ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

متادون و افسردگی | تاثیرات روانی ناشی از مصرف متادون

متادون و افسردگی با هم در ارتباطند. متادون مانند هر مخدر دیگری، می تواند بر سلامت عاطفی شما تأثیر بگذارد. هنگامی که متادون در طول سم‌زدایی به کمک دارو به درستی استفاده شود، می‌تواند به افرادی که از اختلال مصرف مواد رنج می‌برند، کمک کند تا از مواد افیونی سم‌زدایی کنند. با این حال، خطرات زیادی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود، که رفتن به کلینیک متادون و ماندن تحت مراقبت شبانه روزی متخصصان پزشکی ضروری است. برای اطلاعات بیشتر در مورد متادون، اینکه آیا برنامه متادون می تواند باعث افسردگی شود از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

متادون چیست؟

متادون متادون دارویی است که در درمان با کمک دارو (MAT) برای کمک به افراد در کاهش یا ترک مصرف هروئین یا سایر مواد افیونی استفاده می شود. متادون دهه‌هاست که برای درمان افرادی که به هروئین و داروهای ضد درد مخدر اعتیاد دارند استفاده می‌شود. زمانی که طبق تجویز مصرف شود، ایمن و مؤثر است. این به افراد اجازه می دهد تا از اعتیاد خود خلاص شوند و زندگی فعال و معنادار خود را بازیابی کنند. برای نتایج مطلوب، بیماران همچنین باید در یک درمان نگهدارنده با متادون که شامل مشاوره و حمایت اجتماعی است، شرکت کنند.

1-متادون چگونه کار می کند؟

متادون با تغییر نحوه واکنش مغز و سیستم عصبی به درد عمل می کند. این دارو علائم دردناک ترک مواد افیونی را کاهش می دهد و اثرات سرخوشی داروهای مخدر مانند هروئین، مورفین و کدئین و همچنین مواد افیونی نیمه مصنوعی مانند اکسی کدون و هیدروکودون را مسدود می کند.

متادون به شکل قرص و  مایع عرضه می شود و یک بار در روز مصرف می شود. تسکین درد ناشی از دوز متادون حدود چهار تا هشت ساعت طول می کشد. درمان به کمک دارو برای اعتیاد به مواد افیونی در برنامه‌های درمان مواد مخدر نشان می‌دهد که متادون در دوزهای بالاتر به‌ویژه برای مصرف‌کنندگان هروئین، مؤثر است و به آنها کمک می‌کند مدت بیشتری در برنامه‌های درمانی بمانند. مانند تمام داروهای مورد استفاده در درمان با کمک دارو (MAT)، متادون نیز باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع که شامل مشاوره و مشارکت در برنامه های حمایت اجتماعی است، تجویز شود.

2-افرادی که مصرف متادون برایشان ممنوع است

 • بزرگسالان (18 سال و بالاتر) می توانند برای اعتیاد به مواد مخدر متادون مصرف کنند.
 • همچنین می توان آن را به نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان داد تا به علائم ترک هروئین یا متادون کمک کند.
 • متادون ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. قبل از شروع درمان با متادون به پزشک خود اطلاع دهید:
 • در گذشته به متادون یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته باشید
 • مشکل ریوی یا مشکلات تنفسی دارید
 • معتاد به الکل یا سایر مواد مخدر هستند که مواد افیونی نیستند
 • صدمه به سر داشته باشید یا سردرد بدی داشته باشید
 • تشنج یا سکته قلبی داشته باشند
 • مشکلات ریتم قلب (آریتمی) یا فشار خون پایین دارند
 • با تیروئید، غدد فوق کلیوی، کلیه ها یا کبد خود مشکل دارید
 • مبتلا به میاستنی گراویس (یک بیماری نادر که باعث ضعف عضلانی می شود)
 • باردار هستند، در تلاش برای باردار شدن یا شیردهی هستند

 

عوارض جانبی متادون

مانند همه داروها، متادون نیز می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. با این حال، بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جزئی دارند. در صورت مصرف دوز بالای متادون، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر است. این عوارض جانبی رایج در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر رخ می دهد. اگر عوارض جانبی شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، با پزشک، داروساز یا کارمند اصلی خود صحبت کنید. (برای آشنای با پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید)

 • یبوست
 • احساس یا بیماری (تهوع یا استفراغ)
 • احساس خواب آلودگی، خستگی یا سرگیجه
 • سردرد خفیف
 • احساس سرما و عرق کردن بیشتر از حد معمول
 • خشکی چشم، دهان و بینی
 • دیدن چیزهایی که وجود ندارند (توهم)، تغییر در خلق و خو یا احساس گیجی

عوارض هشدار دهنده و جدی

عوارض جانبی جدی در کمتر از 1 از 100 نفر رخ می دهد. در صورت مشاهده موارد زیر با اورژانس تماس بگیرید.

