ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اشتباهات زن و شوهر بعد از دعواهای زناشویی

در بسیاری از مواقع طلاق و شکاف ها به خاطر اشتباهات بعد از دعوا زوجین اتفاق می‌افتد. بین شما و همسرتان دعوایی پیش آمده و حالا که گذشته نمی‌دانید که چطور برخورد کنید. از او عصبانی هستید و از یک طرف می‌دانید خودتان هم بی‌تقصیر نبوده‌اید. اگر اشتباهاتتان را بگویید و عذرخواهی کنید منت‌کشی حساب می‌شود؟ یا ممکن است بعدا به ضرر خودتان تمام شود؟ اگر مدتی با او قهر کنید تا خودش قدم به جلو بگذارد و بفهمد اشتباه کرده چطور است؟ همه این‌ها فکرهایی است که بعد از دعوا به ذهن افراد می‌رسد. بعد از دعوا کارهایی وجود دارد که باید مراقب انجام ندادن آن‌ها باشید و در عوض به کارهایی بپردازید که به بهبود رابطه‌تان کمک کند. با آگاهی از این اصول می‌توانید بحث و دعوا را به یک فرصت تبدیل کرده و در جهت رشد و تقویت رابطه‌تان حرکت کنید. عدم آگاهی از عملکرد صحیح در هنگام دعوا در ایجاد کشمکش های بعد از آن بسیار موثر است. برای ارتقاء آگاهی و آموزش راهکارهای مفید می توانید از مشاورین خانواده راهنمایی بخواهید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

یا هردو می‌برید یا هردو می‌بازید

دعوا کردن یک بازی نیست که اگر همسرتان را مجاب به رفتاری بنا به خواسته خود کنید، برنده این بازی می‌شوید. دعوای بین زوجین یک برنده و یک بازنده ندارد. اگر بحث بین شما و همسرتان به فهمیدن مشکل و حل کردن آن به طور مشترک منجر نشود، چه شما به هدفتان برسید چه نه، هردو بازنده‌اید. یادتان نرود که شما هردو عضو یک تیم به نام خانواده هستید. پس باید برای برنده شدن آن و پیشرفت خانواده خود تلاش کنید.

اما یک استثنا هم وجود دارد. کسی که پیش قدم شدن برای آشتی و سازش را سرلوحه کار خود قرار می دهد برنده است. تصور نکنید آشتی کردن نقطه ضعف شما را نشان می‌دهد. آشتی کردن نشانه آن است که شما می‌خواهید مسئله را حل کنید و نمی‌خواهید خانواده و زندگی مشترک‌تان آسیب ببیند. پس شما به نفع تیمتان کار می‌کنید!

اینفوگرافیک اشتباهات زن و شوهر بعد از دعواهای زناشویی

 اینفوگرافیک اشتباهات زن و شوهر بعد از دعواهای زناشویی

دعوا قوانین را تغییر نمی‌دهد

برای خانه قوانینی داشته باشید که به حفظ کانون خانواده کمک کند مثل سلام کردن به هم، غذا خوردن سر یک میز و خوابیدن روی تخت خودتان. هر چقدر هم که از هم عصبانی هستید و دعوا شدید بوده قوانین در خانه باید رعایت شود. فراموش نکنید دعوا بر سر یک مسئله خاص بوده و نباید همه زندگی شما را در بر بگیرد و تحت تاثیر خود قرار دهد.

اشتباهات بعد از دعوا زوجین | صبر چرا اما قهر نه!

وقتی آهن سرد است به آن ضربه بزنید. این جمله یعنی صبر کنید تا هیجان و عصبانیت حین دعوا برای هر دو شما فروکش کند تا بتوانید در مورد مشکل به وجود آمده در آرامش صحبت کرده و راه حلی پیدا کنید. اما صبور بودن به معنای قهر کردن نیست. قهر این معنی را می دهد که "اگر آن طور که می خواهم رفتار نکنی تو را ترک می‌کنم"، این پیام اگر تکرار شود علاقه بین زن و شوهر را از بین می‌برد. اگر هنوز عصبانی هستید و همسرتان می‌خواهد با شما حرف بزند، با یک پیام مانند علامت دست یا کلمه‌ای که قرارداد بین شماست به او بفهمانید که هنوز آرام نشدید و باید برای حرف زدن صبر کند. اما در نظر داشته باشید قــهر طولانی و اجتناب از گفت و گو به رابطه‌تان آسیب خواهد زد.

حرف‌های حین دعوا همان‌جا می‌ماند!

حرف‌های حین دعوا همان‌جا می‌ماند

اگر حرفی از همسرتان در حین دعوا شنیده‌اید که شما را آزرده کرده، همان موقع در موردش صحبت کنید و از مطرح کردن آن حرف در بحث‌ها و دعواهای دیگر خودداری کنید. ادامه دادن بحث حل نشده دعوا یا رفتار ناراحت‌کننده همسرتان با گوشه و کنایه با گذشت زمان آسیب خیلی بیشتری به زندگی مشترکتان می‌زند. پس سعی کنید هر مسئله‌ای را با مهارت گفت و گو حل کنید. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله برخورد صحیح زمان دعوا با همسر را مطالعه فرمایید.

اشتباهات بعد از دعوا زوجین | سرزنش نکنید

اگر بعد دعوا همسرتان را برای به وجود آمدن آن موقعیت سرزنش کنید یعنی تنها او را مقصر می‌دانید. در حالی که اینطور نبوده و هیچ دعوایی تنها یک مقصر ندارد. از آن گذشته، ما هم دنبال پیدا کردن مقصر نیستیم. در دعواها و اختلافات و مشکلات خانوادگی همه افراد به نوعی نقش دارند.

