ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهداشت روانی در محیط کار | سهم کارفرما و کارمند در سلامت روانی

بهداشت روانی در محیط کار این روزها برای همه مهم است.حمایت از سلامت روان در محیط کار دیگر یک امر خوب نیست، بلکه یک ضرورت است. بر کسی پوشیده نیست که عوامل خطر مرتبط با کار می توانند بر سلامت روان تأثیر منفی بگذارند. سلامت روانی کارمندان باعث کارآمدی بیشتر آن ها در محیط کار و پیشرفت شغلی آن ها نیز می شود. ایجاد راه حل های سلامتی برای کمک به پیشرفت کارکنان اولین قدم در هر شرکتی است. به طور مشابه، کارمندان نیز می توانند کارفرمایان خود را تشویق کنند تا برنامه های بهداشت روانی را در محل کار ارائه دهند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره شغلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

سلامت روان چیست؟

سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد می‌تواند با استرس‌های روزمره کنار بیاید، به نحوی سازنده کار کند، به پتانسیل کامل خود دست یابد و به جامعه خود کمک کند. سلامت روان همراه با سلامت جسمی و رفاه اجتماعی جزء ضروری سلامت کلی است.همچنین ذکر این نکته مهم است که سلامت روان بیش از عدم وجود اختلالات روانی است. شما می توانید بدون داشتن بیماری، سلامت روانی ضعیفی داشته باشید.
سلامت روان و عملکرد انسان دو هدف مجزا نیستند بلکه دو بخش از یک معادله هستند.  آنها چیزی هستند که انسان را شکوفا می کنند.رابطه بین بدن و ذهن جزء ضروری سلامت روان است. آنها با هم، تعادل درونی ما را تشکیل می دهند.در دنیای امروز، سلامت روان کارمندان باید اولویت اصلی مشاغلی باشد که به دنبال استخدام کارمندان با عملکرد بالا هستند.به طور خلاصه، پنج نکته کلیدی در مورد سلامت روان عبارتند از:
 • سلامت روان بیش از فقدان بیماری روانی است
 • بدون سلامت روان نمی توانید سلامت جسمانی داشته باشید
 • سلامت روان به کاهش استرس کمک می کند
 • عملکرد انسان و سلامت روان دست به دست هم می دهند
 • سلامت محل کار باید در اولویت قرار گیرد

تاثیرات بهداشت روانی در محیط کار

وقتی از نظر روحی و روانی احساس خوبی داشته باشید، با سلامت روانی خوبی به شغل خود نزدیک می شوید. شما سازگار، انعطاف پذیر هستید. شما قادر به مدیریت چالش ها هستید. کمک های شما به تیمتان معنادار است و در زندگی شخصی و حرفه ای خود پیشرفت می کنید.اما وقتی با سلامت روانی ضعیف در محل کار دست و پنجه نرم می کنید، حتی اگر شدید نباشد از بسیاری جهات بر شغل شما تأثیر منفی می گذارد. برای آشنایی بیشتر با تاثیرات بهداشت روانی کلیک کنید.  
بهداشت روانی در محیط کار

