ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تازه ازدواج کرده ها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تازه ازدواج کرده ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تازه ازدواج کرده ها چه نکاتی را باید رعایت کنند؟ ازدواج در همه فرهنگ ها و در همه جوامع امری پسندیده و مورد احترام است. افرادی که به تازگی بنای زندگی مشترک شان را پی ریزی کرده اند اکثرا در شور و شوق مضاعفی به سرمی برند. این دوران به ماه عسل زندگی مشترک معروف است و دیر یا زود جای خود را به رابطه ای متعادل و منطقی خواهد داد. متاسفانه در کشور ایران به دلیل کمبود مهارت های برقراری ارتباط آمار طلاق به شدتی باور نکردنی روبه افزایش است. به همین منظور در این مقاله قصد داریم نکات وتوصیه هایی را برای تازه ازدواج کرده ها خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. مشاوره ازدواج نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

تماس با مشاور

نکات و توصیه های مهم برای تازه ازدواج کرده ها

نکات مهمی برای افراد تازه ازدواج کرده وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید ازدواج و زندگی موفقی داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

1. حفظ استقلال فردی | تازه ازدواج کرده ها

مهم ترین و ضروری ترین نیاز هر انسانی داشتن حس استقلال است. ویلیام گلاسر نویسنده کتاب نظریه انتخاب معتقد است علت هر مشکل روانشناختی ناشی از ضعف در ارتباط بین افراد است. از نظر او بعضی افراد تمایل دارند جای دیگران تصمیم بگیرند و عمل کنند و همین امر منشا تمام مشکلات روحی و روانی افراد است. شاید گلاسر کمی اغراق کرده باشد اما قطعا احساس استقلال و تصمیم گیری بر اساس معیارهای درونی یکی از عوامل مهم موفقیت در ارتباط است.

زوج های تازه ازدواج کرده معمولا آنچنان غرق در دیگری می شوند که گاها خودشان را فراموش می کنند. آگاه باشید که این احساسات اولیه به زودی فروکش خواهد کرد. مواظب باشید در این مدت خود واقعی تان را به نمایش بگذارید و باعث ایجاد توقعات و انتظارات بیش از حد در همسرتان نشوید.

2. آمادگی برای انعطاف پذیری | تازه ازدواج کرده ها

توصیه دیگری که امیدوارم بسیار آن را جدی بگیرید، انعطاف پذیر بودن است. اگر احساس می کنید که هنوز هدف های فردی و بسیار مهمی در زندگی تان دارید ازدواج کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. وقتی شما ازدواج می کنید یعنی قرار است دو نفر برای موضوعات مختلف تصمیم بگیرند. در زندگی مشترک چالش ها نسبت به زندگی فردی بیش تر است و نیاز به انعطاف پذیری زیادی دارد.

3. برنامه ریزی جهت تحکیم رابطه | تازه ازدواج کرده ها

هیچ کس وارد رابطه ای نمی شود به این نیت که روزی آن را تمام کند و همه ما دوست داریم رابطه هایمان پایدار بمانند. به منظور ایجاد رابطه پایدار نیاز داریم تا برای آن برنامه ریزی داشته باشیم. به عنوان مثال، شما وقتی یک گل در باغچه می کارید برنامه روزانه این خواهد بود که به آن آب بدهید، آن را در معرض نور خورشید قرار دهید و… به همین صورت اگر دوست دارید رابطه شما مفید و ثمربخش باشد (مثل گل) باید برای بهبود آن برنامه های مشخصی داشته باشید تا پژمرده نشود.

4. ایجاد حس همدلی

همدلی و درک دیگران موجب ایجاد حس علاقه و محبت در بین دو طرف رابطه خواهد شد. همدلی به معنای توانایی فرد برای درک و فهم احساسات، افکار و اعتقادات دیگری است. وقتی همسرتان را به خوبی درک کنید علاقه شما نسبت به او بیشتر خواهد شد. همسرتان نیز وقتی احساس کند که شما او را به خوبی درک می کنید بیشتر شما را دوست خواهد داشت.

5. صداقت داشتن | تازه ازدواج کرده ها

معمولا در اوایل ازدواج افراد دوست دارند تصویر خوبی از خود به نمایش بگذارند. این امر تا جایی که منجر به دروغگویی نشود خوب و مورد تایید است. افراد نمی توانند به کسی که به آن ها دروغ می گوید عشق بورزند حتی اگر آن ها را دوست داشته باشند. عشق با شناخت درست به وجود خواهد آمد و اگر همسرتان احساس کند که شما به او دروغ گفته اید دیگر نمی تواند به شما اعتماد کند. برای اطلاع از صداقت در زندگی زناشویی کلیک کنید.

