ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اشتباهات در برنامه ریزی | سه دسته از خطاهای برنامه ریزی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اشتباهات در برنامه ریزی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا برنامه ریزی شما همیشه درست پیش رفته است؟ تا چه اندازه به آنچه که برنامه ریزی کرده اید پایبند بوده و به مرحله اجرا رسانیده اید؟ تا چه اندازه برای انگیزه بخشیدن به خود از انواع پلن بوک های رنگی و برچسب های یادآوری استفاده کرده اید و کاری از پیش نبرده اید؟ حقیقت این است که بسیاری از مردم از تکنیک های نادرست در برنامه ریزی های خود استفاده می کنند. اکثر این برنامه ها دارای خطاهای شناختی هستند که دقت و ارزش برنامه را تا حد زیادی کاهش می دهد. تاثیر برنامه ریزی منطقی بر موفقیت های روزانه افراد بر کسی پوشیده نیست. به همان نسبت اشتباهات در برنامه ریزی نیز می تواند لطمات جبران ناپذیری به توانایی فرد زده و رسیدن به ابتدایی ترین وظایف شخصی را به تعویق بیاندازد.  

تماس با مشاور

فایده برنامه ریزی

یادگیری نحوه ایجاد تعادل بین تعهدات مختلف در زندگی می تواند چالش برانگیز باشد. کار کردن، فعالیت های آموزشی و کارهای روزانه  هرکدام به تنهایی زمان می خواهد و وظایف روی هم تلنبار می شود. همه این ها در حالی است که دوستان یا خانواده  نیز احتمالا جاهایی از شما کمک می خواهند. همچنین مهم است که زمانی را هم صرف مراقبت از خود کنید و استراحت داشته باشید. انجام همه این کارها بدون برنامه ریزی مشخص، جز افزایش سطح استرس، بی انگیزگی برای انجام کارها، بروز اختلال هایی مثل اهمال کاری یا کمال گرایی و در نهایت انجام نشدن کارها نتیجه دیگری ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر کمال گرایی کلیک کنید.
وقتی برنامه ریزی می کنید و یک نقشه راه برای انجام کارها تنظیم می کنید، این وظایف قابل کنترل تر به نظر می رسند. با طراحی برنامه، می توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین و آن ها را متعادل کنید. این به شما کمک می کند تا آنچه را که در زندگی مهم است اولویت بندی کرده و وظایف را با ارامش روان در کوتاه ترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت به سرانجام برسانید و در پایان روز از خود راضی و خشنود باشید.  

اینفوگرافیک اشتباهات در برنامه ریزی

اینفوگرافیک اشتباهات در برنامه ریزی

چرا برنامه ریزی ها به انجام نمی رسند؟

برنامه ریزی که واقعا قابلیت اجرایی شدن داشته باشد کار چندان اسانی نیست. زیرا مستلزم این است که به حقیقت چگونگی گذراندن زمان خود در مقایسه با آنچه می خواهید باشد، توجه کنید و آن را تغییر دهید. در وقتی کاری را طبق برنامه ریزی انجام می دهید و تغییرات را ایجاد می کنید، شرایط شگفت انگیز و دگرگون کننده می شود. سه دسته از اشتباهات برنامه ریزی وجود دارد که سر راه افراد قرار می گیرد و مانع از دستیابی به اهداف برنامه ریزی شده می شود. هر دسته نیز شامل اشتباهات فرعی و کوچکی است که اوضاع را سخت تر می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید.  

سه دسته از اشتباهات عمده برنامه ریزی

  • بخش فنی برنامه ریزی
  • دنبال کردن برنامه
  • باورهای شما در مورد برنامه ریزی
با شناخت و اگاهی از این اشتباهات می توانید مسیر هموارتری برای برنامه ریزی پیدا کرده و انگیزه بیشتری برای به انجام رسیدن آن ها داشته باشید. در دسته اول چند اشتباه وجود دارد که مربوط به بخش فنی و واقعی برنامه ریزی است. دو دسته دیگر نیز بسیار مهم هستند اما کمی متفاوت تر. بنابراین اگر این تغییرات را هنگام برنامه ریزی اعمال کنید، یک امتیاز اضافی برای رسیدن به اهداف به دست خواهید اورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.  
اشتباهات-در-برنامه-ریزی

