ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب در شب | راه‌های معجزه آسای درمان خانگی اضطراب شبانه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اضطراب در شب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اضطراب در شب چه علائمی دارد؟ اضطراب یکی از رایج ترین اختلالات روان شناختی در چند دهه ی گذشته ی جهان بوده است‌. بسیاری از افرادی که به طور دائم حالات اضطرابی را تجربه می کنند، به طور مکرر در این مورد صحبت می کنند که همیشه و در هر حالی انتظار خبری بد را می کشند تا به ایشان توسط افراد دیگر منتقل شود. به همین دلیل این افراد همیشه منتظر خبر بدی هستند و در واقع در خیلی از مواقع نمی توانند این احساس خود را کنترل کنند و همین امر باعث می شود که در انجام فعالیت های روزمره ی خویش هم دچار اختلال شوند.  برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


اضطراب چیست؟

اضطراب احساس ناخوشی، نگرانی یا تنشی است که شما در پاسخ به شرایط تهدید کننده یا فشار را ارائه می دهید . توجه به این نکته لازم است که برخی از افراد بیش از دیگران مضطرب اند . اضطراب می تواند خفیف یا چنان شدید باشد که افراد را به هراس افکند . به طور طبیعی اضطراب گذرا است، ولی هر گاه مدت زمان طولانی دوام یابد یا در غیاب فشار روانی یا تهدید روی دهد، آنگاه باید بیماری تلقی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب و احساس بی قراری کلیک کنید.

هر گاه اضطراب آن چنان شدید باشد که شخص ترس زیادی را در وجود خود احساس کند، اضطراب به اختلالی روان پزشکی موسوم به اختلال هراس مبدل می شود . برخی مواد می توانند اضطراب آفرین باشند، از جمله حشیش، الکل، کوکایین، کافئین و نیز برخی از آرام بخش ها، آمفتامین ها و سایر داروهایی که بر سیستم اعصاب تأثیر می گذارند .

اضطراب چه علائمی دارد؟

نشانه های اضطراب را می توان به دو بخش طبقه بندی کرد : روان شناختی و جسمانی.

  • نشانه های روان شناختی اضطراب عبارتند از : دلواپسی، تحریک پذیری، هراس، بی تابی، احساس خطر غریب الوقوع، بی قراری، ترس، ناتوانی در حفظ آرامش، دشواری در تمرکز، مشکلات خواب و فقدان لذت .
  • نشانه های جسمانی نیز مشتمل است بر : خشکی دهان، سرخ شدن، تهوع و استفراغ، غش و ضعف، اسهال، یبوست، سرگیجه، تنش عضلانی، تکرر ادرار، تحرک بیش از حد، انواع اختلالات جنسی، لرزش، تپش قلب، افزایش ضربان قلب یا بی نظمی ضربان آن، آه کشیدن، تنفس تند و سریع، تعریق به ویژه در کف دست ها ، تنفس های کوتاه، رنگ پریدگی و احساس خفگی.

 

اضطراب در شب چیست؟

اضطراب شبانه حسی مانند دلشوره داشتن در شب را ایجاد می کند. این مسئله به ویژه در افرادی که حوادث ناخوشایندی را در روز تجربه کرده یا در مورد صداهای ایجاد شده در تاریکی نگران هستند، امری متداول است. در واقع علت اضطراب شبانه همان دلایلی است که فرد را در روز مضطرب ساخته است. فرد دچار اضطراب شبانه برای خوابیدن مشکل داشته و ممکن است دچار بی خوابی شبانه شود. در نتیجه استرس بیشتری داشته و با گذشت زمان این وضعیت تشدید خواهد شد. اضطراب شبانه با دریافت کمک مناسب قابل درمان است.

در حقیقت اضطراب شبانه مشکلی هست که خیلی از افراد به دلایل مختلف با آن مواجه می شوند و این حالت گاهی باعث اختلال در آرامش و خواب افراد می گردد. این در حالی است که ما باید کمی قبل از خواب به آرامش برسیم تا بتوانیم خواب راحتی داشته باشیم. افراد مضطرب، اعم از اضطراب عمومی، اختلالات اضطرابی یا اضطراب مشترک، ممکن است در طول شب دچار اضطراب شوند و همین موضوع خواب آنها را مختل کند. هیچ راه حل تضمینی برای درمان این مسئله تعریف نشده است، اما روش هایی وجود دارد که می تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند.

