ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش های برخورد با متجاوز | در مقابله با تجاوز چه کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روش های برخورد با متجاوز پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روش های برخورد با متجاوز را بیاموزید. اکثر انسان ها در مقاطعی از زندگی خود با افراد متخاصم و متجاوز روبرو می شوند. این افراد ممکن است در حوزه شخصی یا محیط کاری ما وجود داشته باشند. تجاوز ممکن است به هر شکلی باشد، از تجاوز به حریم خصوصی گرفته تا تجاوز جنسی. این مقاله به بررسی علل تجاوز و ارائه راهکار های برخورد با شخص متجاوز پرداخته است.  

تماس با مشاور


انگیزه های مختلف برای تجاوز

متجاوز در ظاهر ممکن است به عنوان سلطه گر و یا حتی سوء استفاده کننده به نظر برسد. دلایل رفتار های مقابله ای و خصمانه بی دلیل اغلب پیچیده هستند. علت ها می تواند شامل خشم آسیب شناختی، پرخاشگری شدید، قلدری آسیب شناختی، خشم خودشیفته، اختلال استرس پس از سانحه، ضربه مغزی، سوء مصرف مواد و بحران زندگی باشد. در برخی موارد فقط یک فرد معمولی روز بدی دارد. در سایرین ممکن است با یک سوسیوپات یا سایکوپات (اختلال شخصیتی ضد اجتماعی) سر و کار داشته باشید. در تجاوز به حقوق دیگران چه جنسی و چه غیرجنسی انگیزه های مختلفی برای متجاوزان وجود دارد.
 1. خشم و عصبانیت: فرد متجاوز می خواهد از طریق تجاوز به حقوق غیر خشم و عصبانیت خود را خالی کند.
 2. قدرت نسبت به سایرین: اگر این افراد متوجه شوند که قدرتشان نسبت به بقیه ی گروه ها بیشتر است و سلطه بیشتری دارند، قربانیان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.
 3. علاقه به دیگر آزاری: یک اختلال روانی است که فرد متجاوز از شکنجه و ناراحتی دیگران لذت می برد. او مدام به دنبال تجاوز به حقوق دیگران است.
 4. ارضای میل جنسی: گاهی تجاوز از نوع جنسی است. این مورد هم یک نوع اختلال روانی است که فرد می خواهد مشکلات خود را با لذت بردن از تجاوز جنسی به سایرین فراموش کند. هم چنین بدترین نوع تجاوز شمرده شده است.
 

اینفوگرافیک روش های برخورد با متجاوز

اینفوگرافیک روش های برخورد با متجاوز

روش های برخورد با متجاوز

صرف نظر از هر چیز، مهم است که وقتی حقوق، منافع و ایمنی شما در خطر است پاسخی موثر و درست نشان دهید. در زیر نه کلید برای برخورد با افراد متخاصم و متجاوز، وجود دارد. همه این ایده ها ممکن است در مورد موقعیت خاص شما صدق نکند. به سادگی از مورد هایی که در زیر گفته شده است و کار می کند استفاده کنید و بقیه را کنار بگذارید.

1. مراقبت از خود

مهم ترین اولویت در مواجهه با افراد متخاصم و متجاوز، محافظت از خود است. اگر از موقعیتی احساس راحتی نمی کنید، از آن جا خارج شوید و بروید. در صورت لزوم به دنبال کمک و پشتیبانی باشید. هم چنین می توانید با نیروی انتظامی تماس بگیرید. اگر تصمیم به برخورد مستقیم با متجاوز دارید، مهارت ها و استراتژی های زیر را در نظر بگیرید.

2. حفظ فاصله با متجاوز

وقت گذاشتن و ملاقات با افراد قلدر و متجاوز بی فایده است و ارزشی نخواهد داشت. زمان شما ارزشمند است و شادی و رفاه شما مهم است مگر این که مسئله ی مهمی در خطر باشد. وقت خودتان را با تلاش برای درگیر شدن با فردی که حقوق دیگران و شما را رعایت نمی کند خرج نکنید. خواه اگر با راننده ای عصبانی، یک خویشاوند یا یک فروشنده سوپر مارکت و ... برخورد می کنید، فاصله سالم را حفظ کنید و از مشارکت اجتناب کنید مگر این که مجبور باشید.
مواقعی وجود دارد که ممکن است احساس کنید با شخص متجاوزی باید رابطه داشته باشید و راهی برای خروج از رابطه ندارید. در این شرایط، خارج از چارچوب درگیری با این افراد فکر کنید. با دوستان و مشاوران مورد اعتماد در مورد اقدامات مختلف مشورت کنید و رفاه شخصی خود را در اولویت اول قرار دهید.

