ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انگیزه برای درس خواندن، مطالعه را به فعالیتی لذت بخش تبدیل کنید!

انگیزه برای درس خواندن در ابتدای سال تحصیلی بسیار قوی است اما با گذشت چند هفته کم کم انگیزه تحلیل می رود. اگر دقت کرده باشید، متوجه می شوید که در طول زندگی تحصیلی خود، بارها انگیزه ی قوی ای را حس کرده اید اما پس از مدتی انگیزه سرد می شود و به سختی می توانید به مسیر خود ادامه دهید. اما درس خواندن یا هر کاری بدون انگیزه غیر ممکن است. پس باید تلاش کرد و انگیزه ساخت. برای ایجاد انگیزه دلیل درس خواندن را یادآوری کنید، هدف های کوچکی برای خود معین کنید و پس از رسیدن به آن خود را تشویق کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.  

تماس با مشاور

انگیزه و مطالعه

انگیزه داشتن حس خوبی است، انرژی بخش است، به فرد احساس سرزندگی می دهد و ما را به انجام کارهایی که برای آن برنامه داشتیم سوق می دهد. اما مشکلی که اینجا وجود دارد این است که همیشه به طور طبیعی اتفاق نمی افتد، یعنی این طور نیست که انگیزه همیشه خود به خود ایجاد شود، گاهی افراد با دوره های چالش برانگیز در زندگی روبه رو می شوند، مثلا افسردگی پس از سوگواری، که چالش بسیار بزرگی است و یا چالش های کوچک، مثل عوض کردن محل خانه ی خود و ... که در این شرایط  دچار بی انگیزگی می شوند. در این طور مواقع حضور در کلاس، تکمیل به موقع تکالیفمان یامطالعه برای امتحانات که تاریخش بسیار نزدیک است برای ما واقعا کاری دشوار است.  

اینفوگرافیک انگیزه برای درس خواندن

اینفوگرافیک انگیزه برای درس خواندن

راه کار های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

خب، در شرایطی که پیش تر گفته شد چه باید کرد؟ خبر خوب این که راه های موثر زیادی برای افزایش و حفظ انگیزه برای دستیابی ما به هدف های مان در طول تحصیل وجود دارد.

1-انگیزه برای درس خواندن با یادآوری علت تحصیل

یکی از قدرتمند ترین روش های ایجاد انگیزه، فکر کردن درمورد دلایلی است که در ابتدای تحصیل مثلا در زمان انتخاب رشته، باعث انتخاب این رشته در شما شد، یا به طور کلی هر دلیلی که باعث شد شما در این مسیر تحصیلی بیفتید که هستید. درباره نقش تحصیل در زندگی خود فکر کنید؟ جستجو کنید که داشتن یا نداشتن تحصیلات در زندگی آینده شما چه تغییری ایجاد می کند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش تحصیلات در زندگی کلیک کنید.
گاهی وضعیت چالشی که با آن روبه رو هستید انقدر سنگین  است که برای همین کار هم نمی دانید ازکجا باید شروع کنید، آیا صرف نشستن یک گوشه روی صندلی و فکر کردن به آن روزها موثر است؟
بهتر است با کارهایی که در این شرایط لازم است آشنا شوید. اول اینکه یک لیست تهیه کنید از سه دلیل اصلی که تصمیم  به انتخاب رشته خود داشته باشید، را بنویسید و آن را به دیوار بالای میز تحریرتان طوری که هربار از اتاق داخل می شوید یا خارج می شوید آن ها را ببینید، نصب کنید. یک لیست دیگر داشته باشید، شامل ارزش های شما، این ارزش ها را بنویسید و مرتبا آن ها را به یاد آورید. در این موارد قطعا توصیه های یک فرد متخصص بسیار سودمند است. پیشنهاد می شود برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

