ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اشتباهات در محیط کار | انواع و راهکارهایی برای حل آن ها

اهمیتی ندارد شغل شما چیست و در چه زمینه ای مشغول فعالیت هستید اگر بتوانید شخصیت درونی خود را به قدری قدرتمند کنید که احساس خوبی نسبت به خودتان و محل کارتان داشته باشید، بدون شک دیگران نیز از کارکردن با شما لذت می برند و رعایت همین موارد به ظاهر ساده، زمینه ساز پیشرفت های شغلی شما خواهد بود. دراین مقاله قصد داریم در مورد  اشتباهات در محیط کار، که ممکن است به طور آگاهانه یا نا آگاهانه درمحیط کارتان انجام دهید صحبت کنیم. دانستن این موضوعات به شما کمک می کند کمتر در محیط کارتان مرتکب اشتباه شوید و رعایت این اصول ساده می تواند شخصیت حرفه ای قدرتمندی از شما اراِیه دهد و این به نوبه خود سهم بزرگی در پیشرفت شما و کسب و کارتان خواهد داشت. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

انواع اشتباهات در محیط کار

دسته اول: اشتباهاتی هستند که در رابطه با خودتان و توانمندی هایتان انجام می دهید.

دسته دوم: اشتباهاتی هستند که در رابطه با دیگران (همکار یا مدیرتان) انجام می دهید.

دسته سوم: اشتباهاتی هستند که در رابطه با محیط و فضای کاری تان انجام می دهید.

هر کدام از این اشتباهات می تواند به شخصیت حرفه ای شما آسیب بزند و باعث شود با وجود تلاش بسیار به موفقیت هایی که در نظر دارید دست پیدا نکنید، اما در صورتی که ازاشتباهات خود آگاه شوید و در صدد رفع آنها برآیید، حذف هر کدام ازاین موارد می تواند به سلامت روان شما در محیط کار کمک کرده و باعث شود شخصیت حرفه ای تری از خودتان بسازید. جذابیت شما درمحیط کارتان بالا می رود، افراد از همکاری با شما لذت می برند و فرصت های پیشرفت شغلی در انتظار شما خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس شغلی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک اشتباهات در محیط کار

اینفوگرافیک اشتباهات در محیط کار

الف. اشتباهات در محیط کار راجع به خود و توانایی هایتان

گاهی در محل کار اشتباهاتی نظیر نداشتن اعتماد بنفس کافی، ندانستن ارزش خودتان در محل کار، نداشتن اعتماد بنفس و.. انجام میدهید که در ادامه بیشتر با انها اشنا میشویم.

1-اعتماد به نفس کافی ندارید

اولین و مهم ترین فاکتور برای سنجش نحوه عملکرد شما در هر زمینه ای ازجمله محیط کار، اعتماد به نفس شماست. این فاکتور به قدری مهم است که اگر روی آن کار کنید و اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید به جرات می توان گفت که هیچ مشکلی سر راه شما نخواهد بود که توان حل کردنش را نداشته باشید. اگر در محیط کارتان به مشکلات زیادی برخورد می کنید که احساس می کنید توان رویایی با آن را ندارید و در نهایت سرخورده می شوید یا به طور مکرر مرتکب اشتباهاتی می شوید که سرزنش همکار یا مدیرتان را در پی دارد باید بدانید که مشکل ازمیزان هوش یا توانایی شما نیست! مشکل از اعتماد به نفس تان است و برای درمان آن حتما باید به دنبال راه چاره باشید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد بنفس کلیک کنید.

2-ارزش تان را درمحیط کار نمی دانید

افراد زیادی هستند که با گفتن این جمله " من فقط یک کارمند معمولی هستم " ابتدا در ذهن خودشان و سپس در محیط کار، ارزش کار و توانمندی های خود را پایین می آورند در صورتی که یک کارمند هرچقدر هم کارش ساده به نظر برسد تکه ای از پازل شرکت است و بدون حضور او کارها به درستی پیش نخواهد رفت. باید بدانید کار شما هرچقدر هم ساده باشد بسیار ارزشمند است و حضور شما باعث کامل شدن فعالیت های سازمان می شود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه خود کم بینی کلیک کنید.

