ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد به متادون | نشانه ها، علائم و عوارض متادون

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اعتیاد با متادون پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در مورد اعتیاد با متادون چه می‌دانید؟ این ماده یک داروی موثر در ترک اعتیاد به سایر مواد مخدر است که توسط بسیاری از پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت مصرف صحیح این دارو بسیار موثر بوده و فرد را از دام اعتیاد رها می‌کند. اما در بسیاری از مواقع به دلیل مصرف اشتباه و خوسرانه، فرد دچار اعتیاد به خود متادون می‌شود. اعتیاد به این ماده نیز خطرات و پیامدهای خاص خود را دارد و باید چاره‌ای برای آن اندیشید. در این مقاله در مورد نشانه‌ها، علائم و عوارض متادون به طور کامل توضیح داده شده است. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله مواد مخدر را نیز مطالعه نمایید.

 

تماس با مشاور

اعتیاد و وابستگی به متادون

متادون نوعی ماده‌ی مخدر صنعتی است که متعلق به گروه شبه افیون‌ها می‌باشد.این ماده اولین بار در آلمان ساخته شد و هدف آن کاهش درد بود. متادون خاصیت ضد درد دارد و در موارد درد شدید تجویز می‌شود. این دارو با کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی، درد را تسکین می‌دهند.

متادون کاربرد زیادی در ترک اعتیاد به مواد مخدر ( ترک هروئین ، ترک تریاک ، ترک شیره و... ) دارد. متادون عملکردی شبیه به مورفین و هروئین دارد ولی اثر دوز آن طولانی‌تر از هروئین است. متادون حتی برای درمان  HIV و هپاتیت، آسیب دیدگی و برخی جراحات هم به کار می رود. درمان اعتیاد توسط متادون باید تحت نظر پزشک باشد چراکه در غیر این صورت فرد به جای اعتیاد به ماده‌ی اولیه ، به متادون اعتیاد پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

نشانه های اعتیاد به متادون

فرد معتاد به متادون علائمی شبیه به هروئین و تریاک و مورفین از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال خواب آلودگی، احساس خشکی دهان و خارش بدن، سردرد، کاهش حافظه، ضعف و کمبود انرژی، تغییر ضربان قلب، نامنظم شدن تنفس، کم شدن تمرکز، کاهش سرعت حرف زدن، فراموشی، دشواری در تکلم و ... از جمله علائم مصرف متادون هستند. مصرف متادون به کمک تست متادون امکان پذیر است. اما از آنجایی که تست اعتیاد همانند هیچ کاری در دنیا از خطا عاری نیست روش‌هایی برای منفی کردن آن وجود دارد که برای جلوگیری از تقلب باید از آن‌ها آگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست اعتیاد کلیک کنید.

عوارض مصرف متادون

مصرف متادون به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک، در دراز مدت عوارض و پیامدهای بسیار جدی برای فرد به وجود می‌آورد. حتی ممکن است این دارو  بر ارگان‌ها داخلی بدن تاثیر گذاشته و منجر به آسیب‌های جدی و مرگ شود. برای اطلاع بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.
از دیگر عوارض مصرف متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_مشکلات تنفسی

_مشکلات و اختلالات روانی همچون افسردگی

_مشکلات دهان و دندان

_تغییر در نظم ضربان قلب

_مشکلات خلقی و شخصیتی
عوارض بلند مدت مصرف متادون شامل موارد زیر می شود: فردی که متادون مصرف می کند به دلیل تغییرات نامطلوب در ظاهرش دچار کمبود اعتماد به نفس می شود. مشکلاتی چون خودکشی هم ممکن است رخ دهد. هم چنین فرد به دلیل انزوا و گوشه گیری دارای احساسات غم و افسردگی می شود.
سایر عوارض جانبی متادون هم شامل: یبوست، گرگرفتگی، حالت تهوع، کم شدن اشتها، تنگی نفس، نازایی و قطع پریود زنان می شود. هم چنین اختلالات جنسی و ناباروری در مردان هم از دیگر عوارض متادون است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به متادون و تست متادون کلیک کنید.

