ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد به مورفین | عوارض و نشانه های اعتیاد به مورفین چیست


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اعتیاد به مورفین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اعتیاد به مورفین در طبقه اعتیاد به مواد مخدر قرار دارد. مورفین داروی ضد درد بسیار قوی است که به شدت اعتیاد آور است و به شکل‌های مختلفی مانند قرص، شربت و تزریق وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خاطر عوارض مصرف این دارو معمولا پزشکان مورفین را برای کاهش دردهای بسیار شدید و به ندرت تجویز می‌کنند. تشخیص سوء مصرف مورفین دشوار است بخصوص زمانی که بیمار به عنوان داروی تجویزی آن را مورد استفاده قرار می‌دهد. اما توجه داشته باشید که مصرف مورفین به هر طریقی غیر از دوزی که پزشک تجویز کرده است شما را با خطر ابتلا به اعتیاد مواجه خواهد کرد. ترک اعتیاد به مورفین نیز دشواری‌های خاص خود را دارد و حتما باید تحت نظر متخصص صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

علت اعتیاد به مورفین چیست؟

علت اعتیاد به مورفین

خاصیت آرام بخشی قوی مورفین به مانند دیگر مشتقات تریاک در کنار احساس سرخوشی و شادابی که در فرد ایجاد می‌کند، احتمال سوء مصرف این دارو را در افراد افزایش می‌دهد. حتی اگر مورفین به عنوان دارو برای بیمار تجویز شده باشد، باز هم احتمال اعتیاد پیدا کردن فرد به مصرف آن وجود دارد چرا که بعد از درمان بسیاری از افراد به خاطر ویژگی‌های مورفین به مصرف آن ادامه می‌دهند. مقاله علل اعتیاد به مواد مخدر را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک اعتیاد به مورفین

 اینفوگرافیک اعتیاد به مورفین

علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین

علائم اعتیاد به مورفین

علائم اعتیاد به مورفین به سه دسته علائم جسمی، روانشناختی و رفتاری تقسیم می‌شوند که در ادامه به طور کامل درباره آن توضیح خواهیم داد. 

1- نشانه های فیزیکی و جسمی

علائم و نشانه‌های جسمی و فیزیکی مصرف مورفین در ظاهر و به صورت تغییر متابولیسم بدن فرد مشاهده می‌شوند. شایع ترین علائم فیزیکی اعتیاد به مورفین شامل موارد زیر می‌باشد.

- ایجاد شدن لکه و جوش‌های ریز در نقاط مختلف بدن

- تغییرات پوستی از جمله ظاهر شدن رنگ دانه‌های مایع به آبی در نقاط مختلف بدن

- خستگی شدید

- حالت سرگیجه مزمن

- تکان‌های غیرعادی در عضلات

- تغییر اشتها

- مشکلات تنفسی و تنگی نفس

مشکلات تنفسی شایع‌ترین نشانه‌های فیزیکی مصرف مورفین در بیماران هستند. نفس کشیدن در این افراد به قدری کند می‌شود که انگار قفسه سینه آن‌ها بالا و پایین نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

2- علائم روانشناختی

از آنجایی که علائم روانشناختی مصرف مورفین بسیار شبیه به علائم برخی از اختلالات روان پزشکی است، تشخیص علائم روانشناختی در این افراد برای متخصص دشوار می‌شود چرا که ممکن است فردی از قبل مبتلا به بیماری دو قطبی یا افسردگی باشد و بعد اعتیاد به مصرف مورفین پیدا کند. در این شرایط ممکن است علائم اعتیاد با علائم اختلال قبلی تداخل کند. پیشنهاد می کنیم مقاله اختلال دو قطبی چیست را مطالعه فرمایید.
از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های روانشناختی اعتیاد به مورفین می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

- افسردگی

- تغییرات ناگهانی در خلق وخو مانند تغییر احساس از شادی به غمگینی در ظرف یک مدت زمان کوتاه

- استرس و اضطراب و احساس بی قراری و ناخوشی

- بی قراری

- بی ثباتی در احساسات عاطفی

- افزایش پارانویا

برای شناخت بیشتر درباره علائم افسردگی کلیک کنید.

3- علائم رفتاری

با گذشت زمان در افراد معتاد به مورفین تغییر رفتارهای ناگهانی و غیر قابل توجه رخ می‌دهد. در ادامه به مهم‌ترین رفتارهایی که سوء مصرف این دارو به وجود می‌آورد اشاره کرده‌ایم.

