ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ناپروکسن برای ترک متادون چقدر تاثیر گذار است؟

ناپروکسن برای ترک متادون چقدر تاثیرگذار است؟ متادون نوعی داروی مخدر محسوب می شود که برای بهبود درد کاربرد دارد و سبب میشود تا فرایند حذف و ترک دارو طی شود. متاسفانه خیلی ها برای ترک اعتیاد به تریاک یا هروئین از متادون استفاده می کنند در حالی که فقط نوع اعتیاد آنها تغییر میکند. راه های گوناگونی برای ترک متادون وجود دارد که یکی از آنها استفاده از ناپروکسن است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

ناپروکسن چیست؟

ناپروکسن یکی از داروهایی به شمار می‌رود که با کم کردن هورمون های تولید کننده درد و التهاب سر و کار دارد. غالباً از این قرص برای درمان التهاب و ورم مفاصل، گرفتگی عضلات، کمر درد، ضرب دیدگی استخوان، رگ به رگ شدن عضلات و غیره استفاده میگردد. به نوعی قرص ناپروکسن یکی از راه های ترک به شمار می رود که برخی از پزشکان آن را تجویز میکنند. گاهی افراد به صورت خودسرانه از ناپروکسن استفاده می کنند و فکر می کنند که می توانند با آن به راحتی اعتیاد را کنار بگذارند. هرچند ناپروکسن ممکن است باعث کم شدن درد در مفاصل شود اما نمی تواند تاثیر خاصی برای ترک بگذارد. این قرص عوارض زیادی دارد و احتمال دارد با داروهای دیگر هم تداخل ایجاد کند. کسانی که میخواهند اعتیاد را کنار بگذارند دچار مسائلی همچون گرفتگی عضلات، درد مفاصل، بی خوابی، افسردگی، تب و لرز، سردرد های زیاد، معده درد، حالت تهوع و تپش قلب، فشار خون و ... می شودن و می خواهند فوراً این این مشکلات را از بین ببرند. هرچند داروهایی که زیر نظر یک متخصص باشد برای کاهش این دردها کمک کننده است اما مصرف بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که شاید فرد را دچار مسائل بیشتری هم کند. معمولا افراد درگیر اعتیاد برای ترک یک ماده مخدر به داروی دیگری نیاز دارند. در واقع درد های ترک اعتیاد درمان خاصی ندارند و درد به نوعی با فرایند ترک اعتیاد همراه است و باعث می‌شود که فرد رشد کند.

ناپروکسن برای ترک متادون |مهمترین عوارض قرص ناپروکسن

اگر از قرص ناپروکسن جهت درد های موقتی و کوتاه استفاده می کنید بدانید که این دارو عوارض آنچنان خطرناکی ندارد. به همین علت پزشکان آن را برای استفاده یک یا دو دوز در روز تجویز می کنند و در صورتی که به دوزهای بالاتری نیاز باشد متخصص میتواند بر اساس ویژگی های فرد درمان آن را تجویز کند. هر چند این دارو برای کاهش درد های بلند مدت و مزمن استفاده نمی شود. همچنین درمورد انواع داروهای اعتیادآور بخوانید. از قرص ناپروکسن اگر برای دردهای طولانی مدت استفاده کنید عوارض بسیار ناخوشایندی خواهد داشت. استفاده از این دارو برای دوزهای بالاتر باعث صدمه به سیستم گوارش مانند زخم روده و معده و علاوه بر این خونریزی دستگاه گوارش می گردد. استفاده بی رویه از قرص ناپروکسن می تواند سبب نارسایی قلبی و احتمال خطر سکته قلبی و مغزی و علاوه بر آن لخته شدن خون و آسیب کلیوی باشد. به همین علت نیاز است از مصرف خودسرانه و غیر اصولی آن پرهیز کنید و در صورتی که درد شدید دارید که نمی توانید آن را تحمل کنید از یک متخصص کمک بگیرید. مصرف ناک ناپروکسن سبب میشود که شما فوراً آفتاب‌سوخته شوید و پوست‌تان در مقابل نور آفتاب حساس شود. از این رو در حین استفاده از ناپروکسن از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب پرهیز کنید. همچنین می توانید از کرم های ضدآفتاب هم استفاده کنید.  

