ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی

امروز از سایت هنر زندگی با مقاله مصرف قرص مترونیدازول در پریودی همراه شما هستیم. قاعدگی یا پریود برای هر خانمی که سنین باروری خود را می گذراند اهمیت بسزایی دارد. در دوره قاعدگی تغییرات بیولوژیکی غیر قابل اجتناب هستند. از طرفی مصرف دارو اثرات بیولوژیک خاص خودش را دارد. ممکن است برای خانمی که در دوران قاعدگی به سر می برد به دلایل پزشکی مثل عفونت واژن، داروی مترونیدازول تجویز شود.
حال ممکن است این سوال برای خانم پیش بیاید که آیا مصرف مترونیدازول در دوران قاعدگی می تواند سبب بروز علائم ناخوشایند شوند و دوران قاعدگی را برای آن ها دشوار کند؟ در این مقاله ما به بررسی تاثیرات قرص آنتی بیوتیک مترونیدازول در دوران قاعدگی می پردازیم. همچنین توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه و سایر مسائل جنسی از مشاوره جنسی بهره ببرید.

تماس با مشاور

 

پریود و تغییرات هورمونی

از دوازده یا سیزده سالگی با وقوع اولین دوره پریود بخش مهمی از دوره زندگی هر خانومی که دارای قدرت باروری هستند شکل می گیرد. قاعدگی نشانه ورود بدن به مرحله جدیدی از زندگی و تکامل است؛ در دوره پریود فرد دچار تغییرات جسمی و روحی قابل توجهی می شود. دوره پریود بخشی از یک سیکل گسترده تر به نام ســیکل قاعدگی می باشد. سیکل قاعدگی طبیعی بین بیست و یک تا سی و پنج روز متغیر است اما به طور میانگین آن را بیست و هشت روز در نظر می گیریم. مدت زمان قاعدگی و از دست دادن خون بین سه تا هفت روز متغیر است.

قاعدگی با خروج خون و بافت از بدن، رحم را برای تخمک گذاری و باروری احتمالی در روزهای آتی سیکل قاعدگی آماده می کند. این آماده سازی تحت تاثیر هورمون های جنسی زنانه یعنی اســتروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد. با تغییرات سطح هورمون های جنسی در دوران قاعدگی می توان شاهد اثر آن ها بر روی ارگان های مختلف بدن و بروز عوارضی مانند کمردرد، دردهای شکمی و حالت تهوع باشیم. برای مطالعه مقاله تجــربه اولین پریود کلیک کنید.

دوران قاعدگی

چرا باید به نوع دارو مصرفی در دوران قاعدگی دقت شود؟

اگر فرد در این دوره مبتلا به بیماری شود، باید برای درمان آن دارو مصرف کند، حتماً باید تاثیر دارو بر روی هورمون های فرد ، تغییر زمــان تخمک گذاری بعد از پریود (مثل کم یا زیاد شدن طول دوره) و هم چنین عوارض ناشی از پریود (به گونه ای که عوارض را تشدید کند) بررسی شود تا از هرگونه عوارض جانبی پیشگیری شود. هم چنین ممکن است دارو علاوه بر تاثیرات کوتاه مدت در همان دوره پریود تاثیرات بلند مدت نیز برای باروری فرد داشته باشد پس باید به عوارض جانبی دارو و تاثیر آن بر روی هورمون ها، سیکل قاعدگی و علائــم تخمک گذاری دقت ویژه شود.

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی|مترونیدازول چه نوع دارویی است؟

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک پرکاربرد برای درمان عفــونت واژن ناشی از فعالیت باکتری های بی هوازی می باشد که با مختل کردن عملکرد باکتری ها، آن ها را از بین برده و عفونت را درمان می کند. از آن جایی که این باکتری های بی هوازی در فضا های داخلی و بسته بدن که اکسیژن در آن وجود ندارد رشد و تکثیر پیدا می کنند، می توانند سبب بروز مشکلات لگنی نیز شوند. از این رو از این دارو برای درمان التهابات لگنی نیز استفاده می ‌شود.

