ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

باورهای غلط در مورد افسردگی ، علل و علائم آن

باورهای غلط در مورد افسردگی کدامند؟ افسردگی یکی از بیماری های است، که در سطح جهانی شیوع بالایی دارد، تقریبا آمار مبتلایان به افسردگی بیش از سایر بیماری های روانی است. اما گمانه زنی ها و باورهای غلطی که درمورد افسردگی وجود دارد باعث می شود عده ای به خاطر همین قضاوت های نادرست درمان خود را پیگیری نکنند یا امیدی به بهبودی از آن نداشته باشند. باورهای غلط حتی باعث می شود، فرد بیمار با وجود مشاهده ی علائم خطر، فکر کند به خود خودی خوب می شود و موضوع جدی نیست.  

تماس با مشاور


باورهای غلط در مورد افسردگی | تعریف افسردگی

افسردگی یک بیماری روانی است، که از بهم خوردن تعادل مواد شیمیایی مغز، به خاطر کارکرد نادرست بعضی سلولهای عصبی به وجود می آید. این مواد شیمیایی از هورمون های تنظیم کننده ی خلق و خو ترشح می شوند. زمانی که  سلول های عصبی دچار کژکاری می شوند، به درستی نمی توانند به تنظیم خلق و خو بپردازند. بناچار فرد دچار نوسانات خلقی می شود. که تبعات بیشماری به دنبال دارد، از قبیل بی انگیزگی، بدخلقی، حس ناامیدی، تحریک پذیری و..  

اینفوگرافیک باورهای غلط در مورد افسردگی

اینفوگرافیک باورهای غلط در مورد افسردگی

علائم بیماری افسردگی

بنابر تعریفی که از افسردگی به میان می آید، رفتارهایی که بیماران مبتلا به افسردگی نشان می دهند، بیشتر انفعالی است. زیرا افسردگی از نوع بیماری های روحی است، که ارتباط مستقیمی با سطح انرژی، میزان شادی و انگیزه دارد، که درنگاه اول و بدون مداقه، شاید خود را به وضوح نشان ندهد. مخصوصا به این علت که افسردگی و علائم آن ممکن است، به مرور بروز پیدا کنند و اصلا متوجه آن نشوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.
بنابراین ممکن است ظواهر و نشانه های آن باعث شود، این بیماری جدی گرفته نشود و باورهای نادرست در مورد آن شکل بگیرد. معمول ترین نشانه های بیماری افسردگی که ممکن است، حتی در افراد سالم موقتا پدیدار شود، عبارتند از:

باورهای غلط در مورد افسردگی | نشانه های بارز

  • نوسانات خلق: تغییر کارکرد سلول های عصبی در مغز، با تاثیر بر روی میزان سرتونین و دوپامین که تنظیم کننده های خلق و خو هستند، باعث نوسانات خلق فرد شده و کم کم با کاهش هورمون ها این بدخلقی فرد را به افسردگی متبلا می کند.
  • نداشتن انرژی: از دیگر نشانه های افسردگی، نداشتن انرژی برای انجام فعالیت های روزانه است،  که می تواند،حاصل بی خوابی های شبانه و اشتغال فکر به مسائل مختلف باشد. زمانی که فرد افسرده در طول شب دچار بی خوابی باشد، در روز نیز انرژی کافی و توانایی لازم برای انجام فعالیت های روزانه را ندارد.
  • بی علاقگی به زندگی: افسردگی بیماری است، که باعث می شود، فرد به زندگی علاقه ای نداشته باشد. این افراد امید به آینده کمی دارند و نسبت به آینده بدبین هستند. نسبت به فعالیت های مختلف بی علاقه بوده و تمایلی به مسائلی که قبلا برایشان مهم بوده، نشان نمی دهند.
  • احساس گناه: تجربه ی شکست در زندگی، درافراد افسرده باعث شکل گیری احساس گناه می شود. آن ها به خاطر گذشته و ناکامی های خود حس سرخوردگی داشته و خود را مقصر مشکلات زندگی می دانند.
  • تحریک پذیری: یکی دیگر از نشانه های افسردگی، تحریک پذیری و زودرنج بودن افراد افسرده است. آن ها آستانه تحمل پایینی دارند و به سرعت عصبانی می شوند. کیفیت تعامل اجتماعی آن ها پایین است و بیشتر تمایل دارند در تنهایی و انزوا فرو روند.
 باورهای غلط در مورد افسردگی

