ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نظریه امید به زندگی میلر | راه ها و نظریه‌های امید به زندگی کدامند؟

نظریه امید به زندگی میلر چیست؟ امید به زندگی ویژگی مثبتی است که اخیرا مورد توجه انسان شناسان قرار گرفته است. سطح بالای امید به زندگی با بهزیستی روانی جسمانی و کنار آمدن با استرس و شایستگی اجتماعی همراه است. کسانی که امید به زندگی در آنها بیشتر است روحیه مثبتی دارند و کمتر در معرض بیماری‌های روانی مختلف قرار می گیرند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور
امید به زندگی

امید به زندگی نشان دهنده متوسط طول عمر در یک زمان مختلف در جامعه است. به عبارتی نشان می دهد هر فردی از جامعه چه تعداد سالهای می تواند توقع زندگی داشته باشد. هر چه شاخص های بهداشتی و درمانی پیشرفت کند امید به زندگی بالاتر می‌رود. از این رو یکی از شاخه های توسعه یافتگی در کشور ها امید به زندگی است. امید به زندگی در تمام جوامع در زن ها بیشتر از مردها است. هرچند اخیراً به علت فشارهای کاری و روحی روانی مختلف در زن ها و افزایش آمار ابتلا به اعتیاد و کاهش مقدار ترک اعتیاد این افراد، این شاخص کمی تغییر کرده است. امید توانایی اعتقاد داشتن به احساس بهتر در آینده است و این امید است که بعد از بحران ها آرامش را به افراد برمی‌گرداند. مطالعات زیادی بر اهمیت امید بر بزرگسالان تاکید کردند. این پژوهش نشان داد که افرادی که امید بالاتری دارد تفکرات مثبت و اعتماد توجه بیشتری نسبت به افراد نا امید دارند. طبق تحقیقات افراد با سطح امید بالا احساسات را با انرژی بیشتری گزارش می کنند و خودشان را مثبت معرفی می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.

معنای حقیقی امید به زندگی

امید به زندگی میانگین سالهایی است که فرد می‌خواهد زندگی کند. این مسئله می‌تواند تحت تاثیر کیفیت زندگی سلامتی ژنتیک محیط و عوامل مرتبط با سبک زندگی سالم و حتی و جنسیت فرد باشد. امید به زندگی معمولاً برای مردان ۷۶ سال و برای زنان ۸۱ سال است. امید به زندگی تحت تاثیر شرایط محلی یا موقعیت مکانی هم می باشد. در کشورهایی که توسعه یافتگی کمتری دارند در مقایسه با کشورهای پیشرفته امید به زندگی هنگام تولد تقریباً کم است. حتی در برخی از کشورهای کمتر توسعه یافته به علت میزان بالای مرگ و میر نوزادان به دلایل متعدد امید به زندگی می تواند کمتر از یک سالگی باشد. کشورهای ژاپن هنگ کنگ و استرالیا در رده‌های اول تا پنجم امید به زندگی هستند سنی معادل ۸۲ سال که از میانگین جهانی ۲۲ درصد بالاتر می باشند.
امید به زندگی

نظریه امید به زندگی میلر |تاریخچه امید

روانشناسان در سال ۱۹۵۹ برای بار اول در جمع روانپزشکان از واژه امید به عنوان منبع قوت در مراجعان استفاده کردند. آنها از امید به عنوان شاخص سنجش بیماران استفاده کردند. برای اولین بار اسنایدر اصطلاح امید را به کاربرد. آنها یک سوال را مطرح کردند که آیا وقت آن رسیده است که به جای صحبت از جنگ های متعدد و یا سلاح جدید درباره پدیده نوظهور یعنی امید صحبت شود. امید در فرهنگ به عنوان تمایل به کار کردن با چیز با ارزش در کنار انتظار تعریف شده است. در دهه‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ روانپزشکان امید را به عنوان انتظار مثبت برای کسب هدف توصیف کردند. آن ها بیان کردند که قدرت امید به عنوان یک نیروی انگیزشی در همه تاریخ روان شناسی مورد بررسی قرار گرفته است. نگاه به آینده مولفه محوری امید محسوب می شود. این را بدانید که امید مهارتی است که از دوران کودکی نیاز است آموخته شود. اریکسون در بررسی رشد کودکان سال اول زندگی را به عنوان اعتماد معرفی کرد که اگر کودک آن را بدست بیاورد امید در او شکل می گیرد. روانشناسان به ماهیت فعال از مفهوم امید معتقد هستند که شامل هدف برنامه ریزی و داشتن اراده برای رسیدن به آرزوها و مقابله با محدودیت ها می باشد. در توصیف‌های متعددی از امید به عنوان یک واژه شناختی و در بعضی دیگر از آن به عنوان یک مفهوم عاطفی یاد شده است بیشتر مردم امید را به عنوان یک هیجان می دارند که از هیجان های ترس و عصبانیت یا عشق بیشتر است و در موجوداتی غیر از انسان وجود ندارد.  