تنها برای اشتباهات خود عذرخواهی کنید

این که شما همه مشکلاتی که باعث دعوا شده را درست یا غلط به گردن بگیرید و بگویید "باشه همه‌چی تقصیر منه عذر می‌خوام"، اشتباه است. منطقی فکر کنید و اگر قسمتی از رفتار شما اشتباه بوده آن را بپذیرید و بابت آن عذرخواهی کنید. اصول درست مـعذرت خواهی را رعایت کنید و توجه داشته باشید که بگویید بابت چه چیز عذرخواهی می‌کنید و رفتار مورد نظرتان را ذکر کنید.

انتظاراتتان را بگویید

انتظاراتتان را بگویید

اگر رفتاری از همسرتان شما را آزرد به او بگویید که بابت چه رفتاری احساس بدی پیدا کرده‌اید و انتظار داشتید چگونه رفتار کند. اگر به شما توهین کرده، اگر سر شما داد زده، اگر شما را مسخره کرده یا درباره یکی از اعضای خانواده و دوستانتان توهینی کرده، دلیل ناراحتی شما هر چه که هست آن را یادآوری کرده و بگویید که باعث ناراحتی شما شده و انتظار دارید آن رفتار را ادامه ندهد.

حتی به او بگویید که می‌توانید برای تــغییر رفتار به او کمک کنید. اگر تغییری در رفتارش حتی به صورت جزئی دیدید از او تشکر کنید تا با انگیزه بیشتری خود را اصلاح کند؛ مانند گفتن این جمله : «این دفعه که باهم بحث کردیم صدایت آرام‌تر بود. ممنونم که توجه می‌کنی».

جنگ اول!

از ترس این که بحث منجر به دعوای دوباره نشود، از یک مشکل حل نشده نگذرید. این که با سختی و گفت و گو یک مشکل را حل کنید بهتر از آن است که بعد از مدت‌ها دوباره بر سر همان موضوع با شدت بیشتر دعوا کنید یا از آن بدتر این مشکل شما را برنجاند و چیزی در مورد آن نگویید. برای مطالعه مقاله آموزش حل مشکلات زوجین کلیک کنید.

اشتباهات بعد از دعوا زوجین | منظورم این نبود!

منظورم این نبود

از این جمله به طور جدی اجتناب کنید. شاید واقعا شما حرفی زده باشید که منظورتان را درست نرسانده باشد و باعث ناراحتی همسرتان شده باشد. اما در هر صورت شما آن حرف را گفته‌اید و همسرتان ناراحت شده است. پس بپذیرید که آن حرف اشتباه بوده و بابت آن عذرخواهی کنید. این که بگویید منظوری نداشتم یا منظورم این نبود یک جور بهانه آوردن است که همسر شما را بیشتر دلخور می‌کند. برای آشتی بعد از قهر باید غرور و تعصبات نابجای خود را کنار بگذارید. زمانی که یک رابطه عاطفی آسیب می بیند، تلاش طرفین برای بهبود آن باید به دور از کینه و خودخواهی باشد. عدم پذیرش اشتباهات خود، عامل مهمی در کمرنگ شدن صمیمیت بین زوجین و ایجاد فاصله عاطفی میان آن ها است.

بحث روی کاغذ

در مورد مشکلی که منجر به دعوا شده، پس از آرامــش و فروکش کردن عصبانیت صحبت کنید تا به یک راه حل برسید. مطمئنا یک مشکل با دعوا حل نمی‌شود. پس بعد از دعوا حتما نیاز به یک گفت و گوی دوباره است، اما این بار با هدف پیدا کردن راه حل صحبت کنید. باهم قرار بگذارید که چند ساعت باهم حرف نزنید و هر راه حلی که برای برطرف شدن آن مشکل به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ یادداشت کنید. وقتی برای صحبت کردن کنار هم آمدید، راه حل ها را مرور کرده و فواید و موانعی که هر راه حل دارد را برای آن بنویسید و سعی کنید در آخر روی یک راهبرد به توافق برسید. برای برگرداندن عشق به رابطه باید از سد مشکلات گذشت. لاینحل رها کردن مشکلات می تواند وضعیت را بحرانی تر کند.

اشتباهات بعد از دعوا زوجین | نزدیکی بعد از دعوا

بعضی از مردان علاقه دارند که بعد از دعوا و حل شدن مساله، رابــطه جنسی داشته باشند تا بیشتر به همسرشان نزدیک شوند. اما زنان معمولا در این مواقع آمادگی احساسی برای رابطه جنسی ندارند. اگر شما هم از آن دسته زنانی هستید که در این مواقع به نزدیکی علاقه ندارید با آرامش به همسرتان بگویید. مثلا به او بگویید: « می‌دونم دوست داری حس بینمون بهتر بشه و این برای من خیلی مهمه، ولی الان من آمادگی رابطه رو ندارم».

سخن آخر

بحث و دعوا یک امر اجتناب ناپدیر در زندگی مشترک است. اما باید توجه داشته باشید که از اشتباهات بعد از دعوا خودداری کنید تا مشکلات جدی‌تر نشود. در غیر این صورت بحث و دعواهای بیشتری به دنبال برخورد اشتباه شما به وجود می‌آید و این دور باطل همواره ادامه پیدا می‌کند. اگر دعواهای زناشویی‌تان تمام نمی‌شود و زندگی را برایتان مختل کرده، توصیه می‌شود از مشاوره خانواده کمک بگیرید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*