3. روش های برخورد با متجاوز | حفظ خونسردی

یکی از شایع ترین ویژگی های افراد متخاصم و متجاوز این است که آن ها تمرکزشان را بر روی بر هم زدن تعادل و تضعیف شما قرار می دهند. با این کار آن ها موقعیتی ایجاد می کنند که می توانند از ضعف های شما استفاده کنند. اگر شما مجبور هستید که با یک فرد متجاوز برخورد کنید؛ یکی از مهم ترین قوانین کلی، حفظ خونسردی خود است. هر چه واکنش های تحریک آمیز شما کمتر باشد، بیشتر می توانید از توانایی خود برای رسیدگی به اوضاع استفاده کنید. وقتی از کسی ناراحت شدید یا از او ایراد گرفتید، قبل از گفتن یا انجام کاری که ممکن است بعداً پشیمان شوید؛ در این موارد از تکنیک های آرام سازی خود استفاده کنید.
یک نفس عمیق بکشید و به آرامی تا ده بشمارید. در بسیاری از موارد، تا رسیدن به شماره ی ده، آرامش خود را به دست آورده اید و پاسخ بهتری به این مسئله پیدا کرده اید تا بتوانید به جای تشدید مشکل، آن را کاهش دهید.
اگر بعد از شمردن تا ده هنوز ناراحت هستید، در صورت امکان استراحت کنید و بعد از آرام شدن، موضوع را دوباره مرور کنید. در صورت لزوم، از عباراتی مانند این زمان خوبی برای صحبت کردن من نیست... یا پس از کمی استراحت با این موضوع کنار بیاییم... استفاده کنید تا برای خود وقت بخرید. با حفظ کنترل خود، از قدرت بیشتری برای مدیریت اوضاع استفاده می کنید.
روش های برخورد با متجاوز

4. همدلی و درک

هیچ چیز را به دل نگیرید و اعتماد به نفس خود را پایین نیاورید. آن چه دیگران می گویند و انجام می دهند، نمایانگر واقعیت خود آن هاست. وقتی از نظرات و اقدامات دیگران مصون باشید، قربانی رنج بی مورد و کمبود اعتماد به نفس نخواهید بود.
آگاه بودن از ماهیت افراد متجاوز و متخاصم می تواند به ما کمک کند تا اوضاع را شخصی سازی کرده و از واکنش گرا بودن به همدل و همراه بودن تبدیل شود. یکی از راه های موثر برای همدلی این است که خودتان را به جای شخص دیگر بگذارید.
برای اطمینان، اظهارات همدلانه درواقع رفتار های پرخاشگرانه فرد متجاوز را توجیه نمی کند. نکته این است که به خودتان یادآوری کنید که اکثر افراد متجاوز و قلدر مزمن از درون رنج می برند و توجه به مبارزات آن ها در درون خود می تواند به شما کمک کند تا با صبر و آرامش بیشتری با آن ها کنار بیایید و از خود همدلی نشان دهید. برای آگاهی بیشتر درباره مهارت همدلی کلیک کنید.

5.روش های برخورد با متجاوز | آگاهی به حقوق خود

یک ایده مهم که باید در هنگام برخورد با یک فرد متجاوز به خاطر داشته باشید این است که حقوق خود را بشناسید و تشخیص دهید که چه زمانی نقض می شود.
تا زمانی که به دیگران آسیب نرسانید، این حق را دارید که از خود دفاع کنید و از حقوق خود نیز دفاع کنید. از سوی دیگر اگر به دیگران آسیب برسانید، ممکن است این حقوق را هم نسبت به خود از دست بدهید. در زیر برخی از حقوق اساسی بشر ما آمده است:
 • شما حق دارید با احترام با شما رفتار شود.
 • شما حق بیان احساسات، عقاید و خواسته های خود را دارید.
 • شما حق دارید اولویت های خود را تعیین کنید.
 • شما حق دارید بدون احساس گناه نه بگویید.
 • شما حق دارید چیزی را که برای آن هزینه می کنید دریافت کنید.
 • شما حق دارید نظرات متفاوتی با دیگران داشته باشید.
 • شما این حق را دارید که از خود مراقبت کنید و از خود در برابر تهدید های جسمی، روانی یا احساسی محافظت کنید.
 • شما حق دارید زندگی شاد و سالم خود را ایجاد کنید. در این رابطه مطالعه مقاله چطور شاد زندگی کنیم توصیه می شود.
البته جامعه مملو از افرادی است که به این حقوق احترام نمی گذارند. مانند افراد متخاصم و متجاوز، به ویژه افرادی که می خواهند شما را از حقوق خود محروم کنند تا بتوانند شما را تحت کنترل و سوء استفاده قرار دهند. اما شما این قدرت و اقتدار قانونی را دارید که اعلام کنید مسئول زندگی شما خود شما هستید نه فرد متخلف. بر این حقوق تمرکز کنید و به آن ها اجازه ندهید تا اهداف شما را ناعادلانه از بین ببرند.