نقش اهداف در امید به زندگی

برای داشتن امید به زندگی بهتر است اهدافی داشته باشد. این اهداف باید آنقدر مهم باشند تا بتوان بر روی آنها فکر کرد و سرمایه‌گذاری نمود. وقتی هدفی با ارزش باشد در تفکر انسان جا دارد. به نوعی نقاط نهایی یا تکیه گاههای فرآیندهای ذهنی انسان را هدف های او تعیین می کند. با توجه به این مفهوم نیز زمانی نیرو دارد که هدف های ضروری و با ارزش را شامل شود و با داشتن موانع چالش فرهنگی ولی نه غیرممکن احتمال دستیابی به آنها وجود داشته باشد. شما برای رسیدن به هدف ها اطمینان دارید برای تو امید بی معنا می شود و همینطور زمانی که مطمئن هستید به اهدافتان نمی رسید باز هم امید بی معنا می شود. بنابراین هیجانات مثبت و منفی محصول جانبی تفکر هدفمند امید و ناامیدی هستند. معمولاً درباره ارزش واقعی امیدواریم تا زمانی که آن را از دست ندهید فکر نمی‌کنید. امید محبتی هیجانی می باشد که آن را هم خودتان می‌دانید اما ارزش کامل امید وقتی به طرزی دردناک آشکار شود که تاثیرات مخربی تا احساس میکنید. افرادی که سطح بالایی از امید را دارند در هر مهارتی موفق‌تر عمل می‌کنند و همچنین سلامت روان و جسم بیشتری هم دارند.  

پرسشنامه امید به زندگی میلر

میلر آزمونی به نام امید به زندگی را ابداع کرده است. این آزمون از نوع تشخیصی است و شامل ۴۸ شنبه از حالتهای امیدواری و درماندگی است که ماده های ذکر شده در آن بر اساس تظاهرات آشکار یا پنهان رفتاری در افراد امیدوار و ناامید انتخاب شده است. پاسخ های این پرسشنامه در یک پیوستار ۵ درجه از سطح بسیار مخالفت‌ها بسیار موافق تنظیم شده است. ۱۲جمله از پرسشنامه امید به زندگی از ماده‌های منفی تشکیل شده که در ارزشیابی و نمره گذاری برعکس نمره می گیرد. هدف تست امید به زندگی میلر سنجش میزان امیدواری در افراد است. این پرسشنامه در سطح روانشناختی به ارزیابی میزان امیدواری و انرژی فرد برای رسیدن به اهداف اشاره می‌کند. شما می توانید با کمک یک روانشناس با پر کردن این پرسشنامه میزان امیدواری خود را ارزیابی کنید و اگر نتیجه دلخواه تان را بدست نیاوردید به دنبال راه‌هایی برای افزایش این مولفه مهم در زندگیتان باشید.  

راهکارهای افزایش امید به زندگی

اکنون که می‌دانید امید به زندگی چه معنایی دارد بهتر است به دنبال راه هایی برای افزایش آن در زندگی خود باشید.
نظریه های امید به زندگی

