ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان قطعی صدابیزاری یا میسوفونیا | علت بیماری میسوفونیا یا صدابیزاری

درمان قطعی صدابیزاری یا درمان میسوفونیا چگونه است؟ صدا بیزاری (Hatred of sound) یا میسوفونیا (Misophonia) یکی از اختلالات عصبی شناختی است. کسانی که دچار این اختلال هستند به هنگام شنیدن برخی از صداها به طور غیر ارادی دچار حالت های عصبی می‌شوند و واکنش های رفتاری شدید از خود نشان می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات عصبی شناختی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


درمان قطعی صدابیزاری | اختلال میسوفونیا

عبارت میسوفونیا به معنای تنفر از یک صدای به خصوص معنا می شود. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فرد تحت تاثیر صدای خاصی که از آن متنفر است قرار می گیرد و به طور غیر ارادی دچار احساسات منفی شدید و غیرقابل کنترل می شود. شنیدن این صداها باعث عصبانیت آنی فرد و ایجاد احساس اضطراب در او می شود و می تواند روابط شخصی فرد را دچار مشکل کند. چون ممکن است صدایی که شما را آزار می دهد صدای افراد نزدیک به شما، همسرتان و خانواده تان باشد. با واکنش های شدیدی که نسبت به صداهای معمول از خود نشان می دهید آن ها آزرده خاطر کنید.

زیرا به طور معمول آن ها دلیل رفتارتان را درک نمی کنند و نسبت به حساسیت عصبی شما به صداها ناآگاه و بی اطلاع اند. ضمن این که ممکن است خودتان نیز دلیل پرخاشگری و تنفرتان از یک یا چند صدای به خصوص را ندانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه منفعل پرخاشگر کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک درمان قطعی صدابیزاری

اینفوگرافیک درمان قطعی صدابیزاری

درمان قطعی صدابیزاری | عوامل محرک میسوفونیا

صداهای تحریک کننده در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. رایج ترین محرک ها صداهایی هستند که از دهان دیگران خارج می شوند. محرک های دیگر به شرح زیرند:

 • صدای غذا خوردن، هورت کشیدن، قورت دادن، تمیز کردن گلو
 • بو کشیدن
 • نوشتن و خش خش کاغذ
 • تیک تاک ساعت، بوق، برف پاک کن
 • صدای درب ماشین یا چک چک کردن شیر ظرف شویی
 • صدای جیرجیرک
 • صدای تنفس افراد
 • صدای باز و بسته کردن در خودکار
 • صدای حرکت انگشت ها روی صفحه کلید به هنگام تایپ
در افراد مبتلا به این اختلال، مهارت گوش دادن سخت است. زیرا گاهی سخنان فرد گوینده با یکی از محرک ها تلفیق شده و باعث میشود فرد نتواند به خوبی به سخنان فرد مقابل گوش دهد.

صداهای مکرر و پشت سر هم، از عوامل تشدید اختلال میسوفونیا

در واقع با یک بررسی کلی می توان متوجه شد صداهایی که اکثر افراد دچار اختلال میسوفونیا را دچار آزار و حساسیت می کنند صداهایی هستند که یک ویژگی در تمام آن ها مشترک است و آن هم این است که این صداها مکرراً و پشت سر هم تکرار می‌شوند و افراد مبتلا به این اختلال به آنها واکنش‌های عصبی نشان می‌دهند. دفعات ایجاد این صدا می‌تواند منجر به تقویت این اختلال شود.

به طور کلی صدایی که در یک مدت زمان مشخص به تعداد دفعات زیادی به گوش شخص برسد حس عصبانیت و کلافگی در او ایجاد می کند و تکرار این عمل می تواند شدت این اختلال و صدابیزاری را در وی تقویت نماید و اکثر مثال هایی که در بالا ذکر شد همگی وجه اشتراک تکرار زیاد در مدت زمان کوتاه را با یکدیگر برخوردارند.

