ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روابط زناشویی مدرن | تفاوت نگرش نسبت به رابطه جنسی در ازدواج های سنتی و مدرن

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روابط زناشویی مدرن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

روابط زناشویی مدرن مبحث جدیدی در حوزه روانشناسی خانواده است که امروزه بیشتر راجع به آن می شنویم. در چند دهه اخیر به دلیل تغییرات بسیار عمده در سبک زندگی ها و پیشرفت تکنولوژی و فناوری و ورود رسانه های مجازی به جمع های خانوادگی تحولات عظیمی در ساختار خانواده ها به وجود آمد. تغییرات اساسی در نوع نگرش افراد نسبت به ازدواج و روابط زناشویی موجب شد که شاهد اتفاقات ضد و نقیض بسیاری باشیم.
موفقیت روابط زناشویی در مفهوم گسترده امروز، نیازمند کسب مهارت های جنسی و همسرداری است. خوشبختانه آموزش مفاهیم زناشویی در عصر حاضر به سهولت امکان پذیر است. مشاوره های جنسی متخصصان، بهترین گزینه برای آموزش اصولی و درست آن است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید..

گیف روابط زناشویی مدرن

 

روابط زناشویی مدرن

سرآغاز ایجاد روابط زناشویی مستلزم وجود یک مرد و یک زن است که برای تشکیل زندگی مشترک تصمیم می گیرند با هم یکی شوند. هرچند در دنیای امروزی ممکن است به دلیل تغییر نگرش و گرایش های جنسی متفاوت که به وجود آمده است این گفته چندان مورد قبول نباشد. اما در هر حال برای ایجاد رابطه زناشویی به تعامل نیاز است. در واقع روابط زناشویی فقط محدود به رابــطه جنسی نمی شود. بلکه مباحث روابط زناشویی بسیار گسترده بوده و ابعاد مختلف یک زندگی مشترک را در بر می گیرد.

در واقع تمام اتفاقات و تعاملاتی که افراد با هم در یک زندگی مشترک تجربه می کنند رابطه زنــاشویی نامیده می شود. این اتفاقات شامل برقراری رابطه جنسی، تعلیم و تربیت فرزندان، تلاش برای شکل گیری روابط مناسب و پیشرفت در بهبود شخصیت یکدیگر، آرامش و امنیت خانواده، حفظ تعهد و صمیمیت در ازدواج، ایجاد احساسات مثبت به یکدیگر و مسایل دیگر می شود. در این مقاله سعی می کنیم که به طور مختصر از مدرنیته شدن این تعاملات سخن به میان آوریم.

رابطه جنسی

رابطه جنسی از دیدگاه زناشویی مدرن

شاید اصلی ترین بخش مربوط به روابط زناشویی یا زناشویی مدرن، بحث رابطه جنسی است. نگرش ها نسبت به رابطه جنسی در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است. یکی از بزرگ ترین مشکلات در رابطه جنسی عدم تفاهم جنسی با همسر است. در واقع تفاهم جنسی زوجین موجب شناخت بیشتر از نیازها و کسب توانایی در رفع نیازهای جنسی یکدیگر می شود. مانند اینکه نحوه برخورد با یکدیگر به چه صورت است؟ آیا به علایق هم احترام می گذارند؟ آیا به نیازهای همدیگر توجه می کنند؟ آیا هر دو به یک میزان به برقراری رابطه جنسی و یا حتی عاطفی علاقه دارند؟ و مواردی از این دست که مورد توجه قرار می گیرد. باید توجه داشت که عدم تفاهم جنسی زوجین در صورتی که رفع نشود می تواند زمینه ساز بروز انواع اختلالات جنسی شود.
در واقع رابطه جنسی سالم و درست، مجموعه تعاملات جنسی بین دو طرف است که باید میزان علاقمندی و تلاش برای انجام آن در طرفین به یک میزان باشد. یک رابطه جنسی می تواند از یک معاشقه ساده تا نزدیکی جنسی کامل همراه با اوج لذت جنسی را شامل شود.

رابطه زناشویی مدرن

مقایسه رابطه جنسی از دیدگاه زناشویی مدرن و قدیم

رابطه جنسی هم از نظر نگرشی و هم عملی بین دو دیدگاه سنتی و مدرن متفاوت است. در ابتدا تفاوت های نگرشی را بیان می کنیم سپس به تفاوت های عملی می پردازیم.

