ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهارت های لازم برای ازدواج | مهارت های لازم برای زندگی مشترک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مهارت های لازم برای ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج ، پیش زمینه آغاز یک زندگی مشترک موفق است. چرا که ممکن است در این مسیر پر پیچ و خم، زوجین با مشکلات زیادی مواجه شوند. یادگیری این مهارت‌ها کمک می‌کند تا به یک شناخت صحیح از همسرتان دست یابید ونسبت به نیازهای همسر خود آگاه‌تر می‌شوید. در نتیجه تعاملات بهتری با یکدیگر برقرار می‌کنید که تاثیر آن در افزایش همدلی، توجه به احساسات یکدیگر، توانایی حل مسئله و تصمیم گیری به منظور مدیریت بحران‌ها نمایان می‌شود. البته یادگیری مهارت‌ های لازم برای ازدواج حتی برای زوج‌هایی که سال‌هاست در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند نیز مفید است. به همین منظور می توان از راهکارهای مشاورین ازدواج در این زمینه بهره برد و بر دانش و مهارت های خود افزود. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

ضرورت آگاهی از مهارت های لازم برای ازدواج چیست؟

ازدواج آغاز زندگی مشترک زن و مرد است. هر چه افراد با دانش و آگاهی بیشتری زندگی زناشویی خود را آغاز کنند، در مدیریت بحران‌ها و چالش‌های موجود در این راه، آماده‌تر می‌شوند. لازمه این آگاهی خودشناسی و شناخت بیشتر تفاوت‌ زن و مرد است. مهارت‌های لازم برای ازدواج از بسیاری از سو تفاهم‌های آتی که به دلیل عدم شناخت کافی از جنس مخالف است، جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله تاثیر خودشناسی در ازدواج را مطالعه فرمایید.

 

اینفوگرافیک مهارت های لازم برای ازدواج

 اینفوگرافیک مهارت های لازم برای ازدواج

 

آگاهی از تفاوت های جنسیتی تقویت کننده مهارت های لازم برای ازدواج

خود شناسی

خوشحال بودن با شریک زندگی نیازمند آگاهی از تفاوت‌های میان زنان و مردان است. چراکه عدم آشنایی با این تفاوت‌ها مانند وارد شدن به دنیایی ناشناخته است. در ادامه چند مورد از این تفاوت‌ها توضیح داده شده است:

1- تفاوت نگاه به مسائل جنسی: زنان معمولا بعد از تامین شدن نیاز احساسی و عاطفی در صدد برقراری رابطه جنسی بر می‌آیند. در صورتی که مردان از رابطه جنسی به عنوان ابزاری برای رسیدن به بعد احساسی و عاطفی در رابطه عاشقانه خود استفاده می‌کنند.

2- استقلال طلبی در مردان اولویت است: در مردان نیاز به استقلال طلبی معمولا نسبت به زنان بیشتر است. مردان در زندگی دوست دارند بیشتر روی پای خود بایستند و از هر وابستگی دوری کنند. به طور ذاتی مردان دوست دارند که کنترل شرایط را در دست داشته باشند و چالش‌ها و مسائل مختلف را مدیریت کنند.

3- حمایت شدن در زنان اولویت است: زنان نسبت به مردان از لحاظ عاطفی حساس‌ترند و نیاز به حمایت بیشتری نسبت به مردان دارند. به همین علت مسئله حمایت از همسر برای زنان از اهمیت زیادی برخوردار است. زنان از بی توجهی آزرده خاطر می‌شوند. مناسبت‌های مهم مانند تاریخ تولد، ازدواج و... برای زنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کاربرد مهارت های لازم برای ازدواج در زندگی

آگاهی از تفاوت های بین زنان و مردان

یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج، فرصتی مناسب است که از بایدها و نبایدهای رابــطه زناشویی آگاه شوید. به عنوان مثال در مورد حرف‌هایی که نباید به همسر زد یا اینکه کنترل شوهر و عدم توجه به زن چه پیامدهای منفی در رابطه زناشویی برجای خواهد گذاشت.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مهارت های لازم برای ازدواج اشاره می‌کنیم:

1-مهارت های لازم برای ازدواج | مهارت همدلی

مــهارت همدلی کردن بدین معناست که قادر باشید پاسخ عاطفی مناسب موقعیت به طرف مقابل بدهید. یعنی بتوانید از زاویه دید همسرتان به مسائل نگاه کرده و احساسات او را درک کنید. برای کسب مهارت همدلی باید سعی کنید خوب به یکدیگر گوش دهید تا از نگرانی‌ها و دغدغه‌های یکدیگر با خبر شوید.

