ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصاحبه انگیزشی | روش های انگیزه سازی برای مخاطب در جهت تغییر رفتار

مصاحبه انگیزشی به بسیاری از افراد کمک کرده است تا انگیزه ایجاد تغییرات کوچک و عمده در رفتار را پیدا کنند، اما این روش درمانی ایده آل برای همه نیست. مصاحبه انگیزشی برای افرادی که احساسات متفاوتی در مورد تغییر رفتار خود دارند بهترین کار را انجام می دهد. اگر مطلقاً تمایلی به تغییر رفتار خود ندارید ممکن است از مزایای این رویکرد بهره نبرید. این مقاله به بررسی اصول و کاربردهای مصاحبه انگیزشی می پردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

مصاحبه انگیزشی چیست؟

مصاحبه انگیزشی یک رویکرد مشاوره ای است که به افراد کمک می کند انگیزه ایجاد یک تغییر رفتار مثبت را پیدا کنند. این رویکرد مشتری محور به ویژه برای افرادی که احساسات متفاوتی در مورد تغییر رفتار خود دارند مؤثر است. ممکن است تجربه تمایلات متضاد داشته باشید، مانند اینکه بخواهید رفتار خود را تغییر دهید، اما همچنین فکر کنید که آمادگی تغییر رفتار خود را ندارید. رویکرد مصاحبه انگیزشی معتقد است که حل این دوگانگی می تواند انگیزه فرد را برای تغییر افزایش دهد. مصاحبه انگیزشی که در ابتدا توسط ویلیام میلر و استفان رولنیک برای درمان اعتیاد به الکل ساخته شد، منحصر به فرد است، زیرا به افراد قدرت می‌دهد تا مسئولیت بهبودی خود را بر عهده بگیرند.

مطالعات نشان داده اند که می تواند به طور موثر طیف وسیعی از شرایط سلامت روانی و جسمی را درمان کند. یک متاآنالیز از 72 کارآزمایی بالینی نشان داد که مصاحبه انگیزشی منجر به ترک سیگار، کاهش وزن و کنترل سطح کلسترول شد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصاحبه انگیزشی می تواند به درمان اعتیاد کمک کند.

بررسی دیگری نشان داد که از 39 مطالعه بررسی شده، دو سوم دریافتند که مصاحبه انگیزشی با کاهش قابل توجهی در مصرف مواد در نوجوانان مرتبط است. با این حال، بررسی دیگری نشان می‌دهد که مصاحبه انگیزشی می‌تواند به طور موثری باعث کاهش مصرف زیاد الکل و همچنین دفعات و مقدار مصرف الکل شود. مصاحبه انگیزشی می تواند به طور موثر شرایط مختلفی را درمان کند. اما به خاطر داشته باشید که هیچ شکل درمانی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد و در هر موردی موثر باشد.

1-کاربرد مصاحبه انگیزشی

در اصل، مصاحبه انگیزشی بیشتر بر درمان اختلالات مصرف مواد مخدر با آماده کردن افراد برای تغییر رفتار مرتبط با اضافه کردن مواد متمرکز بود. با گذشت زمان، مصاحبه انگیزشی به عنوان یک استراتژی مداخله ای مفید در پرداختن به سایر رفتارها و شرایط بهداشتی مانند:

 • کنترل دیابت
 • رژیم غذایی
 • پیشگیری از چاقی
 • فعالیت بدنی
 • رفتار جنسی
 • سیگار کشیدن

مصاحبه انگیزشی همچنین می تواند به عنوان مکمل درمان شناختی رفتاری (CBT) برای اختلالات اضطرابی، مانند اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطراب اجتماعی، و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده شود. این رویکرد حتی برای کاهش ترس از زایمان.

2-دلایل نگاه درمانی به مصاحبه انگیزشی

دلایل متعددی وجود دارد که چرا مصاحبه انگیزشی یک شکل پرکاربرد درمانی سلامت روان است، از جمله:

 • ایجاد و افزایش اعتماد به نفس و اعتماد مشتری به خود
 • کمک به مشتریان برای اینکه مسئولیت خود و اقدامات خود را بپذیرند
 • کاهش احتمال عود در آینده
 • آماده سازی مراجعین برای پذیرش بیشتر درمان
 • به مشتریان نشان می دهد که قدرت تغییر زندگی خود را دارند
 • آموزش دادن به مشتریان برای قبول مسئولیت خود

مصاحبه انگیزشی به ویژه برای افرادی مفید است که در ابتدا نسبت به شروع یک برنامه درمانی مقاوم هستند یا برای ایجاد تغییرات لازم در زندگی آمادگی ندارند.