تفاوت های نگرشی در رابطه جنسی

_در گذشته رابطه جنسی را فقط در نزدیکی جنسی خلاصه می‌کردند و برای خود محدودیت در نظر می گرفتند. خود را از دیگر تعامل های جنسی مانند روش های مختلف رابطه بدون دخول محروم می کردند. اگر برای هر کدام از زوجین عذری به وجود می آمد (بیماری، سیکل قاعدگی) از رابطه جنسی دست می‌کشیدند. این رفتار به صورت طولانی اگرچه عادی اما برای روابط زناشویی آن‌ها زیان بخش بود.
اکنون زناشویی مدرن رابطه جنسی را فقط تماس فیزیکی – جنسی نمی داند. بلکه همین تعامل و ارتباط را نیازمند مقدمات بسیاری می داند که خارج از بستر همخوابگی با هم تجربه می کنند. در زناشویی مدرن به شیوه های همدلی کردن، درک متقابل و عشق بازی با همسر و توجه به نیازهای جنسی یکدیگر دقت ویژه دارند.

_در گذشته هدف از برقراری رابطه جنسی فرزندآوری بود. بعد از تولد فرزندان به دلایل مختلف مثل ترس از بارداری مجدد، کمبود وقت، خستگی، کیفیت رابطه جنسی همسران افت پیدا می کرد. اما در دیدگاه زناشویی مدرن، نظرات نسبت به رابطه جنسی تغییر کرده و به رابطه جنسی به عنوان یک لذت نگاه می کنند. درنتیجه برای کسب لذت بیشتر به افزایش کیفیت رابطه جنسی اهمیت بیشتری می دهند.

_یک نگرش که هنوز هم در بین دیدگاه مدرن و قدیم وجود دارد این است که زنان به دلیل ساختار فرهنگی و اجتماعی که در جامعه حاکم است باید صحبت از سکس یا رابطه جنسی را یک کار بی شرمانه بدانند. در نتیجه برخی از زنان ممکن است دچار عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی شوند و از رابطه هیچ لذتی نبرند. در چنین شرایطی معمولا افکار وسواسی و اضطرابی به سراغ زنان آمده و احساس ناخوشایندی را تجربه می کنند. از طرفی عدم ارضا درست و به موقع و کافی نیاز جنسی زنان را دچار خلا جنسی می کند که باز به نوبه خود انواع مشکلات ثانویه عصبی و روحی را به همراه دارد.

ـ یکی دیگر از تفاوت های نگرشی میان روابط زناشویی مدرن و سنتی، دیدگاه افراد نسبت به طلاق است. در گذشته و طبق باورهای سنتی طلاق یک تابو محسوب می شد. اما امروزه با ظهور پدیده طلاق توافقی، زوجین به سادگی و آگاهانه از یکدیگر جدا می شوند.

- روابط مدرن را می توان با تمرکز بر برابری، ارتباطات و انعطاف پذیری مشخص کرد. در روابط مدرن، اغلب بر احترام متقابل، تصمیم گیری مشترک و به رسمیت شناختن استقلال فردی تأکید می شود. زوج های مدرن  تصمیم می گیرند که قوانین خود را پیاده کنند و داستان ها و ارزش های شخصی خود را در مراسم بگنجانند. قوانین سنتی اغلب رسمی‌تر هستند و از یک برنامه مشخص از قبل برنامه ریزی شده غیر منعطف پیروی می‌کنند.

تفاوت های عملی در رابطه جنسی

برخی از تفاوت های عملی در رابطه جنسی به شرح زیر هستند:

1. بوسیدن: در دیدگاه رابطه زناشویی سنتی بوسیدن همسر بیشتر از طرف مردان انجام می شد و زن معمولا در حالت انفعال قرار داشت. اما در روابط زناشویی مدرن محدودیت جنسیتی مطرح نیست و مشارکت زنان در رابطه جنسی بسیار توصیه می شود.

