ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انگیزه دادن به کارکنان | راهکارهای مؤثر برای انگیزه بخشی به کارمندان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انگیزه دادن به کارکنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انگیزه دادن به کارکنان چگونه ممکن است؟ محیط کار برای کارمندان، خانه ی دوم آن ها است، که هرچه در این خانه احساس راحتی بیشتری داشته باشند و آن جا را از خودشان بدانند، با انگیزه ی بیشتری فعالیت می کنند. برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

راه های افزایش انگیزه در کارمندان

تحقیقات نشان می دهد، که میزان انگیزه ی کارمندان در محیط کار به پیشرفت و عملکرد بهینه ی آنها کمک می کند. برای ایجاد تغییرات لازم در جهت افزایش انگیزه ی کارمندان و بهبود شرایط محیط کاری، راهکارهای بسیاری وجود دارد، که تعدادی از موارد برجسته ی آن عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت شغلی کلیک کنید.

1-انگیزه دادن به کارکنان | سپردن کارهای چالش برانگیز

در یک محیط کاری که کارها روتین انجام می شود و فضای کاری کسالت بار است، انگیزه زیادی برای انجام کار میان کارکنان وجود ندارد. اما اگر کارمندان با کارهای چالشی روبرو باشند، که فعالیت و پویایی بالایی می طلبد، به این شکل از رخوت خارج شده و با اشتیاق برای انجام کار تلاش می کنند. چالش های مانند دست اندازهایی هستند، که انسان را از خواب آلودگی خارج می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب آلودگی در طول روز کلیک کنید.

2-دخالت دادن کارمندان در مباحثات و مکالمات

زمانی که مسئولیتی را به کارمندان واگذار می کنید، به آن ها فضایی برای بحث داده و آزادانه درباره ی علت انجام موارد درخواستی صحبت کنید، تا آنها بدانند یک کار یا ماموریت کاری را به چه دلیل انجام می دهند. درواقع مشارکت آن ها در بحث و بیان علت انجام پروژه های محوله، به ایجاد فضای تعاملی میان کارمندان وک ارفرما کمک می کند و کارمندان را نسبت به انجام وظایفشان مشتاق تر می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.

3-ایجاد حس مسئولیت پذیری و فراهم کردن محیط رشد و ارتقا

با سپردن کارها و پروژه ها به کارمندان و پاسخو دانستن آن ها در قبال وظایف محوله، به آن ها حس مسئولیت پذیری داده و کمک می کنید، تا با انگیزه و حس مسئولیت بیشتری کارها را انجام دهند. زیرا خود را در قبال وظایفشان پاسخگو می دانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساس ارزشمندی در کار کلیک کنید.
در محیط کاری که زمینه ی لازم برای رشد کارمندان فراهم باشد، کار کردن برای کارمندان معنا و هدف بیشتری دارد بنابراین آن ها از انجام کار در آن سازمان یا شرکت احساس رضایت بیشتری دارند. در چنین فضایی آنها امید به پیشرفت بیشتری دارند و نسبت به آینده خوشبین تر هستند، که این موضوع به طور حتم به انگیزه ی آنها برای بهتر و بیشتر تلاش کردن کمک می کند.
 انگیزه دادن به کارکنان

4-انگیزه دادن به کارکنان | حقوق و مزایای کافی

اغلب اولین نیاز آدمی برای کار کردن به دست آوردن پول و به دست آوردن منافع مالی است، که به کمک آن بتواند مایجتاج خود را تهیه کرده و در جهت رفاه خود و خانواده از آن استفاده کند، بنابراین به طور طبیعی زمانی که در یک سازمان یا شرکت ما به ازای تلاش کارکنان، منصفانه باشد و نیازهای متعارف او را پاسخ بدهد، کارمند نیز از کار کردن در چنین محیطی رضایت داشته و انگیزه ی لازم برای تلاش در جهت حفظ منافع شرکت را خواهد داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