3-سعی می کنید همیشه کامل باشید

هیچ انسان کاملی وجود ندارد و حتی مدیران عالی رتبه هم گاهی اشتباه می کنند. به یاد داشته باشید که هراشتباه می تواند مقدمه یادگیری و پیشرفت شما باشد. ازاشتباه کردن نترسید و سعی نکنید همیشه کامل باشید بلکه تلاش کنید هر روز با کسب تجربه و یادگیری، نسخه بهتری از خودتان ارائه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره شغلی کلیک کنید.

4-توانایی کنترل احساسات

برای این که بتوانید یک شخصیت حرفه ای در محیط کارتان داشته باشید قطعا لازم است توانایی کنترل عواطف خود را درشرایط سخت داشته باشید. هیچ کس دوست ندارد با کسی که به سرعت عصبی می شود و از کوره در می رود و توانایی کنترل خودش را ندارد کار کند( چه همکار باشد و چه مدیر). جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل عصبانیت کلیک کنید.

5-مسئولیت های دیگران را به عهده می گیرید

خوب است که گاهی اگر همکارتان وضعیت مناسبی ندارد بخواهید به او در انجام دادن کارهایش کمک کنید اما نباید اجازه دهید مسئولیت های دیگران تبدیل به وظایف شما شود. این کار در دراز مدت باعث می شود کارهای خودتان را به درستی انجام ندهید یا بیش از حد خسته شوید و بازده کاری خودتان پایین بیاید.

6-می سوزید و می سازید

این بدترین اشتباهی است که می توانید در حق خودتان انجام دهید! اگر همکار یا مدیر بداخلاقی دارید و هم چنان با او مدارا می کنید و خم به ابرو نمی آورید، اگر کارتان را دوست ندارید و از حقوق تان ناراضی هستید یا مسئولیت های بیش از حدی به شما داده می شود و شما اعتراضی نمی کنید، شاید این ها نشانه هایی هستند که به شما می گویند این کار مناسب شما نیست. خیلی راحت عقاید خود را با مدیرتان در میان بگذارید یا از آن کار استعفا دهید. تحمل کردن شرایط نامناسب در محیط کار به سلامت روان شما آسیب زده و باعث می شود موقعیت های کاری بهتر را از دست دهید. در راستای ارتقای اطلاعات خود در حوزه فرسودگی شغلی کلیک کنید.

 محیط کار

ب. اشتباهات در محیط کار درباره دیگران

گاهی در محل کار اشتباهاتی نظیر انتقاد از دیگران، بطور مدام شاکی بودن، مشخص نبودن حد و مرز و... را انجام میدهید که در ادامه بیشتر با انها اشنا میشویم.

1- انتقاد از دیگران در جمع

هیچ کس دوست ندارد درحضور دیگران از او انتقاد شود. اگر از همکارتان در حضور دیگران انتقاد می کنید، با این کار باعث می شوید او حس بدی به خودش پیدا کند و دیر یا زود همان حس بد را به خودتان منتقل خواهد کرد. علاوه بر این دیگران نیز کنار شما احساس ناامنی خواهند کرد. اگر احساس می کنید لازم است موردی را به کسی گوشزد کنید حتما آن را در خلوت با او در میان بگذارید تا احساس گناه و شرمندگی نکند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد کردن کلیک کنید.

2- شکایت کردن

افرادی که در محیط کار همیشه به دنبال موضوعی برای ناله و شکایت می گردند به طور خودکار جذابیت حرفه ای خود را در نظر دیگران ازدست می دهند، مدیران توانمند به سرعت می توانند چنین افرادی را در سازمان خود شناسایی کنند چرا که به خوبی می دانند چنین افرادی بازدهی سایر افراد گروه را پایین می آورند.