باورهای غلط در مورد افسردگی

شاید اگر پای سلامت روان و روح انسان درمیان نبود، دامن زدن به باورهای غلط آن قدرها حائز اهمیت نبود. اما وقتی صحبت از یک بیماری با شیوع بالا است، مبارزه با این عقاید غلط و بیان واقعیت یک ضرورت است. برای این که متوجه شوید این باورهای غلط چگونه می تواند بر سلامت افراد تاثیر منفی بگذارد، بیان ماهیت افسردگی به عنوان یک بیماری روانی که کمتر جدی گرفته شده، مهم است.
همانطور که درسطور بالا به آن اشاره شد، جدی نگرفتن این عارضه و به دنبال آن شکل گیری باورهای غلط، روند بهبود این بیماری را کاهش می دهد. لذا ذکر مواردی از عقاید نادرست در مورد افسردگی مناسب است.

1-افسردگی بیماری نیست

شاید بدترین باور اشتباه، همین باشد که افسردگی را بیماری ندانید. متاسفانه صحبت در این مورد بسیار است و عقیده ی عده کثیری بر این است، که افسردگی ناراحتی و غم و کسالتی موقتی است، که به خودی خود از بین خواهد رفت. از این بدتر، نگرش اسف بار برخی بر این است، که افسردگی نه یک بیماری بلکه یک ضعف شخصیتی است. حاصل چنین نگاهی زیر سوال بردن قابلیت های فردی یک شخص و قضاوتی غیرمنصفانه درباره یک بیمار است.
در حالی که این بیماری یکی از اختلالات روانی پیچیده با پیش زمینه های ارثی، روانی و اجتماعی است، که برای درمان آن شیوه های گوناگونی وجود دارد .

2-دارو تنها راه درمان

این که بیماران افسرده برای درمان نیازمند استفاده از دارو هستند، یک امر بدیهی و پذیرفته شده است. اما تکیه بر دارو به عنوان تنها راه حل ممکن یک عقیده نادرست است. زیرا گاهی برای تکمیل پروسه درمان نیاز به استفاده از خدمات مشاوره درمانی و گفتار درمانی است. با توجه به این که علل ابتلا به افسردگی می تواند، متفاوت باشد، برای درمان مناسب، باید به ریشه ی پیداش بیماری توجه شود. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.
اگر علت آن کاملا بیولوژیکی باشد و مستقیما بر تعادل مواد شیمیایی مغز تاثیر بگذارد، استفاده از دارو درمانی برای ایجاد تعادل هورمونی راه حل مناسبی است. اما در همه ی موارد استفاده از صرفا دارو ممکن است، جوابگو نباشد.

3-باورهای غلط در مورد افسردگی | درمان آسان

یک تصور اشتباه  در مورد ای بیماری بر این است، که افسردگی حاصل غوطه ور شدن شخص در غم و اندوه است و خب با این طرز تفکر، فکر می کنند اگر شخص سبک نگرش خود را تغییر دهد و با افکار مثبت زندگی کند، به راحتی درمان می شود. اما واقعیت این است که افسردگی یک بیماری خودخواسته و نشانه تنبلی و یک رخداد تعمدی نیست. بلکه یک بیماری است، که در اثر عدم تعادل در میزان هرمون ها و عملکرد مغز و با ترکیب با عوامل محیطی یا فیزیولوژیکی به وجود می آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.

