ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خاطره نویسی | خاطره نویسی راهی برای غلبه بر استرس و احساسات منفی

خاطره نویسی از جمله عادات روزمره در بسیاری از افراد است. افراد به دلایل مختلفی دست به خاطره نویسی می‌زنند از جمله این دلایل می‌توان به ثبت رویدادها و ایجاد سرگرمی اشاره کرد. متخصصان معتقدند خاطره نویسی می‌تواند مزایای روانشناختی بسیاری داشته باشد. اگر به این موضوع علاقه‌مندید و می‌خواهید در مورد آثار و منافع روانشناختی آن اطلاعات کسب کنید ما در این مقاله به توضیحات بیشتری در این باره پرداخته‌ایم که می‌تواند برای شما جالب توجه باشد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

گیف خاطره نویسی


خاطره نویسی

بسیاری از افراد به صورت روزانه و یا گه‌گاه به نوشتن خاطرات روی می‌آورند. این کار علاوه بر ایجاد سرگرمی و ثبت وقایع می‌تواند منجر به احساسات خوشایندی در افراد شود و مزایای روانشناختی متعددی را نیز به همراه بیاورد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کنید.

1- کاهش استرس و احساسات منفی

خاطره نویسی باعث می‌شود که افراد بسیاری از احساسات منفی خود را که ممکن است با دیگران در میان نگذارند را بنویسند. تحقیقات نشان داده این امر منجر به نوعی تخلیه روانی می‌شود و در کاهش احساسات منفی به خصوص استرس نقش بسزایی دارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد اگر خاطره نویسی ابراز هیجانی را در بر بگیرد می‌تواند در کاهش افسردگی، اضطراب و خشم تأثیر بسزایی داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

2- خاطره نویسی و بهبود حافظه

هنگامی که شما وقایع روزمره را می‌نویسید و افکار خود را در این زمینه ثبت می‌کنید، مغز شما با احتمال بیشتری اطلاعات را ذخیره می‌کند. خاطرات انسان محلی برای ذخیره جزئیات هستند. هنگامی که شما خاطره می‌نویسید در حقیقت خاطرات را یک بار دیگر بازیابی می‌کنید. این کار باعث می‌شود که پیوند قوی‌تری میان اطلاعات برقرار شود و در آینده هنگام یادآوری اطلاعات بهتر عمل کنید.

3- خاطره نویسی تمرینی برای ذهن

به طور کلی نوشتن، نوعی تمرین و ورزش برای ذهن محسوب می‌شود. از همین رو خاطره نویسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. نوشتن مرتب خاطرات به ذهن شما انسجام می‌دهد و نمی‌گذارد که دچار رکود و از کارافتادگی شوید. به همین خاطر در تمرین‌هایی که برای پیشگیری از بیماری آلزایمر به افراد داده می‌شود برخی متخصصین از افراد می‌خواهند که ساعاتی را در روز به نوشتن چیزهایی نظیر خاطرات دور و نزدیک اختصاص دهند تا بتوانند پویایی ذهن خود را حفظ کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ورزش ذهن کلیک کنید.

4- تفکر بهتر و ارتباطات قوی‌تر

افرادی که کم‌تر دست به قلم می‌شوند و کم‌تر در مورد خود می‌نویسند، نسبت به دیگران کم‌تر می‌توانند احساسات و افکار خود را به وضوح بیان کنند. در حقیقت نوشتن اگر با خودآگاهی همراه باشد و علاوه بر ثبت صرف وقایع احساسات، نگرش‌ها و افکار شما را نیز در بر بگیرد می‌تواند باعث شود که شما بهتر بیندیشید، در بیان احساساتتان قوی‌تر باشید و به تبع آن هنگام برقراری ارتباط با دیگران نیز بهتر عمل کنید.

5- تأمل در زندگی

زندگی با سرعتی غیر قابل باور در جریان است. ممکن است سال‌ها بگذرند و در این سال‌ها شما دستخوش تغییرات بسیاری شوید بدون اینکه از آن‌ها آگاهی زیادی داشته باشید. خاطره نویسی این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا لحظاتی در زندگی خود توقف کنید و در مورد آنچه گذشته بیشتر بیاندیشید. این کار باعث می‌شود که تحلیل واقع بینانه‌تری از رویدادها داشته باشید و بتوانید در مورد تغییرات خود و محیط پیرامونتان بینش بیشتری به دست بیاورید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه نوشتن برای کاهش استرس کلیک کنید.

سؤالات متداول

- آیا خاطره نویسی می‌تواند به ما در کنار آمدن با روزهای سخت کمک کند؟

تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده است که یافته‌های جالبی را به ما نشان می‌دهد. درست است که افراد به مرور کردن خاطرات منفی تمایل کم‌تری دارند و در نوشتن آن‌ها نیز کم‌تر پیش قدم می‌شوند؛ با این حال اگر خاطره نویسی در مورد روزهای سخت و ناخوشایند  با ابراز هیجانی همراه باشد، یعنی فرد بتواند به واسطه کلمات احساساتش را به رشته کلام در بیاورد، در مقایسه با سایر افراد شانس بیشتری برای کنار آمدن با مشکلات و هیجانات منفی دارد. این تحقیقات نشان می‌دهد که حتی لازم نیست افراد پس از نوشتن رویدادهای سخت و احساساتشان در آن مورد آن‌ها را بخوانند بلکه نوشتن به تنهایی می‌تواند در تنظیم احساسات منفی تأثیر بسزایی داشته باشد.

- آیا خاطره نویسی در یادگیری نیز مؤثر است؟

متخصصان معتقدند که به طور کلی نوشتن یادگیری را افزایش می‌دهد. همان طور که اگر در کلاس درس مطالب مربوطه را یادداشت کنید بعدها عملکرد بهتری خواهید داشت این مسئله در زندگی روزمره نیز صدق می‌کند. در واقع خاطره نویسی با کمک به تحکیم حافظه در یادگیری نیز مؤثر خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه خاطره نویسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*