ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد و اختلالات دوگانه ناشی از مواد مخدر

اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد عمدتاً به دلیل مصرف طولانی مدت داروها و مواد مخدر است و منجر به از دست دادن حافظه می شود. بخش مرکزی مغز که اطلاعات را ذخیره می کند به دلیل مواد مخدر آسیب می بیند. تأثیر آن از بیمار به بیمار دیگر بسته به استفاده از دارو و مواد متفاوت است. زمانی که اعتیاد به مواد مخدر در زندگی یک فرد غالب شود و او در معرض یکی از بسیاری از اختلالات مانند اختلال شایع آمنستیک قرار گیرد؛ سوء مصرف مواد شدت می گیرد. برای کسب اطلاعات تکمیلی از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

اختلالات مصرف مواد مخدر

مشکلات سلامت روان و اختلالات مصرف مواد مخدر گاهی اوقات با هم بروز می کنند. این به دلیل این است که برخی از داروهای غیرقانونی می توانند باعث شوند که افراد معتاد یک یا چند علامت از یک مشکل سلامت روان را تجربه کنند. 
مشکلات سلامت روان گاهی می تواند منجر به مصرف الکل یا مواد مخدر شود، زیرا برخی از افراد مبتلا به مشکل سلامت روان ممکن است از این مواد به عنوان نوعی خود درمانی سوء استفاده کنند. 
اختلالات روانی و مصرف مواد در برخی علل زمینه‌ای مشترک هستند، از جمله تغییرات در ترکیب مغز، آسیب‌ پذیری‌ های ژنتیکی و قرار گرفتن زودهنگام در معرض استرس یا ضربه. از هر چهار بزرگسالی که با مشکلات جدی سلامت روانی زندگی می کنند، بیش از یک نفر نیز مشکل مصرف مواد مخدر دارد. مشکلات مصرف مواد مخدر بیشتر با برخی از مشکلات سلامت روان رخ می دهد، از جمله:

اختلالات مصرف مواد می تواند به مصرف مواد یا وابستگی به مواد اشاره داشته باشد. علائم اختلالات مصرف مواد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییرات رفتاری

 • کاهش حضور و عملکرد در محل کار یا مدرسه
 • مشکلات مکرر (دعوا، تصادف، فعالیت های غیرقانونی)
 • استفاده از مواد در موقعیت های خطرناک فیزیکی مانند هنگام رانندگی یا کار با ماشین
 • درگیر شدن در رفتارهای مخفیانه یا مشکوک
 • تغییر در اشتها یا اختلالات خواب
 • تغییر غیرقابل توضیح در شخصیت یا نگرش
 • اختلالات خلقی ناگهانی، تحریک پذیری یا طغیان عصبانیت
 • دوره های بیش فعالی غیر معمول، بی قراری یا سرگیجه
 • فقدان انگیزه
 • ترس، مضطرب یا پارانوئید، بدون دلیل به نظر می رسد

تغییرات فیزیکی

 • چشم های خون آلود و مردمک های با اندازه غیر طبیعی
 • کاهش یا افزایش وزن ناگهانی
 • بدتر شدن ظاهر فیزیکی
 • بوهای غیرمعمول در نفس، بدن یا لباس
 • لرزش، تکلم نامفهوم یا اختلال در هماهنگی

تغییرات اجتماعی

 • تغییر ناگهانی در دوستان، پاتوق های مورد علاقه و سرگرمی ها
 • مشکلات حقوقی مربوط به مصرف مواد مخدر
 • نیاز غیر قابل توضیح به پول یا مشکلات مالی
 • استفاده از مواد هر چند باعث ایجاد مشکل در روابط می شود
 • بهبودی از مشکلات سلامت روان و مصرف مواد
 • فردی که مشکل سلامت روان و اختلال مصرف مواد دارد باید هر دو موضوع را درمان کند. درمان مشکلات سلامت روان و اختلالات مصرف مواد ممکن است شامل توانبخشی، داروها، گروه های حمایتی و گفتگو درمانی باشد.