3- تشکر نکردن از اشتباهات در محیط کار

خوب است وقتی همکارتان موردی را به شما یاد می دهد یا کاری هرچند کوچک برای تان انجام می دهد از او تشکر و قدردانی کنید. این کار به او نشان می دهد برای لطفی که کرده است ارزش قائل هستید و قدر آن را می دانید.

4- عدم تعیین حد و مرزها

هیچ کس دوست ندارد تمام روز در سکوت کار کند و با هیچ یک از همکارانش ارتباطی نداشته باشد. می توانید با همکاران تان ارتباط صمیمانه ای داشته باشید اما تعیین حد و مرز بسیار ضروری است. همان قدر که داشتن ارتباط نامناسب با همکاران می تواند برای شما آزاردهنده باشد، صمیمی شدن بیش از حد با آن ها نیز برای شما مشکل ایجاد می کند. مسایل خصوصی و عاطفی زندگیتان را برای افراد عنوان نکنید و سعی کنید روابط کاری را فقط در محل کار داشته باشید. اگر سفره دلتان را برای همکاران تان باز می کنید و شروع به رفت و آمدهای خانوادگی پی در پی با آنها می کنید بدانید که این موضوع برای شما چندان بی خطر نخواهد بود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه برخورد با همکار کلیک کنید.

5- سوال نپرسیدن

اگر به تازگی در محل کار جدیدتان مشغول شده اید هر مطلبی که نمی دانید را از مافوق تان بپرسید. شاید فکر کنید سوال پرسیدن های مکرر باعث می شود در نظر دیگران غیرحرفه ای و ناکارآمد جلوه کنید اما بدانید که این طور نیست و پرسیدن سوال وقتی هنوز کم تجربه هستید باعث می شود اشتباهات کمتری مرتکب شوید. هم چنین باعث می شود کارفرما شما را به عنوان فردی جدی و دقیق بشناسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه آداب سوال پرسیدن کلیک کنید.

6- بد جلوه دادن همکار در نظر دیگران

اگر این عادت را دارید که اشتباه خودتان را به گردن دیگران می اندازید یا خطاها و نقاط ضعف همکارتان را برای دیگران بازگو می کنید و سعی می کنید او را در نظر دیگران بد جلوه دهید، باید بدانید که درستی یا نادرستی موضوع، دیر یا زود برای افراد آشکار خواهد شد و شما با تلاش برای بد جلوه دادن دیگران در واقع شخصیت خودتان را تخریب کرده اید.

7- نادیده گرفتن دیگران

طبیعی است که گاهی اوقات بخواهید بدون هیچ صحبتی با دیگران به کارهای خود بپردازید و اوضاع را سروسامان دهید اما یک سلام و احوال پرسی و لبخند ساده می تواند جریانی از انرژی مثبت به راه بیندازد و نشان دهد که شما حضور افراد را به رسمیت می شناسید و برای وجود آن ها ارزش و احترام قائل هستید. توجه کردن به دیگران و احترام گذاشتن به آن ها جذابیت خودتان را بالا می برد و باعث می شود آن ها نیز برای حضور شما ارزش قائل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت ارتباط موثر با دیگران کلیک کنید.

8-جاپلوسی از دیگر اشتباهات در محیط کار

شاید بخواهید با تملق و چاپلوسی کردن نزد همکار یا مدیرتان، کارهای تان را راحت تر پیش ببرید اما به خاطر داشته باشید که هیچ چیز جای تلاش و مهارت فردی را نمی گیرد. توانایی و مهارت های شما در شغل تان معرف شماست و همین موارد می تواند باعث پیشرفت یا پسرفت موقعیت شغلی شما شوند. به خاطر داشته باشید چاپلوسی و تعریف های بی مورد از افراد اگرچه گاهی ممکن است باعث موفقیت های کوچکی شود اما به شدت جایگاه و ارزش اجتماعی شما و هم چنین عزت نفس تان را پایین می آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آداب معاشرت در محیط کار کلیک کنید.