عوامل هشدار دهنده بهداشت روانی در محیط کار

سلامت روان کارکنان می تواند در محیط کار به دلایل زیر تحت تأثیر منفی قرار گیرد.
 1. سیاست های بهداشتی و ایمنی ناکافی: سیاست های ایمنی و بهداشت محیط کار با هدف محافظت از رفاه کارکنان، بازدیدکنندگان و مشتریان است. آنها همچنین از کارفرمایان محافظت می کنند. به عنوان مثال، یک سیاست کلی ممکن است شامل مشاوره با کارکنان در مورد مسائل بهداشتی روزمره یا نشان دادن تعهد به شرایط کار ایمن باشد. آیا کارمندان با مواد خطرناک یا تجهیزاتی که نگهداری ضعیفی دارند کار می کنند؟ آیا محل کار بیش از حد شلوغ، نور یا تهویه ضعیف یا غیربهداشتی است؟ آیا حوادث محل کار شایع است؟ آیا شکایات یا نگرانی های ایمنی کارکنان بی پاسخ مانده است؟ محیط‌های کاری با سیاست‌های ایمنی و بهداشتی ضعیف ممکن است سلامت روانی کارکنان را کاهش دهد، کارکنان را از دست بدهد، تحت تعقیب قرار گیرد و سودآوری را کاهش دهد.
 2. شیوه های ارتباطی و مدیریتی ضعیف: ارتباطات و شیوه های مدیریتی مهربان و جذاب، نشانه یک رابطه خوب مدیر و کارمند است.از سوی دیگر، ارتباطات و شیوه های ضعیف باعث ایجاد فشار در روابط، ایجاد سلامت روانی ضعیف و افزایش استرس در محل کار می شود. برای آشنایی با انواع ارتباط کلیک کنید.
 3. سطوح پایین حمایت از کارکنان: مدیرانی که به رفع موانع کمک نمی‌کنند یا منابع را با کارکنان به اشتراک نمی‌گذارند، می‌توانند به احساس غرق شدن و بی انگیزگی کارکنان کمک کنند. به عنوان مثال، مدیران به جای اینکه از کارکنان انتظار داشته باشند وظایفی را که در مورد آنها واضح نیست، مشخص کنند، باید نحوه تکمیل آن وظایف را نشان دهند و برای سؤالات در دسترس بمانند.
 4. فشار عملکرد: انتظارات کارکنان برای عملکرد مداوم در سطوح اوج، فشار غیرمنطقی بر آنها وارد می کند. منجر به افزایش حجم کار و ساعات کار، استرس مضاعف و خستگی عاطفی می شود.
 5. عدم امنیت شغلی: از دست دادن شغل به دلیل کووید-19 در سال 2020 به عوامل استرس‌زای اصلی برای کارمندان تبدیل شد. ترس از ناتوانی در پرداخت صورت‌حساب و استرس مالی یا مراقبت از خانواده‌ها، سلامت روانی ما را تهدید می‌کند.
 

پیامد های عدم توجه به بهداشت روانی در محیط کار

در اینجا پنج پیامد سلامت روانی ضعیف در محل کار آورده شده است:
 • عدم تمرکز و پرش فکر: سلامت روان ضعیف منجر به بی انگیزگی و عدم تمرکز می شود. وقتی مشکلات روانی داریم، ذهن ما سرگردان می شود یا روی مشکلاتمان متمرکز می شود و تنظیم افکار و احساسات ما را دشوار می کند.
 • بهره وری و عملکرد شغلی: عملکرد بالا قدرت ذهنی در حرکت است. وقتی احساس خوبی نداریم، دستیابی به مهارت های رفتاری که خلاقیت و انعطاف پذیری را تقویت می کند، چالش برانگیز است. بدون این مهارت ها، ما منابع روانی برای عملکرد خوب در شغل خود نداریم.
 • توانایی بدنی و عملکرد روزانه: از اضطراب اجتماعی گرفته تا کاهش عملکرد شناختی و حافظه کاری، سلامت روان ضعیف تأثیر زیادی بر زندگی روزمره و توانایی جسمی شما می‌گذارد. احساس تهی شدن می کنید.
 • ارتباطات: وقتی از نظر عاطفی احساس خوبی نداریم، برقراری ارتباط خوب دشوار است. سلامت روان ضعیف ممکن است منجر به سوء تعبیر یا واکنش بیش از حد به همکاران شود. ممکن است به عنوان صحبت کردن با لحن منفعل-تهاجمی، شنونده ضعیف یا داشتن نگرش منفی به نظر برسد.
 • تصمیم گیری ضعیف: سلامت روان ضعیف می تواند منجر به عدم کنترل تکانه، افکار منفی و تصمیم گیری ضعیف شود. تصمیم‌گیری ضعیف ممکن است منجر به از دست دادن جلسات، دیر حاضر شدن، کنار گذاشتن تعهدات یا عدم پایبندی به سیاست‌های شرکت شود.
وقتی صحبت از ارتقای رفاه در محل کار می‌شود، ایجاد گزینه‌های پیشگیرانه که به افراد کمک می‌کند سلامت روان خود را بهبود بخشند و روزانه حفظ کنند، کلید کمک به شکوفایی کارکنان است. در این بخش، ما در مورد برخی از گزینه های پیشگیرانه برای ارتقای رفاه ذهنی در محل کار، هم به عنوان کارفرما و هم به عنوان یک کارمند بحث خواهیم کرد.  

