ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

باورهای غلط درباره قلیان | عوارض کشیدن قلیان در خانه

یکی از باورهای غلط درباره قلیان بی ضرر بودن آن است.این درصورتی است که چندین خطر قابل توجه نیز برای سلامتی به دنبال دارد. باورهای نادرست درباره قلیان مبنی بر اینکه دود ناشی از قلیان با سرعت و حجم کمتری وارد ریه ها می شود منجر به تهدید شدن سلامتی فردی که مستقیم قلیان  می کشد و همچنین سایر افراد که در معرض خطر استنشاق دود دست دوم قرار می گیرند می شود. بنابراین برای کاهش خطرات آسیب به ریه ها و سایر اندام ها بهتر است افراد با کنار گذاشتن باورهای نادرست از کشیدن مواد دخانی از جمله مصرف قلیان خودداری کنند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

رواج مصرف قلیان در جهان

قرن هاست که مردم در ایران و هند باستان از قلیان استفاده می کنند. اما در کشوری که استعمال دخانیات در همه مکان‌های عمومی ممنوع شده است محققان نیکوتین از دیدن قلیان‌های شیشه‌ای ثابت تا حدی پر از آب که برای سیگار کشیدن استفاده می‌شود و حتی در معروف ترین و شلوغ ترین کافه‌های کانادا ظاهر شده اند شگفت‌زده اند. یک نظرسنجی جدید که در مجله Pediatrics منتشر شده است تأیید کرد که ۲۳ درصد از جوانان در آمریکای شمالی در طول سال از قلیان استفاده کرده‌اند که به عنوان لوله آب، قلیان، نارگیل یا حباب هابل نیز شناخته می‌شود. برای آشنایی با انواع مواد مخدر کلیک کنید.

طبق یک مطالعه در شماره فعلی مجله آمریکایی رفتار سلامت، شیوع قلیان در سراسر جهان در حال افزایش است. محققان نگرانند که یک افسانه اشتباه اما گسترده مبنی بر اینکه قلیان از سیگار بی خطرتر است یا اساسا برای سلامتی آن ها مضر نیست پشت این افزایش محبوبیت باشد. امروزه مردم اغلب به صورت گروهی در خانه یا در کافه ها قلیان می کشند و اغلب آن را با طعم های شیرین مانند سیب، شکلات، نارگیل، شیرین بیان یا هندوانه ترکیب می کند. برای آشنایی با علل گرایش به سیگار و قلیان کلیک کنید.

 

انواع قلیان مصرفی

تولیدکنندگان قلیان نسخه های جدیدتری از آن ها را عرضه کرده اند که به جای زغال از گرمای الکتریکی استفاده می کنند که به قلیان های برقی حرارتی معروفند. این منابع حرارتی ذغال الکترونیکی بوده و اغلب آن ها را به عنوان جایگزین سیگار و قلیان های زغالی سنتی به بازار معرفی می کنند.

کارشناسان در این مرحله دانش بسیار کمی در مورد خطرات سلامتی محصولات دخانیات الکترونیکی دارند. با این حال دانشگاه سینسیناتی تحقیقات اولیه ای را گزارش کرد که تیمی از شیمیدانان آن در حال بررسی اجزای دود تولید شده توسط زغال سنگ الکترونیکی هستند. محققان می گویند که آن ها دریافته اند که دود ذغال الکترونیکی ۸۰ درصد از سلول های ریه نمونه را ۲۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض دود از بین می برد.برای آشنایی با تاثیر دود سیگار بر بدن کلیک کنید.

خطر ایجاد شده با قلیان از زغال سنگ با سم بالایی که دارد طبق آزمایشات انجام شده ۲۵ درصد سلول های ریه را بیشتر از بین می برد. زغال چوب با سم پایین تر ۱۰ درصد از سلول های ریه نمونه را از بین می برد. در نتیجه محققان به این نتیجه رسیدند که قلیان های زغالی الکترونیکی به طور بالقوه خطرناک‌تر از همتایان زغالی خود هستند. برای تایید این نتایج اولیه به تحقیقات علمی منتشر شده بیشتری نیاز است.

آثار و عوارض بالقوه خطرناک دود قلیان برای سلامتی

 • ایجاد عوارض در عملکرد ریه مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و برونشیت.
 • افزایش خطر بیماری های قلبی مانند سکته قلبی.
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان ریه، گلو و دهان.
 • پیری زودرس پوست چرا که بلعیدن دود می تواند میزان اکسیژنی را که به پوست می رسد کاهش دهد.
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های عفونی مانند مونونوکلئوز و تبخال دهان.
 • اگر افراد دهان قلیان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را نیز افزایش می دهند.