9- رقابت کردن

این که سعی کنید همیشه در کارتان بهترین باشید عالی است اما موضوع زمانی مشکل ساز می شود که شما فکر می کنید برای این که خوب به نظر برسید لازم است با دیگران رقابت کنید تا جایگاه بالاتری نسبت به آنان کسب کنید. حقیقت این است که همه می توانند در کنار هم عالی ترین باشند و برای این که یک نفر بهترین نسخه از خودش را ارائه دهد نیازی نیست دیگران ناموفق یا ناکارآمدتر از او عمل کرده باشند. بنابراین به جای این که بخواهید برای اثبات خودتان مدام با دیگران رقابت کنید، با گذشته خودتان رقابت کنید و تلاش کنید هر روز بهتر از روز قبل باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل مناسب کلیک کنید.

10-داشتن غلط املایی

شاید عجیب به نظر برسد اما داشتن غلط املایی در نوشته های تان بیشتر از آن چه فکرش را می کنید می تواند غیرحرفه ای به نظر برسد. اشکالی ندارد اگر گاهی اوقات اشتباه کنید و املای کلمه ها را اشتباه بنویسید اما اگر این کار تبدیل به عادت برای شما شده و به طور مداوم آن را تکرار می کنید لازم است به فکر راه چاره باشید!

 اشتباهات در محیط کار

ج. اشتباهات در محیط کار

گاهی در محل کار اشتباهاتی نظیر شلوغ بودن میزکار و... را انجام میدهید که در ادامه بیشتر با انها اشنا میشویم.

شلوغ کردن میزکار

داشتن یک میزکار شلوغ به این معناست که شما مسلط به اوضاع نیستید! برای داشتن میزکار مرتب  و مسلط بر اوضاع به ‌نظر رسیدن، فقط به روزی ۵ دقیقه زمان نیاز دارید. کافی است هر روز در پایان وقت اداری کاغذها و وسایل و یادداشت‌های روی میزتان را مرتب کنید. ماندن لیوان یا ظرف کثیف روی میز کارتان، به‌ شدت می تواند غیرحرفه ای و نهایت بی‌سلیقگی باشد. این موضوع تأثیر زیادی روی دیدگاه همکاران و مدیران تان نسبت به شما دارد.

عدم رعایت بهداشت فردی یکی از اشتباهات در محیط کار

این موضوع نیز می تواند روی تصویری که مدیر وهمکارانتان از شما در ذهن دارند تاثیر زیادی بگذارد. اگر فکر می کنید که رعایت بهداشت در محیط کار مخصوصا در سالن غذاخوری یا سرویس بهداشتی و هم چنین اتاق کارتان اهمیت چندانی ندارد لازم است در این باره تجدید نظر کنید. رعایت بهداشت نه تنها تصویر مناسبی از شما به افراد ارائه می دهد بلکه نشان دهنده این است که شما ابتدا برای خود و سپس افرادی که با آن ها سر و کار دارید ارزش و احترام قائل هستید.

 

سخن آخر

همه ما ممکن است اشتباه کنیم و این بخشی اساسی از هویت انسانی ماست. اما اشتباه‌ های کوچکی که می‌توانند به‌غلط تصویری غیرحرفه‌ای از شما ایجاد کنند و تمامی خصوصیات مثبت حرفه‌ای‌تان را تحت‌الشعاع قرار دهند نباید تکرار شوند. به‌ خاطر داشته باشید که هرگونه وقت و انرژی که صرف بهبود رفتارهای خود و پرهیز از چنین اشتباه‌هایی می‌کنید، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای موفقیت و رضایت شغلی آینده شماست. هر تلاش کوچکی که برای حذف عادت ها و اشتباهات خود در محیط کار انجام دهید در طولانی مدت اثرات زیادی در روند پیشرفت شغلی شما و کسب محبوبیت و موفقیت بیشتر خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*