ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس مردان از ازدواج | چرا مردان از ازدواج می ترسند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترس مردان از ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از باورهای غلط درباره دلایل ترس مردان از ازدواج این است که آن‌ها به خاطر تنوع طلبی جنسی‌شان علاقه‌ای به رابطه پایدار و متعهد ندارند و این زنان‌اند که خواهان ازدواج هستند! اما حقیقت این است که با وجود تفاوت‌های زنان و مردان، مردها نیز به یک همراه و همدم نیاز دارند. ترس مردان از ازدواج می تواند دلایل متعددی داشته باشد. از جمله مشکلات مالی، تامین هزینه های سنگین زندگی، توقعات غیرمنطقی در رابطه با مسائل مالی بعضی از زنان، تصور غلط از محدودیت های زجرآور و عدم توانایی در پذیرش مسئولیت و.... آگاهی از دلایل ترس مردان از ازدواج به شما کمک می‌کند تا راهی برای رفع آن پیدا کنید. برای رهایی از باورهای غلط و ترس های غیر منطقی در مورد ازدواج می توان با مشاورین حوزه خانواده و ازدواج مشورت کرده و به راهکارهای مفیدی رسید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

دلایل ترس مردان از ازدواج چیست؟

شاید اصلی‌ترین دلیل ترس مردان از ازدواج، سنگینی بار مسئولیت زناشویی و تامین هزینه های زندگی و تبعات مالی آن در صورت جدایی است. هدف مردان از ازدواج نیز نقش مهمی در ترس‌های آنان دارد. انگیزه ازدواج اگر به درستی انتخاب شوند، راه حل مناسب در مقابل هر کدام از این ترس‌‌ها مشخص می شود.

اینفوگرافیک ترس مردان از ازدواج

اینفوگرافیک ترس مردان از ازدواج

1. هزینه‌های بالای شروع ازدواج

هزینه‌های بالای شروع ازدواج

با افزایش توقعات و مصرف گرایی، سختگیری خانواده‌ها و جوانان برای شروع ازدواج بیشتر شده است. در شرایط اقتصادی کنونی به منظور تداوم حرکت رو به جلو چــرخ زندگی باید به فکر تامین مسکن، خودرو، هزینه‌های مراسم ازدواج و مشتقات آن بود. همین موضوع به عنوان یکی از ترس های مردان از ازدواج شده است. در حالی که چنین تشریفاتی ضروری نیستند و جزء اهداف نادرست ازدواج قرار می‌گیرند.

2. ترس مردان از ازدواج | نداشتن شغل و پشتوانه مالی

علاوه بر هزینه‌های شروع زندگی، تامین هزینه‌های جاری و مدیریت آن نیز از جمله دلایل ترس‌های مردان از ازدواج است. نداشتن شغل ثابت، عدم اعتماد به نفس و ترس از شکست و خدشه دار شدن غرور آن‌ها، همه می‌تواند باعث ترس از ازدواج در مردان شود. زیرا پیامدها و تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده به وضوح مشخص است.

3. تعهد بی چون و چرا

شاید این مسئله در مورد همه مردان صدق نکند. اما اکثر مردان، به نوعی ترس از تعهد در رابطه دارند. آن ها از اینکه بخواهند تمام محدودیت‌های ازدواج و همسرشان را بپذیرند، می‌ترسند. برای مردان ازدواج یعنی پایان آزادی و این تفکر اشتباه، به این دلیل است که آن‌ها اصول ازدواج درست و ملاک انتخاب همسر مناسب برای ازدواج را نمی‌دانند.

4. ترس مردان از ازدواج | عشق واقعی وجود ندارد

عشق واقعی وجود ندارد

بسیاری از مردان نمی‌دانند که آیا ازدواج یا یک فرد خاص، ارزش تحمل فشارها و سختی کشیدن را دارد یا نه. دلیل آن هم این است که عشق واقعی وجود ندارد و مردان نمی‌دانند از خود یا از شریک زندگی خود چه می‌خواهند. این عدم خودشناسی و بی هدفی باعث می‌شود که نتوانند در ازدواج مصمم باشند. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر مقاله تاثیر خودشناسی در ازدواج را مطالعه فرمایید.