 باورهای نادرست در مورد قلیان

باورهای نادرست درباره قلیان

بر اساس مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ در مجله آمریکایی طب پیشگیری، مصرف متوسط ​​قلیان فرد سیگاری را در معرض دود و مونوکسید کربن و مقادیر مشابه نیکوتین مانند سیگار قرار می دهد. به ویژه قلیان با سرطان ریه، بیماری قلبی و عوارض بارداری مرتبط است. پس چرا مردم فکر می کنند که امن هستند؟ به گفته محققان افسانه ها و باورهای نادرستی در میان جوانان درباره قلیان در گردش است که از آن میان می توان به موراد زیر اشاره کرد. برای آشنایی با عوارض قلیون کشیدن در بارداری کلیک کنید.

کشیدن قلیان نیکوتین کمتری نسبت به سیگار دارد. مطالعات نشان داده اند که میزان قرار گرفتن در معرض نیکوتین بین این دو عمل تقریباً برابر است. این دو شیوه دود کردن خطرات مشابهی برای سلامتی ایجاد می کنند و در برخی موارد بسته به محصول تنباکو و عادات سیگار کشیدن مصرف نیکوتین می تواند با لوله آب حتی بیشتر هم باشد. دود شفاف لوله آب نشانه کمتر سمی بودن آن است. دود به دلیل رطوبت لوله صاف است. هیچ ربطی به سمیت ندارد. همچنین برای آشنایی با نحوه پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار کلیک کنید.

1-باورهای نادرست درباره قلیان | آب فیلتری برای سم

آب قادر به فیلتر کردن هیچ یک از مواد سمی ناشی از سوختن ذغال نیست حتی به فرض اینکه آب چیزی را فیلتر کند‌ باز هم برای کاهش خطرات سلامتی آن کافی نیست.میوه اضافه شده به تنباکوی طعم دار برای سلامتی مفید است. همان طور که از اسم طعم دهنده میوه پیداست صرفا طعم دهنده بوده و به سهمیه مصرف روزانه میوه و سبزیجات و استفاده از مواد مغذی آن ها ربطی ندارد.

سیگار ریه ها را می سوزاند زیرا از گرما استفاده می کند و دود قلیان خنک تر است بنابراین نمی سوزد.  دود ناشی از قلیان حتی پس از خنک شدن همچنان می تواند به قلب و ریه ها آسیب برساند و ارتباطی با گرمای تولید شده ندارد. در این رابطه مطالعه مقاله سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی پیشنهاد می شود.

2-باورهای نادرست درباره قلیان | پیشگیری از اعتیاد با قلیان

برخی از قلیان‌ فروشی‌ها محصولات به ظاهر غیر دخانی می ‌فروشند و آن‌ها را به‌ عنوان مواد بی‌اثر و غیرمضر تبلیغ می کنند. این یک باور نادرست است زیرا دود قلیان همچنان حاوی نیکوتین و مونوکسید کربن به عنوان یک ترکیب مضر و سایر سموم است و عملا ماده ای غیردخانی محسوب نمی شود. اگر یک فرد به طور متوسط ​​بیست نخ سیگار بکشد به لحاظ تعداد گویی در طول یک جلسه یک ساعته قلیان دویست نخ بسیگار کشیده است.برای آشنایی با انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

بر اساس گزارش مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر به نقل از سرپرست پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ کشیدن قلیان بیش از ۲.۵ برابر دود سیگار نیکوتین تولید می کند. این حجم از نیکوتین پتانسیل اعتیادآور بودن را دارد. برای آشنایی با بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

 عوارض قلیان کشیدن

خطرات مصرف قلیان برای سلامتی

یک قلیان دارای چندین جزء جهانی است، از جمله یک کاسه آب، بدنه فلزی، یک سر با سوراخ در قسمت پایین و یک شیلنگ منعطف با یک دهانه. این دستگاه با سوزاندن زغال چوب کار می کند که مخلوط تنباکو را می سوزاند و همچنین آب را گرم می کند. دودی که زغال چوب تولید می کند به حرکت تنباکو از طریق آب و شلنگ و به سمت دهانه کمک می کند. برای آگاهی بیشتر درباره درمان اعتیاد کلیک کنید.