اشتباهات مرتبط با بخش فنی برنامه ریزی

در دسته اول برنامه ریزی، اشتباهاتی وجود دارد که جز رایج ترین اشتباهات برنامه ریزی واقعی محسوب می شود. این اشتباهات از استفاده نکردن از تقویم کاری تا اشکال در مراحل بعدی برنامه ریزی متغیر است. شیوه ای را اتخاذ می کنید که در طولانی مدت جواب نمی دهد. دو دسته دیگر در مورد پیروی از روش و طرز فکر نسبت به برنامه ریزی است.

1-زمان بندی نکردن برای برنامه ریزی

بسیاری از مردم برای برنامه ریزی زمان بندی خود را در تقویم ثبت نمی کنند. شما باید هر هفته ساعتی را به برنامه ریزی و تغییر رفتار مثبت برای همان هفته اختصاص دهید. شکلی از یک تمرین هفتگی که فقط برای یکبار انجام نمی شود. عادت روزانه ای باید بخشی از برنامه هفتگی شما باشد. می توانید یک روز را به عنوان مبدا برنامه ریزی برای طول هفته در نظر بگیرید. می توانید "برنامه ریزی هفتگی"را به برنامه های تقویم خود اضافه کنید.

2-عدم دسترسی به تقویم برنامه ریزی شده

عدم در دسترس داشتن تقویم می تواند یک اشتباه تاثیرگزار باشد. در نبود تقویم برنامه ریزی شده، چگونه می توانید به یاد بیاورید که چه زمانی قرار است چه کاری انجام دهید؟ بنظرتان در اثر فراموشی، برنامه هایتان را از یاد نخواهید برد؟ حقیقت این است که برهم خوردن برنامه ریزی مربوط به یک کار، مانند یک دومینو، منجر به برهم خوردن برنامه های بعدی خواهد شد. اگر برنامه ریزی خود را به درستی انجام می دهید، باید به تقویم کاری خود را به طور مکرر نگاه کنید تا مطمئن شوید که می دانید طی چند ساعت اینده چه کاری باید انجام دهید. برنامه ریزی بدون اینکه بدانید ظرف ساعت های بعدی چه کاری قرار است انجام دهید بی معناست. بنابراین بهتر است تقویم را در دسترس قرار دهید.

3-عدم برنامه ریزی برای موانع پیش بینی نشده

موانع زیادی در زندگی شما پیش خواهد آمد که برنامه ریزی را با چالش روبرو کند. آیا برای این مواقع هم برنامه ای دارید که غافلگیر نشوید؟ برخی از این موانع معمولا پیش روی افراد است اما برای آن ها چاره ای اندیشیده نمی شود. بطور مثال اگر بچه دارید، می دانید که آن ها مانعی برای کار بدون وقفه هستند و حضور آن ها جزو موانع رسیدن به اهداف برنامه ریزی می باشد. چاره اندیشی برای مسائل پیش بینی نشده ای که احتمالا در مسیر برنامه ریزی رخ می دهند می تواند کنترل ذهن بیشتری برای بهبود برنامه ریزی ایجاد کنند. در صورت بروز هرنوعی از مشکل برنامه ریزی انقدر انعطاف دارد که بتواند به مسیرهای جایگزین فکر کند. شما باید برای موانع برنامه ریزی کنید. زیرا آن ها جز جدایی ناپذیر روند معمول زندگی هستند. هرچه بیشتر در این زمینه تمرین کنید، بهتر است.

4-عدم اختصاص وقت برای خانواده

برنامه ریزی این نیست که کارهای بیشتری انجام دهیم. برنامه ریزی با هدف شکل دادن به اشفتگی های موجود و مدیریت ان ها برای تجربه آرامش بیشتر است. برنامه ریزی یعنی طراحی عمدی برای داشتن زندگی رویایی. این بدان معناست که شما بهتر است بیش از هر چیزی برای زمان استراحت و بودن کنار خانواده و ایجاد صمیمیت در خانواده برنامه ریزی کنید. حالا  اینکه چقدر از زمان را اختصاص بدهید به شما بستگی دارد. اگر در شرایطی باشید که تصمیم می گیرید زمان زیادی برای استراحت در نظر نگیرید کاملا  طبیعی است و اشکال ندارد. فقط تصور نکنید که قربانی شرایط هستید. چرا که این انتخاب شما بوده است. بهرحال همیشه یک انتخاب دارید.

