ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیرات شیر مادر | اثرات شیر مادر بر نوزادان چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر شیر مادر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تغذیه کودک با شیر مادر یکی از متداول‌ترین توصیه‌هایی است که به مادران می‌شود. تاثیر شیر مادر بر رشد و سلامت کودک از همان سال‌های اولیه مشخص می‌شود. شیر مادر، شیری است که توسط غدد پستان در سینه مادر برای تغذیه نوزاد تولید می‌شود. این ماده خوراکی منبع اصلی تأمین مواد مغذی برای نوزادان قبل از توانایی آن‌ها در خوردن غذاهای دیگر است.
کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند در برابر بسیاری از بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌شوند و از سلامت بیشتری نسبت به نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند، برخوردار هستند. شیر مادر بر جنبه‌های مختلف گوارشی، سیستم ایمنی، وزن گیری و رشد مغز تأثیر می‌گذارد. اما نحوه شیر دادن به نوزاد و رعایت اصول آن می تواند این فرایند را با موفقیت بیشتری همراه سازد. مشاوره کودک در این زمینه می تواند برای مادران بسیار مفید باشد و اطلاعات ارزنده ای در این رابطه را در اختیارشان قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
گیف


تاثیر اولین شیردهی بر سیستم ایمنی کودک

اولین شیری که مادر به نوزاد تازه متولد شده می‌دهد، آغوز نام دارد. آغوز مایعی زرد رنگ و غلیظ است که کلستروم یا ماک هم نامیده می‌شود. این مایع در 7 روز اول زایمان تولید می‌شود. مقدار پروتئین آغوز نسبت به شیر بعدی مادر، زیاد و چربی آن کمتر است. ویتامین A و ویتامین E بیشتری در آن یافت می‌شود.

ایمونوگلوبولین‌هایی که در آغوز وجود دارد باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن نوزاد قوی و کامل شود و در برابر بیماری او را محافظت کند. این مایع وارد روده‌های کودک شده و باعث حفاظت روده هایش می‌شود و از رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌کند. به طورکلی شیر مادر، کودک را در برابر ابتلا به عفونت‌های تنفسی ایمن می‌کند. همچنین کودکان را از ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی محافظت کرده و در آینده احتمال بیماری‌هایی چون بیــماری  ام اس در این افراد کم می‌شود.

تاثیر شیر مادر بر سیستم گوارش کودک

روده نوزاد هنگام تولد، عملکرد نارس دارد و به دست آوردن قابلیت نفوذناپذیری در مقابل عوامل بیماری زا چند هفته زمان می‌برد. مطالعات نشان می‌دهند فــوائد شیر مادر، باعث می‌شود این زمان کوتاه‌تر شده و ایمونوگلوبولین‌های موجود در شیر، سطح روده شیرخوار را بپوشاند و او را در مقابل عوامل بیماری زا ایمن کند. علاوه بر این تاثیر شیر مادر در پیشگیری و کاهش شدت اسهال و بیماری‌های خاص روده‌ای در شیرخواران اثبات شده است.

تاثیر شیر مادر بر وزن گیری کودک

کودکانی که با شیــر خشک تغذیه می‌شوند سلول‌های چربی بیشتری ذخیره کرده و در آینده بیشتر مستعد چاقی می‌باشند. در واقع تغذیه با شیر مادر از این روند چاقی جلوگیری می‌کند. در 6 ماه اول تفاوت چشمگیری از این لحاظ بین کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌شود و کودکی که شیر خشک می‌خورد وجود ندارد. ولی بعداز شش ماهگی در حدود یک سالگی کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، تقریبا 700 گرم سبک‌تر از کودکان شیرخشکی هستند. این مسئله نگران کننده نیست و کودکان تغذیه شده با شیر مادر سالم‌تر خواهند بود. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص رشد کودک یک ساله کلیک کنید.

تاثیر شیر مادر بر رشد مغز کودک

شیر مادر اثرات بسیار مشخصی در تکامل قسمت‌های مختلف مغز داشته و بر میزان بهره هوشی مؤثر است. تریپتوفان موجود در شیر مادر، پیش نیاز تشکیل سروتونین در مغز است و کاهش سروتونین در مغز می‌تواند زمینه ساز اختلالاتی مثل افسردگی در کودکان و پرخاشگری کودکان شود.

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند حدود 2 درجه بهره هوشی بالاتری دارند. اهمیت تأثیر شیر مادر بر بهره هوشی در کودکانی که زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند و وزن کمی در هنگام تولد داشته‌اند بیشتر است. این تاثیر می‌تواند تا 18 درجه در هوش این افراد دیده شود. توجه داشته‌باشید که موارد دیگری از جمله به کارگیری سبک های فرزندپروری و تربیت و آموزش والدین، در رشد استعدادها و پرورش هوش کودک نقش دارند.

