ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست سلامت روانی

تست سلامت روانی به چه صورت است؟ سلامت روانی از مدت ها پیش پا به عرصه بهداشت روانی گذاشت و به طوری افرادی که ‌از نظر روانشناسان و روانپزشکان از نظر رفتار های هیجانی و روانشناختی سلامت بوده و به مشکلات روانشناختی از قبیل افسردگی های دوره ای و یا طولانی مدت و همچنین بیماری هایی نظیر روانگسختگی یا همان اسکیزوفرنی، مبتلا نبودند به نحوی از سلامت روانی بر خوردار بودند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که سلامت روانی در واقع چیست و چگونه می توان به سلامت روانی افراد پی برد.

تماس با مشاور


سلامت روانی چیست؟

سلامت روان در واقع سلامتی است از نظر روانشناختی که در آن فرد از خلق و خوی مناسبی برای فعالیت های روزمره بهره می برد و همچنین نوع رفتار فرد با اطرافیان به شکلی کاملا مناسب خواهد بود. افرادی از سلامت روانی بهره برده اند که بتوانند با توجه به مشکلاتی که در زندگی شان وجود دارد، با این مشکلات به نحوی به بهترین شکل ممکن غلبه کنند و این امر باعث می شود به طور کلی از نظر روانشناسان و روانپزشکان بیان شود که فرد مذکور از سلامت روانی بر خوردار است.

سلامت روانی تنها به موضوع اختلال های روانشناختی نمی پردازد بلکه محدوده بسیار بیشتری را تحت تاثیر قرار خواهد داد به طوری که حتی به فعالیت های روزانه افراد و نوع رسیدگی به این فعالیت ها از نظر تفکر، برنامه ریزی و نحوه اجرای برنامه ها در فعالیت های روزانه خواهد پرداخت. اما در موضوع رسیدگی به اختلال های روانی باید این گونه بیان کرد که اکثر روانشناسان و روانپزشکان افرادی را دارای سلامت روانی می دانند که دارای اختلالات روانی نباشند. از این رو با توجه به بررسی هایی که انجام می دهند و تست هایی که بر روی افراد انجام می دهند، می توانند پی ببرند که آیا فرد از سلامت روانی بر خوردار است یا خیر.

سلامت روان

اینفوگرافیک تست سلامت روانی
اینفوگرافیک تست سلامت روانی

بهداشت روانی

بهداشت روان نوعی از بررسی های روانشناختی است که در آن افراد نه فقط از جنبه اختلالات روانی بلکه از جنبه های اجتماعی و همچنین رفتار اجتماعی افراد در جامعه نیز تحت بررسی قرار می گیرند. سازمان بهداشت جهانی نیز در تعریفی از سلامت بهداشت روانی این گونه تعریف می کند که سلامتی یک حالت رفاه جسمی، روانی و اجتماعی است نه فقط نبود بیماری و یا ناتوانی.

به این ترتیب می توان این گونه شرح داد که سلامت روانی افراد تنها از جنبه اختلالات روانی قابل بررسی نخواهد بود بلکه به رفتار های اجتماعی افراد، سلامت ذهن و تفکرات افراد و همچنین نوع برنامه ریزی برای انجام فعالیت های روزانه افراد در سلامت روانی و همچنین بهداشت روانی قابل بررسی خواهد بود. متاسفانه نگرشی غلط و اشتباه که همچنان در بین مردم مرسوم است این است که افراد برای بیماری های جسمانی خود و همچنین برای سلامت جسمانی خود بسیار زیاد ارزش قائل هستند و از این رو در تلاش هستند تا سلامت جسمانی خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کرده و در راستای سلامت جسمانی، بسیار پر اهمیت رفتار می کنند.

اما در موضوع سلامت روانی و بهداشت روانی با توجه به بررسی ها و همچنین با توجه به آموزش هایی که انجام شده است در بین مردم، باز هم جامعه در بین افراد خودش شاهد این موضوع است که مردم به سلامت روان خود اهمیت نمی دهند. و این موضوع می تواند در دراز مدت جوامع را تحت تاثیر قرار دهد.

ابعاد بهداشت روانی

بهداشت روانی انسان ها در روزگاری که زندگی می کنیم و همین طور با توجه به بررسی هایی که در این راستا به انجام رسیده است، باعث شده به ابعادی از آن پی برده که می توانند بسیار اهمیت داشته و به نحوی باعث افزایش سطح سلامت روانی در افراد شوند. این ابعاد شامل موارد زیر خواهند بود که سعی بر آن شده که به طور کار آمد بیان شوند.

1.توانایی حل مشکلات

همان طور که همه انسان ها تجربه کرده اند، انسان در زندگی خویش مشکلات بسیاری را دارا می باشد که بسیاری از افراد می توانند با هشیاری و همچنین با قدرت و توانایی بالا در حل این مشکلات، آن ها را کنار زده و با رو به رو شدن با این مشکلات می توانند آن ها را حل کنند. اما بسیاری از انسان ها وجود دارند که متاسفانه با توجه به شرایط زندگی که در آن بزرگ شده اند، توانایی حل این مشکلات را ندارند و همین باعث می شود که در زمره افرادی قرار بگیرند که به طور کامل از سلامتی روانی بهره مند نیستند.
پس می توان این گونه نتیجه گیری کرد که افرادی که توانایی حل مشکلات را و همچنین توانایی کنترل استرس در هنگام مواجه با مشکلات را در زندگی دارا می باشند، سلامت روانی مناسب تری نسبت به افرادی که این توانایی را ندارند، دارند.