5-ارزیابی اشتباه از اولویت کارها

اندی استنلی(نویسنده) می گوید: تجربه به خودی خود به شما چیزی نمی آموزد. بلکه این تجربه ارزیابی شده  است که به شما چیزی می آموزد. به این معنی که شما باید کارهایی را که انجام داده اید ارزیابی کنید. باید ببینید چه چیزی مفید نیست و چرا مفید نیست و باید حذف شود. سپس، راه دیگری را امتحان کنید. کاری را انجام دهید که جواب می دهد. زمان و انرژی و هزینه خود را صرف برنامه ریزی برای چیزی نکنید که پیشاپیش عملی نیست.

6-سرزنش برای عدم رعایت

اگر روشی که انتخاب کرده اید به نتیجه نرسیده است، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خود را در مورد آن مورد سرزنش و تحقیر قرار دهید. خود انتقادگری خود نه تنها خوب نیست بلکه مهم تر از ان اینکه اصلا به شما کمکی نمی کند. هیچ چیزی را تغییر نمی دهد. جز اینکه خود به عاملی بدل می شود که مانع دست یابی به اهداف برنامه ریزی خواهد بود. در عوض، با کنجکاوی و شفقت به کاری که انجام می دهید فکر کنید. متوجه اشکلات شوید و سعی در رفع ان داشته باشید. وقتی به چیزهایی که به درستی جواب نمی دهد دقت کنید، یک فضای باز برای قضاوت درست خواهید داشت. به این ترتیب می توانید به دنبال درک مساله باشید. با درک و شناخت است که می توانید تغییر کنید.  

عدم پیگیری برنامه ریزی

عدم پیگیری و عدم پایبندی به قوانین برنامه ریزی و عدم رعایت آن یک مشکل بزرگ است. نیمی از برنامه ریزی در واقع به پیگیری برنامه ریزی مربوط است و نیمی دیگر از برنامه ریزی به انجام دادن ان مربوط می شود. اگر نتوانید پیگیر برنامه ای باشید که طرح ریزی کرده اید برنامه ریزی بی فایده است. پیگیری همه چیز مربوط به طرز فکر شماست. اگر به دنبال برنامه ای که خود نوشته اید نباشید، باید روی رابطه ای که با خودتان دارید، یعنی دوست داشتن خود و تعهد به خواسته ها و برنامه ها، کار کنید.

1-درک نادرست از اهمیت برنامه ریزی

عدم رعایت اصول برنامه ریزی به دلیل درک نادرست از اهمیت برنامه ریزی است. برنامه ریزی نیاز به اراده کردن را کاهش می دهد و خستگی تصمیم گیری را کم می کند. هنگامی که حداقل 24 ساعت قبل از انجام کاری درباره اش اطلاع دارید، قشر پیش پیشانی مغز، آنچه را که لذت بخش ترین و کم دردسر ترین است انتخاب می کند. وقتی این را درک کنید به اصول برنامه ریزی پایبند می مانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت اراده کلیک کنید.

2-عدم دانش برنامه ریزی

بسیاری از افرادی که برنامه ریزی را آغاز می کنند، مفاهیم اولیه برنامه ریزی را درک نمی کنند و از تکنیک های نادرست در تهیه برنامه های خود استفاده می کنند. مشکل این است که در نوشتن برنامه صحیح اگر تهیه کننده برنامه، تکنیک زمان بندی درست را به عنوان یک اصل اساسی برای برنامه ریزی، رعایت نکند، اگر نگوییم اجرای برنامه غیرممکن، اما قطعا سخت خواهد شد.