6. برقراری ارتباط موثر

همان طور که در بالا ذکر شد، از تعامل با متجاوزان اجتناب کنید مگر این که مجبور باشید. وقتی از شما خواسته می شود با یکی برخورد کنید، موقعیت خود را با استفاده از مهارت های ارتباطی قاطع تقویت کنید. در کتاب چگونه می توان با افراد پرخاشگر، برخورد کرد؛ هشت روش نه گفتن دیپلماتیک اما محکم، شانزده نکته برای کاهش یا حذف رفتار های پرخاشگرانه و ده کلید برای موفقیت در مذاکره با افراد متجاوز و قلدر را خواهید آموخت.

7.روش های برخورد با متجاوز |مشورت

اغلب اوقات فردی که به طور مداوم با بقیه درگیر است و به حقوق آن ها تجاوز می کند؛ درواقع خود واقعی اش نیست. همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، دلایل متعددی از جمله بحران زندگی، ضربه مغزی (ناشی از تصادف، صدمه به سر، صدمات ورزشی، عوارض جانبی دارو های تجویزی و غیره)، اختلال استرس پس از سانحه، سوء مصرف مواد مخدر و سایر عوامل ممکن است به طور قابل توجهی بر روی روحیه و رفتار شخص تأثیر بگذارد. ممکن است برای جلوگیری از خرابی رابطه و خود تخریبی فرد متجاوز، حمایت پزشکی و یا سلامت روان لازم باشد. اگر شخص مورد نظر شخصی نزدیک و مهم برای شما است، بپرسید که آیا او برای دریافت کمک حرفه ای آماده است یا خیر. مشاوره تلفنی فردی به دلیل در دسترس بودن در این موقعیت ها کارساز است.
روش های برخورد با متجاوز

8.روش های برخورد با متجاوز | مقاومت در برابر متجاوز

مهم ترین نکته ای که باید در مورد متجاوزان در نظر داشته باشید این است که آن ها کسانی را انتخاب می کنند که معمولا ضعیف تر از خود می دانند. بنابراین تا زمانی که منفعل و سازگار آن ها باشید، خود را هدف قرار می دهید. بسیاری از متجاوزان نیز از درون ترسو هستند.
هنگامی که قربانیان آن ها شروع به نشان دادن اعتراض خود و دفاع از حقوق خود می کنند، افراد متجاوز اغلب عقب نشینی می کند. این امر در حیاط مدارس و هم چنین در محیط های خانگی و اداری صادق است.
با توجه به همدلی، مطالعات نشان می دهد که بسیاری از متجاوزان خود قربانی خشونت هستند. این به هیچ وجه رفتار متجاوزی را توجیه نمی کند، اما ممکن است به شما کمک کند که فرد زورگو را با دیدی متعادل تر در نظر بگیرید.
وقتی کسی خود را خیلی دوست نداشته باشد، از راه تجاوز به حقوق دیگران جبران می کنند. درواقع افراد متجاوز و قلدر خود اولین قربانی ها هستند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نحوه پیشگیری و درمان تجاوز کلیک کنید.
هنگام ایستادگی در برابر متجاوز ها (در شرایطی  که چیز مهمی در خطر است)، مطمئن شوید که خود را در موقعیتی قرار می دهید که می توانید در امان باشید؛ چه به تنهایی مقابل آن ها بایستید، چه حضور افراد دیگر برای شهادت و حمایت شما لازم باشد، یا هر مورد دیگر بهتر است در برابر آن ها مقاومت کنید و حق خود را بگیرید.
در موارد سوء استفاده فیزیکی، کلامی یا احساسی، با مشاوران روانشناس، مشاوران حقوقی، مجری قانون یا اداری در این مورد مشورت کنید. ایستادن در برابر متجاوزان بسیار مهم است و لازم نیست این کار را به تنهایی انجام دهید.

9. جهت دهی رابطه به طرف عذرخواهی از شما

وقتی فردی متجاوز اصرار دارد که خط های قرمز شما را زیر پا بگذارد و نه گفتن شما را جدی نمی گیرد، نوع برخوردتان را محکم تر و جدی تر کنید. مطالعه مقاله چطور نه بگوییم در این زمینه پیشنهاد می شود.
توانایی شناسایی و تأیید پیامد ها در رابطه یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می توانید برای ایستادگی در برابر افراد متجاوز استفاده کنید. پیامد هایی که شما از رفتارتان به فرد می رسانید اگر به طور مرتب بیان شود؛ او را متوقف می کند و مجبور به ترک و عذرخواهی شما می شود.

