ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نیازهای عاطفی زن باردار | انواع نیازهای عاطفی زنان باردار


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نیازهای عاطفی زن باردار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نیازهای عاطفی زن باردار را در بخش‌های مختلفی می‌توان بررسی کرد؛ از حمایت‌هایی که نیاز دارند تا احساسات مختلفی که ممکن است تجربه کنند. بدیهی است که برطرف نشدن این نیاز‌ها و بی توجهی به آن‌ها، پیامدهای بدی برای وضعیت مادر و جنین خواهد داشت. در دوره بارداری زنان دستخوش تغییرات عظیمی می‌شوند. تنظیمات هورمونی بدنشان تغییر می‌کند تا آن‌ها را آماده پرورش کودک، زایمان و مادری کند. در واقع خلق و خوی زنان باردار تحت تاثیر هورمون‌ها تغییرات عمده ای می‌کند و در نتیجه نیازهایشان در این زمان متفاوت خواهد بود.
آگاهی از این نیازها به مردان کمک می‌کند تا بهتر به درک همسر خود بپردازند و از او مراقبت کنند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر روحیات زنان باردار و چگونگی رفتار با آن ها از طریق مشاوره خانواده اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

تماس با مشاور

علل تغییر در نیاز‌های عاطفی زن باردار

نیازهای عاطفی زنان در دوران بارداری می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلی قرار گیرد این عوامل عبارتند از:

1. اضطراب و بارداری

اضطراب و بارداری

شاید یکی از اولین هیجان‌هایی که مادران باردار را درگیر می‌کند تــرس از آینده و اضطراب باشد. حتی در بارداری‌های برنامه ریزی شده، زنان وقتی از بارداری شان مطمئن می‌شوند، دچار اضطراب می‌شوند. بدین معنی که آن‌ها نگران بسیاری از مسائل می‌شوند، از قبیل سالم بودن کودک، مسائل مالی، نحوه تربیت کودک آینده و... . بهره‌مندی از مشاوره کودک برای تربیت صحیح نگرانی‌های شما را در این رابطه از بین می‌برد.

یکی از نیازهای مادران در این دوران دریافت حمایت و آرامش از همسر می‌باشد. اگر همسر بتواند شرایط آرامش همسرش را فراهم کند، به نگرانی‌هایش گوش دهد و به او اطمینان خاطر دهد، او می‌تواند از این اضطراب‌ها گذر کند.

2. نیازهای عاطفی زن باردار | احساس افسردگی و پشیمانی

به علت تغییرات هورمونی، زنان باردار دستخوش احساس غم و نوسانات خلقی می‌شوند. یکی از علل این اخــتلالات خلقی می‌تواند احساسات مرتبط با بی کفایتی باشد. ممکن است آن‌ها فکر کنند که نمی‌توانند مادران خوبی باشند، از پس این مسئله بر نمی‌آیند، یا مشکل برایشان بسیار بزرگ و چالش برانگیز به نظر برسد. تمامی این مسائل بر احــساس غم و افسردگی دامن می‌زند و حتی ممکن است از بارداری پشیمان شوند.

اضطراب ورود یک فردِ جدید به خانواده و تغییراتی که با خود به همراه خواهد آورد، همراه با غمی که گفته شد همگی فرد را در معرض پشیمانی قرار می‌دهد و ممکن است آرزو کند به وضعیت قبلی خود برگردد. در این شرایط زنان نیاز به یک حامی دارند. فردِ با تجربه ای که آن‌ها را مطمئن سازد. در عین حال همراهی و مــهارت همدلی همسر می‌تواند هیجاناتشان را تنظیم کند.

3. تغییرات جسمانی

تغییرات جسمانی همراه با بارداری، اضافه وزن و سایر مسائل ممکن است اعــتماد به نفس زن باردار را پایین بیاورد. در این شرایط وی نیاز روحی دارد که از طرف همسرش تایید شود. همسر باید اطمینان دهد که او را همانطور که هست دوست دارد و می‌پذیرد و اضافه وزن مسئله نگران کننده‌ای نیست.

 

انواع نیازهای عاطفی زن باردار

نیاز‌های عاطفی زنان باردار شامل گرفتن حمایت، محبت و توجه، مراقبت، رابطه جنسی، هم فکری و ملاطفت می‌باشد. در ادامه هر کدام از این نیاز‌ها به اختصار شرح داده شده‌اند.