 • مشکلات تنفسی، نفس کم عمق یا تنگی نفس دارید - اگر آمپول نالوکسان به شما داده شده است فورا آن را مصرف کنید و دستورالعمل های همراه آن را دنبال کنید.
 • ضربان قلب شما نامنظم است، یا سریعتر یا کندتر از حد معمول است - اینها می توانند نشانه های مشکل ریتم قلب (آریتمی) باشند.
 • از دست دادن موقت بینایی یا سردرد ضربان دار دائمی دارید که هنگام سرفه یا زور زدن بدتر می شود - این می تواند به دلیل افزایش فشار در اطراف مغز باشد (فشار خون داخل جمجمه)

برای آشنایی با باید های و نباید های مصرف متادون در بارداری کلیک کنید.

 ارتباط متادون و افسردگی

متادون و افسردگی

درست مانند سایر مواد افیونی، متادون می تواند باعث تغییرات خلقی شود و یکی از آنها افسردگی است. مصرف متادون همراه با بنزودیازپین ها (داروهای ضد افسردگی و اضطراب) می تواند باعث مصرف بیش از حد دارو شود. این امر استفاده صحیح از متادون را در کلینیک متادون بسیار مهم می کند تا همچنان بتوانید در کنار ترک مواد افیونی برای افسردگی و اضطراب کمک دریافت کنید.

هنگامی که از یک وضعیت سلامت روانی موجود، مانند افسردگی رنج می برید، مصرف مواد مخدر می تواند آن را بسیار بدتر کند. از آنجایی که یکی از عوارض جانبی متادون و سایر مواد افیونی اختلالات خلقی است، وضعیت سلامت روان شما تشدید و بدتر خواهد شد. این می تواند باعث استفاده بیشتر از دارو در تلاش برای خود درمانی و کاهش علائم شود. با این حال، هنگام تجربه سم زدایی با کمک دارویی در کلینیک متادون، کادر پزشکی ما تمام حمایت ها و داروهایی را که برای ترک آرام نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد.

1-اختلالات همزمان اعتیاد به متادون و افسردگی

هنگامی که فردی همزمان با اعتیاد از یک بیماری روانی رنج می برد، به آن اختلال همزمان می گویند. اختلالات همزمان یکدیگر را تشدید می‌کنند و درمان هر دوی آن‌ها به طور همزمان از طریق تشخیص دوگانه ضروری است. زمانی که در حال درمان اعتیاد به مواد مخدر هستید، هوشیاری جسمی از طریق کلینیک متادون فقط نیمی از کار است. هنگامی که از نظر جسمی هوشیار هستید، بسیار مهم است که تحت درمان روانشناختی قرار بگیرید تا به رفع محرک ها، غلبه بر علت اصلی اعتیاد و درمان بیماری های روانی زمینه ای کمک کند. بدون درمان افسردگی، مصرف مواد افیونی احتمالاً دوباره شروع می شود - که می تواند عواقب مرگبار داشته باشد.

افسردگی و مصرف مواد بر یکدیگر تأثیر می گذارند و یک وضعیت اغلب می تواند دیگری را بدتر کند. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی به مواد افیونی به عنوان راهی برای تقویت روحیه یا بی حس کردن افکار دردناک دست می یابند و متأسفانه اعتیاد آنها به مواد افیونی می تواند به زندگی از دست رفته تبدیل شود. درک تشخیص های دوگانه و اینکه چگونه سلامت روان بر مصرف مواد مخدر تأثیر می گذارد و بالعکس، اولین قدم مهم در دریافت کمک های مورد نیاز دوستان و خانواده است.

افسردگی و افکار خودکشی نیز می تواند همراه با سوء مصرف متادون باشد. خصومت با خانواده و دوستان، دیگر لذت نبردن از چیزهایی که زمانی منبع آرامش و سرگرمی بودند و نشان دادن علائم اختلالات شخصیت پارانوئید یا حتی نوعی اختلال شخصیت اسکیزوئید، همه نشانه هایی هستند که به طور بالقوه می توانند این واقعیت را پنهان کنند که شما به متادون معتاد هستید.