6. ایجاد احساس امنیت

امنیت یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسان محسوب می شود. اگر دوست دارید همسرتان در کنار شما احساس خوشحالی و رضایت داشته باشد باید بتوانید کاری کنید در کنار شما احساس امنیت داشته باشد. برای ایجاد احساس امنیت نیاز نیست کار خاصی انجام دهید بلکه باید کارهای را انجام ندهید. به عنوان مثال عیب جویی نکردن، احترام به عقاید، باورها و ارزش، مسخره نکردن، تهدید نکردن و… باعث ایجاد احساس امنیت خواهد شد. برای اطلاع از مسخره کردن کلیک کنید.


ازدواج

7. داشتن اهداف مشترک | تازه ازدواج کرده ها

اگر برنامه ریزی های مشترک داشته باشید احتمالا اهداف مشترکی برای خود و همسرتان ایجاد خواهد شد. یکی از دلایل دوستی و ایجاد رابطه که نهایتا به ازدواج و زندگی پایدار خواهد شد داشتن اهداف مشترک است. اهداف مشترک به شما کمک خواهد کرد که بتوانید مسیر زندگیتان را به درستی ترسیم کنید و نسبت به رابطه مشترک تان تعهد بیشتری داشته باشید. زوج های تازه ازدواج کرده باید بتوانند برای زندگی مشترک خود اهدافی را برنامه ریزی کنند و برای رسیدن به آن ها به یکدیگر کمک کنند.

8. فداکاری و ازخود گذشتگی

یالوم معتقد است هر فرآیندی که برای کمک به سلامت روانی انسان ها انجام می گیرد از تنهایی شروع شده و به رابطه می انجامد. از نظر او تا زمانی که ما نتوانیم از تنهایی خودمان گذر کنیم، نخواهیم توانست وارد رابطه با دیگران شویم. برای داشتن رابطه ای معقول و طولانی مدت نیاز است که بتوانیم بعضی از علایق و خواسته های خودمان را فدای آرامش و آسایش همسرمان کنیم. این موضوع به خصوص در اوایل ازدواج که هنوز به زندگی مشترک عادت نکرده اید ممکن است برایتان سخت باشد.

9. داشتن صراحت بیان | تازه ازدواج کرده ها

یکی از نکات مهم دیگری که به خصوص در اوایل ازدواج باید آن را جدی بگیرید این است که حرف ها و برنامه های خود را مستقیم مطرح کنید. تا زمانی که همسرتان نیازهای شما را به درستی تشخیص نداده لازم است که به صورت مستقیم نیازها و انتظارات خود را مطرح کنید. این کار باعث می شود که در شروع رابطه که شناخت شما نسبت به همسرتان به اندازه کافی نیست موجب رنجش و ناراحتی او نشوید.

10. احترام گذاشتن به تنهایی یکدیگر

وقتی از یک زندگی فردی وارد زندگی مشترک می شوید، به زمان نیاز دارید تا بتوانید خودتان را با سبک زندگی جدید وفق بدهید. از شما انتظار می رود که بتوانید به زمان هایی که همسرتان در حال خلوت کردن با خود است به تصمیم او احترام بگذارید. احترام گذاشتن به خلوت همسرتان باعث می شود که او نیز به شما و خواسته هایتان احترام بگذارد و احساس همدلی در بین شما ایجاد کند. برای آگاهی از احترام به همسر کلیک کنید.

11. شکایت نکردن از همسر به خانواده بزرگ تر | تازه ازدواج کرده ها

این نکته را به شدت جدی بگیرید. به هیچ وجه مشکلات بین خود و همسرتان را به خانواده خودتان و یا خانواده همسرتان نگویید. تا حد امکان سعی کنید مشکلات تان را خودتان حل و فصل کنید و اگر امکان پذیر نبود با مشاورین خانواده و زوج درمانگران مطرح کنید. اینکار باعث ایجاد حریم شخصی و خصوصی بین شما و هسمرتان خواهد شد. داشتن حریم خصوصی باعث ایجاد پایداری و ثبات در زندگی مشترک می شود. برای اطلاع از دخالت اطرافیان در زندگی کلیک کنید.