 تکنیک های مصاحبه انگیزشی

چه طور باید شروع کرد؟

اگر احساس می کنید که شما یا کسی که دوستش دارید ممکن است از این رویکرد مشاوره بهره مند شوید، اولین قدم های زیر را در نظر بگیرید:

 • یک مشاور آموزش دیده پیدا کنید. پزشک مراقبت های اولیه شما ممکن است بتواند شما را به یک مشاور حضوری یا آنلاین که در رویکرد مصاحبه انگیزشی آموزش دیده است ارجاع دهد. اگر بیمه درمانی دارید، می توانید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید یا از ابزار جستجوی آنلاین آن ها برای یافتن یک مشاور آموزش دیده در منطقه خود استفاده کنید.
 • با بیمه سلامت خود چک کنید در برخی موارد، بیمه ممکن است حداقل بخشی از هزینه های این نوع مشاوره را بپردازد. اگر این مورد است، شما می خواهید یک درمانگر پیدا کنید که شرکت بیمه شما با او کار کند.
 • برای جلسه اول آماده شوید. اولین جلسه معمولاً ارزیابی بالینی است. از شما خواسته می شود که مدارک دریافتی را تکمیل کنید، مشابه آنچه برای یک قرار پزشکی تکمیل می کنید. مشاور احتمالاً همچنین از شما می پرسد که امیدوارید چه تغییراتی ایجاد کنید و نگرانی های شما و اولویت های کلی شما.

 

نکات مهم در مصاحبه انگیزشی

مصاحبه انگیزشی برای تغییررفتار اصول خاصی دارد. مصاحبه انگیزشی باید همیشه با یک «روح» خاص اجرا شود. به گفته میلر و رولنیک، «روح» مشارکتی، تداعی کننده است و به استقلال مشتری احترام می گذارد. برای اینکه مصاحبه انگیزشی مؤثر باشد، درمانگر باید این «روح» کلی را حفظ کند.

1-همکاری به جای تقابل

همکاری مشارکتی است که بین مشاور و مشتری شکل می گیرد. در مصاحبه انگیزشی این رابطه بر اساس دیدگاه و تجربیات مراجع است. این رویکرد در تضاد با برخی از رویکردهای درمانی دیگر است، به ویژه آن هایی که در آن ها مشاور مقابله ای است و دیدگاه خود را در مورد رفتار مراجع خود تحمیل می کند. همکاری باعث ایجاد رابطه بین درمانگر و مشتری می شود. این به مشتری این امکان را می دهد که با مشاور خود یک رابطه قابل اعتماد ایجاد کند، کاری که انجام آن در یک محیط متخاصم تر دشوار است.

2-تداعی به جای آموزش

این تصور که مشاور به جای تحمیل نظرات مشتری، ایده های مشتری را ترسیم می کند، بر این باور است که انگیزه تغییر از درون می آید. به این ترتیب، نمی تواند از مشاور باشد. مهم نیست که چقدر مشاور ممکن است بخواهد یک فرد رفتار خود را تغییر دهد، تنها در صورتی این اتفاق می افتد که فرد نیز بخواهد تغییر کند. بنابراین، وظیفه روانشناس خوب این است که انگیزه های واقعی مشتری خود را برای این تغییر "نشان دهد". هنگامی که این محرک‌ها شناسایی شدند، مشتری می‌تواند از آن ها برای آسان‌تر کردن روند بهبودی یا کمک به ادامه راه در زمانی که می‌خواهد تسلیم شود، استفاده کند.

3-خودمختاری بر اختیار

برخلاف مدل‌های درمانی که بر مشاور به‌عنوان یک شخصیت معتبر تأکید می‌کنند، مصاحبه انگیزشی تشخیص می‌دهد که قدرت واقعی ایجاد تغییرات در درون مشتری است. مشاور نمی تواند این تغییر را مطالبه کند. به عبارت دیگر، این به مشتری بستگی دارد که اقدامات لازم برای تغییر رفتار خود را انجام دهد. آن ها باید کار را انجام دهند. این خود توانمندسازی فرد است، اما به آن ها مسئولیت شخصی در قبال اعمالشان می دهد.