1-نظریه امید به زندگی میلر |ارتباط با دنیای بیرون

یکی از راه های تقویت امید به زندگی بیرون رفتن از منزل است که می تواند حال شما را بهبود ببخشد. هنگامی که شما به بیرون می‌روید بدن شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد و همین باعث می شود که سلول های موجود در پوست شما ویتامین d تولید نمایند. ویتامین برای استحکام استخوان کاهش استرس بیماری‌های قلبی و افسردگی موثر است بنابراین همین که بتوانید این ویتامین را در بدن خود حفظ کنید یکی از راه های افزایش امید به زندگی محسوب می شود. علاوه بر این شما می توانید از مکمل های ویتامین دی و غذا های سرشار از این ویتامین استفاده کنید. مخصوصا افرادی که سن بالایی دارند بهتر است که به این ویتامین توجه ویژه ای داشته باشند. بنابراین اگر شما نگران سلامتی خودتان یا عزیزانتان هستید حتماً بیرون رفتن از منزل را در الویت قرار دهید. این کار نه تنها باعث ویتامین دی نمی‌شود بلکه خواب را تنظیم می‌کند چرا که نور خورشید با ایجاد هورمون ملاتونین چرخه خواب شما را کنترل می کند. این روز ها در دوران کرونایی باز هم می‌توانید با حس پروتکل های بهداشتی در فضاهای خلوت و آرام قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید.

2-معاشرت با دوستان

این را بدانید که صلح ارحام و دید و بازدید با اقوام و دوستان و خانواده تاثیر زیادی در امید به زندگی دارد. در واقع این تمایلات یکی از بهترین راههای افزایش امید به زندگی به شمار می روند. روانشناسان در تحقیقاتشان ثابت کردند که هرچه افراد منبع حمایت عاطفی بیشتری داشته باشند و تعاملات خود را با دوست صمیمی و عزیزان خودحفظ کنند امیدواری به آینده و زندگی در آنها بالاتر می رود. داشتن روابط مثبت با دوستان خانواده و همسر یکی از بهترین راه های برقراری ارتباط می باشد. ممکن است شما ندانید که چرا روابط باعث امید به زندگی می شوند اما ادی که ارتباطات بهتری دارند کمتر رفتارهای آسیب‌زا از خود نشان می‌دهند و بیشتر مراقب خودشان و رفتار شان هستند. همچنین همین که شما بدانید اطرافیانتان دوستتان دارند باعث می شود که استرس کمتری را تجربه کنید پس سلامتی بیشتر و طول عمر بالا تری خواهید داشت.

3-نظریه امید به زندگی میلر |ورزش روزانه

تاثیر ورزش در تمام ابعاد زندگی خودش را نشان می دهد. ورزش کردن علاوه بر بهبود سلامت جسمانی و ایجاد روحیه پرنشاط کاهش اضطراب و افسردگی در افزایش امید به زندگی نقش چشمگیری دارد. مطالعات نشان دادند کسانی که حدود ۳ ساعت در هفته به طور منظم ورزش می کند دارای سلول هایی هستند که نه سال جوانتر از افرادی بدون ورزش است. سه ساعت در هفته ورزش کردن یعنی معادل کمی بیشتر از ۳۰ دقیقه در یک روز است. بهترین راه برای ایجاد عادت های ورزشی تکرار مداوم آنها می باشد. زمانی که شما به خودتان قول می‌دهید همیشه ورزش کنید هرچند ممکن است گاهی به دلیل مشغله های کاری در انجام آن کوتاهی کنید اما باز هم به روتین و نظم همیشگی تان برمیگردید. ورزش روزانه باعث بهبود کیفیت خواب و بالا رفتن هورمون های شادی آور مانند دوپامین در بدن شما می شود. البته این را بدانید که ورزش کردن به معنی رفتن به باشگاه نیست. تمرینات خانگی مانند یوگا و مدیتیشن و حرکات کششی سبک حتی رقصیدن هم می‌تواند در حفظ سلامت و افزایش امید به زندگی شما نقش مهمی ایفا کنند.

4-استفاده از نخ دندان به صورت روزانه

هرچند شاید این مورد برای شما کمی عجیب به نظر برسد اما این را بدانید هنگامی که از نخ دندان هم میشه استفاده میکنید از بیماری لثه و بیماری های قلبی مانند سکته قلبی جلوگیری می شود. هنگامی که از این دو مورد مهم جلوگیری شود می توان امید به زندگی را بالا برد. زمانی که شما از نخ دندان استفاده می کنید باعث پیشگیری از ملتهب شدن لثه ها می شود. آن چه هنگام التهاب لثه رخ می دهد این است که در دهان یک عفونت باکتریایی وجود دارد این موضوع می‌تواند به عروق فرد آسیب بزند. پس اولین مورد این است که باکتری با ورود به عروق شما و سپس بدنتان نوعی واکنش ایمنی نسبت به باکتری های موجود در دهان ایجاد می کند و سبب التهاب شود. به دنبال آن عروق باریک می شود. این موضوع می تواند سبب بیماری قلبی شود.