12. احترام گذاشتن به خانواده همسر

افراد در جوامع مختلف برای پدر، مادر، خواهر و برادران خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند. شما به عنوان همسر باید بتوانید نسبت به خانواده همسرتان احساس خوب و مثبتی داشته باشید و به آن ها احترام بگذارید. اگر همسرتان متوجه بشود که شما از خانواده او خوشتان نمی آید دچار کلافگی و نگرانی خواهد شد و نمی تواند بین شما و آن ها تصمیم گیری کند. احترام گذاشتن به خانواده همسرتان موجب علاقه بیشتر همسر به شما خواهد شد. برای اطلاع از حد رابطه با خانواده همسر کلیک کنید.

13. احساس مسئولیت پذیری | تازه ازدواج کرده ها

افراد کسانی را برای زندگی مشترک انتخاب می کنند که بتوانند به آن ها تکیه کنند. این موضوع به خصوص در اوایل ازدواج که افراد هنوز به زندگی مشترک عادت نکرده اند بسیار حیاتی است. همسرتان باید بتواند روی کمک و حضور شما در مواقع حساس و بحرانی حساب کند. سعی کنید در مورد نیازهای همسرتان حساس باشید و احساس مسئولیت پذیری را به او انتقال دهید تا بتواند در صورت نبود شما نیز روی کمک شما حساب کند.

14. گذشت نوبتی

در اوایل ازدواج شاید نسبت به نیازهای همدیگر حساسیت کافی نداشته باشید و همین امر موجب بروز دعوا گردد. در صورتی که بین شما و همسرتان دعوا و جر و بحث به وجود آمد استفاده از تکنیک گذشت نوبتی بسیار موثر است. در این تکنیک شما و همسرتان از قبل با هم قرارداد می بندید که هنگام عصبانیت به صورت نوبتی یکی از شما کوتاه بیاید. این امر باعث می شود که از بروز دعوا نترسید چون می دانید که قرار است یکی از شما گذشت کند. برای اطلاع از دعوای بین زوجین کلیک کنید.

15. سرزنش نکردن همسر | تازه ازدواج کرده ها

اگر تازه ازدواج کرده اید توصیه مهم دیگری را باید رعایت کنید. هنگامی که در حال صحبت با همسرتان هستید بهتر است به جای جملاتی که ایرادات او را نشان دهد به بیان نظرات خود بپردازید. این کار باعث می شود که هم از انتقاد به همسرتان خودداری کنید و هم نظرتان را به درستی بیان کنید. به عنوان مثال به جای اینکه به همسرتان بگویید چرا چای را پر رنگ و تلخ درست می کنی؟ بگویید من چای کم رنگ دوست دارم.

16. ارتباط با خانواده بزرگ تر | تازه ازدواج کرده ها

یادتان نرود که در اوایل ازدواج شما نیاز به کمک و همراهی خانواده خود و همسرتان دارید. با خانواده های خودتان و همسرتان در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها استفاده کنید. در اوایل ازدواج شاید احساس تنهایی کنید اما ارتباط با خانواده بزرگ تر به شما کمک می کند با زندگی و شرایط جدید بهتر سازگار شوید. در صورت مواجهه مشکلات اجتماعی و مالی و … روی کمک آن ها حساب کنید تا زندگی تان به ثبات بیشتری برسد.

17. گسترش و توسعه شبکه های اجتماعی

وقتی ازدواج می کنید دوستان تان دو برابر خواهند شد، به دلیل اینکه دوستان همسرتان، دوستان شما هم خواهند بود. افراد معمولا به دلیل اینکه وارد زندگی مشترک می شوند، به مرور روابط خود را با دوستان خود کمتر می کنند. توصیه می کنیم تا حد امکان دوستان قدیمی و مورد اعتماد خود را از دست ندهید، زیرا باعث تنوع و رشد شما خواهند شد. داشتن دوستان زیاد باعث می شود که بتوانید در مواقع حساس روی کمک آن ها حساب کنید و در مواقع تفریح از بودن کنار آن ها لذت ببرید.