2-متادون و دیگر اختلالات روانی

ارتباط قوی بین سوء مصرف متادون و اختلالات شخصیت وجود دارد. به طور کلی، بین تعداد زیادی از اختلالات شخصیت و اعتیاد به مواد افیونی ارتباط وجود دارد. هرچه بیشتر در مورد تأثیر واقعی اعتیاد به متادون بدانید، برای رهایی از اعتیاد به مواد افیونی که زندگی شما را کنترل می کند، مجهزتر خواهید بود.مطالعات نشان داده است که افرادی که به متادون معتاد هستند مجموعه خاصی از ویژگی های شخصیتی را نشان می دهند که نشان دهنده یک اختلال شخصیت است.برخی از این صفات شامل موارد زیر است:

همین ویژگی‌ها همچنین می‌تواند نشان‌دهنده یک اختلالات روانی واقعی باشد، که می‌تواند گاهی اوقات تشخیص را کمی دشوار کند. ممکن است در کنار آمدن با تغییرات خود یا عزیزتان مشکل داشته باشید، اما ممکن است به راحتی تغییرات را به اعتیاد نسبت ندهید. با توجه به اینکه نگرانی های شخصیتی اغلب در طول زمان ایجاد می شود، سوء مصرف متادون همیشه به عنوان مقصر اصلی تغییرات شخصیتی مشکوک نیست.

 متادون و افسردگی

متادون و افسردگی | درمان ها

درمان های مورد استفاده در درمان اعتیاد بر اساس الگوهای سلامت و سوء مصرف مواد است. گزینه‌های درمانی شامل مجموعه‌ای از جلسات درمانی فردی یا گروهی است که معمولاً توسط مشاوران اعتیاد سازماندهی می‌شوند.

1-متادون و افسردگی | بیوفیدبک درمانی

بیوفیدبک نوعی درمان بدون دارو است که به افراد در حال بهبودی کمک می کند تا فرآیندهای غیرارادی بدن خود را درک کنند. در طول یک جلسه بیوفیدبک، یک درمانگر حسگرهای الکترونیکی را روی پوست بیمار قرار می دهد تا فعالیت مغز او را کنترل کند. پس از بررسی الگوهای امواج مغزی، درمانگر می‌تواند طیف وسیعی از تکنیک‌های روان‌شناختی را توصیه کند که می‌توانند برای کمک به غلبه بر اعتیاد استفاده شوند.

2-متادون و افسردگی | درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کمک به افراد در حال بهبودی استفاده می شود تا افکار یا احساسات مشکل آفرینی را که ممکن است هوشیاری آنها را به خطر بیاندازد یا به عود بیماری کمک کند، کشف کنند. این شکل از درمان در درمان بیماری های همزمان مانند اختلال دوقطبی نیز مفید است.

3-رفتار درمانی دیالکتیکی

در طی رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)، بیماری های روانی شدید مانند اختلال وسواس فکری-جبری همراه با اختلال مصرف مواد درمان می شوند. هدف این درمان بهبود عزت نفس، ارائه مهارت های مدیریت استرس و تشویق افراد در حال بهبودی برای حذف محرک ها از زندگی است.

4-متادون و افسردگی | درمان تجربی

درمان تجربی از روش‌های درمانی غیرسنتی برای کمک به معتادان در حال بهبودی برای غلبه بر احساسات و عواطف سرکوب‌شده‌ای که ممکن است در اعتیاد آنها نقش داشته باشد، استفاده می‌کند. انواع متداول این درمان شامل فعالیت های تفریحی در فضای باز، مانند صخره نوردی است.

5-درمان جامع نگر و تقویت انگیزه

در درمان جامع، تمرکز بر رفاه کلی فرد است. علائم فیزیکی ترک نیز درمان می شود. درمان های جامع ممکن است شامل یوگا، طب سوزنی، هنر درمانی و مدیتیشن هدایت شده باشد.

درمان تقویت انگیزشی برای کمک به افراد در حال بهبودی استفاده می شود تا یاد بگیرند که چگونه افکار و رفتارهای منفی مرتبط با اعتیاد خود را تغییر دهند. این نوع درمان اغلب برای درمان افرادی که در حال بهبودی از سوء مصرف مواد هستند استفاده می شود که دارای شرایط همزمان هستند، مانند اختلال دوقطبی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD).

برای کسب آگاهی بیشتر درباره متادون و افسردگی از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*