مترونیدازول اشکال دارویی متفاوتی دارد که قرص های خوراکی، ژل واژینال ، شیاف واژینال ، ژل موضعی و سوسپانسیون چند نمونه از اشکال دارویی موجود در داروخانه های ایران می باشد. اکثرا برای سهولت استفاده در درمــان واژینیت عفونی از قرص آن استفاده می‌شود. البته با تشخیص پزشک برای درمان عفونت های التهاب لگن از شیاف نیز استفاده می گردد.

قرص مترونیدازول

تاثیرات مصرف مترونیدازول بر روی سیکل قاعدگی

در این بخش از مقاله مصرف قرص مترونیدازول در پریودی به بررسی تاثیر دارو بر قاعدگی می پردازیم. مشاهدات و تحقیقات نشان داده که قرص مترونیدازول بر روی هورمون های زنانه تاثیر نمی‌گذارد و تاثیری در تاخیــر در پریود و جلو و عقب افتادن سیکل پریود، کم یا زیاد شدن تعداد روزهای پریود و هم چنین کم یا زیاد شدن حجم خونریزی ندارد. ممکن است خانم دچار عفونت شود و با مصرف قرص تاخیر چند روزه در سیکل قاعدگی خود ببینند که این تاخیر تا حدود ده روز نیز طبیعی است و ممکن است ناشی از استرس ناشی از بیماری یا تغییرات آب و هوا و تغییر شرایط فیزیکی بدن مثل کم یا زیاد شدن وزن فرد یا کیست های تخمدانی باشد. برای مطالعه بیشتر در خصوص عــلت پریود نشدن کلیک کنید.

مصرف مترونیدازول در دوران بارداری

به طور کلی تاثیر هر دارو در دوران بارداری بر جنین به این که چه مقدار از دارو از جفت عبور می کند و به جنین می رسد ارتباط دارد. شواهد نشان می ‌دهد که مترونیدازول موجود در خون مادر می تواند از جفت عبور ‌کند و به سرعت وارد جریان خون جنین شده و بر جنین تاثیر بگذارد. طبق داده های به دست آمده از مشاهده بیش از پنج هزار خانم باردار که از مترونیدازول در در دوران بارداری خود استفاده کردند (به ویژه در سه ماهه اول بارداری) نشان داده است که احتمال بروز مشکلات وجود دارد. اما سویی دیگر در عمده این تحقیقات اشاره به ناهنجاری مادرزادی خاصی نشده است. به طور کلی بر اساس این داده ها نمی توان به طور صد در صدی گفت آیا مترونیدازول بر جنین تاثیر منفی می گذارد یا خیر.

اما با توجه به این اطلاعات این دارو در گروه B قرار می گیرد و ممکن است سبب سقط در در سه ماه اول بارداری شود به همین دلیل در سه ماهه اول بارداری تجویز نمی شود. با توجه به شرایط خانم باردار و لزوم حفظ سلامت جنین تا حد امکان، باید درباره مصرف مترونیدازول احتیاط شود. بنابراین باید پزشک خود را از بارداری (به ویژه ماه بارداری) مطلع کرده تا پزشک با توجه به صلاح دید مترونیدازول را تجویز کند یا از دارو های مشابه یا جایگزین استفاده نماید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله مصرف دارو در بارداری را مطالعه فرمایید.

مصرف مترونیدازول در دوران بارداری

مصرف مترونیدازول در دوران شیردهی

پس از بارداری در بازه زمانی دیگری نیز سلامت جنین به نوعی به تغذیه مادر بستگی دارد که آن دوران شیردهی است. در دوران بارداری  ممکن است دارو هایی که مادر استفاده می‌ کند جزء خطرات تهدید کننده جنین باشد. زیرا بعضی داروها دارای ترکیبات مجهول یا خطرناک هستند و ممکن است از طریق جفت به جنین می رشد. این مسئله در دوران شیردهی نیز وجود دارد و ممکن است دارو از شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و به آن آسیب برساند و بیماری هایی را ایجاد کند. مترونیدازول نیز از این قضیه مستثنا نیست؛ قرص مترونیدازول می تواند از از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شده و به وی آسیب برساند، بنابراین لازم است پس از مصرف قرص تا بیست و چهار ساعت از شیر دادن به کودک شیر خوار اجتناب شود.