3-عدم علاقه به انجام کارهای سخت

بخش کثیری از افراد هنگام انجام کارهای دشواری که برای انجام آن برنامه ریزی کرده اند احساسات خوبی نخواهند داشت. در یک دلیل متناقض زیرا باعث رشد فرد می شود. رشد به معنای انجام کاری جدید و متفاوت است. مغز اولیه انسان از این کار متنفر است. طبق تکامل پیشین فقط لذت می خواهد. می خواهد از درد و سختی جلوگیری کند. بزرگترین لطفی که در این مواقع می توانید در حق خود انجام دهید این است که به خودتان بگویید به هر حال این کار را از سر عشق انجام می دهید. وقتی بتوانید رشد داشتن خود را از طریق ناراحتی انجام کاری که نمی خواهید انجام دهید بیاموزید، بهترین برنامه ریزی های خود را به هرشکل ممکن عملی خواهید کرد و اینگونه است که به اهداف غیرممکن خود می رسید.

4-سطح نامناسب جزئیات در برنامه ریزی

تهیه برنامه زمان بندی با سطح جزئیات مناسب دشوار است. نکته اصلی این است که برنامه باید برای فعالیت های فرد مفید و کاربردی باشد. یکی از اشتباهات مکرر هنگام برنامه ریزی، در نظر گرفتن کارهای زیاد است که می تواند برنامه را غیرقابل مدیریت کند. برنامه های زیاد و شلوغ، غیرقابل مدیریت می شوند. بنابراین یکی از تکنیک ها استفاده از برنامه ریزی خلاصه تر در سطح بالا، با حداقل تعداد وظایف است.  

اشتباهات مرتبط با باورها

آخرین دسته از اشتباهاتی که در برنامه ریزی ها دیده می شود مربوط به باورها و اعتقادات و تیپ شخصیت شخص برنامه ریز است. اگر اعتقاد ندارید که برنامه ریزی مهم است و رشد نهایی را برای شما به ارمغان نمی اورد، بعید نیست اشتباهات رایج در برنامه ریزی را مرتکب شوید. با فرض اینکه هنوز ممکن است به اصل برنامه ریزی معتقد باشید.

1-اعتقاد به سختی برنامه ریزی

برنامه ریزی سخت و محدود کننده نیست. بلکه برعکس برنامه ریزی برگ برنده شما برای موفقیت های ریز و درشت در زندگی است. به معنی کار زیاد نیست به معنای درست انجام دادن کار در کوتاه ترین زمان ممکن است. وقتی برنامه ریزی می کنید با منطقی ترین قسمت مغز تصمیم می گیرید. شما زندگی خود را با روشن ترین دید ممکن طراحی می کنید. این بهترین راه برای تضمین آینده شما است. این بدان معناست که شما برای موارد مهمتر، از جمله اهمیت خانواده، تفریح کردن، زمان اموزش و زمان یادگیری و غیره، فضایی بیشتر ایجاد می کنید. آینده شما در دستان بهترین برنامه ریزی های شما قرار دارد.

2-عدم وقت کافی برای برنامه ریزی

همانطور که گفته شد اگر واقعیت ذهنی خود را باور کنید، راهی برای اثبات آن پیدا خواهید کرد. اگر فکر می کنید زمان کافی ندارید پس وقت کافی هم نخواهید داشت. همه افراد به یک اندازه زمان دارند. شما یک انتخاب دارید که چگونه در مورد زمان خود برنامه ریزی و فکر کنید. مثلا می توانید تصور کنید که زمان کافی دارید و میتوانید مدیریت زمان را بدست گیرید.  
اشتباهات در برنامه ریزی

طراحی یک برنامه ریزی با حداقل اشتباهات

نکته اصلی این است که توجه داشته باشید ابتدا مهارت در برنامه ریزی اولیه مورد نیاز است. پس از دستیابی به مهارت، تکنیک های برنامه ریزی پیشرفته و انعطاف پذیری برخی از این دستورالعمل ها مناسب به نظر می رسد و اجرا می شود.