4-افسردگی نتیجه شرایط نامساعد

برای اغلب مردم پیش می آید، که در برهه ای از زمان دچار مسائل و تراژدی های غمگین شوند و مشکلات روحی خاصی از سر بگذرانند. اما همه در اثر تجربه غم و فشارهای ناراحتی به افسردگی مبتلا نمی شوند. ضمن این که افسردگی همیشه حاصل مسائل ناراحت کننده نیست. فقط ممکن است، شرایط خاص ناراحت کننده و فشارهای عصبی امکان ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. حتی افسردگی می تواند، در زمانی که شرایط مساعد است و به شکلی کاملا ناگهانی بروز کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت افسردگی کلیک کنید.

5-انتقال افسردگی از والدین به فرزندان

این که والدین شما افسردگی داشته باشند، ممکن است باعث شود، شما شانس منفی بیشتری برای ابتلا به افسردگی داشته باشید. اما لزوما و حتما این اتفاق نخواهد افتاد. روان شناسان نیز هنوز ارتباط قطعی بین عوامل ژنتیکی موثر بر ابتلا به افسردگی پیدا نکرده اند. مگر این که به تاثیر محیط به عنوان عامل موثر در ابتلا به افسردگی اشاره کنید.
مثلا در خانواده ای که یک نفر افسردگی دارد ممکن است فرزندان افسردگی آموخته شده بگیرند. بنابراین به جای تمرکز روی فاکتورهایی که حتمیت ندارد، از عواملی که محرک بیماری هستند، مانند مصرف الکل دوری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده های افسردگی پرور کلیک کنید.

6-داروهای افسردگی و تغییر شخصیت

کارکرد داروهای افسردگی تاثیر روی هورمون های مغزی است. معمولا این داروها مهارکننده بازجذب سروتونین و دوپامین به عنوان هورمون های تنظیم کننده خلق هستند. اما به هیچ عنوان باعث ایجاد تغییر روی شخصیت فرد نمی شوند. زیرا فقط روی برخی مواد شیمیایی در مغز تاثیر می گذارند، تا علائم افسردگی از بین برود.

7-باورهای غلط در مورد افسردگی | درگیری زنان به افسردگی

این نیز یکی دیگر از باورهای غلط درباره بیماری افسردگی است. که دلیل آن مراجعه بیشتر خانم ها برای درمان بیماری است. مردها به دلیل ساختار شخصیتی که دارند، کمتر در مورد مشکلات خود صحبت می کنند، به طور طبیعی کمتر نیز برای درمان مسائل روحی خود به روانپزشک مراجعه می کنند. لذا باور عموم بر این است که مردها به افسردگی مبتلا نمی شوند. اما واقعیت این است، که هر دو دسته زن ها و مردها امکان دارد، به این بیماری مبتلا شوند. فقط زن ها بیشتر از مردها پیگیر درمان بیماری خود هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی در زنان کلیک کنید.

8-مصرف  همیشگی داروهای افسردگی

افسردگی بیماری است که با توجه مشکل زمینه ای عامل، نیاز به طول درمان متفاوتی دارد. ممکن است، شخص بیماری مجبور باشد، مدت زیادی داروهای ضد افسردگی مصرف کند. اما این برای همه افراد صادق نیست. معمولا افراد پس از شش تا هشت هفته پس از شروع درمان رو به بهبودی می روند و بعد از مدتی نیازی به ادامه مصرف داروهای افسردگی ندارند.

9-تشدید بیماری با صحبت درمورد آن

تصور عده ایی این است، که اگرشخص بیمار از احساسات بد خود صحبت کند، به آن ها دامن می زند و حال خود را بدتر خواهد کرد و استدلال ایشان این است که بیمار به این طریق، روی تجربیات و احساسات منفی خود متمرکز می ماند. اما حقیقت این است،  که آن چه حال یک بیمار افسرده را بدتر می کند، انتخاب تنهایی و سکوت است. بسیاری با حرف نزدن درباره احساسات منفی خود، آن را درون خود انباشه می کنند، که حرکتی کاملا مخرب و مضرتر از صحبت درباره بیماری است.
بنابراین این باور کاملا نادرست است و اگر مشکل افسردگی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید و با دوستان صمیمی خود از تجربه و احساسات ناخوشایند خود صحبت کنید.
باورهای غلط در مورد افسردگی