می توان برای اینکه کودک در بیست و چهار ساعت از شیر مادر محروم نباشد قبل از استفاده از دارو به وسیله پمپ پستان مقداری شیر ذخیره کرده و در بیست و چهار ساعت به کودک داده شود تا هم مادر درمان مورد نیاز را دریافت کرده و هم کودک تغذیه درست و سالم داشته باشد. هم چنین اگر در این مدت بیست و چهار ساعت از پمپ پستان استفاده می کنید باید همه شیر جمع آوری شده را دور بریزید و به هیچ وجه آن را به نوزاد خود ندهید. اگر مادر در دوران شیردهی به سر می ‌برد باید حتماً وضعیت خود را به پزشک اطلاع داده تا پزشک بنا به صلاح دید خود داروی مشابه میترونیدازول تجویز کرده یا خود مترونیدازول را تجویز کرده و نکات احتیاط را برای مادر توضیح دهید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مصرف دارو در دوران شیر دهی کلیک کنید.

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی|عوارض عمومی مصرف میترونیدازول

هر دارویی بنا بر ترکیبات شیمیایی خود عوارض از خود نشان می دهد که بروز این عوارض بسته به سیستم بیولوژیک فرد می باشد و گاهی این عوارض غیر قابل اجتناب هستند. شایع‌ ترین عوارض مصرف مترونیدازول احساس خستگی حالت تهوع و استفراغ می باشد. از دیگر عوارض گوارشی مترونیدازول می‌توان به کاهش اشتها نیز اشاره کرد. در بانوانی که به دلیل پریود ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشند می توان با استفاده از تغــذیه سالم و غذاهای سبک و ساده، استفاده داروی همراه با میان وعده های سبک یا مصرف دارو پس از غذا این عوارض را به حداقل رساند.

هم چنین ممکن است فرد احساس طعم نا خوشایند فلز در دهان خود داشته باشد و یا در دهان خود زخم مشاهده کند. این عوارض دهانی پس از پایان دوره درمان با مترونیدازول از بین می ‌رود. اما می ‌توان با استفاده از دهان شویه های غیر الکلی این علائم را کاهش داد. هم چنین جوش یا خارش هم در سطح پوست ممکن است پدیدار شود.

نکات مهم مصرف دارو میترونیدازول

شیوه مصرف میترونیدازول

در این بخش از مقاله مصرف قرص مترونیدازول در پریودی به بررسی شیوه مصرف دارو می پردازیم. مترونیدازول نیز مانند هر داروی دیگر باید دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف شود و نه میزان مصرف دارو و نه طول مدت زمان استفاده از آن کم تر یا بیش تر از دستور پزشک نباشد. دوره درمان باید منظم و به طور کامل انجام شود. زیرا در صورت عدم تکمیل دوره درمان بیماری ممکن است به صورت وخیم تر بازگشت کند و درمان آن به مراتب سخت تر خواهد بود.

قرص مترونیدازول برای درمان عفونت واژن معمولاً برای یک دوره هفت روزه تجویز می ‌شود که البته دوز و مدت زمانی که دارو باید مصرف شود توسط پزشک تعیین می شود. عوامل مختلفی می تواند بر روی دوز مورد نیاز برای درمان فرد تاثیر داشته باشد مانند وزن بیمار ، شرایط پزشکی دیگر فرد و سایر دارو های مصرفی وی؛ باید توجه داشت که با توجه به حساسیت دوران بارداری، تجویز دارو برای درمان عفــونت دوران بارداری ممکن است کاملا متفاوت باشد.بنابراین پزشک با توجه به همه شرایط دارو و دوز خاصی را تعیین می کند که به هیچ وجه نباید توسط خود فرد و بدون مشورت پزشک تغییر کند. به طور معمول برای درمان واژینوز باکتریال مقدار ۲۵۰ میلی گرم هر هشت ساعت در دوره هفت روزه به فرد داده می شود.