 

اصول مهم در مصاحبه انگیزشی

اگرچه سفر هر فرد متفاوت است، مشاورانی که از مصاحبه انگیزشی استفاده می کنند، در طول فرآیند بهبودی به چهار اصل پایبند هستند. این اصول برای ایجاد اعتماد در رابطه درمانی حیاتی هستند.

1-ابراز همدلی کنید

افراد ممکن است در ابتدا از ترس قضاوت شدن توسط درمانگر خود تمایلی به رفتن به درمان نداشته باشند. برخی حتی ممکن است در مورد رفتار منفی خود احساس گناه کنند و این قضاوت را در نظر آن ها معتبر می کند. اما قضاوت آن چیزی نیست که در مصاحبه انگیزشی انجام شود. مشاوران به جای قضاوت بر درک موقعیت از دیدگاه مراجع خود تمرکز می کنند. این به عنوان همدلی شناخته می شود. یک مشاور برای نشان دادن همدلی نیازی به توافق با مراجع خود ندارد. مهارت همدلی یعنی تسلیم نظرات خود برای درک دیگران. این عمل فضای امنی را ایجاد می کند که در آن مشتریان احساس راحتی می کنند که خودشان هستند و نگرانی های خود را به اشتراک می گذارند.

2-مصاحبه انگیزشی  | ایجاد اختلاف

ایجاد اختلاف مبتنی بر این باور است که وقتی فرد عدم تطابق بین جایی که در آن قرار دارد و جایی که می‌خواهد باشد را ببیند، انگیزه بیشتری برای تغییر پیدا می‌کند. این وظیفه یک مشاور است که به مراجع کمک کند تا ارزش های اصلی خود را شناسایی کند و اهداف شخصی خود را روشن کند. اهداف و اقدامات در فضایی قابل اعتماد و مشارکتی و بدون فشار ایجاد می شوند. این محیطی را ارائه می دهد که بر اساس نیازها، خواسته ها، اهداف، ارزش ها و نقاط قوت فرد است. در این زمینه مطالعه مقاله چگونه به اهدافمان دست یابیم پیشنهاد می شود.

3-رول با مقاومت

مصاحبه انگیزشی درک می کند که تغییر همیشه فقط به این دلیل اتفاق نمی افتد که شما آن را می خواهید. طبیعی است که بارها نظر خود را در مورد اینکه آیا می خواهید رفتار خود را تغییر دهید و این روند یا سبک زندگی جدید چگونه است تغییر دهید. به جای به چالش کشیدن، مخالفت یا انتقاد کردن مشتریان، وظیفه مشاور کمک به آن هاست تا به درک جدیدی از خود و رفتارهایشان برسند.

یکی از راه هایی که آن ها این کار را انجام می دهند، قالب بندی مجدد یا ارائه تفاسیر مختلف از موقعیت های خاص است. این تغییر دیدگاه انگیزه فرد را برای تغییر افزایش می دهد. بر اساس اهداف و ارزش های خودشان است. به عنوان مثال، اگر مشتری فاش کند که برای مقابله با خیانت شریک زندگی خود شروع به نوشیدن کرده است، مشاور ممکن است به او کمک کند تا وضعیت را دوباره تنظیم کند. به جای اینکه مشتری خودش را سرزنش کند، ممکن است متوجه شود که فرد به خاطر مسائل خودش خیانت کرده است.

4-حمایت از خودکارآمدی

خودکارآمدی عبارت است از باور یا اعتماد یک فرد به توانایی خود برای انجام یک رفتار هدف.2 مشاوری که از رویکرد مصاحبه انگیزشی پیروی می کند، با تقویت قدرت او برای ایجاد تغییراتی که می خواهد، از خودکارآمدی مشتری حمایت می کند. آن ها آن ها را از طریق فرآیند تغییر رفتار راهنمایی می کنند، تغییرات مثبتی که مشتریان ایجاد می کنند را تشخیص می دهند و در این مسیر تشویق می کنند. در ابتدا، درمانگر ممکن است به فرد اعتماد بیشتری نسبت به خودش داشته باشد، اما این می تواند با حمایت مداوم تغییر کند. به زودی، مشتری شروع به شناخت نقاط قوت و توانایی خود در تغییر رفتار خود برای بهتر شدن می کند.