اعتیاد به متادون | موارد منع مصرف متادون

مصرف همزمان متادون با برخی داروهای ممکن است خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. مصرف همزمان الکل با متادون خطر مرگ را به دنبال دارد. از دیگر موارد می‌توان بنزودیازپین‌ها (داروهای ضداضطراب) و هروئین‌ها را نام برد. داروهای خواب آور، ضد افسردگی، ضد پارکینسون، ضد تشنج، آنتی بیوتیک‌، برخی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی نیز با متادون تداخل دارویی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد کلیک کنید. 

در برخی موارد فرد معتاد، اقدام به تزریق متادون می‌کند که موجب اوردوز می‌شود. زنانی که معتاد به مواد افیونی هستند اگر به درمان با متادون روی آورند برایشان بهتر است ولی به هرحال این دارو هم از راه جفت به جنین منتقل شده و کودک به دنیا آمده دچار علائم ترک خواهد بود؛ این مسئله با مراقبت‌های پزشکی حل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید. 

نشانه های ترک اعتیاد با متادون

فردی که برای ترک اعتیاد سایر مواد مخدر، متادون مصرف می‌کند نشانه‌های زیر را خواهد داشت:

آبریزش بینی و عطسه، دردهای بدنی، ضعف، تعریق و لرزش، تحریک پذیری و پرخاشگری، سیخ شدن موها، اختلال در خواب، تهوع و اسپاسم ماهیچه ای. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. 

اگر میزان مصرف متادون زیاد باشد فردعلائم شدیدتری را تجربه می‌کنند که از این‌ها می‌توان به خواب آلودگی و چرت زدن، تهوع، تنفس سطحی، سرگیجه، ضعیف شدن نبض و کاهش فشار خون، اختلالات عملکرد جنسی و کاهش دمای بدن اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک اعتیاد به متادون

نشانه‌های ترک متادون معمولا یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف ظهور پیدا کرده و روز ششم به اوج خود می‌رسد . اما اثرات متادون بر اخلاق و رفتار فرد ممکن است تا سال‌ها ادامه پیدا کند. مواد فعال در این دارو در چربی‌های بدن ذخیره شده و هرگاه که بدن از این چربی‌ها استفاده کند ، تغییرات خلقی بروز خواهند کرد. برای همین در کنار ترک متادون ورزش کردن، رژیم غذایی و کاهش وزن هم توصیه می‌شود. کاهش وسوسه، افزایش وزن و حتی افسردگی هم پس از ترک خواهد بود. با توجه به این که متادون اثراتش را روی سیستم عصبی می گذارد افسردگی از اختلالات شایع بعد درمان است. بنابراین مراجعه به روان شناس تا مدتی بعد از ترک توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین روش ترک متادون کلیک کنید.

ترک ناگهانی متادون خطرناک است و برای ترک آن باید به شیوه ی تدریجی عمل کرد. برنامه ای که برای قطع مصرف متادون به فرد وابسته توصیه می‌شود، کاهش بیست درصدی مصرف هر بیست روز یکبار است. 

اگر مصرف و وابستگی فرد زیاد باشد، قطع مصرف سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود. در هر صورت استفاده از متادون برای ترک اعتیاد به هروئین باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و ترک هم به مشاوره‌ی تخصصی نیاز دارد. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از بهترین روش ترک متادون در هر نقطه ای از ایران که هستید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید تا خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره ترک اعتیاد حضوری این مرکز بهرمند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

خماری متادون چند روز طول می‌کشد؟

بسیاری از افراد به دلیل ترس از خماری و دردهای آن، از ترک متادون اجتناب می‌کنند. به طور معمول نشانه‌های ترک یک تا سه روز پس از آخرین مصرف بروز پیدا کرده و در روز ششم ترک به اوج می‌رسد. اما با نظارت و مراقبت یک فرد متخصص و ترک اصولی، این علائم و خماری تا حد زیادی کنترل می‌شود. به همین دلیل بهتر است که برای ترک اعتیاد از مشاوره کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد و مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*