1. نیاز به حمایت از نیازهای عاطفی زن باردار

اساسی‌ترین نیاز زنان در این دوران حمایت است. حــمایت از همسر می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد:

حمایت اطلاعاتی : حضور زنانی که قبلا تجربه بارداری داشته‌اند، گروه‌های مادران باردار، گرفتن اطلاعات از متخصص از جمله حمایت‌های اطلاعاتی می‌باشد.

حمایت عاطفی : با توجه به انــتظار زنان در رابطه عاطفی، شنیده شدن و همدلی دریافت کردن در این دوران حائز اهمیت است. همسر زن باردار باید بر طرف کننده این نیازها باشد.

کارهای منزل: به علت تغییرات جسمی در این دوران ممکن است انجام برخی امور منزل یا نگهداری از فرزندان دیگر برای زن باردار سخت باشد. در این شرایط تقسیم وظایف در خانه و همکاری و کمک همسر و اطرافیان بسیار ارزشمند است.

حمایت اجتماعی: برخی زنان باردار که قبل از بارداری شاغل بوده‌اند و الان در مرخصی هستند، ممکن است در منزل دچار کسالت شوند. در این حالت همسر می‌تواند با حضورش از کسالت وی بکاهد یا زمینه ای فراهم کند که دوستان همسر به دیدنش بیایند یا محیط اجتماعی شان را گسترش دهند.

2. نیاز به محبت و توجه در دوران بارداری

یکی از نیاز‌های اساسی هر زنی در ازدواج دریافت محبت و توجه از جانب همسر می‌باشد. این نیاز تحت شرایط خاص مضاعف می‌گردد. قطعا یکی از این شرایط خاص، دوره بارداری است. زنان در این دوران حساس‌تر و شکننده‌تر بوده و ممکن است آستانه تحمل پایین تری داشته باشند. دیدن اینکه همسرشان به آن‌ها توجه می‌کند، از آن‌ها مراقبت کرده و برای آرامششان می‌کوشد، قوت قلب بزرگی خواهد بود. برای مثال می‌توانید در طول روز با همسرتان تماس بگیرید، به او یادآوری کنید که دوستش دارید، یا به او پیشنهاد دهید که در کارها کمکش می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نیــاز اساسی زنان کلیک کنید.

3. نیاز به مراقبت از نیازهای عاطفی زن باردار

علاوه بر کارهایی که همسر برای زن می‌کند، خود فرد باردار باید به کارهایی مبادرت ورزد که باعث آرامشش می‌شوند. مثلا خرید یک کتاب، گذاشتن گل در خانه، کلاس یوگا، انجام ریلکسیشن (مراقبه) یا هرچیز دیگری که باعث آرامش خاطر می‌شود. برای اطلاع از روش انجام ریلکسیشن کلیک کنید.

4. نیاز به رابطه جنسی

نیاز به رابطه جنسی

ممکن است بعد از شنیدن خبر بارداری، زوجین احساس خوبی به داشتن رابطــه جنسی نداشته باشند، یا فکر کنند این کار به جنین صدمه می‌زند. در واقع رابطه جنسی یکی از پایه‌های اصلی صمیمیت زوجین است و صمیمیت چیزی است که یک زن باردار به آن نیاز دارد. علاوه بر نوازش‌های غیر جنسی، خود رابطه جنسی نباید در بارداری قطع شود. مگر در شرایط خاص که پزشک زنان نــزدیکی در دوران بارداری را ممنوع کرده باشد.

در غیر این صورت مانند قبل در ماه‌های اول می‌توانید رابطه جنسی برقرار کنید و به ارگاسم برسید. در ماه‌های آخر هم با رعایت برخی مسائل می‌توانید رابطه جنسی برقرار کنید و در صورت ممنوعیت می‌توانید از روش‌هایی که برای رابطه جنسی در دوران بارداری پیشنهاد شده است استفاده کنید. مطمئن باشید این امر باعث آرامش شما و لذت خود و همسرتان می‌شود و از تنش‌هایتان می‌کاهد. گاهی اوقات زوجین معتقدند رابطه جنسی موجب سقط جنین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله ارضـا شدن باعث سقط جنین می شود را مطالعه فرمایید.

5. نیاز به همفکری

ممکن است اشتغال فکری همسرتان نسبت به تهیه کردن سیسمونی و انتخاب اسم فرزندتان بیشتر از شما باشد و در این موارد نیاز به همفکری شما داشته باشد. این هم فکری به کاهـش استرس بارداری کمک می‌کند و موجب می شود بار فشار‌های روانی روی زن کمتر شده، احساس کند همسرش همراهش هست و حواسش به او هست.