 اضطراب شبانه

چه عواملی باعث ایجاد اضطراب شبانه می شود؟

میزان این اختلال با بهبود و کیفیت خواب راحت شما ارتباط دارد. یکی از دلایلی که ممکن است در شب اضطراب داشته باشید این است که خواب بدی دارید. تصور کنید سعی می کنید شب بخوابید، اما روز بعد یک جلسه یا رویداد مهم دارید. همین اضطراب حضور در یک جلسه ممکن است منجر به اضطراب در شما شود. حتی شما به خاطر آن خودتان را تحت فشار قرار می دهید. این موضوع باعث ترشح آدرنالین و اختلال در خواب شما می شود. این شرایط، یک وضعیت وحشتناک است که می تواند شما را تا صبح بیدار نگه دارد و صبح روز بعد با خستگی زیاد از خواب بیدار شوید.

نتیجه تحقیقات میگوید: استرس و بی قراری ممکن است باعث مشکلات خواب شوند یا مشکلات موجود را بدتر کنند. حتی سابقه ابتلا به یک اختلال اضطرابی می تواند مشکلات و علائم شما را بدتر کند.  به این معنی که اگر شما سابقه هر اختلالی را داشته باشید، اضطراب می تواند آن را حتی بدتر کند. اما امید خود را از دست ندهید زیرا روش هایی برای کاهش اضطراب در شب وجود دارد. زمانی که چراغ ها خاموش می شود، دنیا در سکوت است، هیچ مزاحمی پیدا نمی شود.

اکثرا دیده می شود که این عارضه در شب دیده می شود. چراغ ها خاموش می شوند و ذهن فرد اینجاست که به تکاپو می افتد. همه چیزهایی که نباید به ذهنش می آید. همه موارد نگران کننده ای که دوست ندارد به یاد بیاورد، به سراغش می آیند.

 

علائم اضطراب شبانه چیست؟

علائم در هنگام شب می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشند، اما به طور کلی برخی از علائم آن، عبارتند از:

  • تنفس سریع
  • احساسات ناخوشایند
  • ناراحتی معده
  • افزایش ضربان قلب
  • عدم توانایی در تمرکز
  • احساس خطر یا عذاب
  • عصبانیت زیاد
  • افکار منفی بیش از حد داشتن.

لیست علائم اضطراب می تواند خیلی بیشتر از این موارد باشد، اما اینها شایع ترین علائم در هنگام شب هستند. از جمله مهم ترین علائم اضطراب شبانه می توان به اضطراب جسمی، حملات هراسی، کابوس، نشخوار فکری، افکار کنترل نشده و درد را اشاره کرد که در ادامه به طور متخصر در این باره صحبت به میان خواهد آمد.

1-اضطراب جسمی و پانیک

افراد مبتلا به به این اختلال جسمی دچار علائم زیر خواهند شد: تعریق، تپش قلب، مشکلات تنفسی، احساس سبکی، سردرد، برخی افراد دچار درد و تنش عضلانی خواهند شد. این دردها به صورت زیر بروز می کنند: تنگی قفسه سینه، سردرد، درد فک. برخی افراد به دلیل حمله هراسی دچار اضطراب شدید خواهند شد. طی حملات پانیک یا پانیک اتک، و یا وحشت زدگی (Panic Attack)، اضطراب طاقت فرسایی ایجاد می شود. در این وضعیت فرد احساس می کند که از کنترل خارج شده یا ترس از مردن را تجربه می کند.

2-نشخوار فکری و افکار کنترل نشده

از دیگر علائم میتوان به شبانه نشخوار ذهنی(Rumination) اشاره کرد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که فرد مواردی که باعث نگرانی یا ناراحتی می شوند را مدام با خود تکرار کنند.

عوامل محرک برای نشخوار فکری عبارتند از: نگرانی های اقتصادی، بروز یک اختلاف یا بحث اخیر ایجاد شده، زنده ماندن از یک ضربه، کابوس. بعضی از افراد به دلیل ترس از کابوس دیدن دچار استرس و بی قراری خواهند شد. افرادی که کابوس می بینند در حالت اضطراب از خواب بیدار شده و برای خوابیدن مشکل خواهند داشت. از دیگر علائم، افکار کنترل نشده است. فرد مضطرب ممکن است احساس کند که هیچ کنترلی بر افکار منفی خود ندارد. این امر باعث اضطراب بیشتری خواهد شد.

 

درمان اضطراب در شب

همان طور که در درمان اختلال اضطراب و همچنین همه ی انواع اختلالات مربوط به اضطراب، می توان از انواع روش های روان درمانی و همچنین دارو درمانی استفاده کرد، از همین رو به منظور درمان این مشکل شبانه هم می توان از روش هایی استفاده کرد که در ادامه به بررسی این روش های درمانی پرداخته خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

1-روان درمانی و مصرف دارو

این نوع درمان بر منشاء و علت اصلی اضطراب و کمک به ایجاد مهارت های مقابله ای موثر متمرکز است. روان درمانی اغلب موثرتر از مصرف دارو است. دلیل این امر کمک کردن تراپی ها به شناسایی علت بروز اضطراب و یافتن روشی برای برطرف کردن آن است. تراپی ها معمولا در کنار استفاده از دارو ها بهترین نتیجه را خواهد داشت. در واقع دارو ها باعث تسکین فوری شده و به فرد اجازه می دهند تا بر روی روان درمانی خود متمرکز شود.

