضایی می کند چرا که شما با بدنتان بدرفتاری می کنید. هر کسی که با بدن خود این کارها را انجام دهد به طور غریزی احساس نامطلوبی پیدا می کند. بعضی از افراد این احساسات ناخوشایند را نادیده می‌گیرند و نشان می‌دهند که خوشحال هستند در حالی که واقعاً این گونه نیست چرا که در صلح با خود به سر نمی‌برند.

2-خود ارضایی و اعتماد به نفس

هنگامی که نتوانید بر هیچ یک از بخش های زندگی کنترلی داشته باشید احساس خوبی ندارید. اعتیاد به خودارضایی سبب می‌شود که شما مدیریتی بر خواست خود نداشته باشید و این بدن و نفس شماست که بر شما تاثیر می گذارد. وقتی بدن شما برانگیختگی جنسی را حس می‌کند شما حس می کنید که حق انتخابی ندارد و هر آنچه او بخواهد انجام می دهید. این احساس اسیر شدن منجر به کم شدن اعتماد به نفس و توانایی شما در کنترل خیلی از جنبه های زندگیتان می شود. وقتی شما بتوانید هدف مشخصی را انجام بدهید این به شما در توانایی کنترل به خودتان اعتماد به نفس میدهد. وقتی خودارضایی می کنید طبیعتا اعتماد به نفس شما از بین می رود.

3-آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ | مدیریت بدن

خود ارضایی از لحاظ احساسی زیان آور است. بدن شما برای این خلق شده که جهت یک هدف خوب به کار گرفته شود و درس مهمی به شما بیاموزد. طوری که شخصیت شما قوی شود و رشد کند. شما می خواهید بدنتان و سرنوشت آن را کنترل کنید. با کنترل و مهار کردن نفس و کالبد تان قوی و دلگرم می شوید. بیشتر افراد موفق و دارای اعتماد به نفس کسانی هستند که یاد گرفتند خوددار باشند.

وقتی شما ازدواج می کنید از بدنتان برای ایجاد یک عشق در رابطه جنسی همراه با احساسات عمیق با فرد دیگر استفاده می کنید. این عمل سهیم کردن احساس با فرد دیگری بوده و پیوند و یکی شدن را ایجاد می‌کند که هرگز در خود ارضایی تجربه نمی شود. افراد مجرد قبل از ازدواج لازم است بر جسم و نقش آن کنترل داشته باشند و گرنه فعالیت جنسی زیادی برای آن ها لذت بخش نخواهد بود. خود ارضایی عمل خود خواهانه ای است که در آن هیچ پیوند عاشقانه ای خلق نمی گردد.

4-آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ | روابط عاشقانه

زندگی با انواع رابطه های عاشقانه کاری حرفه‌ای و دوستان سر و کار دارد. وقتی فردی خود ارضایی می کند توانایی ایجاد ارتباط اجتماعی او کم می شود. خود ارضایی شما را گوشه گیر و درونگرا می کند. خودارضایی سبب می شود که شما کمتر بیرون بروید و از شرم خودتان را از دیگران جدا کنید. شاید شما در شلوغی احساس بدی داشته باشید چرا که در روش معاشرت سالم نمی توانید رفتارتان را مدیریت نمایید.

خودارضایی در رابطه های عاشقانه و تاثیرگذار است. خود ارضایی تاثیرات ناخوشایندی در بخش فیزیکی رابطه عاشقانه و گرایش به نادیده گرفتن دوستی و نیازهای اساسی می گذارد که در زناشویی خوشایند نیست چرا که خود ارضایی یک عمل خود خواهانه محسوب می شود. از آنجا که شما با خودتان رابطه برقرار می کنید نیازی به شریک جنسی پیدا نمی کنید.

5-ارتباط جنسی و ورزش

به تازگی محققان از وجود نیروی جنسی اطلاع پیدا کردند و تلاش می کند تا از این نیرو استفاده کرده و آن را برای موارد دیگری ذخیره کنند. در ورزش مشت زنی هر مربی کارآمدی در حین دوره آمادگی بوکسور خود را برای ۹۰ روز از برقراری رابطه جنسی منع می کند تا انرژی او بیشتر شود و بتواند مشت های محکم تری به حریف وارد کند. در تیم های فوتبال هم بازیکنان از روز قبل از انجام بازی به حومه شهر می روند تا انرژی آن ها بر اثر برقراری رابطه زناشویی از بین نرود.