به کار بردن روش‌های صحیح شیر دهی، تحریک حسی، تماس بدنی نزدیک، زمزمه مادر هنگام شیر دادن و مــاساژ کودک باعث این بالا رفتن درجه هوش می‌شوند.

تاثیر شیر مادر در ابتلا به سرطان

به طور کلی تغذیه با شیر مادر، احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که کودکانی که با شیر مادر تغذیه  شده‌اند، کمتر از سایرین به سرطان خون مبتلا می‌شوند. البته آمار دقیقی از ارتباط بین سرطان‌ها و نرخ آن‌ها در کسانی که با شیر مادر تغذیه شده‌اند در دست نیست. ولی این ارتباط غیرقابل انکار است که افرادی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، احتمال ابتلای کمتری دارند.

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، سیستم ایمنی قوی تری دارند، احتمال ابتلای کمتری دارند و در صورت ابتلا به بیماری بهبود و نقاهت را راحت‌تر پشت سر می‌گذارند. برای اطلاع بیشتر از تأثیر شیر مادر در ابتلا به سرطان کلیک کنید.

تاثیر شیر مادر بر ارتباط عاطفی با کودک

شیردهی به کودک از طریق پستان مادر باعث می‌شود ارتباط عاطفی عمیقی بین کودک و مادر برقرار شود و فرایند ایجاد دلبستگی در کودکان را تسهیل می‌کند. تماس پوست به پوست مادر و کودک، نوازش شدن حین شیر خوردن، نزدیکتر بودن کودک به مادر باعث حس ایمنی و تعلق کودک می‌شود.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند توانایی تشخیص بوی خاص بدن مادر خود را دارند، در حالیکه کودکان دیگر چنین توانایی را ندارند. این مورد نشان می‌دهد، تغذیه با شیر مادر چقدر باعث نزدیکی هیجانی عاطفی کودک به مادر و رشد روانی و عاطفی او می‌شود.

تغذیه با شیر مادر باعث کاهش اضطراب می‌شود. کودک با قرار گرفتن نزدیک بدن مادر و شنیدن صدای قلب وی، دوران امن جنینی برایش تداعی می‌شود که همین امر به کاهش تنش، بالا رفتن خلق و حس ایمنی کمک می‌کند. برای اطلاع از دیگر راه‌های کاهش اضطراب و مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

تأثیرات شیر مادر بر جلوگیری از مشکلات رفتاری کودکان

نوزادانی که به مدت بیش از 4 ماه با شیر مادر خود تغذیه می‌شوند، کمتر از دیگر نوزادان دچار نابهنجاری و اختلالات رفتاری در کودکان می‌شوند و رفتارهای سالم‌تری را از خود بروز می‌دهند.  این کودکان اغلب بی‌قراری، دروغگویی و هیجانات منفی کمی دارند. گاه والدین نمی‌دانند در برابر بدرفتاری‌های کودکان چه واکنشی نشان دهند؛ برای کاهش مشکلات رفتاری کودکان و به کار گیری روش‌های صحیح تربیتی، مراجعه به مشاوره کودک ضرورت دارد.

فواید شیردهی برای مادران

شیردهی برای مادران نیز بسیار لذت بخش است و استرس و اضطراب آن‌ها را در لحظه درمان می‌کند. تماس پوست نوزاد و مادر باعث ایجاد رابطه‌ای عاطفی و صمیمانه می‌شود که طی آن علاوه بر برآورده شدن نیازهای اولیه و اساسی کودکان، مادر نیز از لحاظ روانی و احساسی ارضا می‌شود. همچنین شیر دادن باعث افزایش رفتارهای بهداشتی در مادر می‌شود. چرا که مجبور می‌شود برای تأمین سلامت فرزند خود نیز نکاتی را رعایت کند. برای مثال ممکن است مادر، سیگار کشیدن را ترک کند و یا عادات غذایی نامناسب را کنار بگذارد. شیر دادن به نوزاد به طور ناخودآگاه حس مادر بودن را به خانم‌ها می‌آموزد.

سخن پایانی
شیر مادر کاملترین و بهترین غذای کودک محسوب می شود. با توجه به فوائد و تاثیرات بی شمار آن که به تعدادی از آن ها اشاره شد، در واقع تغذیه ایده آل نوزادان است. اما در مواقعی ممکن است به دلایل مختلف از جمله کم بودن شیر مادر، مادران قادر به شیر دادن فرزند خود نباشند و از این بابت احــساس گناه کنند .
این مسئله می تواند آسیب جدی به روحیه مادران وارد کند. در حالیکه هیچ تقصیری متوجه آنان نیست. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در زمینه روانشناسی خانواده و مادر و کودک توانسته خدمات ارزنده ای به مادران محترم ارائه نماید. چنانچه شما نیز با مواردی مواجه هستید که تنش روانی شما را افزایش می دهد می توانید با مشاوران مجرب مرکز حامی هنر زندگی تماس گرفته و مشاوره تخصصی دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*