تقریباً هر صدایی می تواند یک محرک بالقوه باشد. برخی از بیماران مبتلا به میسوفونیا دارای محرک های بینایی نیز هستند که به شرح زیرند:

 • تکان دادن پا
 • مالش بینی
 • پیچ دادن موها
 میسوفونیا

درمان قطعی صدابیزاری | واکنش مبتلایان به میسوفونیا به صدا ها

در بین افرادی که به میسوفونیا مبتلا هستند واکنش های متفاوتی به هنگام شنیدن صدای به خصوصی که نسبت به آن دچار حساسیت عصبی شده اند دیده می شود. رفتار هر فرد می تواند با دیگری متفاوت باشد ولی در اغلب موارد احساساتی مثل موارد زیر توسط فردی که دچار اختلال میسوفونیا است بروز داده می شود:

 • خشم و نفرت
 • وحشت، ترس، اضطراب. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.
 • پریشانی و سردرگمی
 • غم و اندوه
 • میل به فرار از موقعیت
 • کلافگی
 

نشانه های میسوفونیا یا صدا بیزاری چیست؟

مهم‌ترین نشانهٔ میسوفونیا واکنش شدید افراد به شنیدن صداهایی است که شاید برای دیگران عادی باشد یا چندان آزار دهنده نباشد. به عبارت دیگر افرادی که دچار میسوفونیا هستند به صداها واکنشی نامتناسب نشان می‌دهند. صداهایی که شنیدن آن ها برای افراد دیگر عادی و طبیعی است افراد دچار میسوفونیا را دچار عواطف منفی مانند حس خشم، نفرت، کلافگی یا نگرانی می کند. اگر این نشانه ها یا علایم مشابهی را دارید احتمالا به میسوفونیا دچار هستید:

 • از شنیدن صدای جویدن افراد در اطراف خودتان آزرده می شوید
 • به یکی از اعضای خانواده تان به خاطر این که احساس می کنید با صدای بلند تنفس می کند. یا بد غذا می خورد خرده می گیرید و از دست او عصبانی می شوید.
 •  بارها اتفاق افتاده که شنیدن صدای سرفه فردی خون تان را به جوش آورده است.
 • وقتی صدای بوق ماشین یا موتور می شنوید عصبانی یا وحشت زده می شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل عصبانیت کلیک کنید.

لازم به ذکر است برخی صداها وجود دارند که تقریبا تمام افراد از شنیدنش آزرده می شوند مثل شنیدن صدای ناخن بر روی تخته ی گچی، این نوع آزردگی نمی تواند از علائم میسوفونیا باشد، برای درک تفاوت صدا بیزاری باید گفت که در میسوفوبیا عموما صداهایی برای فرد آزار دهنده است که برای عموم مردم همان صدای خاص آزاردهنده نیست.

 

علت اختلال میسوفونیا چیست؟

محققان هنوز نمی دانند که علت ابتلا به بیماری میسوفونیا چیست. این اختلال در افرادی که شرایط زیر را دارند بیشتر رخ می دهد:

میسوفونیا اختلالی ست که به طور دقیق برای عموم مردم قابل فهم نیست و کمیاب بودن این اختلال در میان افراد سبب شده که عده ی کمتری نسبت به این اختلال آگاهی داشته باشند، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که میسوفونیا ژنتیکی است و بیشتر به صداهای دهانی مربوط می‌شود. می توان گفت دلیل اصلی این اختلال تا به الان نامشخص بوده است و دلیل قطعی ندارد. به طور کلی از دلایل اصلی این اختلال می توان به یکی از مشکلات عصبی و روانشناسی یا هر دو این مشکلات در کنار هم اشاره کرد.

عوامل مختلفی از جمله عوامل محیطی و یا ارثی در بروز این اختلال مؤثر بوده و می‌تواند شدت و ضعف آن را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر آن، سبک زندگی ناسالم  می تواند آرامش روانی فرد را تحت تاثیر قرار داده  و با کاهش آرامش فرد باعث تشدید حالت های میسوفونیا شود. بسیاری از افرادی که دچار اختلال میسوفونیا هستند اذعان داشته اند که کمبود حس ارامش در ان ها باعث شدیدتر شدن حساسیت شان نسبت  به صداها می شود. هم چنین مبتلا بودن به سایر اختلالات روانی مانند اختلالات اضطرابی و استرس  می تواند شانس ابتلا به میسوفونیا را افزایش دهد.