1-رعایت تعادل برای اهداف بلند مدت

اهداف بلند مدت خود را در فعالیت های روزانه خود بگنجانید. در حالی که پی بردن به آنچه می خواهید هر روز انجام دهید ممکن است نسبتاً ساده به نظر برسد، اما در واقع می تواند سخت ترین و اساسی ترین مرحله از مراحل یادگیری نحوه حفظ برنامه ریزی باشد. تعیین اهداف و دستیابی به آن ها آسان نیست. در عین حال، آنچه می خواهید در لحظه انجام دهید ممکن است با اهداف بلند مدت شما همخوانی نداشته باشد. بهتر است این موارد را تا آنجا که ممکن است متعادل کنید، به جای اینکه فقط بر یکی تمرکز کنید. با شروع به کار بر اساس برنامه روزانه، می توانید نحوه عملکرد آن را برای خود ارزیابی کنید. بر اساس مدت زمانی که برای کارهای مختلف صرف می کنید، تعدیلاتی را انجام دهید. حتماً اهداف بلندمدت خود را درج کنید تا مطمئن باشید به آن ها می رسید.

2-اولویت لیست کاری

مواردی در لیست کارهای روزانه شما وجود دارد که باید فوراً انجام شوند. کارهای دیگر را در صف انتظار نگه دارید. منتظر بمانند. همانطور که برای جریان برنامه روزانه خود استراتژی تعیین می کنید، زمان را برای باقی کارها مسدود و متوقف کنید.

3-توجه به روال روزمره زندگی

رعایت یک برنامه ریزی تا حد زیادی به دلیل چگونگی تأثیر روتین بر زندگی شما، اهمیت دارد. گاهی اوقات عادت های روتین می توانند عادت های بدی باشند که شما را از لذت بردن یا رسیدن به اهداف باز می دارد. سایر روال های عادی برای وقوع موارد مثبت ضروری هستند. همانطور که با برنامه ریزی زمان، عادت های بد روزمره را کشف میکنید به نقشی که معمولاً در زندگی شما بازی می کنند نیز فکر کنید که تا چه اندازه می توانند مانع از به ثمر رسیدن اهداف بشوند.

4-ایده های برای مراقبت از خود

وقت گذاشتن برای خود، مقابله با برخی از تعهدات ناخوشایند را برای شما آسان تر می کند. برنامه ریزی زمان صرفاً برای بهره وری و برآوردن خواسته های اجتماعی مهم نیست. می تواند برای حفظ سلامتی و شادی شخصی هم بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، محققان دریافته اند دانشجویانی که برای مراقبت از خود زمان تعیین کرده اند، می توانند کنترل استرس را بدست گرفته و اهداف خود را با موفقیت بیشتری برآورده کنند.
مراقبت از خود برای هر فردی به شیوه ای متفاوت انجام می شود. می تواند شامل مدیتیشن، چرت زدن، انجام بازی های یارانه ای، تماس با دوست یا سایر فعالیت ها باشد. دریابید که کدام فعالیت ها در ایجاد لذت و یا کاهش استرس برای شما بهترین نتیجه را می دهد. جایی که هرگز برای مراقبت از خود وقت نمی گذارید هر یک از روال های روزانه می توانند به همان اندازه برای بهبود عملکرد شخصی شما مضر باشند. بنابراین مهم است که توجه داشته باشید که عادت ها چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارند.

5-مرتب به برنامه خود مراجعه کنید

وقتی شروع به سازگاری با برنامه می کنید باید به طور مکرر به آن رجوع کرده تا بتوانید هماهنگ شوید. این شیوه به شما در یادآوری فعالیت های برنامه ریزی شده کمک می کند. این امر همچنین شما را در مسیر برنامه ریزی شده نگه می دارد تا زمان زیادی را صرف انجام یک فعالیت یا کار نکنید.  

سخن آخر درباره اشتباهات در برنامه ریزی

بهترین توصیه برای شما این است که هر اشتباه در برنامه ریزی را به یک عادت جدید تبدیل کنید. این روند مانند تیز کردن تبر قبل از قطع درخت است. هرچه تبر شما تیزتر باشد (برنامه ریزی شما بهتر باشد) قطع کردن درخت ( رسیدن به اهداف ) برای شما آسان تر و محتمل تر است. شاید برنامه ریزی برای شما جالب نباشد اما به شما این آزادی را می دهد که زندگی رویایی خود را طراحی کنید و به همین دلیل، صد در صد ارزش سختی را دارد. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*