10-مشغله زیاد درمان افسردگی

عده ای بر این باور هستند، که با درگیر کردن خود با کار و فعالیت زیاد، افسردگی از بین می رود. شاید کار زیاد باعث شود، که شما چنان درگیر روزمرگی و فعالیت شوید، که نتوانید درک کنید نشانه ها و علائمی که در خلق شما بروز می کند، به خاطر افسردگی است وگرنه کار زیاد حتی می تواند، نشانه ابتلا به افسردگی مخصوصا در مردان باشد. برای فهم این موضوع باید به دوام نشانه های افسردگی در وجود خود دقت کنید.
مشکلاتی که در کمتر از دو هفته از بین می روند، ممکن است طبیعی یا موقتی باشند. اما علائمی که طولانی مدت، مهمان جسم و روحتان هستند، نشانه های غیرطبیعی هستند، که باید پیگیری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

11-باورهای غلط در مورد افسردگی | گریه دائمی

همیشه اینطور نیست و نمی توان انتظار داشت، تمام افراد مبتلا به افسردگی چنین نشانه ای را بروز بدهند. نشانه های بیماری در تمام بیماران یکسان نیست. بعضی به هیچ وجه گریه نمی کنند. ممکن است احساس پوچی و بی ارزشی بکنند و انگیزه انجام فعالیت نداشته باشند. منزوی باشند و کمتر در جمع حضور یابند و نسبت به اطراف خود بی تفاوت رفتار کنند. اما لزوما گریه نمی کنند.

12-افسردگی از نشانه های پیری

برخلاف این باور بسیاری از جوانان به بیماری افسردگی مبتلا می شوند و هیچ ارتباط مستقیمی میان افزایش سن و ابتلا به افسردگی وجود ندارد. این احتمال که در سن پیری به خاطر مشکلات زمینه ای مانند بیماری های قلبی یا جراحی افسردگی فرد بیشتر شود، جود دارد. حتی ممکن است تنهایی عامل و محرک ابتلا به افسردگی باشد. اما افسردگی نتیجه مستقیم افزایش سن نیست.
ضمن این که افسردگی در سالمندان، عامل اصلی مشکلات حافظه و یا در برخی موارد توهمات است، که پزشکان ممکن است، در تشخیص علائم، این نشانه ها را با مشکلات زوال عقل و یا کم شدن حافظه براثر کهولت سن، اشتباه بگیرند.

13-ذاتی بودن تحریک پذیری نوجوانان

ممکن است بسیاری از نوجوانان به خاطر این که در سن رشد هستند و تغییرات هورمونی بدن شان روی خلق و خوی آن ها تاثیر بگذارد، قدری تحریک پذیر و اهل مشاجره باشند. اما علائم تحریک پذیری و غم اگر طولانی مدت ادامه داشته باشد، ممکن است نشانه ابتلا به افسردگی باشد. معمولا این نشانه ها وقتی بیش از دو هفته طول می کشد، دیگر طبیعی نیست و باید جدی گرفته شود.
بنابراین نمی توانید در تمام موارد، بی قراری ها و غم و زودجوشی نوجوان را به سن او ربط  بدهید و ساده از کنار آن بگذرید. مخصوصا اگرشاهد نشانه های دیگر، مانند افت تحصیلی یا بی علاقگی به فعالیت های اجتماعی در نوجوان خود هستید، بهتر است بیماری او را پیگیری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی در نوجوانان کلیک کنید.  

سخن آخر در باب باورهای غلط در مورد افسردگی

باتوجه به تاثیرات دراز مدتی که یک بیماری روانی در روند زندگی می گذارد، پیشنهاد می کنیم، تحت تاثیر باورهای نادرست و گمانه زنی های غیرعلمی، با مشکلات روحی که ممکن است تجربه کنید با تسامح رفتار نکنید. عدم پیگیری بیماری می تواند با پیشرفت علائم مشکلات جدی تری برای شما و روال زندگی تان ایجاد کند و طول درمان بیماری را افزایش دهد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*