بهداشت روانی در محیط کار | اقدامات کارفرما

حیاتی ترین اقدامی که یک کارفرما می تواند انجام دهد این است که هم برای سلامت روانی گسترده تر و هم برای کسانی که به خدمات بالینی نیاز دارند، منابع ارائه دهد.در دسترس قرار دادن خدمات بالینی برای کارکنانی که بیماری روانی را تجربه می کنند بسیار مهم است. با این حال، اکثر کارگران به مراقبت بالینی نیاز ندارند - آنها به حمایت از سلامت روان نیاز دارند.
اغلب در طول زمان‌های سخت کارکنان برای مهارت‌های مقابله و کنترل استرس و ایجاد انعطاف‌پذیری به کمک نیاز دارند. تقویت آمادگی ذهنی کلی آنها برای آنها مهم است که هم افراد شادی باشند و هم مشارکت کنندگان سازنده ای در تیم شما.در زیر شش استراتژی که کارفرمایان می توانند برای ارتقای سلامت روان در محل کار استفاده کنند آورده شده است.

1-برنامه کمک به کارکنان

برنامه کمک به کارکنان یک برنامه مبتنی بر کار است که به طور سنتی به کارکنان با مشکلات شخصی یا مرتبط با کار کمک می کند که ممکن است به عملکرد شغلی یا رفاه آنها آسیب برساند. یک «برنامه کمک به کارکنان» بدون هیچ هزینه ای برای کارمندان ارائه می شود و می تواند به مسائلی مانند رفتار صحیح در محیط کار، چالش های روابط، رویدادهای آسیب زا به عنوان مثال، خشونت در محل کار، مشکلات قانونی، مسائل سلامتی و طیف گسترده ای از مسائل کمک کند.

2-خدمات بهداشتی آنلاین

کارمندان می توانند به خدمات آنلاین، از طریق تلفن، ویدیو یا ایمیل یا حضوری دسترسی داشته باشند. فضاهای استراحت فضاهای آرام اختصاص داده شده برای فعالیت های آرامش بخش به کارکنان این فرصت را می دهد که در میان روز استراحت کنند و استرس را از بین ببرند. به همان اندازه مهم، پذیرفتن فرهنگی برای استراحت و استفاده از این فضاها است. رهبران و مدیران می توانند لحن را تعیین کنند.
ابزارهای خودارزیابی سلامت روان در دسترس همه کارکنان است. ابزارهای خودارزیابی مانند تست خودشناسی، پرسشنامه ها و ابزارهایی را برای ارزیابی نگرانی های سلامت روان فراهم می کنند. این ابزارها تشخیص را ارائه نمی دهند، بلکه به بررسی اینکه آیا ارزیابی یا منابع بیشتر برای کارمند مفید است یا خیر کمک می کند. به عنوان مثال، ابزار ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • آزمون سنجش سلامت روان
 • چک لیست ارزیابی خلق و خو
 • مسابقه تعادل بین کار و زندگی
 • ارزیابی وضعیت فعلی پرسشنامه
 • مرکز کمک آنلاین الکل و مواد مخدر
 • بررسی آنلاین سلامت روان