به علت وجود مطالعات کم در این زمینه، نه تنها علت ظهور آن بلکه روش‌های تشخیص آن هم هنوز مشخص نشده است. شرایط استرس زا قطعا باعث تحریک این بیماری می شود اما به این موضوع توجه داشته باشید که میسوفونیا نباید با اختلالاتی نظیر اضطراب اشتباه گرفته شود، بلکه اضطراب محرک این بیماری است.

 

آسیب ها و عوارض میسوفونیا بر زندگی فرد

میسوفونیا، عوارض مختلفی دارد که بر روی زندگی فرد مبتلا تاثیرات بسزایی دارد.

1- درمان قطعی صدا بیزاری | آسیب به زندگی اجتماعی

این اختلال می تواند گرفتاری ها و مشکلات زیادی را در زندگی فردی و اجتماعی شما ایجاد کند. اگر صدایی که به شنیدن آن حساسیت دارید متعلق به افراد خانواده تان باشد در این صورت آشفتگی زیادی در روابط تان پدید می اورد چرا که شما هر روز با آن ها در ارتباط هستید و عواطف منفی که به هنگام شنیدن صداها بروز می دهید ممکن است باعث آزار آن ها و در نتیجه ایجاد مشکلاتی در روابط تان شود.

به طور مثال اگر وقتی همسرتان غذا را قورت می دهد یا چای را هورت می کشد شما دچار عواطف و افکار منفی ناشی از صدا بیزاری می شوید همین امر به ظاهر ساده می تواند به رابطه شما و همسرتان صدمه وارد کرده و زندگی زناشویی شما  را تحت الشعاع قرار دهد.

هم چنین ممکن است به دلیل حساسیت هایی که نسبت به شنیدن برخی صداها دارید ارام ارام از جمع ها  کنار گیری کنید، روابط صمیمی و دوستان خود را از دست بدهید یا با آن ها دچار مشکل و عدم هماهنگی در روابط اجتماعی شوید.

2- افزایش استرس

میسوفونیا در افراد سبب افزایش استرس می شود که می تواند عامل اصلی ناراحتی و آزار روانی برای فرد باشد و بر روی جنبه های مختلف زندگی فرد اثر منفی گذارد. میان استرس و صدابیزاری رابطه مستقیمی وجود دارد. علاوه بر این که استرس می تواند علایم صدابیزاری را تشدید کند، متقابلا اختلال صدابیزاری نیز سبب افزایش استرس در فرد شده و آرامش او را مختل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

 

3- درمان میسوفونیا یا صدابیزاری | آسیب های شغلی

کار کردن درمحیط های شلوغ، رفت و آمد در پاساژ ها، پارک ها و محیط های تفریحی و …اگرچه برای مردم عادی محیطی برای  کسب آرامش و تجدید روحیه است. اما برای افردی که از میسوفونیا رنج می برند به مکانی عذاب آور تبدیل خواهد شد و همین اتفاقات می تواند زمینه گوشه گیری و انزوا طلبی و افسردگی را در هر فردی تقویت نماید.

4-افسردگی و انزوا

افراد مبتلا ممکن است به دلیل آزاری که ناشی از صدا بیزاری و افراد دیگر می‌بینند، از حضور در اجتماع ممانعت کنند و یا با نشان دادن  حس خشم و نفرت آن ها را آزرده خاطر کنند. به دلیل این که معمولا این افراد توسط اطرافیان درک نمی شوند  از طرفی به دلیل حساسیت خود نسبت به صداها ممکن است دچار احساس گناه و عذاب وجدان شوند و از طرف دیگر نمی توانند موضوع را با اطرافیان درمیان بگذارند و واقعا در رنج و عذاب هستند. این دوگانگی احساسی در نهایت باعث می شود  که افراد تا حد امکان از برقراری ارتباط با اطرافیان خود دوری کنند و در دراز مدت دچار افسردگی و حس تنهایی و انزوا شوند.
میسوفونیا

راهکارهایی برای درمان میسوفونیا یا صدابیزاری

در حال حاضر در سراسر دنیا هیچ درمان دارویی تضمین شده ای برای میسوفونیا و درمان قطعی صدابیزاری وجود ندارد اما پزشکان و مشاوران سعی می کنند تا با انجام روانکاوی و آنالیز افکار شخص مبتلا به وی کمک کنند تا به جنگ با محدودیت های خود ساخته بروند. متاسفانه باید بدانید تا به حال هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. اما گزینه های متفاوتی وجود دارد که به درمان کمک می کند.