تفاوت بین دوزهای ناپروکسن

داروی ناپروکسن برای طیف زیادی از بیماری ها استفاده می شود. هر دو دوز آن بر اساس سلامت شخص و سنش به کاهش علائم کمک میکند. این دارو در دو دوز ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرم وجود دارد که پزشکان آن را بر اساس مشکلات فردی توصیه می کنند.
 • ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرمی: قرص ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرمی دوز پایین تری نسبت به انواع آن دارد که غالباً برای افراد سن بالا و همچنین کسانی که دارای مشکلات کبدی کلیوی و قلبی هستند کاربرد دارد. از این قرص با این دوز برای درمان طیف زیادی از بیماری ها همچون پریود دردناک، سردرد، گرفتگی عضلات، دردهای عضلانی، تاندونیت و دردهای دندانی و علاوه بر آن التهاب و سفتی ناشی از آرتریت و حملات نقرس استفاده میگردد. پزشکان معمولا دوز های بیشتر را برای مشکلات خاص و اختلالات دیگر تجویز می نمایند.
 • ناپروکسن با دوز ۵۰۰ میلی گرم: برای درمان بیماری های شدیدتری همچون آرتریت و اسپوندیلیت آنکیلوزان کاربرد دارد. معمولاً از این دوز دارو جهت حملات نقرس با دوز طبیعی ۷۵۰ میلی گرم و بعد از آن با ۲۵۰ میلی گرم هر هشت ساعت مصرف می شود تا مانع از حملات نقرس شود.
 ناپروکسن برای ترک متادون

مهمترین تداخلات دارویی ناپروکسن

انواع داروهای ناپروکسن می تواند با دیگر قرص ها تداخل پیدا کرده و روی اثربخشی سایر داروها و حتی عملکرد ناپروکسن تاثیرگذار باشد. به نوعی تداخلات دارویی ناپروکسن با دیگر قرص ها می تواند انفعالاتی به وجود دارد که پیامدهای جانبی را بالا برده و حتی تشدید کند. اگر کسی از این گونه داروها استفاده می کند لازم است مصرف ناپروکسن را جدا از کنار بگذارد:
 • سولفونیل اوره ها همچون گلی بن کلامید یا گلیکلازید
 • سیتالوپرام
 • داروهایی برای درمان فشار خون بالا مثل پروپرانول
 • سولفونامید هایی همچون سولفامتوکسازول
 • هیدانتوئین ها مانند فنی توئین
 • گلیکوزیدهای قلبی همچون دیگوکسین
 • کلیستیرامین برای پیشگیری از تداخل در جذب
 • بیس فسفونات ها همچون آلندرونیک اسید
 • داروهای ضد افسردگی همچون فلوکستین
 • دیورتیک ها مانند فروزماید
 • کورتیکواستروئیدها مانند دگزامتازون یا پردنیزولون
 • رقیق کننده های خون مانند هپارین یا وارفارین
 • سایر داروهای ضد التهابی همچون دیکلوفناک یا ایبوپروفن

هشدار هایی برای مصرف قرص ناپروکسن

بدانید که قرص ناپروکسن هرگز نباید در کنار داروهایی همچون آسپرین یا ایبوپروفن که خاصیت ضد التهابی دارد استفاده شود به این علت که می تواند سبب صدمه به معده و سیستم گوارش گردد اما این دارو را می توانید در کنار بعضی مسکن ها استفاده کنید مثل کدئین، کوکودامول، ترامادول، مورفین، پاراستامول و مسکن های اپیوئیدی. علاوه بر آن بدانید که داروهای آنفولانزا و سرماخوردگی برخی اوقات دارای مقادیری از آسپرین و ایبوپروفن می باشند که در زمان مصرف ناپروکسن می‌تواند برای شما عوارض و مسائل دیگری ایجاد کند. بنابر این اگر قصد استفاده از این داروها را دارید حتماً باید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

ناپروکسن برای ترک متادون |مصرف قرص ناپروکسن با الکل

ترکیب ماده الکل و قرص ناپروکسن عوارض آسیب زا و خطرناکی ایجاد می‌کند که می‌تواند سلامت عمومی یک فرد را به مخاطره بیندازد. مهمترین اثراتی که مصرف همزمان قرص ناپروکسن و الکل می توانند ایجاد کنند  تاثیر آنها روی سیستم گوارش و معده است طوری که عوارض جانبی دیگری را هم مثل تهوع شدید، درد معده و ناراحتی معده در کنار آن به وجود می آورند. از طرف دیگر بعضی از افراد در اثر استفاده از ناپروکسن احتمال دارد دچار خستگی مزمن شوند که با نوشیدن الکل این حالت ها را افزایش می دهند. همچنین درمورد اعتیاد به الکل بخوانید.  