استفاده از قلیان فرد را در معرض دود تنباکو قرار می دهد که حاوی اجزای مضری مانند مونوکسید کربن است. آب موجود در قلیان این اجزا را فیلتر نمی کند. حتی اگر فردی مستقیماً از قلیان استفاده نکند در صورتی که نزدیک کسانی باشد که قلیان دود می کنند باز هم می تواند دود دست دوم را استشمام کند. برای آشنایی با عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.

با کشیدن قلیان، نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در تنباکو و همچنین مواد شیمیایی از طعم دهنده های میوه را استنشاق می کنید. مصرف دخانیات هر ساله با تقریباً ۵ میلیون مرگ و میر در سرتاسر جهان مرتبط است. قلیان کشیدن زغال را می سوزاند. این دود ناشی از سوختن ذغال مواد شیمیایی و سمی تولید می کند. یک قلیان به اصطلاح گیاهی همچنان حاوی تنباکو است. مهم است بدانید حتی اگر تنباکو نمی کشید باز هم مواد شیمیایی ناشی از سوختن زغال و سایر مواد را استنشاق می کنید. در قلیان دود قبل از رسیدن به شلنگ و دهانه از آب عبور می کند. یک باور غلط در اینمورد این است که آب مواد مضر را فیلتر می کند که این درست نیست. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

1-اثرات ریوی

محققان سلامت تنفسی را در افرادی که قلیان می کشند در مقایسه با افراد غیرسیگاری مقایسه کردند. آن ها دریافتند جوانانی که قلیان می‌کشند چندین بار بیشتر دچار تغییرات ریوی از جمله سرفه و خلط بیشتر‌ و علائم التهاب و تجمع مایع در ریه‌ها می‌شوند. به عبارت دیگر‌ حتی مصرف گهگاهی قلیان می تواند اثراتی بر سلامتی داشته باشد. قلیان نیز مانند سیگار، دود مضر دست دوم را منتشر می کند.برای درک بهتر مقاله تنگی نفس بعد از ترک سیگار پیشنهاد می شود.

2-خطرات قلبی

همان مطالعه ای که در بالا ذکر شد آزمایشات انجام شده روی افراد سیگاری با قلیان نشان داده است که آن ها برخی از مواد شیمیایی مشابه افراد سیگاری دارند. محققان همچنین مواد شیمیایی مضر دیگری مانند مونوکسید کربن را کشف کردند.  این مواد شیمیایی احتمالاً از زغالی که برای سوزاندن تنباکو استفاده می شود به دست می آیند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ روی ۶۱ نفر از جمله ۴۹ مرد و ۱۲ زن بلافاصله پس از کشیدن قلیان در کافه های لندن انجام شد. محققان دریافتند که میزان مونوکسید کربن در افرادی که قلیان می‌کشند سه برابر بیشتر از افراد سیگاری است. برای درک کامل پیامدها و عوارض اعتیاد کلیک کنید.

مونوکسید کربن میزان جذب اکسیژن را کاهش‌می دهد. این به این دلیل است که می تواند ۲۳۰ برابر قوی تر از اکسیژن به گلبول های قرمز خون شما متصل شود. تنفس بیش از حد مونوکسید کربن مضر است و ممکن است خطر بیماری قلبی و سایر بیماری ها را افزایش دهد. محققان همچنین دریافتند که شرکت کنندگان در مطالعه پس از کشیدن قلیان فشار خون بالا داشتند. میانگین فشار خون از ۱۲۹.۸۱ میلی متر جیوه به ۱۴۴.۹۰ میلی متر جیوه افزایش یافت بود. با گذشت زمان کشیدن قلیان باعث فشار خون مزمن می شود که خطر بیماری قلبی و سکته را نیز افزایش خواهد داد.

3-باورهای غلط درباره قلیان |خطر عفونت

مصرف کنندگان قلیان معمولاً در جمع های گروهی قلیان می کشند. استعمال دخانیات از یک دهانه مشترک می تواند براحتی باعث سرایت عفونت از فردی به فرد دیگر شود.  علاوه بر این اگر قلیان به درستی تمیز نشود برخی از باکتری ها یا ویروس ها در قلیان باقی می مانند. عفونت‌هایی که می‌توانند از مصرف قلیان سرایت کنند عبارتند از:

 • سرماخوردگی و آنفولانزا، تبخال (HSV)
 • سیتومگالوویروس، سیفلیس
 • هپاتیت A، بیماری سل

4-باورهای غلط درباره قلیان | خطر سرطان

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که کشیدن قلیان با برخی سرطان ها مرتبط است. دود تنباکو دارای بیش از ۴۸۰۰ ماده شیمیایی مختلف است و بیش از ۶۹ مورد از آن ها به عنوان مواد شیمیایی سرطان زا شناخته شده اند. علاوه بر این کشیدن قلیان توانایی بدن برای مبارزه با برخی سرطان ها را نیز کاهش می دهد. برای آگاهی از ارتباط مواد مخدر و سرطان کلیک کنید.

