ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف دارو در بارداری | انواع داروهای مجاز و غیر مجاز در دوران بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مصرف دارو در بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مصرف دارو در بارداری از مسائلی است که باید دقت کافی در مورد آن اعمال شود تا سلامت مادر و فرزند به خطر نیفتد. بارداری دوران حساسی است که بروز چالش‌هایی در این دوران مادر را مجبور به مصرف دارو می‌کند. این چالش‌‌ها می‌توانند مشکلات جسمانی و یا افسردگی و اضطراب باشند. برخی به صورت خودسرانه داروهایی را مصرف می‌کنند که از عوارض آن‌ها روی خود و جنین آگاهی ندارند. هر آنچه که مادر باردار مصرف می‌کند از طریق بند ناف وارد بدن جنین می‌شود و رشد و نمو او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آگاهی از انواع داروهای مجاز و غیر مجاز در دوران بارداری شما را جهت پیشگیری از عوارض و آسیب‌های آن‌ها در رشد جنین و تاثیر گذاری بر کودک یاری می دهد. مشاوره کودک اطلاعات تکمیلی بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار می دهد.

شماره تماس مشاوره روانشناسی

 

مصرف دارو در بارداری

با وجود اینکه پزشکان مصرف داروها، مخصوصا داروهای مسکن را در دوران بــارداری توصیه نمی‌کنند اما گاهی شرایط آنقدر ناگوار می‌شود که مادران باردار مجبور به استفاده از انواع داروهای مسکن می‌شوند. البته برخی از داروها ضرر چندانی ندارند و شما می‌توانید در دوران بارداری از آن‌ها استفاده کنید، اما برخی از آن‌ها برای مادر و جنین آسیب‌زا هستند. مصرف داروهای پزشکی در دوران بارداری باید همیشه تحت راهنمایی و نظارت یک متخصص مربوطه و همچنین متخصص زنان انجام شود. مهم است که در مورد مصرف هر گونه دارویی از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و مکمل ها با یک پزشک مطلع صحبت کنید تا از ایمنی و مناسب بودن آن ها در دوران بارداری اطمینان حاصل شود.

ارزیابی خطر یکی از کارهایی است که پزشکان حین تجویز دارو انجام می دهند. آن ها خطرات و مزایای بالقوه داروها را در دوران بارداری در نظر می گیرند. عواملی مانند داروی خاص، دوز، مدت استفاده و مرحله بارداری را برای تعیین تأثیر بالقوه بر روی جنین در حال رشد ارزیابی می کنند. برخی از داروها پتانسیل ایجاد نقایص مادرزادی یا مشکلات رشدی را دارند که به عنوان تراتوژن شناخته می شوند. پزشکان از خطرات تراتوژنیک مرتبط با داروهای مختلف آگاه هستند و هنگام تصمیم گیری در مورد درمان، آن ها را در مقابل مزایای بالقوه ارزیابی می کنند. در ادامه داروهای مجاز و غیرمجاز در دوران بارداری را معرفی کرده‌ایم تا به واسطه‌ آن‌ها از عوارض داروها باخبر شوید و از سلامت خود و فرزند محافظت کنید.

مصرف دارو در بارداری | طبقه بندی داروها در دوران بارداری

برخی از داروها به طور گسترده در زنان باردار مورد مطالعه قرار گرفته اند و پروفایل های کاربردی ایمنی ایجاد کرده اند. استفاده از این داروها در دوران بارداری زمانی که فواید آن بیشتر از خطرات آن باشد نسبتاً بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که ایمنی بسیاری از داروها در دوران بارداری به دلیل محدودیت های اخلاقی در انجام تحقیقات مربوط به زنان باردار به طور قطعی ثابت نشده است.

به صورت کلی مصرف داروها در دوران بارداری به ۶ دسته تقسیم می‌شوند و هرکدام از آن‌ها تاثیرات مختلفی بر بدن مادر باردار می‌گذارد. در ادامه هر طبقه را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم. داروهایی که در دسته‌ی A قرار دارند کمترین خطر را برای مادر و جنین به همراه دارند. همچنین داروهایی که در دسته‌ی X قرار دارند بیشترین آسیب را در دوران بارداری وارد می‌کنند.

داروهای گروه A

داروهایی که در این دسته قرار دارند داروهای مجاز هستند و در ســه ماه اول بارداری خطری برای جنین ندارند. داروهایی مثل فروس سولفات، کلسیم فورت جوشان، لووتیروکسین، مولتی ویتامین مینرال، ویتامین B و ویتامین B6 از جمله داروهای این طبقه محسوب می‌شوند.