قرص مترونیدازول و تاثیرات آن بر قرص های ضد بارداری

  در این بخش از مقاله مصرف قرص مترونیدازول در پریودی به بررسی تاثیر این دارو بر قرص های ضد بارداری می پردازیم. یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از بارداری استفاده از قرص ‌های ضد بارداری می باشد. این قرص ها اغلب تاثیر بسیار زیادی دارند و درصد پیشگیری مناسبی دارند اما گاهی اوقات فرد اذعان دارد که با وجود استفاده از قرص باردار شده است. یکی از دلایل عدم دقت به نکاتی جانبی استفاده این قرص ها می باشد ‌. یکی دیگر از دلایلی که نتایج قرص های ضد بارداری را از بین می ‌برد، استفاده از قرص هایی است که ترکیبات شیمیایی آن مانع از تاثیر قــرص ضد بارداری می شود.

قرص مترونیدازول با تاثیر بر قرص های ضد بارداری اثر آن ها را کم کرده و احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. به همین دلیل فرد در مدت زمانی که قرص مترونیدازول استفاده می ‌کند باید از روش ‌های پیشگیری دیگری مانند کانــدوم نیز استفاده نماید.

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی|نکات مهم مصرف دارو میترونیدازول

برای تاثیر گذاری مناسب و بهبود اثر دارو باید نکاتی رعایت شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_مصرف الکل در مدت زمانی که فرد تحت درمان با قرص‌ مترونیدازول در پریودی است ممنوع می باشد.
_گاهی اوقات مصرف همزمان چندین دارو باعث می شود که عوارض جانبی داروی میترونیدازول افزایش پیدا کرده یا به کل اثرات دارو را از بین ببرد. به همین دلیل باید حتماً لیستی از دارو های مصرفی در اختیار پزشک یا داروساز قرار داده شود تا پزشک با آگاهی کامل تجویز را انجام دهد.
_اگر فردی به بیماری کبدی یا کلیوی مبتلا می باشد، یا سابقه ابتلا به این بیماری را دارد به به هیچ وجه نباید از این دارو استفاده کند. پس باید پزشک خود را در جریان قرار دهد تا داروی جایگزین که مناسب شرایط فرد باشد برای وی تجویز شود.
نکات مهم
_اگر مصرف قرص مترودینازول در پریودی برای درمان عفونت واژن استفاده می‌شود حتماً باید شریک‌ جنسی یا همسر فرد نیز از مترونیدازول استفاده کند. زیرا این عفونت از طریق رابطــه جنسی منتقل می شود و ممکن است شریک جنسی یا همسر وی نیز به این عفونت مبتلا باشد و با عدم درمان‌ هر دو نفر، فردی که به تنهایی دوره درمان را گذرانده دوباره به عفونت مبتلا شود. هم چنین پیشنهاد می شود تا تکمیل دوره درمان و بهبود کامل هر دو نفر حتما از کاندوم استفاده کنند.
_مصرف مترونیدازول می تواند بر روی برخی از آزمایش های خاص ( مثل غلطت سرمی LDH ALT، AST، تریگلسیرید) نتایج غیر معمولی بگذارد. به همین دلیل قبل از انجام هر آزمایشی باید پزشک خود را در جریان این که از مترونیدازول استفاده می کنید قرار بدهید.
_بهتر است تا دو ساعت بعد از مصرف دارو مترونیدازول از رانندگی و انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز هوشیاری کامل دارد خودداری شود.
_اگر فرد یک دوز داروی خود را فراموش کند و مدت زمان زیادی تا دوزی بعدی وجود داشته باشد باید بلافاصله دوز فراموش شده را مصرف ‌کند اما اگر زمان کوتاهی به دوز بعدی مانده باشد باید فقط دوز برنامه ریزی شده را مصرف بکند.