2-قدرت باور و انگیزه برای درس خواندن

شاید برایتان باور پذیر نباشد، علی رغم این که بارها از قدرت ذهن شنیده اید، اما یک بار هم که شده آن را انجام دهید، دروضعیت راحتی روی صندلی تحریر خود بنشینید، ابتدا چند تمرین تنفس انجام دهید، وقتی احساس راحت بودن و آرامش کردید، این تمرین را انجام دهید؛ چشمان خود را ببندید، زندگی خود را در آینده تصور کنید، تصورکنید اگر امروز بر سردرگمی خود مسلط شده بودید، یا اگر امروز جا نمی زدید، ده سال دیگر در چه شرایطی قرار می گرفتید؟
باور کنید مدرک تحصیلی شما چقدر در پیشرفت شما تاثیر داشته؟ به شغلی که در آن هستید فکر کنید، مطابق به انتخاب رشته ی خود، شغل خود و موفقیت تحصیلی در آن رشته را تصور کنید، چشمانتان را باز کنید، این تمرین نباید زیاد طولانی شود طوری که افکار شما از این شاخه به آن شاخه پرواز کند.
از این تکنیک برای ایجاد انگیزه در حال حاضر استفاده کنید، به این صورت که با خود بگویید من امروز حوصله درس خواندن ندارم، امروز به فلان دلیل غمگینم، اما نمی خواهم امروز باعث شود، که در آینده پشت میزی که به آن علاقه دارم، در آن حرفه، در آن شغل ننشینم، پس تلاش می کنم. خود را در موقعیت و شغلی که دوست دارید ببینید و آن را باور کنید، قانون باور به شما انگیزه ای دو چندان می بخشد.

3- انواع انگیزه را بشناسید

انگیزه مثبت، روی چیزهای مثبت متمرکز است، یعنی زمانی را در حال حاضر صرف می کنم، که می دانم در آینده برام مفید خواهد بود.. مثلا  شما امروز این مقاله را می خوانید و می دانید که در حال یاد گرفتن مطالبی هستید که در طولانی مدت روی هدف اصلی شما و موفقیت موثر است.
انگیزه منفی، بر پیامدهای منفی متمرکز است، که ممکن است به علت عدم اقدام به موقع برای رسیدن به هدف به وجود آید، به عنوان مثال اگر امروز تلاش نکنم، نمی توانم به اهدافم به موقع برسم، مثلا اگر تاریخ فلان ..که کنکور است ، قوی ظاهر نشوم، یک سال عقب می افتم و شاید در این یک سال اتفاقاتی رخ دهد که از اهداف خود جابمانم، در این صورت والدینم از من ناامید خواهند شد!
انگیزه های مثبت و منفی هردو در جایگاه خود می توانند موثر باشند، سعی کنید این تاثیرات را بشناسید، که باعث ایجاد محرک در شما شوند، به طور کلی تعقیب هدفی که واقعا به دنبال آن هستید و مطمئن هستید که به آن علاقه دارید، بسیار آسان تر است تا اجتناب از نتیجه ی منفیِ انگیزه ی منفی، که می تواند ما را ناتوان یا غرق در افکار منفی کند.
انگیزه-برای-درس-خواندن

4- فعالانه وارد مسیر شوید، انگیزه خودش می آید

گاهی لازم است که شما قدم اول را در مسیری که دوست دارید یا حداقل فکر می کنید که دوست دارید بردارید، تا انگیزه آهسته آهسته خودش را نشان دهد. بسیاری از مردم براین باور هستند که قبل از انجام کاری، باید انگیزه کافی برای شروع آن داشته باشیم.
تحقیقات روان شناختی چیزی کاملا برعکس این باور را ثابت کرده است، و آن این است که « این عمل است که منجر به انگیزه کافی می شود و این به نوبه ی خود منجر به عمل ِ بیشتر می شود » درواقع این جمله به این معناست که گاهی اوقات علی رغم این که احساس آمادگی برای شروع فعالیت نمی کنیم، باز هم قسمتی از کار را شروع کنیم، وقتی در مسیر بیفتیم، انگیزه خودبه خود شروع می شود و سپس ما را قادر می سازد تا اقدامات بیشتری را هم انجام دهیم.
زمانی که وارد حرفه ای می شویم که به آن علاقه داریم ولی مثلا  دورنمای مالی خوبی ندارد، اما در شرایطی هستیم که گزینه ی بهتری هم نداریم یا اگر داریم علاقه ای به آن مسیر نداریم، پس گام اول در این شغل را برمی داریم بدون انگیزه ی کافی، اما به مرور انقدر در مسیری که به آن علاقه مند هستیم شکوفا می شویم که خود به خود مسیر مالی خاص خودمان را در این راه باز می کنیم و به این ترتیب به هر دو هدف دست یافته ایم؛ شغل مناسب و درآمد مناسب!