3-غربالگری بالینی رایگان

غربالگری های بالینی از متخصصان سلامت روان که در صورت لزوم بازخورد و ارجاعات بالینی را ارائه می دهند. تلاش برای ارزیابی و درمان در غیر این صورت می تواند یک مانع باشد. مربیان بهزیستی روانی رایگان یا یارانه ای. خدمات کوچینگ از مربیان دارای گواهی برای کمک به کارکنان برای عبور از چالش ها و تقویت آمادگی ذهنی خود. بیمه درمانی با مزایای سلامت روان بدون هزینه یا هزینه کم. برای داروهای تجویزی و مشاوره سلامت روان پوشش مراقبت های بهداشتی رایگان یا ارزان ارائه دهید. در این رابطه مطالعه مقاله اهمیت مشاوره در زندگی پیشنهاد می شود.  
بهداشت روانی در محیط کار

بهداشت روانی در محیط کار | اقدامات کارمند

برای ارتقای رفاه روانی در محل کار، کارکنان باید کارفرمایان را تشویق کنند که آموزش مدیریت استرس و برنامه های بهداشت روانی را که نیازها و علایق آنها را برآورده می کند، ارائه دهند. کارکنان همچنین باید سیاست‌های مربوط به نحوه استراحت سلامت روان از محل کار را در صورت لزوم درک کنند. علاوه بر این، در اینجا شش استراتژی وجود دارد که کارکنان می‌توانند از آنها برای ارتقای رفاه ذهنی در محل کار استفاده کنند:
 1. در برنامه ها و فعالیت های تحت حمایت کارفرما شرکت کنید. کارمندان باید از برنامه های کارفرما برای یادگیری مهارت ها و به دست آوردن حمایت مورد نیاز خود برای ارتقاء سلامت روان استفاده کنند.
 2. فراز و نشیب ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای کمک به کاهش ننگ در مورد سلامت روان، کارکنان می توانند در صورت لزوم، تجربیات بیشتری از خود را با سایر همکاران به اشتراک بگذارند. مگر اینکه خیلی احساس امنیت کنید، این بیشتر مربوط به به اشتراک گذاشتن انسانیت شماست تا وارد شدن به جزئیات - همکاران نمی توانند جایگزین متخصصان سلامت روان شوند.
 3. مهارت های مقابله ای را در طول روز کاری تمرین کنید. برای مقابله با استرس‌های کاری روزانه، کارمندان می‌توانند مهارت‌هایی را تمرین کنند که ذهنیت‌ها، روابط و خودانگاره سالم‌تری را ارتقا می‌دهد. برای آشنایی با انواع خودانگاری کلیک کنید.
ابزارهای مقابله ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تنفس عمیق
 • رابطه سالم
 • اولویت بندی و تمرکز روی یک کار در یک زمان برای جلوگیری از غرق شدن
 • استفاده از خودگویی مثبت

تمرین های روزانه برای بهداشت روانی در محیط کار

در زمان استراحت ناهار خودمراقبتی را تمرین کنید. استراحت های روزانه ناهار چیزی فراتر از فرصت هایی برای صرف غذا است - آنها همچنین زمان مناسبی برای تمرین مراقبت از خود هستند. تمرین مراقبت از خود در زمان استراحت ناهار ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • گوش دادن به پادکست های الهام بخش
 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • رفتن به طبیعت گردی کوتاه
 • استفاده از تکنیک آزادی عاطفی
مراقب سلامت جسمانی خود باشید. کارمندان می توانند با مراقبت از سلامت جسمانی خود را برای موفقیت در سلامت روان آماده کنند. این شامل تغذیه سالم، ورزش منظم و خواب کافی است. روابط را پرورش دهید. پرورش ارتباطات اجتماعی در محل کار کلیدی برای جلوگیری از انزوای اجتماعی و تنهایی در محل کار است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*