ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش مادر در تربیت فرزندان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نقش مادر در تربیت فرزندان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در تمام جوامع، نقش مادر در تربیت فرزندان بسیار حساس و مهم در نظر گرفته می‌شود. در واقع این مادران هستند که در طول روز زمان بیشتری را با فرزند خود سپری کرده و با یاددهی اصول کلی و آموزش به کودکان، زمینه ساز شکل گیری شخصیت در فرزندشان می‌شوند. با این حال مادر لازم است که با همسر خود در تمام زمینه‌ها مشورت کند و تصمیمات مشترک درباره فرزندشان بگیرند که این موضوع تاثیرات مفید خود را بر کودکان خواهد گذاشت. در این راه لازم است که مادران به اهمیت و نقشی که در تربیت کودک دارند پی برده و تمام تلاش خود را در این راستا انجام دهند. همچنین بهره بردن از مشاوره کودک می‌تواند در تربیت صحیح فرزندان بسیار موثر باشد. در این مطلب به طور کامل درباره نقش مادر در تربیت و وظایف اساسی او در این مسیر صحبت کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

نقش مادر در تربیت فرزندان | تربیت کننده اصلی

تربیت کننده اصلی کیست

همانطور که گفته شد، با مادر شدن نقش تربیت کننده اصلی به زن داده می‌شود. در یک شرایط مطلوب، مادر نقش مربی و آموزش دهنده اصلی را ایفا می‌کند و پدر به عنوان همراه، به کمک مادر آمده و سعی می‌کند روشی را که باهم توافق کرده‌اند انجام دهند. مادر از تمام زیر و بم خصوصیات فرزندش خبر دارد و اگر پدر در مسائل مهم تربیتی مثل ارزش‌های اخلاقی، رفتاری، تحصیلی، تنها نظر خود را اعمال کند معمولا نتیجه مثبتی حاصل نمی‌شود. بهتر است پدران در زمینه‌های ورزشی، فکری و تجربه‌های خارج از منزل با کودک همراه شوند تا مادر بتواند راحت‌تر آموزش‌های لازم را به کودک بدهد.

بر اساس تحقیقات، حضور پدر در آموزش‌های شخصی مثل مراقبت‌های روزانه و بهداشتی مثل نظم، توالت، مسواک و تغذیه، باعث اختلاف نظر بین والدین شده و ممکن است منجر به جر و بحث‌هایی شود که کودک در آن خود را مقصر دانسته و روی او تاثیر منفی می‌گذارد.

بسیار مهم است که والدین، بخصوص مادر، پیش از تصمیم برای بارداری، مشاوره‌های قبل از بارداری و تربیت فرزند را دریافت کرده باشند و نقش پدر در تربیت فرزندان و دیگر بخش‌های تربیتی مشخص شده باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه نقش پدر در تربیت فرزندان کلیک کنید.

اینفوگرافیک نقش مادر در تربیت فرزندان

اینفوگرافیک نقش مادر در تربیت فرزندان

چهار نقش مادر در تربیت فرزندان

جایگاه مادران در ساختار یک جامعه بسیار حیاتی است. به این حد که بخشی از میزان پیشرفت یا شکست یک جامعه را می‌توان ناشی از تربیت صحیح یا غلط مادران و به طور کلی والدین دانست. مادر شدن 4 نقش اساسی را برای او ایجاد می‌کند که در ادامه شرح داده‌ایم. با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای درک بیشتر نقش مادر، ابتدا مقاله مادر شدن شروع دوباره زندگی را مطالعه نمایید.

1 – مادر، قلب خانه

از دیرباز شوهر را به عنوان مغز و زن را قلب ازدواج می‌دانند. ارتباط قلب و مغز دائمی است و هیچکدام بدون دیگری کارآیی مفیدی ندارند، اما مادر شریان اصلی حیات یک خانواده است و سیگنال‌های حیاتی را پیوسته به شوهر ارسال کرده و مرد آن را به سراسر خانواده ارسال می‌کند. با این حال لازم است که پدر و مادر در تمام زمینه‌ها با هم مشورت کنند و تصمیمات بهتری بگیرند که این موضوع تاثیرات مفید خود را بر فرزندان خواهد گذاشت. در این راستا لازم است که پدر و مادر آموزش‌های لازم را نیز فرا بگیرند تا بدانند که چه چیزی را باید برای فرزندان خود بخواهند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید.

2 – مادر، چراغ یادگیری است

 مادر، چراغ یادگیری است

یکی از نقش های مادر در تربیت فرزندان آموزش اصول و مهارت‌های مختلف است. مادر با شناخت کافی از فرزند، می‌داند که چه ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های عملی را در فرزندش رشد دهد. او می‌تواند این مسائل را به همسرش گوشزد کرده و بهترین راه را برای پیشرفت فرزند انتخاب کنند. توجه داشته باشید که انتخاب بهترین سبک فرزندپروری می‌تواند به تحقق این امر کمک شایانی کند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری کلیک کنید.

3 – مادر یادگیرنده و معلم است

مادران همزمان با اینکه معلم فرزندشان می باشند، کسانی هستند که باید مثل دانش آموزی مشتاق کنار دختر و پسرشان باشند و حتی از ایده‌ها و نظرات آن‌ها استفاده کرده و یاد بگیرند. این مسئله کودکان را تشویق می‌کند که خود و استعدادهایشان را پرورش داده و بتوانند فرد مفیدی باشند. همچنین مادر باید فرزند بزرگتر را برای آموزش دادن به فرزند کوچکتر تشویق کرده و مهارت‌های معلمی را در فرزند بزرگتر ایجاد کند. تمام این تاثیرات مثبت از شما یک مادر خوب و نمونه می‌سازد که به بهترین شکل به رشد و ارتقای فرزند خود اهمیت می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مادر خوب و نمونه کلیک کنید.