5-ایجاد حس وابستگی متقابل و احساس مالکیت

در اداره و سازمانی که فضای کاری به گونه ای است، که کارکنان احساس می کنند جزئی از یک تیم کاری هستند و برای اهداف مشترک تلاش می کنند و نسبت به هم و محیط کاری وابستگی متقابل وجود دارد، بهتر می توانند برای اهداف شرکت تلاش کنند. اگر با کارمندان خود طوری رفتار کنید، که آنها نسبت به کار خود حس مالکیت داشته باشند و فکر کنند کاری که انجام می دهند مال خودشان است، بهتر کار می کنند و با دلسوزی بیشتری وظایف خود را به انجام می رسانند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

6-انگیزه دادن به کارکنان | استقلال و آزادی کاری

اگر به کارمند خود وظایفی را محول می کنید و مدام برای هر قدمی که برمی دارد، در کارهای او دخالت می کنید. به گونه ای که احساس می کند، در کار خود استقلال ندارد و شما به او اعتماد ندارید، به این شکل به زودی کارمند شما انگیزه ی خود را برای تلاش برای اهداف شرکت از دست خواهد داد. باید به کارمندان اعتماد داشته باشید و اجازه دهید یک پروژه، وظیفه یا ماموریت را به تنهایی انجام دهند و در انجام وظایفشان استقلال داشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات در محیط کار کلیک کنید.
بدیهی است که در آخر، برای کارهای انجام داده موظف به پاسخوگی به شما خواهند بود. بنابراین به آنها آزادی عمل بدهید. زیرا بین آزادی و مسئولیت، رابطه ی مستقیمی وجود دارد. هرچه آزادی عمل بیشتری وجود داشته باشد، کارمند بهتر و با مسئولیت بیشتری کار را به انجام می رساند.

7-وجود کارفرمای پویا و با اشتیاق و وجود سیستم پاداش دهی

کارفرمایان مشتاق که با انگیزه کار می کنند و اشتیاق خود را به کارمندان انتقال می دهند، در ایجاد انگیزه و فعالیت و پویایی کارمندان تاثیر می گذارند و باعث می شوند، آنها نیز با اشتیاق و تکاپو کارهای خود را انجام می دهند. در سازمان هایی که برای زحمات کارمندان و کاهای خلاقانه و تلاش آنها ارزش قائل هستند و از تلاش های آنها قدردانی می شود، میزان انگیزه برای تلاش بالا می رود و راندمان کاری نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین مناسب است که در موقعیت های مختلف نسبت به عملکرد کارکنان ارزیابی صورت گرفته و ارزش های کاری آنها مورد تقدیر قرار بگیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش انگیزه کلیک کنید.

8-برقراری ارتباط و تعامل موثر و حفظ احترام کارمندان

کارفرمایی که با کارمندان خود ارتباط موثر برقرار می کند و در جریان مشکلات و مسائل کارمند خود قرار می گیرد، خود را به کارمندان نزدیک می کند و این حس نزدیکی و تعامل مثبت کمک می کند، کارمندان نیز با وفاداری نسبت به کارفرما و شرکت به کار خود ادامه دهند. درواقع خود را نسبت به چنین کارفرمایی متعهد می دانند.
بعضی اوقات نیز به انجام کار خاصی نیاز نیست. کافی است که برای نیروی کار خود ارزش و احترام لازم را قائل باشید و به آنها احترام بگذازید. حرمت آنها را نشکنید و از بالا به نیروی کار خود نگاه نکنید. به این شکل آنها از کار کردن در این محیط احساس غرور و کفایت خواهند کرد، که مسلما روی انگیزه ی کاری شان تاثیر مثبتی می گذارد.

9-اهمیت به خلاقیت و ایده های کارمندان

از آن دست کارفرمایانی نباشید، که یک محیط انعطاف ناپذیر ایجاد می کنند و یکه تازانه به راه  خود ادامه می دهند، که در این صورت هیچ احساس مسئولیتی در کارمندان شما ایجاد نمی شود. کارمندان بازتاب رفتار کارفرما هستند. به آن ها اجازه ابراز وجود بدهید، بگذاید خلاقیت خود را به منصه ظهور برسانند، ایده هایشان را گوش دهید و برای آنها وقت بگذارید. بسیاری ایده ها و خلاقیت ها می تواند به پیشرفت راندمان کاری شرکت کمک کند، به شرطی که در این زمینه دست کارمندان را باز بگذارید و از خلاقیت آنها استقبال کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفکر خلاق کلیک کنید.