گزارش علمی نشان می دهد که تستوسترون نقش مهمی در شکل گیری رفتار افراد دارد. این هورمون به عنوان نوعی محرک است که در کلیه حالات فردی از جمله عصبانیت و پرخاشگری تاثیر گذار است. در کل دنیا افراد کمی هستند که از نظر اقتصادی کنترل همه افراد را به دست بگیرند. این افراد از قدرت رابطه جنسی هم به خوبی اطلاعات دارند. به همین علت همه امکانات موجود را فراهم می‌کنند تا ذهن انسان های دیگر را تنها به این امر متمرکز کرده و کاری کنند که آن ها تحت فرمان شان باشند. آن ها به خوبی می دانند که انسان های سبک عقل شهوت زیادی دارند و بر روی میل جنسی خود کنترلی ندارند.

 خودارضایی و کیست

خود ارضایی در مراحل مختلف زندگی

خودارضایی در مراحل مختلف سنی به دلایل گوناگونی صورت می‌گیرد. گروه‌های سنی که به شکل های مختلف به این عمل می پردازند و علت خودارضایی در سنین مختلف  عبارتند از:

 • نوزادان: نوزادان به عنوان بخشی از کاوش عمومی در بدن خودشان اقدام به خودارضایی می کنند.
 • کودکان کم سن و سال: برای این دسته خود ارضایی معمولاً با تخیلات جنسی همراه نیست. کودکان کم سن و سال به بررسی نگرش والدین خود به خود ارضایی می پردازند. چنانچه پدر و مادر در مقابل خود ارضایی کودکان واکنش نامطلوبی نشان دهند کودک نسبت به احساسات و رفتارهای جنسی همراه با شرم و خجالت پیدا می کند.
 • نوجوانان: خود ارضایی در بین این گروه سنی چه در بین دخترها و چه در میان پسران بسیار رایج است. بسیاری از نوجوانان نسبت به اندام های در حال رشد و کامل شدن احساسات جنسی خودشان نگران و نامطمئن هستند. گفته های متضاد و داده های غلط والدین و سایرین می تواند اضطراب و ناراحتی آنها را بیشتر کند.
 • بزرگسالان: بعضی از افراد حدس میزنند که خود ارضایی فقط عملی مناسب برای افراد فاقد شریک جنسی است ولی بیشتر افراد حتی بعد از داشتن یک شریک جنسی دائمی هم همچنان دست خود ارضایی می زنند. این ایده که بزرگسالانی که خودارضایی می کنند بایستی منحرف و یا دارای نقص باشند کاملا نادرست است. خود ارضایی یک بخش از زندگی فرد است صرف نظر از این که دارای شریک جنسی است یا خیر. برای آشنایی با علت خودارضایی در مردان کلیک کنید.

خود ارضایی در کودکان

خود ارضایی در بین کودکان کم سن و سال یک اتفاق رایج است. در بیشتر موارد خود ارضایی به عنوان یک رفتار نرمال در کودکان همه سنین مشاهده می شود. کودکان معمولاً خود ارضایی را از حدود ۱۸ ماهگی شروع می‌کنند. خود ارضایی معمولا بین سنین ۳ تا ۵ سالگی به اوج خودش می رسد. بعد از آن از میزان آن به تدریج می شود تا هنگامی که بلوغ شروع می شود. خیلی از والدین هنگام مواجهه با خود ارضایی فرزندشان دچار عصبانیت یا شک می شوند. لازم است آن ها بدانند که هیچ صدمه جسمانی در نتیجه خودارضایی متوجه کودک نخواهد شد. برای آشنایی با جبران آسیب های خودارضایی کودکان کلیک کنید.

در بیشتر موارد این برخورد و واکنش والدین است که سبب به وجود آمدن مشکلات در آینده فرزند می شود. تحقیقات نشان دهنده این است که برخورد والدین با خود ارضایی کودکان در نگرش و رفتار جنسی آنان در آینده تاثیر گذار است. والدینی که می خواهند بر خودارضایی کودک خود کنترل داشته باشند لازم است از این نکته آگاه شوند که رفتارهای شدید با کودک می تواند مشکلات جنسی را برای آن ها در بزرگسالی ایجاد کند. برای آشنایی با انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟

یکی دیگر از سوالات رایج این است که آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ یا اینکه ارتباط بین خود ارضایی و کیست تخمدان چه چیزی است. موارد زیادی که می تواند از پیامدهای ناشی از خود ارضایی باشد در این مقاله بررسی شد اما در مورد اینکه آیا خود ارضایی کیست ایجاد می کند یا خیر یا حتی نازایی به همراه می آورد هنوز تحقیقات علمی و ثابت شده ای وجود ندارد.