متادون چیست؟

متادون نوعی ماده شیمیایی است که به صورت قرص شربت و آمپول تهیه می شود. اگر ماده به صورت شربت یا قرص باشد لازم است با دوز های مشخص و به صورت خوراکی استفاده شود. متادون می تواند در طی یک روز خماری را از بدن معتاد دور کند. علاوه بر این سبب می‌شود که فرد درگیر اعتیاد حین استفاده به سمت مصرف مواد نرود. به نوعی این دارو جهت مهار اعتیاد در افرادی که درگیر هروئین و انواع مواد مخدر هستند کاربرد دارد. همچنین درمورد اعتیاد به هروئین بخوانید. مسکنی مثل متادون به صورت شربت ۵ تا ۲۰ میلی گرم و قرص و آمپول تا ۵ تا ۱۰ میلی گرم تهیه می شود. اگر هدف از مصرف آن سم زدایی باشد غالباً به صورت شربت استفاده می شود. شربتهای ۱۵ سال ۱۰۰ میلی گرم که نیاز است هر روز استفاده شود.

1-نحوه عملکرد متادون

متادون با تغییر نحوه واکنش های مغز و سیستم عصبی در کاهش درد نقش دارد. این دارو نشانه های درد ترک مواد افیونی را کم کرده و از تاثیرات نشاط‌آور داروهایی همچون مرفین، هروئین و کدئین و علاوه بر آن مواد افیونی نیمه مصنوعی همچون اکسی کدون و هیدرو کدون پیشگیری میکند. متادون به صورت قرص مایع و ویفر میباشد و لازم است یک بار در روز استفاده شود به این علت که کم کردن درد هایی با دوز های بالای متادون تقریباً ۴ تا ۸ ساعت زمان میبرد. درمان با مواد مخدر برای اعتیاد به مواد افیونی نشان دهنده آن است که متادون در دوزهای بالاتر مخصوصاً برای کسانی که اعتیاد به هروئین دارند تاثیرگذار است و سبب می شود مدت زمان بیشتری در برنامه ترک باشند.

2-ناپروکسن برای ترک متادون |عوارض جانبی متادون

متادون عوارض خطرناک و جدی دارد و اگر آنها را مشاهده کردید لازم است که فوراً برنامه ترک اعتیاد را تغییر داده و با بخش اورژانس تماس گرفته یا از یک پزشک مشورت بگیرید. متادون مانند هر داروی کنترل کننده و یا انواع مسکن ها عوارض جانبی زیادی دارد که شایع ترین آن ها شامل موارد زیر می شوند: تشنج،گیجی، کهیر، غش و سبکی سر، شرایط سخت روزمرگی، توهم، ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه، تورم صورت لب زبان یا گلو، عجله کردن، مشکل در تنفس و تنگی نفس، کاهش صدا در نتیجه تورم گلو و سنگینی خواب، عادت نامنظم در بانوان، ایجاد احساسات منفی مانند بدبینی، حالت تهوع و استفراغ، خارش پوست، تعریق شدید، مشکلات جنسی، افزایش وزن، بی اشتهایی، تغییر ساعت خواب و بیداری، سردرد شدید، معده درد و خشکی دهان، گرگرفتگی و مشکلات بینایی.

3-عوارض ترک متادون چند روز است؟

هرچند می توان از متادون برای کاهش نشانه ها در افراد درگیر اعتیاد به هروئین یا داروهای مسکن استفاده کرد اما متادون می‌تواند سبب اعتیاد و سندروم ترک گردد طوری که ترک آن هم همچون مواد افیونی عارضه هایی دارد که اصلی ترین آنها شامل سردرگمی و اضطراب، افسردگی، بی خوابی شبانه، افزایش اشک چشم، آبریزش بینی، تعریق زیاد، حساسیت به دماهای مانند سرما و گرما، گرفتگی و درد مفاصل، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و معده درد. عوارض ترک احتمال دارد تا چند روز طول بکشد تا آشکار شود و به مدت ۱۰ روز هم از بین می رود. خیلی از افراد تلاش می‌کنند که از شر متادون راحت شوند در حالی که ترک مواد افیونی احتمال دارد بیشتر اوقات تهدید کننده زندگی نباشد بلکه می تواند بسیار ناراحت کننده باشد طوری که اگر بدون درمان بماند سبب بازگشت دوباره به سمت مواد یا حتی متادون گردد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. علاوه بر پیامد هایی که برای ترک متادون وجود دارد سایر عوارض های آن ممکن است با نشانه های ترک همراه باشد که نیاز به درمان فوری پیدا کند از جمله این نشانه ها شامل کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ناشی از استفراغ، آسپیراسیون از تنفس هوا به داخل معده به داخل ریه ها که سبب بیماری ریوی می گردد و عدم درمان برای مدیریت اثرات ترک که می تواند سم زدایی را ناممکن کند.  
کاهش درد ترک متادون به وسیله ناپروکسن