5-تعیین هدف، انگیزه برای درس خواندن

شروع کار قبل از این که انگیزه را در درونمان حس کنیم، یا همان سائق که ما را وادار به انجام کاری می کند، بسیار آسان تر از انجام آن است، اما راه های استراتژیکی هم وجود دارد که ما می توانیم اهداف خود را طوری تنظیم کنیم که در ما ایجاد انگیزه کند. برای این مهم، ابتدا کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید، به جای این که به خودتان بگوئید، باید مثلا امروز یک کتاب 70 صفحه ای را بخوانم و طوری برنامه ریزی کنید که مثلا آخر ماه ده کتاب خوانده باشید، این را کمی سبک تر کنید. سعی کنید خود را از درس خواندن خسته نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این بار مطالعه مقاله چگونه ساعات بیشتری درس بخوانیم تا خسته نشویم؟ را پیشنهاد می کنیم.

6- هدف را به اهداف کوچک تر تفسیم کنید

از اهداف کوچک شروع کنید، با خود بگوئید برای اولین روزهای شروع به کار، که انگیزه واقعا کم است، خواندن 10 صفحه کافی است! بله منظور ما این نیست که خود را در راه هدف هلاک کنید.لازم نیست که به سرعت وارد عمل شوید حتی اگر انگیزه ندارید، خیر این کار خیلی زود شما را دلسرد می کند و از پله ای که شروع کردید نیز چند پله پایین تر می برد، بلکه برعکس ما می خواهیم، اولین گام ها را تاتی تاتی مثل یک کودک نوپا شما را یاری کنیم، پس از مدتی انگیزه خودبه خود وارد عمل می شود. بی انگیزگی یکی از مشکلات شایع در دوران نوجوانی برای درس خواندن است.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان کلیک کنید.
پس از مدتی تمرین به روش ذکر شده، کم کم بدون این که به امروز خود بیاندیشید، به طور خودکار یک کتاب را شاید در یک روز بخوانید بدون اینکه احساس خستگی کسالت یا دلسردی کنید. پس اهدافتان مشخص باشد، قابل اندازه گیری، و محدود به زمان مشخصی، مثلا در مدت زمان 20 دقیقه 5 صفحه مطالعه کتاب .... تا آن جا که ممکن است در مورد آن چه که می خواهید به آن برسید با خودتان روراست باشید، این کار می تواند تا حد زیادی شانس پیروزی شما را بالا ببرد.

7-واقع بین باشید

تعیین اهداف تا آن جایی که ممکن است باید واقع بینانه باشد، وگرنه منجر به ناامیدی می شود. اگر شما پس از ترک مکان زندگی خود و جابه جایی به یک شهر دیگر، تا مدت ها لای کتاب های خود را باز نکرده باشید، نمی توانید از خود انتظار داشته باشید که امروز که کتاب را پس از مدت زمان زیادی باز کرده اید، قدرت خوانِش شما، درک شما از مطالب آن، مثل زمانی باشد که شما در اوج ِ خود بوده اید!
به جای تمرکز بر قدرت خود در زمان گذشته که دیگر گذشته و برنمی گردد، بر زمان حال خود متمرکز شوید و برنامه ریزی کنید. با خود این طور بگوئید که « در این مدت زمان 20 دقیقه چقدر می توانم از این مطالب را درک کنم؟ » به جای این که با خود بگوئید « من چون سابق از این، در مدت زمان 20 دقیقه سه درس را باهم می خواندم و جمع بندی هم می کردم، پس باید امروز هم همین کار را بکنم !» برای هر روز خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. برنامه را به گونه ای تنظیم کنید که خسته نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کلیک کنید.