خود ارضایی می تواند بر عفونت دستگاه تناسلی زنان  و حتی مردان تأثیر بگذارد. خود ارضایی هم در مردان و هم زنان سبب ایجاد حساسیت های پوستی و سوزش می گردد. در این مواقع احتمال دارد قرمزی پوست لکه های قارچی و یا حتی جوش های ریز در ناحیه تناسلی ایجاد شوند. نشانه های عفونت ناشی از خودارضایی شامل تب و لرز، تکرر ادرار، احساس سوزش، درد کلیه و ادرار قطره قطره می شود.

آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ | خود ارضایی و پروستات

یکی از سوالات مهم این است که خودارضایی سبب سرطان می شود یا خیر. سطح بالای هورمون های جنسی مردانه آندروژن احتمال دارد عامل ایجاد سرطان پروستات را بیشتر کند اما مطالعات گوناگونی در این رابطه انجام شده است که به نتایج مختلفی رسیدند. حدود نیمی از مردان دچار سرطان پروستات در سن ۶۰ سالگی بودند. بهتر است بدانید که نزدیکی جنسی بر خطر ابتلا به سرطان پروستات تاثیر نمی گذارد اما خود ارضایی زیاد به روش های مختلف در زمان های مختلف زندگی تاثیرات گوناگونی می گذارد. خود ارضایی همیشگی در بین مردان ۲۰ تا ۳۰ ساله احتمال ایجاد سرطان پروستات را بالا می برد.

سایر باورهای مرتبط با خودارضایی

همانطور که می دانید رابطه جنسی به شکل طبیعی باعث خستگی جسمی می شود و افراد معمولا بعد از ارگاسم تمایل به استراحت دارند. حال تصور کنید که خودارضایی انجام دهند و از آن جا که در استمناء، کنترل تمام مراحل تا رسیدن به ارگاسم به عهده خود فرد است، انرژی زیادی از دست می دهد تا ارضا شود. پس میزان خستگی و بی حالی بیشتری تجربه می کند و اگر اقدام به خودارضایی برای فرد، تبدیل به عادت و اعتیاد شود در دراز مدت، شخص به ضعف بدن و خستگی دائمی مبتلا می شود و عموما انرژی لازم را نخواهد داشت.

از دیگر عوارض استمنا برای مردان، تحمل درد استخوان و کمر درد است. زمان انزال مقدار زیادی کلسیم از بدن مرد دفع می شود که در خودارضایی و تکرار آن، باعث به وجود آمدن دردهای استخوانی و درد در ناحیه کمر می شود. ضعف اعصاب در نتیجه فشارهای روحی ناشی از انجام خودارضایی علیرغم تلاش برای کاهش آن، عارضه دیگر استمنا در مردان است. در اثر خودارضایی زیاد به مرور زمان، فرد اعصاب ضعیفی پیدا می کند. طوری که به محرک های کوچک محیطی نیز حساس می شود و اعصاب گفت و گو و محیط شلوغ را ندارد در اثر سرخوردگی از عدم موفقیت در کنترل میزان خودارضایی ها زود عصبی می شود و از او شخصی پرخاشگر و بداخلاق می سازد.

راه های ترک خود ارضایی

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که افراد زیادی دچار خود ارضایی می شوند و خیلی از آنها هم توانستند از آن دست بکشند. توصیه می شود که ابتدا خود ارضایی را بپذیرید. به این معنا که بپذیرید چه مدت زمانی هست دست به این عمل غیر اخلاقی میزنید و حالا تصمیم به ترک خودارضایی را نگرفته اید. این توانایی را در خودتان تقویت کنید که فکرتان را بر روی چیزهای دیگری متمرکز کنید. شاید این کار زمان بر باشد اما به تدریج می توانید بر افکار خود مسلط شوید و هرچیزی را به ذهنتان راه ندهید.

اگر فردی در گذشته زیاد خود ارضایی می کرده و حالا تصمیم به ترک بگیرد خودش تغییرات را متوجه می شود و می تواند مقادیر زیادی انرژی و توانایی های ذهنی اش را ذخیره کند و بدون احساس ترس و واهمه با حقایق روبرو شود. راه های دیگر این است که عادت های سالم را در خود ایجاد کنید. مثلاً برای ترک خودارضایی زنان و دختران لازم است تصاویر محرک جنسی اجتناب کنید به جوک های نامناسب گوش ندهید. دوستان سالم انتخاب کنید و از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان خودداری کنید. همچنین مصرف بیش از اندازه گوشت گاو به ویژه در موقعی شام خودداری کنید. مصرف یک وعده غذایی حیوانی آن هم در ناهار کافی است.