مصرف ناپروکسن برای ترک متادون

در بین انواع راه های گوناگونی که برای ترک مواد مخدر وجود دارد مصرف متادون شایعترین راه است اما اگر دچار سندروم ترک اعتیاد به خود ماده متادون شده‌اید برخی داروها وجود دارند که در این فرایند استفاده می شوند و یکی از آنها ناپروکسن است. به نوعی تسکین درد با ناپروکسن یکی از اعتیاد آور ترین روش های ترک اعتیاد است که پزشکان تجویز می کنند. برخی افراد تصور می کنند ناپروکسن برای ترک اعتیاد ضروری است. هرچند ناپروکسن درد را کم می کند اما تاثیر چشمگیری در بهبودی و رهایی از اعتیاد ندارد. این دارو عارضه های زیادی دارد که در این مقاله با آن آشنا شدید. با این عارضه هایی که ناپروکسن دارد به هیچ وجه برای ترک متادون پیشنهاد نمی شود به این علت که عوارضش می تواند فرد را دوباره دچار سندروم ترک اعتیاد کند. بهتر است بدانید که همیشه ترک اعتیاد لازم است زیر نظر یک متخصص باشد تا فرد بتواند نتیجه لازم را بگیرد. همچنین با توجه به اینکه عوارض ترک می تواند مسائل روحی و روانی همچون اضطراب و افسردگی ایجاد کند نیاز به یک روانشناس و درمانگر بالینی هم الزامی است.  

ناپروکسن کاهش دهنده درد ترک اعتیاد

کسانی که از طریق مراکز معتبر یادگیری نظر یک متخصص میخواهند اعتیاد را کنار بگذارند با استفاده از روش اصولی و بدون استفاده از داروهای مضر این کار را انجام می دهند. دردهای عضلانی که در حین فرآیند ترک دامن افراد را می گیرد آن قدر زجر آور است که سبب بازگشت دوباره برخی ها به سمت مواد اعتیادآور می شود اما متخصصین می توانند با استفاده از روش های روان درمانی و پزشکی بهترین راه ها برای از بین بردن این دردها پیشنهاد کنند تا فرد در این مسیر راحت تر اعتیاد را کنار بگذارد. هر چند قرص ناپروکسن می تواند درد ترک اعتیاد را کم کند اما این دارو ها خودشان سبب انباشت سم در بدن فرد می گردند. معمولاً یکی از برنامه هایی که متخصصان در این زمینه انجام می دهند برنامه های سم زدایی می باشد. برای همین استفاده از داروهای غیر مجاز و خودسرانه می‌تواند روند ترک را به تعویق بیندازند. علاوه بر این فیزیوتراپی، کاردرمانی و ورزش های مناسب نقش موثرتری از داروها برای تحمل دردهای عضلانی دارند.  

سخن آخر درمورد ناپروکسن برای ترک متادون

راه های گوناگونی برای ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر وجود دارد. یکی از راه های ترک مصرف متادون است که خودش هم می تواند باعث اعتیاد شود. در کنار متادون ممکن است انواع قرص ها و داروهای مختلف برای رهایی از اعتیاد توصیه شوند که همه آنها نیاز است زیر نظر یک متخصص باشد. اگر شما هم میخواهید اعتیاد را کنار بگذارید توصیه می شود که حتماً از یک روانشناس هم کمک بگیرید چرا که اعتیاد غیر از جسم و روان انسان را هم درگیر میکند. کسانی در راه ترک اعتیاد سریع تر پیشرفت می کنند که مشاوره و روان درمانی هم برایشان صورت بگیرد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*