2. نوازش کردن اندام تناسلی زن: در زناشویی مدرن به نقاط حساس بدن زن توجه بیشتری می شود. به گونه ای که این نقاط توسط شریک جنسی مورد نوازش لمسی و دهانی قرار می گیرد. اما دیدگاه سنتی روابط زناشویی این کار را بی معنی و حتی بی شرمانه می داند.

3. زمان معاشقه: در گذشته اصلا با معاشقه بیگانه بودند و یا کمترین زمان را برای آن در نظر می گرفتند. اما در روابط زناشویی مدرن همسران بیشتر همدیگر را در آغوش گرفته و به نیازهای روحی و جسمی هم توجه می کنند.

4. روابط زناشویی مدرن | رابطه اورال (دهانی): رابطه دهانی یا اورال نوعی از برقرای رابطه جنسی است که زوجین با دهان خود سعی در تحریک شریک جنسی خود دارند. این کار از دیدگاه سنتی بسیار مذموم و ناپسند تلقی می شود. در حالیکه روابط زناشویی مدرن رابطه دهانی را با رعایت نکات بهداشتی رابطه ای لذت بخش معرفی می کند.

5. بی توجهی به ارضا شدن زن: در روابط مدرن بیشترین توجه مردان به ارضا شدن زنان معطوف می شود. این قضیه برای مردان کاملا پذیرفته شده است که رابطه جنسی یک رابطه دوسویه است. اما در دیدگاه سنتی مردان هیچ درک درستی از ارضا شدن زنان ندارند.

6. گفتگوهای زناشویی: اکثر جوانان به درک این مطلب رسیده اند که هرچه گفتگو و رفتار عاشقانه با همسر بیشتر باشد شور رابطه زناشویی نیز بالا می رود. اما این نوع گفتگو ها در قدیم به مراتب کمتر از گفتگوی زناشویی امروزی بوده است.

7. مدل برقراری (پوزیشن) رابطه جنسی: امروزه در برقراری رابطه جنسی برای ایجاد تنوع و جلوگیری از یکنواختی رابطه پوزیشن های جنسی مختلفی امتحان می کنند. به همین منظور ممکن است در انجام یک رابطه جنسی 4 الی 7 پوزیشن را تغییر دهند در صورتی که در گذشته این عمل به 1 الی 3 پوزیشن ختم می شد.

روابط زناشویی سالم

ویژگی های اصلی ازدواج سنتی

ازدواج سنتی بر اساس سنت ها و آداب و رسوم مردم انجام می شود. این سنت ها برای مدت طولانی با مردم بوده است. حتی قبل از اینکه ایده های دیگری مطرح شود. برخی از ویژگی های ازدواج سنتی به شرح زیر است:

ازدواج سنتی عمدتاً بین خانواده زن و مرد است.
همیشه مراسم خواستگاری برگزار می شود.
ازدواج های سنتی بدون پرداخت بهای عروس برگزار نمی شود.

معمولاً شامل مناسک و دعاهای سنتی است.
در بسیاری از فرهنگ های سنتی، زن در همان روزی که مراسم ازدواج برگزار می شود به خانه شوهرش برده می شود.
در برخی فرهنگ های دیگر زن در مراسمی با والدین خود به خانه شوهر می رود.

در ازدواج سنتی، مرد می تواند هر تعداد زن که بخواهد داشته باشد.
ازدواج در خانه خانواده همسر آینده انجام می شود.

معایب ازدواج سنتی

از آنجایی که همسران و فرزندان مرد زیاد هستند، معمولا مرد نمی تواند به اندازه کافی از آن ها مراقبت کند.ممکن است دعواهای مکرر بین همسران و فرزندان وجود داشته باشد.اغلب اوقات مرد به همسر و فرزندان خود محبت و مراقبت یکسان نشان نمی دهد.

روابط زناشویی سالم

روابط زناشویی سالم ویژگی هایی دارد که نشان دهنده سلامت گرایشات جنسی و حس رضایت زناشویی طرفین است. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
_زوجین در کنار همدیگر حس امنیت می کنند. زمانی که از همدیگر دور باشند نیز این حس امنیت با آن ها خواهد بود.

_زوجین برای رسیدن به رویاهای یکدیگر، با صحبت های انگیزشی سعی در تحریک و ترغیب یکدیگر دارند. آن ها برای حمایت از همسر خود صادقانه تلاش می کنند.