 اصول مهم در مصاحبه انگیزشی

تکنیک های مصاحبه انگیزشی

در مصاحبه انگیزشی، مشاوران به افراد کمک می کنند تا احساسات خود را کشف کنند و انگیزه های خود را بیابند. آن ها این کار را با استفاده از چهار تکنیک اساسی انجام می دهند. درمانگران با پرسیدن سؤالات باز، اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند، حمایت و احترام خود را با استفاده از جملات تاکیدی نشان می‌دهند، از طریق تأمل ابراز همدلی می‌کنند و از خلاصه‌ها برای اطلاعات گروهی استفاده می‌کنند.

1-سوالات باز

سوالات باز سوالاتی هستند که نمی توانید با یک "بله" یا "نه" ساده به آن ها پاسخ دهید. این نوع سوالات شما را تشویق می کنند تا عمیق تر در مورد یک موضوع فکر کنید. چنین سؤالاتی اغلب با کلماتی مانند «چگونه» یا «چی» شروع می‌شوند و به درمانگر شما این فرصت را می‌دهند که درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کند. نمونه هایی از سوالات باز عبارتند از:

 • "دوست داری چه چیز متفاوت باشد؟"
 • "قبلا برای ایجاد تغییر چه تلاشی کرده اید؟"
 • "در مورد رابطه ات با پدر و مادرت چه می توانی به من بگوئی؟"

2-تصدیقات در مصاحبه انگیزشی

جملات تاکیدی جملاتی هستند که نقاط قوت فرد را می شناسند و رفتارهای مثبت او را تصدیق می کنند. اگر به درستی انجام شود، جملات تاکیدی می تواند به ایجاد اعتماد به نفس فرد در توانایی خود برای تغییر کمک کند. نمونه هایی از پاسخ های تایید کننده عبارتند از:

 • واضح است که شما فردی بسیار مدبر هستید.
 • تو در آن شرایط خیلی خوب با خودت کنار آمدی.»
 • "خیلی خوشحالم که امروز به کلینیک آمدی. می دانم که جستجوی کمک همیشه آسان نیست."
 • قدردانی می‌کنم که امروز شجاعت زیادی لازم بود تا در این مورد با من صحبت کنید.»

3-گوش دادن انعکاسی

انعکاس یا گوش دادن انعکاسی شاید حیاتی ترین مهارتی است که درمانگران از آن استفاده می کنند. انعکاس به مراجع این امکان را می دهد که بداند درمانگر او گوش می دهد و سعی می کند دیدگاه او را بفهمد. همچنین به مشتری این فرصت را می دهد تا هرگونه سوء تفاهم را اصلاح کند و احساسات خود را به تفصیل بیان کند. بازتاب یک مهارت اساسی در مصاحبه انگیزشی و نحوه ابراز همدلی درمانگران است. برای آشنایی با مهارت گوش دادن کلیک کنید.

4-خلاصه ها

خلاصه ها نوع خاصی از بازتاب هستند. آن ها نشان می‌دهند که درمانگر به حرف‌های مشتری گوش می‌دهد و می‌فهمد. درمانگران می توانند از خلاصه ها در طول مکالمه استفاده کنند. چند نمونه از تکنیک های خلاصه سازی عبارتند از:

 1. جمع آوری: جمع آوری آنچه مشتری گفته است را تقویت می کند. به عنوان مثال، یک درمانگر ممکن است بگوید: "بگذار ببینم آیا تا به حال آنچه شما گفته اید را متوجه شده ام."
 2. پیوند دادن: پیوند مستلزم ایجاد ارتباط بین دو بخش از بحث است. به عنوان مثال، یک درمانگر ممکن است بگوید: "یک دقیقه پیش گفتید می خواهید با او صحبت کنید... شاید اکنون بتوانیم در مورد اینکه چگونه ممکن است تلاش کنید..."
 3. انتقال: انتقال پایان یک جلسه یا رفتن به موضوع دیگری را به پایان می رساند. برای مثال، یک درمانگر ممکن است بگوید: "یک دقیقه پیش گفتی... اما آخرین باری که همدیگر را دیدیم، به نظر می رسید... نظرت در مورد آن چیست؟" برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*