 درمان اختلالات دوگانه ناشی از مصرف مواد

علائم و نشانه های سوء مصرف مواد

مواد مورد سوء مصرف عبارتند از داروهای تجویزی مانند مسکن های مخدر، داروهای ADHD و آرام بخش، داروهای تفریحی یا خیابانی (مانند ماده مخدر گل یا ماری جوانا، مت آمفتامین ها و کوکائین) و الکل (آبجو، شراب، و مشروبات الکلی). 
مشکل سوء مصرف مواد با موادی که استفاده می کنید یا نوع الکلی که می نوشید تعریف نمی شود. بلکه به تأثیرات مصرف مواد مخدر یا الکل شما بر زندگی و روابط شما بر می گردد. به طور خلاصه، اگر مصرف الکل یا مواد مخدر باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما می شود، مشکل سوء مصرف مواد دارید. برای کمک به تشخیص علائم مشکل سوء مصرف مواد، پاسخ به سؤالات زیر ممکن است کمک کننده باشد. هر چه پاسخ‌ های بله بیشتری ارائه دهید، احتمال این که مصرف نوشیدنی یا مواد مخدر شما مشکل ساز شود، بیشتر می‌ شود.
 

 • آیا تا به حال احساس کرده اید که باید مصرف الکل یا مواد مخدر خود را کاهش دهید؟
 • آیا نیاز به استفاده بیشتر و بیشتر از مواد مخدر یا الکل دارید تا اثرات مشابهی بر خلق و خو یا دیدگاه خود داشته باشید؟
 • آیا سعی کرده‌اید کاهش دهید، اما نتوانستید؟
 • آیا در مورد میزان یا دفعات مصرف مواد مخدر دروغ می گویید؟
 • آیا داروهای تجویزی را با سرعتی سریع تر از حد انتظار می گذرانید؟
 • آیا دوستان یا اعضای خانواده شما در مورد مصرف الکل یا مواد مخدر ابراز نگرانی کرده اند؟
 • آیا تا به حال از مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر خود احساس گناه یا شرمندگی می کنید؟
 • آیا در حال مستی یا زیاد کارهایی انجام داده اید یا گفته اید که بعداً پشیمان شده اید؟
 • آیا مصرف الکل یا مواد مخدر شما باعث ایجاد مشکل در محل کار، مدرسه یا روابط شما شده است؟
 • آیا مصرف الکل یا مواد مخدر شما را با قانون دچار مشکل کرده است؟

 

اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد

سوء مصرف مواد مخدر و اختلالات سلامت روان به معضلی جدی در کشور تبدیل شده است. متاسفانه چند میلیون نفر به نوعی از مواد مخدر یا الکل معتاد هستند. تقریباً یک سوم از این افراد دچار نوعی مشکل سلامت روانی مرتبط با سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد خواهند شد. خبر خوب این است که اعتیاد به مواد مخدر معمولاً مشکلات طولانی مدت و مخرب زندگی ایجاد نمی کند.
با این حال، تحقیقات در مورد علل سوء مصرف مواد به این معنا نیست که افراد مجبور نیستند از مشکلات روانی ناشی از مصرف مواد رنج ببرند. اغلب، یک مصرف کننده مواد مخدر از یک داروی خاص سوء استفاده می کند و سپس با مشکلات روانی مواجه می شود.

1-زوال عقل از اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد

مطالعاتی در مورد سوء مصرف مواد مخدر در یک بیمار مبتلا به دمانس یا زوال عقل دارای مشکلات کاهش حافظه بررسی شده است. با این حال، این بیماران در یادگیری چیزهای جدید نیز مشکل دارند. آنها نمی توانند از وسایل الکترونیکی استفاده کنند. نوع دارو و مواد مخدری که آنها استفاده می کنند، نوع مشکل سلامتی آنها را تعیین می کند. زمانی که وابستگی به مواد مخدر در زندگی فرد معتاد غالب باشد و او در معرض یکی از بسیاری از اختلالات روانی یا جسمی قرار گیرد؛ سبب می شود دلایل سوء مصرف مواد هم متفاوت باشد.