 • مشاوره های سی بی تی و روانشناختی
 • درمان استرس به عنوان راهکاری برای درمان قطعی صدابیزاری
 • گوش دادن مداوم به صداهای طبیعت

مطالعات جدید نشان می دهند کسانی که دائما به صداهای طبیعت گوش می دهند تا میزان قابل توجهی می توانند حساسیت خود را به صداهای دیگر کاهش دهند.

1- درمان میسوفونیا یا صدابیزاری | درمان گیاهی میسوفونیا

با توجه به این موضوع که تا به حال درمانی برای این بیماری پیدا نشده است، شما می توانید از داروهای گیاهی برای کاهش استرس استفاده کنید. این امر نقش مهمی در بهبود این بیماری دارد. به طور مثال دمنوش بابونه و گل گاو زبان برای این بیماری مفید است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

2-هیپنوتیزم و نوروفیدبک

روش‌های گوناگون روان‌درمانی برای میسوفونیا میتواند مفید واقع شود. مهم‌ترین روش‌های درمانی این اختلال هیپنوتیزم‌ درمانی است. هم‌چنین روش نوروفیدبک نیز می‌تواند به عنوان یک روش جانبی برای درمان فرد به کار برده شود.

3-درمان میسوفونیا یا صدابیزاری |مدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن نیز یکی از روش‌های رفتاری است که روان‌شناسان به کسانی که دچار صدا بیزاری هستند سفارش می‌کنند. انجام مستمر و روزانه مدیتیشن و مراقبه آرامش ذهن فرد را بالا برده و به افزایش تحمل بیماران در هنگام شنیدن صداهای آزار دهنده کمک می‌کند.

4-تغییر سبک زندگی

سبک زندگی ناسالم نیز می‌تواند زمینه‌ ساز بروز یا افزایش شدت صدا بیزاری شود. برای تغییر سبک زندگی و تغییر رفتار های ناکارآمد می‌توانید از روان‌شناس کمک بگیرید. هم‌چنین کوچینگ می‌تواند در تغییر سبک زندگی  بسیار سودمند باشد.

5-درمان میسوفونیا یا صدابیزاری | مشاوره

انجام مشاوره تا حد زیادی می تواند در شناخت اختلال و کمتر کردن حساسیت ها به افراد مبتلا به میسوفونیا کمک کند.  به امروز درمان دارویی برای این بیماری شناخته نشده است. این اختلال مانند یک چالش می ماند که فرد با شناخت آن و تلاش در راه بهبود این مشکل می تواند به اختلال صدا آزاری خود غلبه کند.  برای دریافت مشاوره تلفنی و گفتگو با روانشناسان مجرب کلیک کنید.

پزشکان در حال کار بر روی درمان این بیماری هستند. آنها در حال تلاش هستند تا درمان هایی مانند عدم تمرکز بر صدای منزجر کننده مانند گوش دادن به صداهای دیگر و درمان های شناختی را امتحان کنند. تا به حال درمان های پیشنهادی برای این بیماری موفق بوده اند! اما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. بررسی علل روانی این بیماری می تواند دریچه ای برای درمان قطعی بیماری میسوفونیا باشد.

 

سخن آخر درباره درمان میسوفونیا یا صدابیزاری

میسوفونیا، هرچند اختلالی است که باعث اذیت شدن و عوارض بسیاری برای فرد مبتلا میشود. اما میتوان با روش های مطرح شده آن را کنترل کرده و درمان کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید برای درمان قطعی صدابیزاری از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*