8-محیط مناسب برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن

انسان ها متفاوتند، برخی با روال عادی بهتر مطالعه می کنند.مثلا وسط جمع در سالن خانه، به خواندن کتاب خود ادامه می دهند. حتی بعضا کسانی را دیده ام که در میان جمع و حتما باید صدای موسیقی در فضا باشد تا آن ها درس بخوانند؛ اما بعضی دیگر، نیاز به یک محیط دِنج و آرام برای مطالعه دارند.
خودتان را بشناسید، اگر از دسته ی دوم هستید و امکانات لازم را در خانه دارید، مثلا یک اتاق شخصی دارید، یا حتی اتاقی که برای دو نفر است، می توانید یک گوشه از اتاق یک میز تحریر قرار دهید، بالای میز خود را با عکس هایی مربوط به رشته ی تحصیلی خود تزئین کنید، یک تابلوی کائنات که از قبل تهیه کردید بالای سر میزتان روی دیوار نصب کنید که نشان دهنده ی مسیر رسیدن به هدف شما در بلندمدت است.
حتی از نوشت افزارهایی که انگیزه ی شما را در نوشتن مطالب درسی افزایش می دهد، استفاده کنید. اگر امکانِ داشتنِ اتاق را ندارید و در خانه ای پر جمعیت هستید، سعی کنید یک کتابخانه در نزدیکی خانه خود پیدا کنید که بتوانید با توجه به سبک خاص خود در آن جا مطالعه کنید.
گاهی هم افراد به این صورت هستند که نیاز به قدرت یادگیری در جمع دارند! یعنی نیاز دارند در یک گروه تحصیلی با هم فکری بقیه ی اعضا درس بخوانند، در این مواقع هم باز می توانید با دوستان خود گروه تحصیلی تشکیل دهید و هفته ای یک بار کنار هم جمع شده، و هر آن چه که در طول هفته طی برنامه ریزی که از قبل داشته اید، خوانده اید، را با هم دوره کنید. برای اطلاع بیشتر از روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.
درس

8-خودتان را تشویق کنید

اصلا با خود نگوئید که این یک پیروزی کوچک است، دیگر این حرف ها را ندارد که! اتفاقا پیروزی های کوچک خود را هم جشن بگیرید، برنامه ریزی پاداش های کوچک برای خود داشته باشید، حالا نه این که حتما بروید و برای خود کادو بگیرید، ولی مثلا وقت هایی که درس را خوب یاد گرفته و یا در فلان امتحان نمره خوبی کسب کرده اید، این طور وقت ها خود را به خوردن چیزی که دوست دارید مهمان کنید، یا یک پیاده روی کوتاه برای خودتان ترتیب بدهید، یا یک خودکار خاص برای خواندن بقیه دروستان تهیه کنید. یا یک استراحت کوتاه میان دو امتحان را حق خود بدانید. این کارها باعث می شود انگیزه ی شما بیش از پیش تقویت شود، باعث شادابی شما و افزایش انرژی برای ادامه ی کار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی تشویق به درس خواندن کلیک کنید.

9-مراقب سلامتی خود باشید

همه ی ما می دانیم که وقتی می توانیم به هدف خود برسیم که سالم باشیم و پرانرژی. اگر به خاطر استرس زیاد درگیر بیماری روانی یا بیماری های روان تنی شده باشید دیگر رسیدن به هدف چندان مهم نیست، زیرا حتی اگر با توجه به شرایط بد جسمی یا روحی تان به هدف هم برسید، از اینجا به بعد که تازه به اصل کار رسیده اید انرژی و توان رویارویی با مسائل سخت تر را نخواهید داشت.
اگر شما قصد دارید در آینده پزشک شوید، کدام مریض اعتماد می کند زیر دست چنین جراحی بخوابد که هنوز نتوانسته با استرس های خود مقابله کند؟ مراقبت از خود را در صدر کارهای خود قرار دهید، استراحت های منظم، زمان دیدار دوستانتان، ورزش کردن، گوش دادن به آهنگ موردعلاقه تان، یا خواب کافی که از همه ی موارد دیگر مهم تر است. زندگی را برای خود سخت نکنید و از سبک زندگی سالم پیروی نمایید. برای اطلاعات بیشتر مقاله چگونه زندگی سالم داشته باشیم پیشنهاد می شود.

10-مشاوره برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن

اگر پس از خواندن این مقاله و به کار بستن تمامی بندهای آن، احساس کردید هنوز مسائلی هستند که علی رغم رعایت تمام این نکات، بازهم در آن ها سردرگم هستید و احساس می کنید نیاز به کمک دارید، حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید، شاید شما مشکلات عدم تمرکز و بیش فعالی داشته باشید که در این صورت مصرف میزان مشخصی از دارو و آموزش های مهارت های مطالعه توسط مشاور به شما کمک می کند، بتوانید بسیار آسان تر از آن چه که فکرش را می کردید به اهداف خود برسید. موفق باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*