2-نوسانات خلق و خو از اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد

اگر چه این مشکل به اندازه زوال عقل نیست، اما هنوز یک مشکل جدی برای سلامتی است، بیماران مبتلا به اختلال خلقی یل افسردگی با انواع علائم مواجه می شوند. آن ها هم چنین در شناخت افراد، زنده کردن خاطرات و یادگیری تجربیات جدید مشکل دارند. آن ها انرژی کافی برای انجام صحیح وظایف روزانه را ندارند. مشکلات خلقی می تواند ناشی از مصرف مستقیم مواد مخدر باشد.

3-اختلال عملکرد جنسی از اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد

با اختلال خلقی، قربانیان سوء مصرف مواد در زندگی جنسی خود با مشکلاتی مواجه می شوند. آن ها افسرده یا تحت استرس باقی می مانند. علاوه بر این، برخی از بیماران تمایل به صمیمیت دارند، اما قادر به انجام این کار نیستند. برعکس، برخی از بیماران از همان ابتدا تمایلی به رابطه جنسی ندارند. اختلال عملکرد جنسی نیز می تواند یکی از نتایج سوء مصرف مواد مخدر باشد.

4-اختلالات ناشی از مصرف مواد | اختلال خواب

اختلال خواب در بیماران مصرف کننده مواد مخدر شایع است. این اختلال چرخه خواب بیمار را مختل می کند و تمام انرژی بیمار را تخلیه می کند. آن ها نمی توانند از خواب سالم و بیداری با ناراحتی جزئی لذت ببرند. الگوهای اختلال خواب نیز می تواند ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد باشد.

5-اضطراب از اختلالات ناشی از مصرف مواد

مانند اختلال خواب است، اما بیمار در طول روز و شب آسوده نیست. او نه خواب خوب دارد و نه راحتی در طول روز. اضطراب می تواند عامل مستقیم سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد باشد. هنگامی که اضطراب غالب می شود، فرد احساس ناراحتی می کند و خلق منفی او را به سوء مصرف مواد مخدر وادار می کند. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید. 
تحقیقات در مورد سوء مصرف مواد مخدر نشان می دهد، زمانی که فردی از هر نوع مواد مخدر استفاده می کند، می تواند طیف گسترده ای از واکنش های فیزیکی را تجربه کند. کسانی که در حال حاضر مشکلات روانی را تجربه می کنند ممکن است متوجه شوند که وضعیت سلامت روان آنها بدتر می شود. با این حال، اکثر مردم نمی دانند که در مورد تاثیر  ناشی از مواد مخدر باید به چه چیزی توجه کنند.
مطالعات در مورد سوء مصرف مواد نشان می دهد که این یک مشکل است زیرا منابع کمی وجود دارد که در مورد نحوه برخورد با مسائل مربوط به مواد توصیه می کند. خوشبختانه، منابعی نیز وجود دارد که با مشکلات روانی سروکار دارد و دانستن این موضوع هنگام مبارزه با سوء مصرف مواد بسیار مهم است.  

درمان اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد

درباره اینکه چگونه افراد مبتلا به اختلالات سلامت روان و مصرف مواد و خانواده‌های آن ها می‌ توانند فعالانه در روند بهبودی خود مشارکت کنند، در ادامه مطلب ذکر شده است.

 • بیاموزید که چگونه درباره سلامت روان صحبت کنید یا چگونه برای خود یا شخصی که برایتان مهم است کمک بگیرید.
 • درباره علم پشت حقایق مصرف مواد بخوانید و حقایقی در مورد چگونگی تأثیر مواد مخدر بر مغز و بدن دریافت کنید.
 • می‌ توانید از مشاور و روانشناس در حیطه‌ ی ترک مواد مخدر کمک بگیرید.

