ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مدافینیل چیست | موارد مصرف، عوارض و اثرات داروی مدافینیل

مدافینیل دارویی است که عموما برای اختلالات خواب و بیدار ماندن در شیفت‌های کاری توسط پزشک تجویز می‌شود. این دارو با اثرگذاری بر گیرنده‌های مغز شبیه به یک داروی محرک سیستم عصبی کار می‌کند و باعث کاهش خواب‌آلودگی و افزایش هشیاری می‌شود. استفاده طولانی مدت از مدافینیل ممکن است مشکلات روحی و جسمی بسیاری را به وجود بیاورد که بیشترین عوارض این دارو آسیب رسانی به پوست است. همچنین در زمان بارداری نباید از مدافینیل استفاده کرد به دلیل این که باعث سقط جنین می‌شود. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری از این دارو بدست آورید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

تماس با مشاور

 

مدافینیل

مدافینیل اولین بار در سال 1998 در آمریکا پذیرفته شد تا برای کسانی که دچار حمله خواب می‌شوند یا کسانی که در روز به علت قطع شدن تنفس دچار خواب آلودگی می‌شوند تجویز گردد. با اثرگذاری بر دوپامین، نوراپی نفرین، سروتونین، هیستامین، گلوتامات و گابا شبیه به یک داروی محرک سیستم عصبی کار می‌کند و باعث می‌شود که خواب‌آلودگی کاهش و هشیاری افزایش یابد و بیشتر برای اختلالات خواب تجویز می‌شود. در مواردی ممکن است ایم دارو تا حدودی تکانشگری را نیز کاهش دهد اما برای اختلالات بیش‌فعالی هنوز تشخیص داده نشده است و گاهی به تشخیص روانپزشک به عنوان داروی کمکی کنترل این اختلال استفاده می‌شود. مدافینیل اعتیاد آور نیست اما قطع ناگهانی آن می‌تواند شما را دچار علائم ترک کند. برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات خواب کلیک کنید.

آیا مدافینیل که با نام تجاری Provigil شناخته می شود یک ماده کنترل شده است؟ بله، مدافینیل یک ماده کنترل شده است. این دارو به عنوان یک داروی تجویزی برنامه IV در دسته دارویی طبقه بندی می شود. این بدان معناست که کاربرد پزشکی قابل قبولی دارد اما ممکن است باعث وابستگی جسمی یا روانی شود و مورد سوء استفاده قرار گیرد. Provigil به شکل عمومی به نام مودافینیل موجود است. داروهای ژنریک اغلب ارزان تر از نسخه برند هستند. در برخی موارد، دارویی با نام تجاری و نسخه ژنریک ممکن است در اشکال و قوت های مختلف موجود باشد.

اینفوگرافیک مدافینیل

اینفوگرافیک مدافینیل

موارد مصرف مدافینیل

از مدافینیل برای کنترل نارکولپسی، اختلالات خواب ایجاد شده به دلیل شیفت کاری و اختلالات ناشی از آپنه خواب تجویز می‌شود. ممکن است برای بالا بردن سطح تمرکز، کنترل اختلال کم‌ توجهی یا بیش فعالی و کاهش خستگی فرد استفاده شود ولی برای این موارد هنوز تائید نشده است. همچنین ممکن است برای کنترل خستگی مزمن، اختلال افسردگی و دوقطبی، درمان خواب‌آلودگی در بیماران ام‌اس و پارکینسون نیز تجویز شود. در ادامه به شرح بیشتری از موارد تایید نشده مصرف این دارو پرداخته شده است. مدافینیل گاهی اوقات برای استفاده هایی که مورد تایید FDA نیستند، خارج از برچسب استفاده می شود. استفاده خارج از برچسب به این معنی است که دارو برای یک استفاده خاص تایید شده است، اما برای مورد دیگر بررسی نشده استفاده شود. به عبارت ساده تر برای مقاصدی که تایید نشده است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

اختلال بیش فعالی

مدافینیل برای ADHD خارج از برچسب است. یعنی برای درمان اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود در حالی که برای درمان این اختلال ساخته و تایید نشده است و یک داروی انتخاب اولی برای این منظور در نظر گرفته نمی شود. اگرچه برخی از تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که می تواند علائم ADHD را بهبود بخشد، تحقیقات دیگر هیچ فایده ای را نشان نمی دهد. Provigil در حال حاضر توسط منبع معتبر آکادمی اطفال آمریکا برای درمان ADHD توصیه نمی شود.

اختلال افسردگی و ام اس و اضطراب

مدافینیل گاهی برای افسردگی در افرادی که داروهای ضدافسردگی به تنهایی به طور کامل وضعیت آن ها را درمان نمی کنند استفاده می شود. مصرف Provigil همراه با داروهای ضد افسردگی برای بهبود علائم کم انرژی بودن و خستگی مفرط در افراد مبتلا به افسردگی نشان داده شده است. مدافینیل گاهی اوقات برای درمان علائم خستگی ناشی از شرایطی مانند ام اس (MS) بدون برچسب تجویز می شود. تجزیه و تحلیل مطالعات بالینی نشان داد که مدافینیل می تواند علائم خستگی را در افراد مبتلا به ام اس بهبود بخشد. مدافینیل معمولاً خارج از برچسب برای درمان اضطراب تجویز نمی شود. با این حال، برخی افراد می گویند که این دارو به آن ها تمرکز، آرامش و اعتماد بیشتری در موقعیت های اجتماعی یا استرس زا می دهد. به همین دلیل، Provigil ممکن است برای درمان اضطراب اجتماعی یا اضطراب عملکرد سوء استفاده شود. سایر افرادی که Provigil مصرف می کنند می گویند که این دارو باعث اضطراب بیشتر یا بدتر شدن علائم اضطراب می شود. اگر اضطراب دارید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی که ممکن است علائم شما را کاهش دهد صحبت کنید. Provigil را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک آن را برای شما تجویز کرده باشد.

کاهش وزن

مدافینیل می تواند باعث از دست دادن اشتها در برخی از افرادی شود که آن را مصرف می کنند. به دلیل این عارضه جانبی، برخی افراد از مدافینیل به عنوان یک کمک کاهش وزن سوء استفاده می کنند. مدافینیل را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*