10-ایجاد امنیت شغلی و حفظ صداقت با کارمندان

اغلب وقتی کارمندان از کار و شغل خود احساس رضایت دارند و نگران آینده و از دست دادن کارشان نیستند و یا به لحاظ رفتار سیستم شغلی و کارفرما ناراحتی و عدم امنیتی ندارند، بهتر و با امید بیشتری به وظایف خود می پردازند. پس مناسب است که محیط کاری به گونه ای باشد، که کارمندان از امنیت شغلی برخوردار باشند و بدون استرس و نگرانی روی کار خود تمرکز کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس شغلی در محیط کار کلیک کنید.
اگر در رفتار و گفتار خود با کارمندان، سیاست به خرج دهید به شکلی که صداقت شما خدشه بردارد و کارمندان احساس کنند شما شخص دروغگویی هستید، که با صداقت با آنها رفتار نمی کنید، آنگاه پایه های اعتماد میان شما و کارمندان از بین خواهد رفت و آنها نیز با صداقت کار نخواهند کرد. دیگر انگیزه ای برای انجام کار وجود ندارد و آنها نمی توانند با اطمینان نسبت به قول و قرارداد شما فعالیت کنند.

11-برخورد سازنده با اشتباهات کارمندان

در صورتی که کارمندان شما در کار و پروژه ای شکست خوردند و یا مرتکب اشتباهی شدند، با رفتار اتهام آمیز با ایشان برخورد نکنید، بلکه به آنها کمک کنید اشتباه خود را بشناسند و بپذیرند و با از بین بردن نقاط ضفعشان آن مشکل را برطرف کنند. کارمند خاطی با برخورد همدلانه ی شما انگیزه ی بیشتری برای انجام وظایفش و جبران شکست قبلی  خواهد داشت.
اما اگر سعی می کنید با ارعاب و تهدید مشکل را حل کنید، روابط سالم و موثر میان شما از بین می رفت و انگیزه برای انجام کار از کارمند شما گرفته می شد. اشتباه از هر انسانی ممکن است سر بزند، اما شیوه ی برخورد با اشتباه می تواند بازخورد متفاوتی را پس دهد.

12-انگیزه دادن به کارکنان | انعطاف پذیری در تعیین ساعات کاری

برای این که راندمان کارتان افزایش پیدا کند اجازه بدهید، تا حدودی ساعات کاری انعطاف بیشتری داشته باشد تا کارمندان بتوانند ساعات کاری خود را مدیریت کنند و زمان خود را با درنظر گرفتن وظایف و مسئولیت هایشان تنظیم کنند. لزومی ندارد نسبت به این موضوع خشک و متحجر رفتار کنید. زمانی که کارمندی می تواند وظایف موحله ی خود را زودتر به اتمام برساند.اجازه برای ترک کار به آنها انگیزه ی بیشتری برای کار کردن می دهد. زیرا می توانند بهتر زندگی خود را نیز مدیریت کنند و فراغ بال بیشتری دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت خانواده کلیک کنید.

13-ایجاد رقابت سالم و دوستانه و مراقبت از سلامت کارمندان

فضای رقابتی دوستانه در محیط کار، و در نظر گرفتن پاداشی متناسب برای عملکرد بهتر، همانند یک چالش کاری افراد را به فعالیت و تکاپو وا می دارد و کمک می کنند با انگیزه ی بیشتری به انجام کارهای خود بپردازند. ضمن این که تلاش در جهت کسب موفقیت به صورت رقابتی، روی روحیه کارمندان نیز تاثیر مثبتی می گذارد و به حال خوب آنها کمک می کند.
با قرار دادن ساعتی از کار به استراحت یا برنامه ی تفریحی در محیط کار، به کارمندان اجازه دهید، اوقاتی را برای خود داشته باشند و به استراحت بپردازند. همچنین می توانید با عضویت آنها در باشگاه های یوگا فرصتی برایشان فراهم کنید، که بتوانند از این امتیاز جهت دریافت آرامش استفاده کنند.