سوء مصرف مواد و اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند، اگر چه یکی لزوماً مستقیماً باعث دیگری نمی شود. سوء مصرف موادی مانند ماری جوانا یا مت آمفتامین می تواند باعث واکنش های روانی طولانی مدت شود، در حالی که الکل می تواند علائم افسردگی و اضطراب را بدتر کند.

رابطه الکل و مواد مخدر و سلامت روان

الکل و مواد مخدر اغلب برای خوددرمانی علائم مشکلات سلامت روان استفاده می شود. مردم اغلب برای کاهش علائم یک اختلال روانی تشخیص داده نشده، مقابله با احساسات دشوار یا تغییر موقت خلق و خوی خود از الکل یا مواد مخدر استفاده می کنند. متأسفانه، خود درمانی با دارو یا الکل عوارض جانبی ایجاد می‌کند و در درازمدت اغلب علائمی را که در ابتدا به کاهش آنها کمک می‌کرد بدتر می‌ کند. برای آشنایی با مضررات اعتیاد به الکل کلیک کنید.
مصرف الکل و مواد مخدر می تواند خطر زمینه ای برای اختلالات روانی را افزایش دهد. از آن جایی که مشکلات سلامت روان ناشی از تأثیر متقابل پیچیده ژنتیک، محیط و سایر عوامل است، دشوار است که بگوییم آیا سوء مصرف مواد مستقیماً باعث ایجاد آنها می شود یا خیر. با این حال، اگر در معرض خطر یک مشکل سلامت روان هستید، سوء مصرف الکل یا مواد مخدر ممکن است شما را دچار مشکل و اختلال کند.
برای مثال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کسانی که از مسکن‌ های مخدر سوءمصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند و مصرف شدید الکل و مواد مخدر با افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی مرتبط است.  

اختلالات دوگانه

مصرف الکل و مواد مخدر می تواند علائم یک مشکل سلامت روان را بدتر کند. سوء مصرف مواد ممکن است علائم بیماری روانی را به شدت افزایش دهد یا حتی علائم جدیدی را ایجاد کند. سوء مصرف الکل یا مواد مخدر هم چنین می‌ تواند با دارو هایی مانند دارو های ضد افسردگی، دارو های اضطراب و تثبیت‌ کننده‌ های خلقی تداخل داشته باشد، که باعث می‌شود آن ها در مدیریت علائم و تأخیر در بهبودی شما مؤثر نباشند. 
تشخیص اختلالات دوگانه ممکن است دشوار باشد. تشخیص این که چه چیزی ممکن است یک اختلال سلامت روان باشد و چه چیزی ممکن است یک مشکل مواد مخدر یا الکل باشد، زمان می برد. علائم و نشانه‌ها نیز بسته به مشکل سلامت روان و نوع ماده مورد سوء مصرف خواه الکل، دارو های تفریحی یا داروهای تجویزی متفاوت است. به عنوان مثال، علائم افسردگی و سوء مصرف ماری جوانا می تواند بسیار متفاوت از علائم اسکیزوفرنی و سوء مصرف الکل باشد. با این حال برخی از علائم هشدار دهنده کلی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است یک اختلال همزمان داشته باشید.

علائم هشدار دهنده اختلال همزمان

 • آیا از الکل یا مواد مخدر برای کنار آمدن با خاطرات یا احساسات ناخوشایند، کنترل درد یا شدت خلق و خوی خود، رویارویی با موقعیت هایی که شما را می ترسانند یا تمرکز روی کارها استفاده می کنید؟
 • آیا متوجه رابطه ای بین مصرف مواد و سلامت روان خود شده اید؟ به عنوان مثال، آیا وقتی مشروب می خورید افسرده می شوید؟ یا زمانی که مضطرب هستید یا خاطرات ناخوشایند را آزار می دهید نوشیدنی بنوشید؟
 • آیا فردی در خانواده شما با اختلال روانی یا سوء مصرف الکل یا مواد مخدر دست و پنجه نرم کرده است؟
 • آیا حتی زمانی که هوشیار هستید احساس افسردگی مزمن، اضطراب یا عدم تعادل می کنید؟
 • آیا قبلاً برای اعتیاد یا مشکل سلامت روان خود تحت درمان بوده اید؟ آیا درمان سوء مصرف مواد به دلیل عوارض ناشی از مشکل سلامت روان شما شکست خورده است یا برعکس؟