- گوشه گیری و انزوا طلبی و رها کردن دوستان و خانواده

- مخفی کردن وسایل خود از دیگران

- غیبت‌های غیر موجه و دراز مدت گاه و بی گاه

- امتناع از حضور در جمع‌های دوستانه، مهمانی‌ها و به خصوص در جمع‌های خانوادگی

- عدم تمایل فرد به فعالیت‌هایی که قبلا به آن‌ها بسیار علاقه داشته

- ایجاد نا آرامی در بین اعضای خانواده و دوستان

- تقاضای پول بدون ذکر دلیل

یکی از موارد مهمی که به غیر از موارد فوق در محیط زندگی این افراد دیده می‌شود پیدا شدن سرنگ‌های مصرف شده یا بطری‌های قوطی خالی در اتاق یا خانه فرد است. در چنین شرایطی ضرورت دارد که خانواده سریعا برای کمک به فرد اقدام نمایند. توصیه می شود مقاله پیشگیری از اعتیاد در خانواده را مطالعه فرمایید.

عوارض اعتیاد به مورفین

از آنجایی که مورفین یکی از انواع مواد اعتیاد آور است مصرف طولانی مدت و بدون تجویز پزشک مورفین سبب به وجود آمدن عوارض فیزیکی (سلامتی) و روانی می‌شود. حتی در صورت مصرف بی رویه این دارو جان افراد نیز مورد خطر است و احتمال مرگ وجود دارد. از شایع ترین عوارض مصرف مواد مخدر بر بدن  می‌توان به مشکلات گوارشی و یبوست در افراد اشاره داشت، به صورتی که رفته رفته از توانایی افراد در دفع مواد زائد بدن کم می‌شود. در برخی موارد بیماران به یبوست پیاپی یا اختلالات ادراری دچار می‌شوند. 
بنابراین لازم است فرد مصرف کننده سریعا برای ترک اقدام کرده و بلافاصله در جهت تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد اقدام نماید.
از مهم‌ترین عوارض مصرف مورفین بر جسم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

- اختلال در گردش خون

- از کار افتادن مقاومت و سستی ماهیچه‌ها

- ایست قلبی

- سرگیجه‌های شدید

- کما

برای اطلاع بیشتر درباره انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

عوارض مصرف مورفین حین بارداری

عوارض اعتیاد در دوران بارداری بسیار شدید بوده و  جنین را تهدید می کند. خانم‌هایی که در حین بارداری مورفین مصرف می‌کنند اثرات این دارو به نوزاد آنان هم منتقل می شود. در بیشتر مواقع مورفین به نوزاد انتقال یافته از طریق خون مادر وابستگی پیدا می‌کند. به صورتی که بعد از تولد دچار علائم شدید ترک می‌شود. تحقیقات نشان داده که مصرف مورفین در بارداری باعث نقص در تکامل سلول های جنینی می شود. مورفین منجر به تاخیر در صفحه عصبی و قشر مخ هم می شود. این ماده به راحتی می تواند از سد جفتی وارد شود و به جنین آسیب برساند. نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا آمده‌اند باید برای ترک مورفین مورد بررسی پزشک و مراقبت قرار بگیرند. برای اطلاعات بیشتر درباره ترک اعتیاد در بارداری کلیک کنید.

تست اعتیاد به مورفین

امروزه کیت‌های تست اعتیاد برای تشخیص و شناسایی اعتیاد به مواد مخدر مانند هروئین، مورفین، تریاک و... در دسترس عموم قرار دارند. این نوع تست‌ها می‌توانند در تشخیص اعتیاد به خانواده‌ها کمک بسیاری کنند. تست‌های اعتیاد بر اساس واکنش‌های شیمیایی انجام می‌گیرند و بسیار قابل اطمینان هستند و استفاده از آن‌ها ساده است. برای انجام تست، کافی است مقداری از خون، ادرار و ... شخص مورد نظر را وارد کیت کنید. در صورت وجود هر گونه ماده مخدر رنگ نشانگر تغییر خواهد کرد که می‌توانید با توجه به تغییر رنگ ایجاد شده و رنگ‌های موجود در چارت کیت که نوع مواد مخدر را مشخص می‌کند، اعتیاد شخص را تشخیص دهید.