18. داشتن رابطه جنسی مناسب | تازه ازدواج کرده ها

رابطه جنسی باعث ایجاد صمیمیت و عشق در زندگی مشترک می شود. سعی کنید در هنگام رابطه جنسی تنوع داشته باشید تا این رابطه جذاب تر شود. به فانتزی های همسرتان در طول رابطه توجه داشته باشید و آن ها را برآورده کنید. توجه داشته باشید که دلیل بسیاری از طلاق ها نارضایتی از ارضای نیازهای جنسی است. از طرف دیگر ارضای درست نیازهای جنسی موجب بهبود رابطه خواهد شد.


تازه ازدواج کرده ها

19. محبت کلامی

اگر مرد هستید محبت کلامی را هرگز فراموش نکنید. زن ها نسبت به محبت کلامی بسیار پذیرا و علاقه مند هستند. اگر در طول روز آن ها را با کلماتی مثل عزیزم خطاب کنید باعث می شود که آن ها نسبت به شما احساس علاقه زیادی پیدا کنند. استفاده از محبت کلامی باعث می شود نزدیکی و صمیمیت بیشتری نسبت به همدیگر احساس کنید. هرگز نگویید خودش می داند که من چقدر دوستش دارم. زنان مدام به دنبال نشانه هایی از تایید شدن از جانب شما هستند حتی اگر مطمئن باشند که شما خیلی آن ها را دوست دارید.

20. جست و جوی شباهت ها | تازه ازدواج کرده ها

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بهبود روابط بین زوجین در اوایل ازدواج پیدا کردن شباهت های بین شما و شریک زندگی تان است. شباهت ها به شما کمک خواهد کرد که درک بهتری از یکدیگر داشته باشید و باعث ایجاد حس صمیمیت بین زوجین می شود. یافتن شباهت ها باعث می شود که فعالیت های مشترک بیشتری پیدا کنیم و همبستگی و سازگاری رابطه را بیشتر کنیم.

21. فراموش کردن گذشته

بعضی از متخصصان ازدواج را به معنای تولد دوباره می دانند. این جمله به این معناست که وقتی ازدواج می کنید باید خیلی از مسائل و موضوعات خود را از قبل دفن کرده باشید. اگر به هر دلیلی از آن دسته از افرادی هستید که در گذشته زندگی می کنید به شما توصیه می کنیم با یک روان شناس در این رابطه مشورت کنید. وارد کردن تصورات و موضوعات گذشته در زندگی مشترک باعث می شود که این رابطه دچار تضاد و انحراف شود زیرا ازدواج حرکتی روبه جلو و به سمت آینده است.

22. عشق بدون قید و شرط | تازه ازدواج کرده ها

بارها در این مقاله تاکید کرده ایم که همسرتان را به خاطر خودش دوست داشته باشید و نه به دلیل یک ویژگی یا خصوصیت. این ویژگی در اوایل رابطه معنای خاص و مهمی دارد. همسر شما برای رسیدن به شما چیزهایی را از دست داده است پس او شما را دوست دارد. اگر شما علاقه مندی خود را مشروط به موضوع خاصی کنید باعث می شود که طرف مقابل احساس حقارت کند. این موضوع به مرور باعث دوری همسرتان از شما خواهد شد.

23. استفاده از کلمات شیرین برای خطاب همسر | تازه ازدواج کرده ها

تحقیقات نشان داده است در صورتی که هنگام خطاب همسر از کلمات مناسب استفاده کنید باعث می شود زندگی شادتری را تجربه کنید. کلماتی از قبیل «قشنگم»، «شیرینم«، «عسلم« و … کلمات رایجی است که در این زمینه استفاده می شود و به بهبود رابطه کمک می کند. به طور کلی محبت در ابتدای رابطه بسیار مهم است و باعث تحکیم رابطه خواهد شد.

اینفوگرافیک تازه ازدواج کرده ها
اینفوگرافیک تازه ازدواج کرده ها

سخن آخر

در اینجا تلاش کردیم نکاتی مهم و کاربردی برای شما عزیزان مطرح کنیم که به شما برای بهبود رابطه کمک کند. مدیریت کردن رابطه به خصوص در اوایل ازدواج بسیار سخت است. تحقیقات نشان داده که اکثر موارد طلاق بین یک تا سه سال اول ازدواج اتفاق افتاده است. بعد از ده سال از گذشت ازدواج تقریبا همه ازدواج ها پایدار باقی خواهند ماند. به دلیل حساسیت زیاد این مقطع در دوران زندگی بهتر است از مشاوره خانواده و زوج درمانگران با تجربه برای بهبود روابط تان کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تازه ازدواج کرده ها می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*