این بررسی در سال ۲۰۱۳ همچنین تحقیقاتی را در عربستان سعودی گزارش کرد که نشان می دهد مصرف کنندگان قلیان نسبت به افراد غیرسیگاری سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی دارند. این مواد مغذی سالم در پیشگیری از سرطان نقش حیاتی ایفا می کنند. چندین مطالعه دیگر ذکر شده در بررسی نیز مصرف تنباکو را با سرطان های دهان، گلو، لوزالمعده، مثانه و پروستات مرتبط می داند.

5-باورهای غلط درباره قلیان | خطر اعتیاد

تنباکوی قلیان همان تنباکوی موجود در سیگار است. این بدان معناست که وقتی قلیان می کشید نیکوتین، قطران و فلزات سنگین از جمله سرب و آرسنیک تنفس می کنید. کشیدن یک قلیان به مدت 45 تا 60 دقیقه تقریباً برابر با کشیدن یک پاکت سیگار است. نیکوتین ماده شیمیایی است که هنگام سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو باعث اعتیاد می شود. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

به گفته منبع مورد اعتماد مؤسسه ملی بهداشت (NIH) نیکوتین به اندازه هروئین و کوکائین اعتیادآور است. هنگام کشیدن قلیان بدن شما نیکوتین را جذب می کند. سرعت جذب نیکوتین بسیار بالا بوده و ظرف حدود هشت ثانیه به مغز شما می رسد. خون نیکوتین را به غدد فوق کلیه منتقل می کند یعنی درست جایی که باعث تولید آدرنالین می‌شود «هورمون جنگ یا گریز».

آدرنالین ضربان قلب، فشار خون و تنفس شما را افزایش می دهد. همچنین باعث می شود بیشتر احساس بیداری کنید و کمتر گرسنه شوید. به همین دلیل است که نیکوتین برای مدتی احساس خوبی به شما می دهد. با گذشت زمان، نیکوتین مغز را سردرگم کرده و در صورت کمبود اضطراب و احساس بی قراری می کنید. در نتیجه کشیدن سیگار یا سایر محصولات تنباکوی حاوی نیکوتین احساس بهتری در شما ایجاد می کند. این به عنوان اعتیاد به نیکوتین شناخته می شود.

6-سایر خطرات

قلیان کشیدن اغلب در موقعیت های اجتماعی انجام می شود. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۳ از ۳۲ نفری که قلیان می کشند نشان داد که آن ها معتقدند "اعتیاد اجتماعی" به آن دارند. آن ها باور نمی کردند که به نیکوتین معتاد هستند.

 • وزن کم نوزادانی که مادران آن ها در دوران بارداری قلیان می کشیدند
 • سطح قند خون بالاتر که می تواند خطر دیابت را افزایش دهد
 • تورم یا آسیب حنجره (جعبه صدا).
 • تغییرات در لخته شدن خون
 • دندان های لکه دار و بیماری لثه
 • از دست دادن چشایی و بویایی

 

باورهای غلط درباره قلیان | سخن آخر

قلیان کشیدن شما را به سطوح بالایی از اثرات روانگردان ها نمی برد اما خطرات جدی بسیاری دارد و مانند سیگار کشیدن اعتیاد آور است. قلیان کشیدن بی خطرتر از کشیدن سیگار نیست. اگر فکر می کنید ممکن است به کشیدن قلیان معتاد شده باشید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد برنامه ترک سیگار صحبت کنید تا به شما در ترک سیگار کمک کند.

اگر به صورت گروهی و در جمع های دوستانه و خانوادگی قلیان می‌کشید به صورت اشتراکی استفاده نکنید. برای هر فرد یک دهانی جداگانه در نظر بگیرید. با این شیوه از گسترش عفونت جلوکیری می کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره باورهای غلط درباره قلیان از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*