راه های جلوگیری از خودارضایی

برای این که خودارضایی را درمان کنید و از تکرار مجدد آن جلوگیری کنید، باید در نظر داشته باشید که این کار اصلا راحت نیست. نیاز به تصمیم جدی همراه با تعهد دارد که باید به آن پایبند باشید و در طول انجام آن ممکن است، بارها زیر قول خود بزنید. اما نباید ناامید بشوید. بدانید که تمایل به خودارضایی شدید است و اگر در ترک آن شکست خوردید، باز هم درمقابل آن بایستید. تا جایی که دوری از استمنا برای شما تبدیل به یک اقدام و عادت جدی شود. برای ترک خودارضایی لازم است، یک سری باید و نباید ها را رعایت کنید. در این تصمیم می توانید با کمک سکس تراپی و سکس تراپیست جدی تر و اصولی تر اقدام نمایید.

حذف همنشین محرک

اگر همنشین یا دوستی دارید که شما را برای انجام خودارضایی تحریک یا تشویق می کند یا عادت به استمناء دارد، این یعنی محرکی که نادرستی خودارضایی را در ذهن شما کمرنگ کرده است. بنابراین با اشخاصی بگردید که از این فضای فکری فاصله دارند و ذهن شما را به این کار تشویق نمی کنند. برای مطالعه مقاله علـت تحریک پذیری زیاد را کلیک کنید.

نکاتی در رابطه با ترک خودارضایی

برای ترک هر عادت نامناسبی لازم است که فرد ابتدا عزم و اراده آن را در خود پرورش دهد.

 • اولین قدم برای درمان اعتقاد به تغییر رفتار و دگرگونی نیازمند گذشت زمان انتخاب راه مناسب و به کارگیری دقیق دستورالعمل ها می باشد. از همه اینها اساسی‌تر اراده و خواست فرد نقش کلیدی دارد. درمان و چاره جویی لازم است طبق خواسته فرد باشد زیرا تا وقتی که او نخواهد اتفاقی هم نمی‌افتد.
 • از نگاه کردن به مناظر فیلم ها و تصاویر تحریک کننده خودداری نمایید.
 • از خوردن مواد غذایی محرک همچون خرما پیاز تخم مرغ گوشت سرخ شده و غذاهای چرب خودداری و به میزان ضرورت اکتفا شود.
 • هرگز نباید به رو بخوابید.
 • از ور رفتن با اندام جنسی لازم است خودداری کنید و در هیچ شرایطی نباید دست ورزی کرد.
 • به منظور تخلیه انرژی به طور مستقیم و همیشه ورزش را در برنامه زندگی خود قرار دهید.
 • برای اوقات فراغت و تعطیلات خود برنامه بنویسید و آن را با مطالعه ورزش و عبادت و کارهای مورد علاقه تان پر نمایید.
 • از رفت و آمد با افرادی که شما را مستقیم و غیرمستقیم به خود ارضایی دعوت می کنند پرهیز کنید و رابطه خود را با آنها قطع کنید.
 • از بودن در مکان های تنها خودداری کنید وقتی به حمام و دستشویی می روید را قفل نکنید. بعد از شستشو حمام را سریع تر ترک کنید. این را بدانید که تنهایی کلید خود ارضایی است. برای آشنایی با علت خودارضایی به لحاظ علمی کلیک کنید.

آیا خودارضایی باعث کیست می شود؟ | سخن آخر

خودارضایی تاثیرات روحی و روانی زیادی بر انسان می گذارد که در این مقاله به تعدادی از آن ها پرداخته شد. با وجود این افراد زیادی نگرانی هایی در مورد خود ارضایی دارند که آیا می‌تواند بر مسائلی همچون کیست، تخمدان و انواع بیماری های جسمانی دیگر تاثیر بگذارد یا خیر. لازم است بدانید که خود ارضایی علاوه بر تاثیر جسمی مهمتر از همه اینکه احساسات ناخوشایندی از لحاظ عاطفی و روانی برای افراد چه مجرد چه متاهل ایجاد می کند که توصیه می شود در چنین مواردی حتماً ازمشاوره روانشناسی با تجربه کمک گرفته شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*