2.مشارکت در اجتماع

افرادی که این توانایی را دارند، می بتوانند در اجتماع به طور مناسب و با توجه به عواملی که در اجتماع وجود دارد، به صورتی در کار ها مشارکت داشته و با همکاری با سایر افراد جامعه کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. این توانایی می تواند باعث شود که این افراد در زمره ی کسانی قرار بگیرند که از سلامت روانی بر خوردار هستند. البته باید این نکته ذکر شود که همه ی افرادی که تنها این توانایی را دارا می باشند، نمی توانند به طور کامل از سلامت روانی بر خوردار باشند. آن ها تنها یکی از ابعاد بهداشت روانی را دارند.

3.عزت نفس

از دیگر ابعاد مهم در بحث بهداشت روانی وجود عزت نفس در افراد است. افرادی که دارای عزت نفس هستند و به نحوی بر خود کار آمدی خویش تاکید داشته و می توانند این باور را در درون خود گسترش دهند که توانایی حل مسائل مهم زندگی را دارا می باشند، می توانند از جمله کسانی باشند که از سلامت روانی کافی برخوردار بوده و می توان بیان کرد که بهداشت روانی مناسبی را در جامعه در بر می گیرند. غالبا افرادی که از عزت نفس بالایی بر خوردار هستند، به ندرت پیش می آید که دچار اختلالات روانی شوند و این گونه می توان بیان کند که اگر افراد بتوانند عزت نفس را در درون خود گسترش داده و همه تصمیمات زندگی خویش را با عزت نفس کافی بگیرند بسیار در زندگی موفق خواهند بود.

سلامت روانی

معیار های سلامت روانی

به منظور دارا بودن سلامت روانی در افراد، معیار هایی وجود دارد که باعث می شود با توجه به آن معیار ها بررسی به عمل آید که افراد از سلامت روانی بر خور دار هستند یا نه‌. این معیار ها می توانند شامل موارد زیر باشند.

_معاشرت با دیگران
_ورزش منظم
_تغذیه سالم
_خواب کافی
_توانایی انجام کار و فعالیت های روزانه
_داشتن روابط مناسب با خانواده و اطرافیان
_لذت بردن از زندگی با توجه به شرایط موجود
_توانایی حل مشکلات روزمره ی زندگی

فشار های روانی

همه انسان ها در طول زندگی خود بارها و بارها فشارهای روانی را در موقعیت‌های مختلف زندگی تجربه خواهند کرد. این فشار های روانی که به طور گسترده در اطراف همه ی انسان ها قابل مشاهده است، می توانند از طریق اتفاقاتی که در زندگی انسان ها رقم خورده به وجود آیند. این اتفاقات می توانند به طور کلی شامل از دست دادن عزیزان، تصادفات شدید که باعث به وجود آمدن اختلالاتی از قبیل اختلال ترس پس از سانحه خواهند شد، جدایی های عاطفی و همچنین کمبود های مالی و وضعیت های اقتصادی نابه‌سامان که امروزه در بسیاری از جوامع وجود دارند، می توانند باعث به وجود آمدن فشار های روانی در افراد شوند.

فشارهای روانی ریشه در اتفاقات دارند و خود را در تغییر وضعیت نرمال جسمانی افراد ظاهر می کنند. به نحوی که باعث افزایش فشار خون در افراد می شود، همچنین باعث تپش قلب در افراد شده و افراد را به گونه‌ای برای انجام فعالیت‌های خود بی‌انگیزه خواهند کرد. فشارهای روانی ریشه در اتفاقاتی دارند که به طور طبیعی به وجود می آیند، پس می توان این گونه بیان کرد که فشار های روانی نیز به طور طبیعی برای همه انسان ها به وجود می آیند.

اما اگر به این فشار های روانی توجه کافی نشود و این افراد نتوانند با مشکل خود کنار آیند، می تواند باعث به وجود آمدن اختلالات روانی در افراد شود که از نظر روانشناسی بسیار می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و حتی طول درمان افراد نیز بسیار بیشتر شده و درمان سختی را تجربه خواهند کرد. به همین منظور باید به فشارهای روانی پرداخته شود و آن‌ها را تا زمانی که به اختلالات روانی تبدیل نشده اند درمان کرد. برای اطلاع از عوارض فشار روانی کلیک کنید.

سلامت روانی

بررسی برنامه ریزی سلامت روانی

همان طور که در بالا ذکر شد سلامت روانی افراد تنها از جنبه اختلالات روانی قابل بررسی نیست و به همین دلیل در بررسی هایی که از سلامت روانی افراد به عمل می آید، روانشناسان و روانپزشکان و حتی پژوهشگرانی که در این زمینه فعالیت می کنند به نحوی به برنامه ریزی های روزانه افراد و نوع انجام کار های افراد در فعالیت های روزمره خود بررسی به عمل می آورند، بر همین اساس نوع تفکرات افراد هم قابل بررسی خواهد بود. سلامت روانی در بسیاری از مواقع حتی می تواند پر اهمیت تر از سلامت جسمانی افراد باشد.