5. تربیت ناکارآمد والدین و سیستم آموزشی

تفکراتی که امروزه در ذهن مردان برای ازدواج وجود دارد، عمدتا ثمره تربیت والدین، جامعه و نظام آموزشی است. طبیعتا اگر تربیت و آموزش صحیح بود، این حجم از مشکلات روابط زناشویی و آمار بالای طلاق در جامعه وجود نداشت. ازدواج برای کامل شدن انسان و رسیدن به آرامش جسمی و روحی است. باوری که از تفکر اغلب مردان امروزی عملا حذف شده است و حتی باعث افسردگی در مردان نیز می‌شود.

6. تجربه‌های تلخ بالا بردن ترس مردان از ازدواج

تجربه شکست عشقی مردان، باعث بی اعتمادی مردان به زنان و کاهش اعتماد به نفس آن‌ها از خودشان می‌شود. شکست عشقی و تجربه های تلخ عاطفی موجب ترس از ایجاد روابط احساسی جدید می شود. به همین دلیل شروع رابطه بعد از شکست عشقی برای مردان بسیار دلهره آور و سخت می شود و نیاز به ریکاوری ذهن و تقویت روانی آن ها دارد.

7. عدم توانایی مسئولیت پذیری

عدم توانایی مسئولیت پذیری

پسرانی که معمولا تا سنین بالا زیر نظر خانواده زندگی می‌کنند، مهارت‌های لازم برای ازدواج را نمی‌آموزند. در واقع مسئولیت پذیری در آن‌ها تقویت نشده، پس نمی‌توانند از پس مسئولیت‌های زندگی بر بیایند. حتی اگر هم ازدواج کنند، همچنان برای حل مشکلات خود به والدین شان وابسته خواهند بود.

8. شاید زمان ازدواج نیست

اگر در رابطه با مردی هستید و درباره ازدواج با او نظر متناقضی دارید، شاید حقیقتا آمادگی روحی برای ازدواج را ندارد. این فشار کمکی به متعهد و تلاشگر شدن مرد نمی‌کند. بلکه باعث افزایش ناامیدی و ترس‌هایش شده و ممکن است علی رغم میل باطنی خود، از شما دور شود.
یکی از دلایل ترس مردان از ازدواج وجود یک یا چند مورد از انواع اختلالات جنسی در مردان است. مردانی که دچار مشکلات جنسی هستند و توانایی برقراری روابط جنسی سالم و طبیعی را در خود نمی بینند، از ازدواج گریزانند. چنین مردانی تصور می کنند که هرگز نمی توانند رضایت جنسی همسر خود را جلب کنند و اعتماد به نفس ضعیفی در این مقوله دارند.

راه از بین بردن ترس مردان از ازدواج

به جز مسائل اقتصادی، اکثر این ترس‌ها و ناتوانی‌ها، غیر واقعی و ناشی از باورها و تربیت‌های غلط است. بنابراین اولین کار این است که مردانی که قصد ازدواج دارند، سلامت روان و باورهای شناختی خود را زیر نظر یک درمانگر بررسی کرده و آن‌ها را اصلاح کنند. سپس باید به خودشناسی رسیده و بدانند از زندگی و همسر خود چه می‌خواهند و چه توقعاتی دارند. همچنین مردان باید کسانی را انتخاب کنند که توانایی پذیرش وضعیت مالی فعلی آن‌ها را داشته و شرایط اقتصادی کنونی را درک کنند.

سخن آخر

در نهایت اینکه یک همسر خوب و ازدواج مــوفق می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی انسان تاثیر بسیار مثبتی بگذارد و شرایط روحی فرد را به طور چشمگیری دگرگون کند. پس توصیه می‌شود که مردان ترس‌ها و باورهای غلط را نسبت به ازدواج کنار بگذارند و به دنبال همسر ایده‌آل‌ خود باشند. برای رهایی از ترس ازدواج، می‌توانید از کمک روانشناس استفاده کنید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه ترس از ازدواج یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*