شیوه مصرف میترونیدازول

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی|تداخلات دارویی

_وارفارین یک دارو ضد انعقاد خون می باشد و یکی از دارو هایی است که اگر همزمان با مترونیدازول مصرف شود عوارض جدی مانند خونریزی می دهد. بنابراین باید حتماً به پزشک خود درباره مصرف این دارو اطلاع داده شود.
_از دیگر داروی که با مترونیدازول تداخل دارویی دارد فنی توئین است که این دارو برای کنترل بیمــاری صرع و آریتمی قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مترونیدازول متابولیسم این دارو را مهار می کند و باعث افزایش غلظت پلاسمایی آن می شود.
_فنوباربیتال یک داروی ضد صرع است که برای درمان اختلالات خــواب و اضطراب نیز استفاده می‌شود. این دارو باعث افزایش متابولیسم میترونیدازول شده و غلظت پلاسمایی آن را کاهش می‌ دهد.
_فلوئوراوراسیل یک داروی در جهت درمان سرطان کولورکتال پستان ، معده و لوزالمعده می باشد. مترونیدازول متابولیسم این دارو را مهار می کند و نباید با همدیگر مصرف شوند.
_برای بیمارانی که لیتیوم مصرف می کنند به دلیل احتمال به وجود آمدن مسمومیت با لیتیوم بهتر است این دارو با احتیاط تجویز شود و کنترل مرتب غلظت سرمی لیتیوم اتفاق بیفتد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه قــرص لیتیوم کلیک کنید.

مصرف مترونیدازول در دوران شیردهی

علایم قابل احتیاط و توجه در هنگام مصرف میترونیدازول

علاوه بر عوارض شایع، میترونیدازول عوارض دیگری دارد که نیازمند توجه خاص می باشند که در زیر به آن ها می پردازیم:

_از سایر عوارض مترونیدازول می‌توان به مشکل خواب و افــسردگی اشاره کرد که در صورت مشاهده آن ها باید پزشک خود را در جریان بگذارید.
_اگر سرگیجه و منگی با مصرف دارو بروز کند باید دارو با احتیاط مصرف گردد و به پزشک اطلاع داده شود.
_احتمال دارد فرد به مترونیدازول آلرژی داشته باشد و علائمی چون سختی در تنفس ، تورم چهره و لب ها ، زبان و گلو داشته باشد. در این صورت باید هر چه زودتر با اورژانس تماس گرفته و وضعیت خود را گزارش دهد.
_اگر طول مدت درمان بیش تر از ده روز تجاوز کرد باید حتما پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیمارستان صورت گیرد.

مصرف قرص مترونیدازول در پریودی | سخن آخر

با وجود تمام نکات گفته شده بهتر است از هرگونه خود درمانی اجتناب شود و در صورت بروز مشکل و عفونت به پزشک مراجعه شود و دارو توسط پزشک تجویز گردد به خصوص داروهای شبیه مترونیدازول و شبیه به آن که آنتی بیوتیک هستند و ممکن است با استفاده بیش از حد از آن ها بدن نسبت به کارکرد آن ها مقاوم شود و تاثیر خود را از دست بدهند. هم چنین ممکن است علائم توسط خود فرد اشتباه گرفته شود و داروی نامناسب مصرف شود. درست ترین راه مراجعه به پزشک می‌ باشد تا با سنجش نوع بیماری و شدت بیماری، وضعیت پزشکی دارو و دوز مورد نظر را تجویز کند.

در صورتی که به هر دلیلی به پزشک خود دسترسی ندارید، می توانید از مشاوره دارویی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی درباره مصرف قرص مترونیدازول در پریودی استفاده نمایید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*