داروهای گروه B

طبق آزمایشاتی که روی حیوانات باردار انجام شده است این داروها تاثیر منفی بر روی جنین نمی‌گذارند. هرچند مطالعات کافی برای تاثیر این دارو بر نمونه های انسانی و بر زنان باردار صورت نگرفته است و نمی‌توان در رابطه با تاثیر آن نظر قطعی داد. داروهایی مثل آموکسی سیلین، آزیترومایسین، ایبوپروفن، پــنی‌ سیلین، تتراسایکلین موضعی، دکسترومتورفان و ... از جمله داروهایی هستند که در این دسته قرار می‌گیرند و برای مصرف آن‌ها حتما باید تحت نظارت پزشک قرار بگیرید.

داروهای گروه C

این گروه از داروها نیز همانند داروهای گروه B تأثیرات نامشخصی دارند و آزمایشات زیادی روی زنان در سه ماهه اول بارداری که مصرف کننده این دارو باشند انجام نگرفته است. تفاوت داروهای این گروه با داروهای گروه B در این است که داروهای این طبقه اثرات جانبی روی جنین دارند. داروهایی مثل استامینوفن کدئین، امگا ۳، امپرازول، بتامتازون، قــرص پروپرانولول، استامینوفن ساده، قــرص ترامادول، پیروکسیکام و ... از جمله داروهایی هستند که در این طبقه جای می‌گیرند.

داروهای گروه D

داروهای این طبقه ممکن است خطراتی برای جنین داشته باشند ولی گاهی بنا به وضعیت وخیم مادر و جنین، پزشک تصمیم می‌گیرد این دارو را تجویز کند چرا که اثرات مصرف نکردن آن از عوارض آن بیشتر است. داروهایی مثل آسپرین، آ اس آ، آلپــرازولام، ایمی پرامین، تتراسایکلین خوراکی و ... از جمله داروهای این گروه هستند.

داروهای گروه X

این گروه از داروها خطرناک ترین نوع داروها برای جنین هستند و باعث ایجاد اختلالات، آسیب‌ها و نابهنجاری‌هایی در جنین می‌شوند. به دلیل خطرات بالای این داروها، مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممنوع است و تجویز نمی‌شود. از جمله داروهایی که در این گروه قرار می‌گیرند ارگوتامین سی، استروژن کونژوگه، ایزوترتینوئین، لفلونومید، تالیدومید، تامازپام، ترانکسامیک اسید، دانازول، وارفارین و ... هستند.

 

مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری
 

داروهای ضــد افسردگی بسیاری وجود دارد که هرکدام تاثیرات متفاوتی بر بدن می‌گذارند. در دوران بارداری بهتر است به جای استفاده از داروهای ضد افسردگی های سه حلقه‌ای از داروهایی مثل نورتریپتیلین، دزی پرامین، آمی تریپتیلین و ایمی پرامین استفاده کرد. اما برای استفاده از داروهای آمی تریپتیلین و ایمی پرامین در دوران شیردهی هشدارهایی وجود دارد. تا جایی که امکان دارد نباید آن‌ها را در دوران بارداری استفاده کنید چرا که داروها از شیر مادر وارد بدن نوزاد می‌شوند.

مصرف قــرص فلوکستین در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است باعث اختلال در تنفس نوزاد، سیانوزه شدن(تغییر رنگ پوست نوزاد) در زمان شیر خوردن و لرزش نوزاد شود. بنابراین برای مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید تا از عواقب آن در امان بمانید. همچنین مصرف داروی پاروکستیــن در دوران بارداری با خطر نقایص قلبی جنین همراه است و در سه ماهه سوم خطر ایجاد هیپرتنشن پایدار ریوی در نوزاد را افزایش می‌دهد. برای درمان افسردگی خود توصیه می‌شود به جای مصرف داروهای عوارض دار از مشاوره افسردگی استفاده کنید. همچنین برای اطلاع از بهترین راه‌های درمان افسردگی کلیک کنید.

مصرف داروهای ضد اضطراب در بارداری

داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین‌ها ممکن است باعث ایجاد شکاف لب در جنین و یا همان عارضه لــب شکری نوزاد شوند. ولی تاثیر این نوع از داروها روی کودک شیرخوار مشخص نیست. ممکن است داروهای ضد اضطراب تاثیرات نامطلوبی بر روی نوزاد داشته باشند. به همین خاطر از مصرف خودسرانه‌ این داروها بپرهیزید و سعی کنید از روش های درمانی غیرداروئی بهره ببرید. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاهش اضــطراب مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

مصرف داروهای ثابت کننده خلق در بارداری

داروهایی مثل لیتیوم، والپروات و کاربــامازپین ثابت کننده‌ی خلق هستند. مصرف قــرص لیتیوم در دوران بارداری باعث ایجاد دیابت بی‌مزه در جنین می‌شود و در دوران شیردهی نیز استفاده از این دارو توصیه نمی‌شود. استفاده از داروهای والپروات سدیم و کاربامازپین در دوران بارداری، باعث ایجاد نقایص لوله عصبی در جنین می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این داروها باید در سه ماهه ی دوم بارداری سونوگرافی هدفمند و غــربالگری جنین انجام دهید. برخی از داروهای آرام بخش ایجاد وابستگی می‌کنند و اعتیاد آور هستند؛ در برخی موارد علائم اعتیاد در جنین نیز بروز پیدا می‌کنند.

