ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری سرخجه | علائم، نشانه ها و درمان سرخچه

بیماری سرخجه با علائمی مانند نمایان شدن دانه‌های قرمز رنگ روی پوست صورت و بدن، تب خفیف، خارش و حساس شدن غدد لنفاوی خود را نشان می‌دهد. این نقاط قرمز رنگ به همان سرعتی که بروز می‌یابند معمولا به همان شتاب نیز در عرض یک تا دو روز بعد، از صورت و سپس بقیه نقاط بدن از بین می‌روند. علی‌رغم اینکه این بیماری ویروسی معمولا خفیف است اما ابتلا به آن در زنان باردار به خصوص در سه ماه اول بارداری می‌تواند باعث بروز ناهنجاری‌های مادرزادی وخیمی مانند کوری، کری، بیماری‌های قلبی، عقب افتادگی ذهنی در نوزاد و همچنین مرگ داخل رحمی و سقط جنین شود.


گیف بیماری سرخجه

بیماری سرخجه چیست؟

بیماری سرخجه، یک عفونت ویروسی است که با دانه‌های قرمز رنگ و خارش پوستی همراه است. ویروس سرخجه می‌تواند از یک فرد به فردی دیگر منتقل شود. این بیماری از طریق عطسه و سرفه از فرد مبتلا به دیگران انتقال می‌یابد. همچنین این بیماری توسط زنان باردار و از طریق جریان خونی به جنین در حال رشد منتقل می‌شود.

با توجه به دوره نهفتگی سرخجه، ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد تا فرد متوجه بیماری خودش شود. کودکانی که به سرخچه مبتلا می‌شوند معمولا در عرض یک هفته روند بهبودی را سپری می‌کنند ولی در بزرگسالان ممکن است این دوره بیشتر طول بکشد. التهاب غدد لنفاوی ممکن است هفت روز یا بیشتر باقی بماند و درد مفاصل بیشتر از 14 روز به طول انجامد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مراقبت از نوزاد یک ماهه کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک بیماری سرخجه

اینفوگرافیک بیماری سرخجه

علائم و نشانه‌های بیماری سرخجه

بیماری سرخجه در مواردی نادر می‌تواند به عفونت گوش یا التهاب مغز در بزرگسالان منجر شود. دیگر علائم این بیماری که بیشتر شایع هستند شامل موارد زیر می‌شوند.

  • تب خفیف
  • گرفتگی بینی و آبریزش
  • حساس شدن غدد لنفاوی و بزرگ شدن آن‌ها در پشت گردن یا پشت گوش‌ها
  • خارش‌های پوستی
  • سردرد
  • درد مفاصل
  • التهاب و سرخی چشم‌ها
  • گلودرد و سرفه‌های ملایم

 

بیماری سرخجه در کودکان

این بیماری در همه سنین دیده می‌شود ولی بروز آن در کودکان شایع‌تر است. اگر بدن شما نسبت به سرخجه ایمن شده باشد (در صورت گذراندن دوره بیماری یا دریافت واکسن سرخجه) نوزادتان پادتن‌های مادری را دریافت می‌کند. بنابراین نوزادان معمولا تا 6 ماهگی از ابتلا به سرخچه در امان هستند ولی بعد از آن در هر سنی احتمال ابتلا وجود دارد. با این حال در سنین 5 تا 14 سالگی شیوع بیشتری دارد. این بیماری در کودکان به طور کامل بهبود می‌یابد ولی در بزرگسالان ممکن است با التهاب مغزی یا درد مفاصل همراه شود.

 

سرخجه در زنان باردار

قبل از اقدام به بارداری لازم است سابقه واکسیناسیون خود را بررسی کنید. در صورتی که در گذشته به بیماری سرخچه مبتلا نشده‌اید و سه ماه قیل از بارداری واکسن سرخجه دریافت نکرده باشید و درحین بارداری (به خصوص در سه ماه اول بارداری که زمان بحرانی در رشد جنین است) با فردی آلوده به ویروس در تماس باشید، ویروس از طریق بینی و حلق در بدن شما تکثیر می‌شود و از راه جفت به جنین منتقل می‌شود که می‌تواند به مرگ یا سقط جنین و دیگر نقص‌های مادرزادی در او منجر شود. تزریق واکسن سرخجه در حاملگی امکان پذیر نیست پس سه ماه قبل از بارداری لازم است واکسن سرخک، سرخچه و اوریون دریافت شود. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت های قبل از بارداری کلیک کنید.