 درمان اختلالات دوگانه ناشی از مصرف مواد

تشخیص اختلالات دوگانه

انکار هم در سوء مصرف مواد و هم در مسائل مربوط به سلامت روان رایج است. اغلب سخت است که بپذیرید چقدر به الکل یا مواد مخدر وابسته هستید یا چقدر روی زندگی شما تأثیر می گذارد. به طور مشابه، علائم شرایطی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی یا (PTSD) می تواند ترسناک باشد، بنابراین ممکن است سعی کنید آن ها را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که از بین بروند. یا اگر اعتراف کنید که مشکلی دارید، ممکن است از این که ضعیف دیده شوید شرمنده شوید یا از این ترس داشته باشید.
اما سوء مصرف مواد و مسائل مربوط به سلامت روان ممکن است برای هر یک از ما اتفاق بیفتد. هم چنین پذیرش مشکل و درخواست کمک اولین قدم در مسیر بهبودی است. مشکلات سلامت روانی که معمولاً با سوء مصرف مواد همراه است، افسردگی، اختلال دوقطبی و اختلالات اضطرابی است. برای آشنایی با روش های ارتقاء سلامت روان کلیک کنید.

1-علائم و نشانه های رایج افسردگی

 • احساس درماندگی و ناامیدی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه
 • ناتوانی در تجربه لذت
 • اشتها یا تغییر وزنخو
 • اب تغییر می کند
 • از دست دادن انرژی
 • احساس شدید بی ارزشی یا گناه
 • مشکلات تمرکز
 • خشم، درد جسمی و رفتار بی پروا (به ویژه در مردان)

2-علائم و نشانه های رایج اضطراب

 • تنش و نگرانی بیش از حد
 • احساس بی قراری یا پرش
 • تحریک پذیری یا احساس پرش از لبه
 • ضربان قلب یا تنگی نفس
 • حالت تهوع، لرزش یا سرگیجه
 • تنش عضلانی، سردرد
 • مشکل در تمرکز
 • بیخوابی

3-علائم شیدایی اختلال دوقطبی

 • احساس سرخوشی یا تحریک پذیری شدید
 • باورهای غیر واقعی و بزرگ
 • کاهش نیاز به خواب
 • افزایش انرژی
 • گفتار سریع و افکار مسابقه ای
 • اختلال در قضاوت و تکانشگری
 • بیش فعالی
 • خشم یا عصبانیت

سایر مشکلات سلامت روان که معمولاً با سوءمصرف مواد یا اعتیاد همراه است عبارتند از اسکیزوفرنی، اختلال شخصیت مرزی و PTSD.  

درمان اختلالات دوگانه ناشی از مصرف مواد

بهترین درمان برای اختلالات همزمان یک رویکرد تلفیقی است که در آن هر دو مشکل سوء مصرف مواد و اختلال روانی به طور همزمان درمان می شوند. چه مشکل سلامت روانی یا سوء مصرف مواد شما اول باشد، بهبودی طولانی‌مدت به درمان هر دو اختلال توسط یک روانشناس درمانگر یا تیم بستگی دارد. بسته به مسائل خاص شما: 
درمان مشکل سلامت روان شما ممکن است شامل دارو، مشاوره فردی یا گروهی، اقدامات خودیاری، تغییر سبک زندگی، و حمایت همتایان باشد. درمان سوء مصرف مواد ممکن است شامل سم‌زدایی، مدیریت علائم ترک، رفتار درمانی، و گروه‌های حمایتی برای کمک به حفظ هوشیاری شما باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*