_زوجین یکدیگر را همان گونه که هستند و رفتار می کنند قبول دارند. بنابراین هیچ یک از زوجین سعی در تغییر همسر بعد از ازدواج را ندارند.

_اولویت اصلی زوجین در زندگی حفظ روابط زناشویی است. اگر مسئله یا مشکلی در زندگی به وجود آمد با کمک یکدیگر و با استفاده از روش های حل مسئله مشکل را رفع می کنند. به این ترتیب زندگی زناشویی خود را از اضطراب و استرس های به وجود آمده دور می نمایند.

_دعوای بین زوجین می تواند موجبات اضطراب و پریشانی را در خانواده فراهم نماید. دوری از تنش و مهارت آرام کردن همسر جزء توانمندی های ضروری زندگی مشترک است که در روابط زناشویی سالم همیشه مد نظر قرار می گیرد.

_صداقت در زندگی مشترک یکی از مهم ترین اصولی است که برای حفظ آن لحظه ای نباید کوتاهی کرد. در روابط سالم دروغ و تزویر هیچ جایگاهی در زندگی زناشویی ندارند.

_زوجین نسبت به ابراز افکار و احساسات خود آزادی دارند. آن ها بدون حس تحقیر و ترس از جانب شریک جنسی خود، نظرات و احساسات خود را اعلام می کنند. همچنین واکنش زوجین به احساسات یکدیگر نیز یک حس توام با همدلی است. خوب می شنوند و به احساسات همدیگر احترام می گذارند. برای آشنایی بیشتر با مهارت همدلی کلیک کنید.

رابطه سالم

وظایف زن و مرد در روابط زناشویی مدرن

هدف از نوشتن وظایف در این مطلب فقط ارائه یک چارچوب کلی برای زندگی زناشویی می باشد. مسلما شرایط زندگی هر فردی برای یک زندگی مشترک موفق می تواند پارامترهای متفاوتی نسبت به زندگی دیگران را شامل شود.
رابطه زناشویی، یک رابطه دوسویه است و باید نظر هر دو سوی این رابطه را دانست. شاید در نظر یکی از زوجین زندگی زناشویی خوب پیش می رود و از انجام وظایف رضایت داشته باشد. اما نظر زوج دیگر این گونه نباشد. این شرایط نیاز به گفتگو و رفع سوء تفاهمات و شناخت بیشتر دارد. از جمله وظایف زن و مرد در روابط زناشویی عبارت‌اند از:

1. اعتماد در روابط زناشویی مدرن

روابط زناشویی بر پایه اعتماد شکل می گیرد. زمانی که حس اعتماد بین زوجین خدشه دار می شود عواقب خوشی در انتظار رابطه نخواهد بود. به همین دلیل لازم است زوجین برای جلب اعتماد همسر خود تلاش کرده و مشکلات روابط زناشویی را حل و فصل نمایند.

2. احترام در روابط زناشویی مدرن
 

لازمه آرامش زندگی زناشویی احترام به همسر است. زندگی خالی از احترام می تواند بر فرزندان خانواده نیز آثار سوئی داشته باشد و پایه های زندگی زناشویی را متزلزل نماید.

3. ابراز محبت

زوجین با ابراز محبت به هم می توانند در ارتقاء سلامت روان و جسم یکدیگر نقش مهمی ایفا کنند. محبت به همسر موجب شکوفایی فضایل اخلاقی و تقویت کننده امیال جنسی میان زوجین می شود.

4. تشکر

قدردانی از زحمات موجب تشویق و ایجاد صمیمیت بین زوجین می شود. زمانی که زوجین با تقدیر و تشکر یکدیگر مواجه می شوند، با همدلی بیشتری برای عبور از سختی های زندگی مشترک تلاش می کنند. وقتی کم و کاستی های زندگی مشترک از طرف زوجین نادیده گرفته می شود و هیچ یک دیگری را مقصر نمی داند، حس خوشایندی ایجاد می شود که اطمینان و عشق را در زندگی جاری می سازد.

5.

تعهد و وفاداری در روابط زناشویی مدرن
 

زمانی که زوجین، حس وفاداری و تعهد را در شریک جنسی خود تقویت می کنند به استمرار زندگی و روابط زناشویی خود کمک خواهند کرد. وفاداری به همسر یکی از ارکان اساسی یک رابطه سالم زناشویی است.