5-کاهش استرس

کسی که میخواهد امید به زندگی اش را بالا ببرد قبل از هر چیزی بهتر است که استرس و نگرانی را از خود دور کند. استرس مانند سم عمل می کند. به این معنا که افکاری با محتوای منفی در ذهن فرد ایجاد می‌کند که می‌تواند به تدریج بر بدن او تاثیر بگذارد و بیماریهای روان تنی را به وجود بیاورد. استرس می‌تواند باعث رفتارهای آسیب زا مانند روی آوردن به الکل سیگار یا پرخوری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید. کسانی که سبک زندگی پر خطری را اتخاذ می کنند به این دلیل است که می خواهند با مشغول شدن به بعضی تفریحات ناسالم خود را از نگرانی ها دور کنند در حالی که نمی دانند اتفاق بدتری رخ می‌دهد. علاوه بر این افزایش میزان استرس با احساس تحریک پذیری و خواب نامنظم همبستگی دارد. پس با مدیریت استرس شما می توانید امید به زندگی خود را بالا ببرید.

6-نظریه امید به زندگی میلر | تقویت ایمان

تقویت معنویت و ایمان یکی از بهترین راه های امید به زندگی در انسان به شمار می‌رود. اگر کمی به اطرافیانتان بنگرید متوجه می‌شوید کسانی که معنویت کمتری دارند ناامیدی ها و ناراحتی های بیشتری وارد زندگی شان می‌شود. هرکسی ممکن است در زندگی چالش هایی را تجربه کند مانند ورشکستگی، اخراج از کار، انواع طلاق و جدایی یا یک حادثه و بیماری. در پی این اتفاقات فردی که ایمان بالاتری دارد بهتر می تواند بر اوضاع چیره شود و بعد از طی کردن مراحل سوگواری به حالت طبیعی برگردد. اما کسی که ایمان بالایی ندارد اجازه می‌دهد که خودش قربانی شرایط شود. پس اگر می خواهید حال بهتری را تجربه کنید و از دل سختی ها معنای به دست آورید قدرت عظیم خداوند بیاندیشید.

7-مرور جملات مثبت

محتوای منفی و مثبت هر دو در روان انسان تاثیرات متفاوتی میگذارند. شما می‌توانید هنگامی که وارد فضای مجازی می شوید صرفاً اخبار منفی را دنبال کنید یا به دنبال اتفاقات خوشایند بگردید. در هر صورت هر آنچه را که در پی آن هستید به دست می آورید اما با دو پیامد مختلف. کسانی که جملات انگیزشی مثبت را در کلامشان به کار می برند و تفکر مثبتی دارند قطعا امید به زندگی در آنها بالاتر از افراد منفی اندیش است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مثبت اندیشی کلیک کنید. پس بهتر است تا آنجا که می توانید از اخبار منفی دور باشید و به سمت فضای زیبایی حرکت کنید. شما می‌توانید هر روز جملات انگیزشی مثبت را برای شکرگزاری در دفترچه یادداشت خود بنویسید. این کار به مرور زمان تاثیر فوق العاده ای بر روح و روان شما می‌گذارد.  

سخن آخر درمورد نظریه امید به زندگی میلر

امید به زندگی مفهوم مهمی است که بر تمام جنبه‌های زندگی انسان تاثیر می گذارد. کسانی که امید به زندگی بالاتری دارند هم سلامت جسمی بیشتری دارند و هم از بهداشت‌روانی بالاتری برخوردار هستند. کسانی که این مولفه مهم را ندارند درمعرض انواع آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرند. اگر شما هم احساس می کنید خودتان یا اطرافیانتان از زندگی ناامید شده اید و دیگر انگیزه‌ای ندارید بهتر است با کمک یک مشاور با تجربه از این وضعیت رهایی یابید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*