 

تفاوت سرخجه با سرخک چیست؟

علی‌رغم شباهتی که سرخچه با سرخک دارد، ویروس سرخجه متفاوت است و عوامل ویروسی در این عفونت‌ها فرق دارند. علی‌رغم بروز بثورات پوستی در هر دو بیماری، سرخک دارای علائم و عوارض بیشتری است و مدت زمان ابتلا به این بیماری نیز طولانی‌تر است.

 

پیشگیری از بیماری سرخجه چه صورت است؟

تزریق واکسن سرخجه بهترین روش پیشگیری از این بیماری است که می‌توان به صورت جداگانه یا همراه با واکسن سرخک و اوریون آن را دریافت نمود.

 

عوارض جانبی تزریق واکسن سرخجه چیست؟

در صورتی که واکسن سرخجه را تزریق کنید ممکن است در فاصله زمانی 7 تا 21 روز پس از تزریق دچار تب شوید. درد مفاصل به صورت موقت ممکن است در نوجوانان یا زنان بالغ تجربه شود.

 

موارد منع مصرف واکسن سرخجه

*زنان باردار یا زنانی که قصد دارند طی 4 هفته آینده باردار شوند.

*افرادی که سابقه بروز واکنش یا حساسیت به ژلاتین و آنتی بیوتیک نئومایسین دارند.

*بیماران مبتلا به سرطان یا افرادی که دچار اختلال در سیستم ایمنی بدن هستند و یا داروهایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی آن‌ها را تضعیف می‌کند.

 

تشخیص و درمان سرخجه

با توجه به شباهت علائم سرخجه با بیماری‌های دیگرمانند سرخک و مخملک، جهت تشخیص دقیق سرخچه از تست‌های آزمایشگاهی استفاده می‌شود. بنابراین یک آزمایش خون از شما گرفته می‌شود و با توجه به افزایش میزان آنتی بادی‌های مخصوص ضد ویروسی سرخجه، تشخیص این بیماری داده می‌شود.

برای آشنایی کامل با بیماری مخملک کلیک کنید.

با توجه به اینکه بیماری سرخجه ویروسی است، هیچ درمانی برای کاهش این عفونت وجود ندارد و استفاده از آنتی بیوتیک در کاهش علائم آن تاثیری ندارد. ممکن است پزشک استراحت کردن و افزایش مصرف مایعات را به شما توصیه کند. در صورتی که باردار هستید و به سرخجه مبتلا شدید توصیه می‌شود با پزشک متخصص موضوع را مطرح نمایید. علائم به طور معمول طی یک تا دو روز کاهش می‌یابد و روند بهبودی به سرعت اتفاق می‌افتد.

 

سوالات متداول

احتمال سرایت بیماری سرخجه به فرد دیگر تا چه زمانی وجود دارد؟

فردی که به بیماری سرخجه مبتلاست در بازه زمانی حدود یک تا دوهفته قبل از شروع بیماری یا بارز شدن علائم و یک تا دو هفته پس از ناپدید شدن و از بین رفتن دانه‌های قرمز رنگ، می‌تواند ناقل بیماری باشد. از طریق تماس با بزاق دهان و ترشحات بینی فرد امکان بروز بیماری وجود دارد.

بروز بیماری سرخجه در دوازده هفته اول بارداری چه عوارضی برای نوزاد به همراه خواهد داشت؟

نوزادانی که مادرانشان در طول سه ماه اول بارداری به سرخجه مبتلا می‌شوند، اغلب با علائمی مانند کاهش وزن، سر کوچک، آسیب شبکیه، آب مروارید، ناشنوایی، نقص‌های مادرزادی قلب و دیگر اندام‌های بدن، معلولیت ذهنی و... مشخص می‌شوند.

اگر زن بارداری در معرض ابتلا به عفونت ویروسی سرخجه قرار گرفت چه باید کرد؟

اگر در سه ماه اول بارداری هستید و در گذشته به سرخجه مبتلا نشدید و واکسن آن را نیز دریافت نکردید لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا براساس آزمایش خون میزان عیار پادتن سرخجه مشخص شود. اگر میزان پادتن به اندازه کافی باشد معمولا جای نگرانی نیست در غیر این صورت احتمال ابتلا به بیماری در جنین وجود دارد. پزشک ممکن است آنتی کورپگاماگلوبولین تجویز کند. با این حال هنوز احتمال ابتلا به سرخجه در جنین وجود دارد. با مشورت پزشک متخصص و بررسی نتایج آزمایش‌های خون در هفته‌های بعدی و مشخص شدن میزان احتمال ناهنجاری‌ها در جنین، ممکن است لازم شوید به حاملگی خاتمه دهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بیماری سرخجه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*