10. کاهش خشونت در متجاوزان

تعدادی تکنیک برای مقابله با پرخاشگری متجاوزان وجود دارد که شامل رفتار های کلامی و غیر کلامی می شود.
این تکنیک ها به ویژه برای افرادی که باید در طول زندگی حرفه ای خود پرخاشگری را مدیریت کنند مفید خواهد بود.
رفتار های غیر کلامی که می تواند به کاهش پرخاشگری در فرد متجاوز کمک کند عبارتند از:
 • آگاهی از زبان بدن خود و نشان دادن موضعی بدون تهدید و باز.
 • حفظ ارتباط چشمی خوب اما اطمینان از این که به نظر نمی رسد تهدید کننده باشد.
 • آهسته و پیوسته حرکت کردن بدن. سعی کنید حرکات بدنی خود را آرام نگه دارید.
 • احترام گذاشتن به فضای شخصی طرف مقابل.
رفتار های کلامی که به تشویق پاسخ های قاطع کمک می کند عبارتند از:
 • گوش دادن به صحبت های طرف مقابل و پذیرفتن آن ها
 • شناخت و تأکید بر جنبه های مثبت آن چه گفته می شود، بدون به حداقل رساندن موارد منفی.
 • احترام گذاشتن از طریق تشریفات مودبانه.
 • نشان دادن درک و همدلی با فرد متجاوز.
 • اجتناب از هرگونه بیان قدرت. به عنوان مثال گفتن شما باید آرام باشید... .

11. ابراز مخالفت قطعی در تجاوز جنسی

این مورد برای خانم ها مخصوصا در محل کار شایع تر است. انواع شکایات و اخبار را می بینید که خانم ها از همکار یا رئیس یا شخصی در مجموعه ی کار به عنوان متجاوز شکایت کرده اند. متاسفانه آمار شکایت فقط به همین ها ختم نمی شود. خانم هایی هستند که به خاطر حفظ آبرو و خانواده، هیچ شکایتی نمی کنند.قربانی های تجاوز جنسی در آینده حملات سخت روانی را تجربه خواهند کرد.
اگر در محل کار یا جایی احساس کردید که در خطر کمین فردی متجاوز یا گروهی متجاوز قرار گرفته اید، کاملا جدی باشید. احساس صمیمیت با آن ها را نشان ندهید و هر جا لازم بود مخالفت و نه خود را نشانشان دهید. از این که با پلیس تماس بگیرید و کمک بخواهید نترسید و خجالت نکشید. ترس و ضعف از خود نشان دهید زیرا فرد متجاوز دوست دارد که قربانی اش احساس عجز و ناتوانی داشته باشد تا کامل بر او مسلط شود. اگر محیط نا امن بود حتما آن جا را ترک کنید و اصلا معطل نکنید.

12. مشورت با روانشناس

اگر شما قربانی تجاوز هستید، چه تجاوز به صورت فیزیکی (جنسی) و چه غیر جنسی (تجاوز به حقوق دیگران) بهتر است با مشاور یا روانشناس صحبت کنید. در این زمینه روانشناس راهکار های مناسبی برای رسیدن به صلح درونی و آرامش پیشنهاد می کند که می تواند بسیار کمک کننده باشد. در این رابطه مطالعه مقاله چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی کنند؟ توصیه می شود.
هم چنین اگر نزدیکان شما شخصی متجاوز است و حقوق دیگران را مدام زیر پا می گذارد؛ شما می توانید با مشاور گفتگو کنید تا راه حل و کمکی برای آن فرد پیدا کنید. روانشناس با بررسی گذشته ی فرد و شناخت ذهنیت آن می تواند نوع جدیدی از رفتار و دیدگاه را به او نشان بدهد؛ که هم برای کمک به شخص مناسب است و هم کمکی به دیگران برای جلوگیری از قربانی شدن می کند.  

روش های برخورد با متجاوز | سخن آخر

در پایان، دانستن نحوه برخورد با افراد متجاوز و متخاصم به معنای تسلط واقعی بر هنر ارتباطات است. با استفاده از این مهارت ها، ممکن است اندوه کمتر، اعتماد به نفس بیشتر، روابط بهتر و قدرت ارتباطی بیشتری را تجربه کنید. در این راستا مشاوره روانشناسی می تواند پاسخگوی سوالات شما باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*