4 – مادر، هماهنگ کننده مسئولیت ها

سوال اصلی مادران این است که چگونه می‌توانم هم فرزندم را آموزش دهم و هم کارهای خودم را انجام دهم؟ یا به عنوان یک مادر شاغل چگونه به بهترین شکل نقش مادری خود را ایفا کرده تا کودک دچار کم و کاستی نشود؟ توجه کنید که بهترین راه، این است که با خلاقیت، کاری کنید که کودک از آموزش‌هایی که به او می‌دهید لذت ببرد و در حین تفریح یاد هم بگیرد. نه اینکه آموزش‌ها شبیه یک کلاس درس خشک و سرشار از نصیحت و انتقاد باشد. همچنین به کیفیت رابطه‌تان هنگامی که هستید بیشتر توجه داشته باشید و برنامه ریزی صحیحی برای کار و فرزند خود داشته باشید. مادر عاقل و هوشیار می‌داند که زندگی فصل‌های مختلفی دارد و با سرمایه گذاری روی فرزند و تربیت درست او، در آینده از مزایای داشتن یک فرزند با شخصیت، مهربان، سالم و متعهد بهره مند می‌شود. 

برای آگاهی بیشتر در زمینه مادران شاغل کلیک کنید.

نقش مادر در تربیت فرزندان | تقسیم وظایف برای تربیت کودک

تربیت کودک شاید مهم‌ترین و سخت‌ترین کاری باشد که کسی در زندگی انجام می‌دهد. والدین هردو به یک اندازه در تربیت کودک نقش دارند، برخی از ویژگی‌ها و رفتارها از مادر و برخی از پدر به کودک منتقل می‌شود. مهم ترین نکته در مسئله تربیت کودک، هماهنگی والدین و مشورت آن ها با هم برای تربیت یکسان است.

به این معنا که والدین بهتر است در مورد مسئله های اساسی تربیتی با هم تفاوت نظر زیاد نداشته باشند؛ زیرا کودک دچار تربیت دوگانه شده و نمی‌تواند درست و غلط را تشخیص دهد. این مورد خصوصا در مسئله انضباط، قانونمداری و پذیرش حد و مرزها نمود پیدا می‌کند و تفاوت دیدگاه والدین در این مسائل، باعث گرایش یکسویه کودک به سمت یکی از والدین و به تبع آن مشکلات تعارضی پیدا می‌کند. لجبازی در زندگی زناشویی باعث مختل شدن تربیت فرزندان می‌شود.

 

چرا کودک پدر را بیشتر دوست دارد؟

 کودک پدر را بیشتر دوست دارد

مادر به دلیل ارتباط بیشتر با فرزند و نزدیکی عاطفی با او، همچنین احساس مسئولیت و دلسوزی بیشتر مادر برای فرزند، معمولا وظیفه اصلی تربیت فرزند را بر عهده دارد. مردان به دلیل حضور کمتر در منزل معمولا ارتباط دوستانه تری با فرزندان دارند و فرزندان نیز احتمالا بودن با آن‌ها را ترجیح می‌دهند. این مسئله به این خاطر است که مادران، به عنوان تربیت کننده کودک، معمولا امر و نهی بیشتری به کودک می‌کنند و بیشتر کودک را دعوا یا نصیحت می‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود که کودکان بیشتر به پدر نزدیک شوند. با یک مشاوره کودک در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین روش‌های تربیت فرزندان اتخاذ کنید.

ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فراهم آورده‌ایم تا بتوانید به صورت تلفنی و حضوری مسائل خود را با ما در میان بگذارید. در این مرکز، مشاوران برجسته و با سابقه چندین ساله در زمینه کودک و خانواده به شما کمک می‌کنند تا در راستای تربیت فرزندان خود به بهترین شکل گام بردارید. همچنین در صورتی که تنشی میان شما و فرزندتان شکل گرفت راهکارهایی در جهت کاهش آن در پیش بگیرید. علاوه بر این می‌توانید به صورت همزمان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... خدمات دریافت نمایید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا نوع رفتار مادر و نقش آن در تربیت فرزند دختر با پسر متفاوت است؟

تفاوتی ندارد که شما فرزند دختر داشته باشید یا پسر. اصول کلی تربیت در دختر و پسر به یک شیوه است اما ممکن است به لحاظ تفاوت‌هایی که در میان دو جنس وجود دارد؛ در برخی از مواقع مادر مجبور باشد تا به گونه‌ای متفاوت عمل کند. به طور مثال برخی دختران از روحیه حساس‌تری برخوردار بوده و ممکن است نوع رفتار شما بر او بیشتر اثر منفی بگذارد و یا آن که در پسران معمولا مادر نقش مهم‌تری در شکل دهی خودباوری و اعتماد به نفس بازی می‌کند که لازم است نقش شما در این مسئله پررنگ تر باشد. با این حال برای آنکه بدانید چگونه باید با فرزندان دختر و پسر خود برخورد کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله رابطه مادر و دختر و رفتار مادر با پسر را مطالعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*