2-گوش دادن فعالانه به حرف های طرف مقابل

مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید. برای گوش دادن فعال باید با تمام وجود به صحبت‌های طرف مقابلتان توجه داشته باشید تا او یقین داشته باشد که به او گوش می‌دهید و برایش ارزش قائل هستید. همچنین سعی کنید به همسرتان بازخورد دهید و تا متوجه شود مطلبی که درباره‌اش صحبت می‌کند برایتان مهم است. برای یادگیری چند تکنیک برای تقویت مهارت گوش دادن کلیک کنید.

3- مهارت های لازم برای ازدواج | توجه به احساسات و هیجانات طرف مقابل

ابراز احساسات و نشان دادن محبت به همسر، به منظور تجربه رابطه‌ای سرشار از شادی و نشاط توصیه می‌شود. این مسئله به خصوص زمانی که چند سال از زندگی مشترک گذشته و به منظور برگرداندن عشق به رابطه عاطفی لازم است. توجه به این مسئله به خصوص در مردان بسیار اهمیت دارد. چرا که برخی از مردان گمان می‌کنند که الزامی برای ابراز عشق نیست و همین که برای زندگی مشترک تلاش زیادی می‌کنند یا در عمل نشان می‌دهند کافی است. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه برگرداندن عشق به رابطه عاطفی کلیک کنید.

4-مهارت های لازم برای ازدواج | مهارت حل تعارض و مدیریت روابط

مسلما هر زوجی در زندگی زناشویی با اختلافاتی مواجه می‌شوند. آنچه اهمیت دارد این است که بتوانید تعارض‌های پیش آمده را به درستی مدیریت نمایید. در مورد کلیه اختلافات و مشکلات خانوادگی با یکدیگر صحبت کنید. اما از فریاد زدن و پرخاشگری پرهیز کنید. اینکه در زمان مناسب به اختلاف خود و طرف مقابل رسیدگی کنید بسیار مهم است. عذرخواهی کردن مهارت دیگری است که باید آن را در خود تقویت نمایید. هیچ شخصی کامل نیست. هر فردی در زندگی ایراداتی دارد و شما با پذیرش نقص‌هایتان و تلاش برای رفع آن‌ها می‌توانید روابط خود را مدیریت کنید.

5-تعریف و تحسین واقعی

مهارت همدلی

اینکه صادقانه از طرف مقابل تعریف کنید و ویژگی‌های مثبت او را یادآور شوید، می‌تواند به افزایش حس همدلی کمک کند. اما این تعاریف باید واقعی و به دور از بزرگ نمایی بوده و غلو آمیز نباشد. از همسرتان به خاطر تمام تلاش‌هایی که برای زندگی مشترک انجام می‌دهد، تشکر کنید.

6- مهارت حل مسئله و تصمیم گیری درست 

در زندگی مشترک، با مسائلی روبرو می‌شوید که نیازمند تصمیم گیری‌های دو نفره است. توصیه می‌شود که در مورد مسائل مختلف از مشورت و همفکری یکدیگر استفاده کنید. توانایی حل مسئله و تصمیم گیری درست از جمله مهم‌ترین مهارت های زندگی است. چرا که همه روزه مسائل زندگی این توانایی را به چالش می‌کشد.

7- مهارت های لازم برای ازدواج | مقدم دانستن همسر

بعد از ازدواج باید به این موضوع توجه کنید که نفر اول زندگی شما همسرتان است. با رعایت نکات مهم همسرداری می‌توانید زندگی با ثبات و آرامبخشی را برای همسر و فرزندانتان فراهم کنید. البته این بدان معنا نیست که به عزیزان و فرزندانتان توجهی نداشته باشی. ولی حفظ یک رابطه خوب با همسرتان پیش نیاز رشد و شکوفایی فرزندان و همچنین آسودگی خانواده‌تان است.