14-انتقال جلسات شرکت به محیط بیرون

جلسات کاری معمولا مورد استقبال کارمندان نیست، به هین دلیل اگر این جلسات را به بیرون از شرکت انتقال دهید و در فضایی متفاوت انجام دهید خیلی بهتر است. مثلا می توانید این جلسات را در یک کافه برگزار کنید تا از حالت رسمی خارج شود و حال و هوای کارمندان نیز بهتر شود. ایجاد تنوع در شرکت به بهانه برگزاری جلسات یا هر موضوع دیگر در روحیه ی جمعی کارکنان تاثیر مطلوبی می گذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخلاق حرفه ای کلیک کنید.

15-انگیزه دادن به کارکنان | عدم غیبت طولانی کارفرما

کارمندانی که ساعات طولانی در شرکت یا سازمان حضور ندارند، ناخوداگاه حس بی اهمیت بودن کار را به کارمندان القا می کنند، بنابراین اگر می خواهید کارمندان برای کار و مسئولیت های شرکت ارزش قائل باشند خودتان نیز این کار را انجام دهید. ابتدا شما باید با رفتار و تعهد خود به نظم و دیسیپلین کاری و محیط کار، این رفتار را الگو قرار دهید و به کارمندان نیز این موضوع را القا کنید، تا آنها نیز به به موضوع احترام بگذارند و پایبند باشند.  
 انگیزه دادن به کارکنان

موادی که انگیزه کارمندان را از بین می برد

برای این که در کاهش انگیزه کارمندان خود قدم منفی برندارید لازم است، از انجام برخی کارها پرهیز کنید، که در زیر به آنها اشاره شده است.

1-محیط کار نامناسب و نا مشخص بودن وظایف

معمولا کار کردن در مکان هایی که از بهداشت کافی برخوردار نیست. یا رفتار مناسبی با نیروی کار نمی شود، یا ساعات کاری آن به شدت سخت و غیرقابل انعطاف است انگیزه ی کار کردن در کارمندان را از بین می برد و اغلب، افراد در چنین محیط هایی زیاد دوام نمی آورند. در سازمان ها و شرکت هایی که شرح وظایف مشخصی وجود ندارد و از کارمندان به لحاظ همین عدم شفافیت سوء استفاده می شود، انگیزه ای برای کار کردن باقی نمی ماند.
زیرا با اعمال فشار و محول کردن کارهای زیاد و همچنین استخدام نیروی کار ناکافی، باعث می شود اشخاصی که کار می کنند، فرسوده شده و توانایی خود را زود از دست بدهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرسودگی شغلی کلیک کنید.

2-عدم تناسب میان کار و حقوق کارمندان، ریاکاری مدیران

چنانچه در ازای کاری که کارمندان انجام می دهند، حقوق کافی دریافت نکنند و به صورت عرفی، دستمزد منصفانه ای برای آن کار درنظر گرفته نشود، کارمندان انگیزه ای برای ادامه دادن به کار ندارند و به زودی با تغییر موقعیت شغلی خود، آن کار را ترک خواهند کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر شغل کلیک کنید.
اگر از کارمندان خود تعریف و تمجید کنید و به آنها وعده های دروغین دهید، تا با بهره کشی از آنها به پیشرفت اهداف شرکت کمک کنید، بدون این که از زحمات کارمندان قدردانی شود، در آن صورت با رفتار خود هوش کارمندان را نادیده گرفته و ریاکارانه با آن ها برخورد می کنید، که نتیجه ی آن نفاق و دوریی و کاهش انگیزه برای ادامه ی کار کارمندان است.

3-انگیزه دادن به کارکنان | فضای غیرتعاملی در کار

کارفرمایانی که باعث ایجاد فضای غیردوستانه در محیط کار می شوند، اعتماد و دوستی را در بین کارمندان از بین می برند. و چون کارمندان ساعات کاری زیادی را در آن محیط سپری می کنند، این نفاق و فاصله باعث دلسردی و ابتلا به افسردگی در محیط کار آنها می شود. بنابراین نمی توانند در یک محیط سرد و خشک با انگیزه به کار ادامه دهند.  

سخن اخر درمورد انگیزه دادن به کارکنان

شاید یکی از بهترین پیشنهادات برای تغییر شرایط کاری در جهت ایجاد انگیزه در کارکنان، فاصله گرفتن از الگوهای سنتی شیوه های استخدام، شرایط کار، استخدام و برخورد با کارکنان به عنوان اعضای اصلی گرداننده ی چرخه ی اقتصادی باشد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*