6. توجه به نیاز جنسی

یکی از دلایل تشکیل زندگی زناشویی رابطه جنسی است و اهمیت این قضیه به حدی است که امروزه زوجین علت طلاق را نداشتن رضایت جنسی از شریک جنسی خود می دانند. برای افزایش میل جنسی لازم است که به نکاتی توجه کنیم که در اینجا به اختصار ذکر می کنیم:
رعایت بهداشت و توجه به جذابیت ظاهری، نداشتن اصرار به انجام عمل جنسی، مهارت رفتار درست بعد از پایان رابطه جنسی؛ معاشقه قبل از برقراری نزدیکی و… . برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آمادگی برای رابطه زناشویی مراجعه فرمایید.

نیاز جنسی

مشکلات روابط زناشویی مدرن در ایران

روابط زناشویی دچار تحولاتی زیادی شده است که با یک نگاه ساده به پیرامون خود شاهد این تحولات خواهیم بود. این تحولات در ایران به دلیل بافت فرهنگی و اجتماعی و معنوی که حاکم است یک نوع دوگانگی در آنچه که به آن باور داریم و آنچه که به آن عمل می کنیم را به وجود آورده است. از شیوه تربیتی فرزندان و شیوه تصمیم گیری گرفته تا سبک زندگی و رابطه جنسی متاثر از این تحولات، تغییراتی زیادی را به خود دیده اند. تاثیر عصر ارتباطات بر این تحولات روشن است که با زیاد شدن زمینه های تحریک جنسی (دیدن فیلم های پورن و پورنوگرافی ) سطح انتظارات بالا می رود و این باعث نگران شدن خانواده ها شده است.

به دلیل مشکلات مالی مردان مجبورند که دو شغل داشته باشند. خستگی و فرسودگی به مرور زمان می تواند موجب سرد مزاجی در مردان شود. از طرفی زنان نیز تحت فشارهایی که از فعالیت های خانه و بیرون از خانه به آنان وارد می شود دچار اختلال در عملکرد جنسی طبیعی می شوند.
در تربیت فرزندان نیز تحولاتی صورت گرفته که تربیت فرزندان را به امری بسیار دشواری بدل کرده است و فرزندان نیز در مقابل این حجم از این تحولات، شکننده رفتار می کنند. این وضعیت دوگانه، شروع ناراحتی های روانی و بالینی را رقم می زند که نه تنها خود فرد بلکه سیستم یک خانواده را نیز دچار اختلال می کند. برای پیشگیری و یا حتی درمان این ناراحتی های بالینی می توان از افراد متخصص در این زمینه کمک دریافت کرد.

چرا روابط امروزی اینقدر سخت است؟

یکی از رایج ترین مشکلات روابط مدرن کمبود وقت برای هر یک از شرکا است. سبک زندگی پرمشغله و برنامه شلوغ امروزی، همه را غرق در کار و شغل و کسب درامد و پیشرفت کرده است. مردم به نوعی مدیریت زندگی شخصی و حرفه ای خود را به با دشواری به سرانجام می رسانند. کمبود زمان برای روابط  مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند. چرا که نه می توان قید شغل و کار را زد و نه می توان به راحتی از خیر رابطه گذشت. در نتیجه برقراری روابط امروزی نسبت به شکل سنتی آن سخت تر است.

رابطه زناشویی

سخن آخر

جامعه امروز ما از یک سو با پاسداشت باورها و اعتقادات فرهنگی و مذهبی و از سوی دیگر با پذیرش تحولات عظیم مدرنیته دچار آشفتگی گسترده ای شده است. جوان امروز می خواهد با ساز و کار مدرن دنیای امروز هماهنگ باشد. اما ممکن است با خط قرمزهایی مواجه شود که ریشه در تاریخ و فرهنگ و مذهب این سرزمین دارد. تناقضات به وجود آمده می تواند موجب بروز اختلالات روانی و جنسی حادی در زندگی مشترک شود. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی مرکزی معتبر در زمینه مشاوره های تخصصی خانواده و زوجین است. این مرکز با متخصصان مجرب خود راهنمای شما در حل مشکلات روابط زناشویی و خانوادگی می باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*