به طور مثال بسیار زیاد جامعه شاهد افرادی است که ابتلا به بیماری های افسردگی دو قطبی و تک قطبی را دارا می باشند. این افراد همان طور که از نظر سلامت روانی نمی توانند سلامت کاملی را تجربه کنند، نبود سلامت روانی در واقع سلامت جسمانی این افراد را هم تحت تاثیر قرار داده و این افراد حتی برای انجام کار ها و فعالیت های روزانه خود دچار اختلال خواهند شد. به این ترتیب بسیار حائز اهمیت است که افراد را از این نظر آموزش داده و به آن ها گوشزد کنند که سلامت روانی به مراتب با اهمیت تر از سلامت جسمانی خواهد بود و افراد باید توجه ویژه تری حتی به سلامت روانی خود داشته باشند.

بررسی رفتار های روانشناختی

همان طور که گفته شد بهداشت روانی تنها به بحث اختلالات روانی نپرداخته و گستره بررسی ها و پژوهش های خود را بسیار افزایش داده است. افزایش این گستره باعث شده تا به رفتار افراد با افراد دیگر نیز توجه شده و جزئی از ملاک های سنجش سلامت روانی افراد قرار گیرد. در بسیاری از مواقع در جامعه افراد شاهد این موضوع خواهند بود که رفتار افراد دیگر جامعه تحت تاثیر عواملی گاها بسیار خوب و گاها نه چندان خوب خواهد بود. نوسانات خلقی افراد تا حدی می تواند نرمال و از نظر روانشناختی عادی جلوه کند و مشکلی نداشته باشد.

اما در برخی مواقع که امروزه جوامع مختلف بسیار بیشتر از قبل به آن توجه می کنند و حتی شاهد آن هستند، متاسفانه این موضوع مطرح می شود که افراد به مدت طولانی در یک حالت خلقی نامناسب به سر می برند که به طوری باعث به وجود آمدن رفتارهای پرخاشگرانه و همچنین رفتارهای غیرعادی خواهد شد. این گونه حالات خلقی افراد که به طور مکرر در حال به وجود آمدن است، می تواند نشانگر این باشد که این افراد از سلامت روانی کاملا مناسب بهره مند نیستند. این گونه افراد می توانند با بروز رفتارهای نامناسب از خود به دیگران باعث به وجود آمدن اختلالات روانی در خود شوند.

تست سلامت روان


تست سلامت روانی

در راستای تشخیص سلامت روانی افراد، تست های روانشناختی وجود دارد که روانشناسان و روانپزشکان با بررسی جواب هایی که از این پرسشنامه ها کسب می شود، به بررسی سلامت روانی افراد خواهند پرداخت. از جمله پرسشنامه هایی که در تست های سلامت روانی به افراد عرضه می گردد می توان به تست اعتبار و روایی اشاره کرد. در این تست که شامل 90 سوال است و پر اهمیت ترین پرسشنامه برای روانپزشکان و روانشناسان خواهد بود، اختلالاتی از جمله افسردگی، اختلالات پارانوئید، پرخاشگری، اختلال ترس شدید و اضطراب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این تست روانشناسی با توجه به میزان همبستگی که در مورد اختلال های عاطفی و بیماری افسردگی در بررسی ها به وجود آورده، می تواند یکی از تست های پر کاربرد در زمینه افسردگی باشد. به این ترتیب به منظور آگاهی از سلامت روانی افراد، امروزه پر کاربرد ترین تست روانشناسان و روانپزشکان پرسشنامه اعتبار و روایی است و می تواند با ضریب همبستگی بالا به بررسی اختلالات پرداخته و متخصصان را از سلامت روانی افراد آگاه کند و باعث شود در صورت وجود اختلالاتی که باعث بر هم خوردن سلامت روانی افراد شده است، متخصصان قدم در راه درمان بر دارند.

سخن آخر

در انتها باید بیان شود که سلامت روانی افراد در جوامع امروزه بسیار پر اهمیت است و در اکثر مواقع مشاهده ها نشان می دهند افرادی که از سلامت روانی بر خوردار نیستند نه تنها به خودشان و به فعالیت های روزانه و همچنین به تمام اوقات خودشان بلکه به افراد دیگر نیز آسیب می رسانند. از این رو باید تلاش شود تا ابتدا با بررسی حالات افراد و همچنین ایجاد سوالات و پرسشنامه ها و توجه به جواب هایی که به این سوالات داده می شود، متخصصان نوع اختلال را شناخته و در این راه بتوانند به افراد کمک کنند تا در صورت دارا بودن اختلال، به وسیله راهکار هایی که به افراد داده می شود و مشاوره هایی که با افراد انجام می گیرد، اختلال مربوطه را درمان و سلامت روانی افراد را به آن ها برگردانند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تست سلامت روانی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*