6. نیاز به ملاطفت از جمله نیازهای عاطفی زن باردار

به خاطر حساس بودن و شکننده بودن روحیه زنان در دوره بارداری ممکن است شنیدن برخی جملات از اطرافیان برایشان سخت باشد و برخی مسائل را اشتباه متوجه شوند. بر نگرانی‌های زنان باردار نیفزایید. مثل اینکه بگویید: الان تا می‌تونی بخواب، بعدا دیگه خواب راحت نخواهی داشت. در مورد ســزارین کردن، نحوه شیر دادن به نوزاد و سایر مسائل که تصمیمات شخصی وی هستند، برایش دلهره ایجاد نکنید و در آن‌ها دخالت نکنید.

 

پیامدهای برطرف نشدن نیاز‌های عاطفی زن باردار

پیامد های برطرف نشدن نیاز های عاطفی زنان باردار

برطرف نشدن نیازهای عاطفی زن باردار در حیطه‌های مختلفی اثر منفی می‌گذارد. با این وجود مادر و نوزاد بیشترین تاثیر را می‌پذیرند. در ادامه پیامدهای مؤثر بر مادر و نوزاد بررسی شده‌اند:

پیامدهای مؤثر بر مادر

ممکن است احساس‌های طبیعی مانند اضطراب و افسردگی شدت پیدا کنند و خود را به شکل اختلالات مختلف نشان دهند. مثلا ممکن است زن باردار دائما در اضطراب باشد، افسردگی شدید بگیرد و همین امر موجب عود افسردگی در بارداری شود. به این ترتیب عملکردهایش مختل می شود شود و احساس بی کفایتی می کند. از طرف دیگر در زن ممکن است احساس خشم زیادی نسبت به همسرش ایجاد شود و همین مسئله رابطه شان را تحت تاثیر قرار دهد. در این زمینه نوع رفتارها و واکنش‌های همسر و همچنین ارتباط صحیح با همسر اهمیت می‌یابد.

زنی که احساس طرد شدن بکند، یا احساس کند در این مسیر تنهاست و همسرش به او توجهی نشان نمی‌دهد، رابطه‌اش را با او کم می‌کند. اختلافات گذشته برایش یادآوری می‌شوند و ممکن است از رابــطه زناشویی کناره گیری کند. گاه زوجین نمی‌توانند از پس مشکلات خود در این دوران بر بیایند و دلسردی در روابط آن‌ها حتی دوران بعد از زایمان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و به جهت تربیت فرزندان نیز مشکل ایجاد می‌کند.

پیامدهای موثر بر جنین

طبق تحقیقات هورمون‌های مادر بر جنین تاثیر می‌گذارد، برای مثال در زمانی که مادر اضطراب دارد هــورمون کورتیزول بیش از حد ترشح می‌شود و باعث نقص در رشد کودک می‌گردد. استرس‌های شدید دوران بارداری و غم‌های مادر در شکل گیری شخصیت و خلق و خوی کودک موثر هستند. کودکانی که دوران جنینی سختی داشته‌اند، بعداز تولد بیشتر گریه می‌کنند، تحریک پذیرتر هستند و ساعات خواب و بیداری نامنظم تری دارند. بنابراین نمی‌توان وضعیت روانی مادر را بی تاثیر بر جنین دانست. 

 به همین جهت اهمیت ســلامت روان مادر مشخص می شود. آگاهی از وضعیت روانی مادر و رفع مشکلات آن می تواند در بهبود شرایط بسیار موثر باشد. بهره بردن از مشاوره های روان درمانی نیز کمک شایانی در این زمینه خواهد بود. به همین منظور می توانید با کسب اطلاع از مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی و بهره بردن از مشاوره های تخصصی در تضمین سلامت خود و کودکتان گام موثری بردارید.

سوالات متداول

وظایف مرد در دوران بارداری زن چیست؟

حمایت، مراقبت و توجه از جمله وظایف مردان در زمان بارداری همسر خود است. همچنین لازم است تا در این دوران بر رفتارهای خود بیشتر دقت کنند و احتیاجات مادر باردار و جنین او را فراهم کنند.

بدرفتاری با زن باردار چه عواقبی دارد؟

بدرفتاری با همسر در این دوران و عدم توجه به نیازهای او منجر به از بین رفتن صمیمیت زوجین و دلسردی آن‌ها می‌شود که ممکن است تا بعد زایمان نیز ادامه داشته‌باشد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*