چندین تراپی مختلف برای درمان  موثر هستند که از میان آنها می توان به رفتار درمانی شناختی (CBT) و مواجهه درمانی اشاره کرد.این داروها واکنش فیزیکی بدن به اضطراب را تغییر داده و به افراد کمک می کنند تا احساس اضطراب کمتری داشته باشند.
درمان خانگی اضطراب در شب

2-داروهای ضد افسردگی و بنزودیازپین ها

داروهای ضد افسردگی بر پیام رسان های شیمیایی یا انتقال دهنده های عصبی مغز تاثیر می گذارند. در واقع این داروها با ایجاد ثبات در خلق و خو باعث کاهش استرس خواهند شد. ممکن است اثر بخشی دارو های ضد افسردگی مدتی به طول بیانجامد. بنابراین لازم است پیش از تصمیم گیری در مورد اثر بخشی دارو ها صبور باشند.

بنزودیازپین ها رایج ترین داروهای ضد اضطرابی هستند. این داروها عموما بلافاصله شروع به اثربخشی می کنند. بنزودیازپین ها به انتقال دهنده های عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) متصل می شوند. این امر به کاهش فعالیت مغز کمک کرده و افراد اضطراب کمتری را حس خواهند کرد. با این وجود لازم است تا در مورد استفاده از این داروها باید با پزشک خود مشورت کنید.

3-داروهای خواب آور و مراقبه

قرص های خواب آور به افراد کمک می کنند تا سریع تر خوابیده و کمتر دچار بی قراری شبانه شوند. با این وجود طبق اعلام آکادمی خواب آمریکا، قرص های خواب آور فقط 8 تا 20 دقیقه زمان به خواب رفتن را کاهش می دهند. همچنین ممکن است استفاده از قرص های خواب آور اعتیادآور باشد. بنابراین باید ابتدا از سایر روش ها استفاده کرد. شواهد نشان می دهد که حتی یک جلسه مدیتیشن می‌تواند در کاهش بی قراری شما مفید باشد. حتی ممکن است مزایای بیشتری در دراز مدت دیده شود. مدیتیشن درست قبل از خواب در شب می‌تواند راهی عالی برای کاهش اضطراب شبانه باشد.

4-نفس عمیق، عادات خواب سالم و ورزش روزانه

تنفس عمیق راهی عالی برای کاهش اضطراب و استرس است. تنفس عمیق می‌تواند ضربان قلب شما را کاهش دهد و فشار خون شما را بهبود بخشد. اگر در شب حمله پانیک را تجربه می‌کنید، سعی کنید برای کاهش حمله، نفس عمیق بکشید. یکی از مهم‌ ترین راه ها برای کاهش اضطراب ، استفاده از عادات درست برای خواب کافی برای بدن است. اطمینان از اینکه در اتاق خواب خود شاد و راحت هستید به بهبود کیفیت خواب شما کمک می‌کند. راه های زیادی برای ایجاد عادات خواب خوب وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که بهتر و طولانی‌ تر می خوابید

ورزش می‌ تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. اگر استرس و بی قراری شبانه را تجربه می‌کنید، ورزش صبحگاهی ممکن است به شما کمک کند در شب بیشتر بخوابید. ورزش دمای بدن و ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، بنابراین ورزش کردن قبل از خواب می‌تواند روند به خواب رفتن را مختل کند. با این حال، ورزش منظم برای خواب بهتر از ورزش نکردن است، و یافتن روتینی که برای شما مفید باشد، مهمترین چیز است. علاوه بر این، ورزش نه تنها برای بهبود خواب مفید است. همچنین می تواند به تسکین علائم بی قراری شما کمک کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

سخن آخر

در انتها باید بیان شود که استرس  شبانه نیز مانند سایر اختلالات اضطرابی می توانند ریشه در اختلالات گسترده تری نظیر افسردگی داشته باشد. به همین دلیل است که بهترین و مناسب ترین روش برای درمان این اختلال، مراجله به روانشناسان و متخصصانی در این زمینه است. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام برخورد با این اختلال، از روش هایی به منظور درمان استفاده کنید که توسط متخصصان در این زمینه تجویز شده باشد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*