خطرات اعتیاد به مصرف مورفین

یکی از بزرگترین خطرات مصرف مواد مخدر به خصوص مورفین این است که بدن به سرعت نسبت به آن دچار تحمل می‌شود. تحمل به این معناست که فرد دائما برای رسیدن به اثرات خوشایند قبلی نیاز دارد که دوز خود را افزایش دهد و مصرف دوز قبلی اثر خود را از دست می‌دهد. با توجه به بالا رفتن دوز مصرفی احتمال اوردوز مواد مخدر در شخص هم افزایش می‌یابد. همچنین تاثیر مواد مخدر بر مغز باعث می‌شود که دائما فرد در فکر تامین مواد برای مصرف باشد، اغلب رفتارهای خطرناک در فرد برای تامین مواد مخدر دیده می‌شود. علاوه بر این ها مورفین در مواردی که فرد سابقه بیماری دارد یا داروهایی مصرف می کند، مشکلات شدیدتری ایجاد می کند. بیماری هایی مانند: تومور، تشنج، بیماری کلیوی، بیماری ریوی، آسم، اختلالات خلقی، انسداد روده، یبوست، سابقه خانوادگی مصرف مواد، بیماری صفرا، مشکل پروستات، آپنه خواب و ...

خطرات ترک مصرف مواد مخدر

خطرات اعتیاد به مورفین

شاید بهترین کاری که به ذهن هر فردی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله مورفین برسد این باشد که مصرف این دارو را به صفر برساند و به کلی مصرف خود را قطع کند. اما در حقیقت این کار منجر به دچار شدن به علائم شدید ترک می‌شود که حتی می‌تواند کشنده باشد. به همین خاطر ترک اعتیاد به مواد مورفین حتما باید تحت نظارت پزشک انجام شود. اکثر بیماران از علائم ناشی از ترک مواد مخدر اطلاع دارند به همین دلیل همواره از ترک مواد مخدر سر باز می‌زنند. برای رفع این مشکل می‌توان با بهره بردن از مشاوره درمانگر متخصص در این زمینه علائم ترک را تا حد زیادی کاهش داد و از  بهترین روش های ترک اعتیاد اطلاع کسب کرد.
از جمله علائم ترک مواد مخدر و خماری شامل موارد زیر است.

-عرق کردن زیاد

- لرزش دست‌ها و اعضای بدن

- احساس درد و ناراحتی شدید در تمامی نقاط بدن

در صورتی که ترک غیر اصولی انجام شود می‌تواند حتی به سکته و حمله قلبی نیز منجر شود.
توصیه می شود مقاله درد جسمانی ترک اعتیاد و راه های درمان آن را مطالعه فرمایید.

پیشگیری از اعتیاد به مورفین

اگر دچار مشکلات پزشکی و دردهای جسمی شدیدی هستید و پزشک به شما مورفین تجویز کرده است حتما در مصرف آن احتیاط کنید. از متخصص بخواهید که گزینه‌های دیگری را بررسی کند و اگر لازم است که مورفین مصرف کنید حتما به مقدار دوز مصرفی و دستورات پزشک توجه کنید و مصرف را بیشتر از بازه زمانی تجویز شده ادامه ندهید. در صورت بروز هرگونه علائم و عوارض ناخوشایند حتما مسئله را با متخصص درمیان بگذارید. برای آشنایی با برنامه پیشگیری از اعتیاد کلیک کنید.

اهمیت توجه به درمان اعتیاد به مورفین

از آنجایی که مورفین یکی از انواع مواد افیونی است و بسیار اعتیاد آور می‌باشد افراد مصرف کننده لازم است که برای درمان اعتیاد و ترک به این ماده اقدام کنند. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که به دلیل عوارض این ماده ممکن است افراد به راحتی زیر بار ترک مورفین نروند و در این مواقع نقش و تصمیم خانواده‌ها بسیار پررنگ می‌شود. مورفین چه برای ترک اعتیاد استفاده شود و یا داروی ضد درد، به هر حال وابستگی ایجاد می کند و ترک آن چالش هایی را به همراه دارد. برای آنکه فرد مصرف کننده مورفین بتواند ترک راحتی را تجربه کند به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره ببرید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید حتی ترک اعتیاد در خانه را نیز تجربه کنید. همچنین حامی هنر زندگی در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار فرد مصرف کننده و خانواده او خواهد بود و می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از خدمات مشاوره بهره ببرید. برای اطلاع از روند دریافت نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیادآور کلیک کنید.

سوالات متداول

علت اعتیاد به مورفین چیست؟

خاصیت آرام بخشی قوی مورفین در کنار احساس سرخوشی و شادابی که در فرد ایجاد می‌کند، احتمال سوء مصرف این دارو را در افراد افزایش می‌دهد. برای دریافت خدمات مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*