مصرف دارو در بارداری |نحوه‌ تاثیر دارو بر جنین

جنین از راه بند ناف با بدن مادر در ارتباط است. بنابراین هر آنچه که مادر مصرف می‌کند بر جنین تاثیر می‌گذارد. زمانی که مادر در دوران بارداری دارویی مصرف می‌کند، ذرات داروها که بسیار میکروسکوپی هستند و از هر مانعی رد می‌شوند، با عبور از جفت وارد جریان خون نوزاد می‌شوند. میزان خطری که جنین را تهدید می‌کند به عواملی مثل نوع دارو، شرایط بارداری، دوز دارو، وضعیت جسمانی مادر و سن جنین بستگی دارد. برای مصرف هر دارویی در زمان بارداری لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید فرزند را از آسیب‌ها و عوارض مصون نگه دارید.

پزشکان گاهی نیاز به تنظیم دوز دارو خواهند داشت یا به درمان‌های جایگزینی که در دوران بارداری ایمن‌تر هستند روی می آورند. همچنین گزینه‌های غیردارویی یا تغییرات سبک زندگی را برای مدیریت برخی شرایط جنین و مادر، در صورت لزوم بررسی می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خــطرات تهدید کننده جنین کلیک کنید.

نکات مهم در رابطه با مصرف دارو در بارداری

قبل از مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید و هرگز دست به مصرف خود سرانه‌ دارو نزنید. برخی داروها می‌توانند عوارض جبران‌ناپذیری بر جنین و مادر باردار داشته‌ باشند. همچنین نباید از داروهای ترکیبی برای درمان علائم متعدد استفاده کنید زیرا ممکن است داروها با یکدیگر سازگاری نداشته‌باشند و تداخلات دارویی باعث بدتر شدن شرایط شود. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اگر پزشک برای شما دارویی تجویز کرده است، نسبت به عوارض آن درگیری ذهنی نداشته باشید. پزشک شما تمام جوانب را می‌سنجد و با توجه به شرایط شما و فرزند دارویی را تجویز می‌کند که منافع بیشتری نسبت به عوارض داشته‌ باشند. به خاطر داشته باشید در دوران بارداری مسئله ممنوعیت مصرف، صرفا مختص دارو نیست. این موضوع در مورد خــوراکی های ممنوعه در بارداری نیز مطرح است و به منظور سپری کردن دوران بارداری بدون رنج و تولد فرزندی سالم رعایت آن بسیار ضروری است.

بسیاری از مردم گمان می‌کنند که تنها مصرف داروهای شیمیایی در دوران بارداری ضرر دارد و مصرف داروهای گیاهی آسیبی به جنین نمی‌رساند. برخی از داروهای گیاهی بسیار خطرناک‌ترند. مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. رزماری، جینسینگ، دارچین، فلفل، زعفران، کوهوش، کرم چوب و حتی روغن کرچک که برای درمان یبوست استفاده می‌شود در دوران بارداری ممکن است باعث زایمــان زودرس شود.

سخن پایانی

همانگونه که مطرح شد مصرف دارو در بارداری می تواند صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. اما بعضا مشکلاتی همچون تنش های روانی مانند افسردگی در بارداری ممکن است حادث شود. در چنین شرایطی می توان با استفاده از روان درمانی و درمان های غیر دارویی به سلامت روان زنان باردار کمک کرد. در نظر گرفتن خطرات مرتبط با درمان نشدن برخی شرایط در دوران بارداری مهم است.

برخی از شرایط پزشکی مانند صرع، آسم، افسردگی یا فشار خون بالا ممکن است نیاز به درمان مداوم داشته باشند تا سلامت و تندرستی مادر و نوزاد تضمین شود. به یاد داشته باشید، هر بارداری منحصر به فرد است و توصیه ها برای استفاده از دارو می تواند متفاوت باشد. همیشه با پزشک مشورت کنید که به سابقه پزشکی کامل شما دسترسی دارد و می‌تواند بر اساس آخرین شواهد و دستورالعمل‌ها توصیه‌های شخصی ارائه دهد. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در حوزه روانشناسی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*