8- رفتار خلاقانه در ازدواج

یکی از آفت های بزرگ در زندگی زناشویی که چندان در نظر زوجین مهم جلوه نمی کند بحث خلاقیت در روابط است. معمولا پس از مدتی از ازدواج، زوجین دچار روزمرگی شده و در میان انبوه وظایف و امور زندگی غرق می شوند. سعی کنید برای پیشگیری از عادی شدن و یکنواختی در ازدواج ، خلاقیت به خرج دهید. برای تجربیات مشترک جدید و جذاب برنامه ریزی کنید. برای سرگرمی و تفریحات خودتان زمان بگذارید. مثلا با هم به پیاده روی و یا دوچرخه سواری بروید و... چرا که به تداوم یافتن رابطه شما کمک زیادی می‌کند. حتی لازم است در روابط جنسی خود نیز تجدید نظر کرده و با بکارگیری تنوع در سکس به روابط جنسی خود جان تازه ای ببخشید. بی شکی این موضوع می تواند صمیمیت زناشویی شما را افزایش داده و تنش ها و اضطراب های زندگی را کاهش دهد.

 

9- مهارت های لازم برای ازدواج | عفو و بخشش

در زندگی مشترک افراد نیاز به گذشت هم دارند. عفو و بخشیدن همسر به معنای چشم پوشی و فراموشی از خطاهای سهوی یک دیگر است. بنابراین اگر نتوانید همسر خود را ببخشید، ادامه رابطه دیگر امکان پذیر نیست.

10- توجه به ویژگی های مثبت همسر خود

هر فردی نقاط ضعف و قوت دارد. تمرکز بر نقاط قوت همسر خود باعث استحکام رابطه می شود. ممکن است همسر شما در بعضی کارها رضایت شما را به دست نیاورد، اما این دلیل نمی شود که او را کنار بگذارید. به خود یادآوری کنید که در چه کارهایی و چه موقعیت هایی کنار شما بوده و کمکتان کرده است.

11- مهارت های لازم برای ازدواج | آموزش مهارت های زندگی

خیلی از ما فنون رابطه را آموزش ندیده ایم. تشکیل زندگی مشترک قبل از هر چیز نیاز به آموزش و آمادگی برای ازدواج دارد. مهارت های زندگی طیف وسیعی دارد و هیچ کس ذاتی آن را یاد ندارد بلکه بهتر است قبل از ازدواج مثل خیلی از مهارت ها آن را بیاموزد.

12- شناخت درست از خود

قبل از ازدواج و یا حتی بعد آن بهتر است خواسته های و انــگیزه ازدواج خود را به درستی مشخص کنیم و بشناسیم.. زن یا مردی که شناخت کاملی از خود دارد و از زندگی خشنود است آن را به همسرش هم انتقال می دهد. شناخت خود مخصوصا برای قبل ازدواج نیاز است. فرد وقتی بداند چه ویژگی هایی دارد و نقاط ضعفش را اصلاح کند، زندگی سالم تری را هم رقم خواهد زد.

 

ضرورت آموزش مهارت های لازم برای ازدواج

مقوله ازدواج نیازمند سپری کردن یک سلسله آموزش‌ها و یادگیری مهارت‌هایی است که در انتخاب درست و داشتن ازدواج مــوفق به شما کمک می‌کند. استفاده از تجارب والدین و اطرافیان در مورد زندگی مشترک سودمند است. با این حال به دلیل اینکه افراد از دید خود به مسائل نگاه می‌کنند، استفاده از مشاوره قبل ازدواج در یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج که جنبه علمی و تجربی دارند به شما کمک می‌کند. 

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

ازدواج یک امر بسیار پیچیده است و مسائل بسیار زیادی بر آن تاثیر می‌گذارند. همانطور که گفته شد مشاوره قبل ازدواج به افراد کمک می‌کند تا مهارت های لازم برای ازدواج را در خود تقویت کنند و به این صورت ازدواج موفقی داشته باشند. امروزه افراد به دلایل مختلفی همچون محدودیت‌های زمانی امکان مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات مشاوره حضوری را ندارند و در نتیجه ممکن است از انجام آن پشیمان شوند. در این شرایط مشاوره تلفنی بهترین گزینه برای شماست. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا هر کجا که هستید به صورت تلفنی راهنمایی‌تان کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*