ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص نورتریپتیلین برای میگرن

قرص نورتریپتیلین برای میگرن و همچنین درمان افسردگی به کار برده می شود. میگرن یکی از انواع دردهای عصبی شایع است که عوامل زیادی در بروز آن نقش دارند. این نوع سر درد بسیار آزارنده است و با نشانه های افسردگی، خستگی و تغییر خلق و خو همراه می شود. به همین دلیل با داروهای ضد افسردگی مانند نورتریپتیلین قابل کنترل و درمان است. از دیگر داروهای مخصوص درمان میگرن می توان به سوماتریپتان، ناپروکسن، کدیمال، نوافن و… اشاره کرد. در ادامه مقاله بیشتر در مورد میگرن و قرص نورتریپتیلین توضیح داده ایم. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

قرص نورتریپتیلین برای میگرن | میگرن چیست؟

پیش از بررسی قرص نورتریپتیلین برای میگرن، خوب است به تعریف این بیماری بپردازیم. میگرن با سر دردهای معمولی متفاوت است. میگرن اغلب به صورت مرحله ای رخ می دهد و ممکن است چند روز ادامه داشته باشد. درد شدید در ناحیه سر ممکن است با حالت تهوع، حساسیت نسبت به بو، صدا و نور همراه باشد. همین موضوع زندگی روزانه فرد را دچار اختلال می کند و میزان عملکرد او را برای کار و تحصیل کاهش می دهد.

نحوه تأثیر میگرن بر افراد مختلف متفاوت است و درمان ها نیز به شیوه متفاوتی در افراد نتیجه می دهند. ممکن است سر دردهای میگرنی برای فرد بیش از یک بار در هفته رخ دهد و برای برخی دیگر کمتر اتفاق بیوفتد. علائم میگرن را می توان با دارو کاهش داد و درمان کرد؛ یکی از این داروها که در دسته داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای جای می گیرد، نورتریپتیلین نام دارد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای کلیک کنید.

سر درد

قرص نورتریپتیلین برای میگرن

قرص نورتریپتیلین برای میگرن

بهترین داروی درمان میگرن یا قرص میگرن چیست؟

در این بخش از مقاله قرص نورتریپتیلین برای میگرن به معرفی چند داروی مؤثر برای میگرن پرداخته ایم. متأسفانه هیچ درمان قطعی برای میگرن وجود ندارد با این حال بسیاری از داروها هستند که می توانند در کاهش علائم و از بین رفتن حملات ناگهانی سر درد مؤثر باشند. مصرف دارو می تواند از شدید ترین علائم جلوگیری کند. برخی از این داروها شامل ناپروکسن ، ایبوپروفن ، استامینوفن ، تریپتان ها مانند سوماتریپتان ، دیتان ها و نورتریپتیلین می شود. برای گسب اطلاعات بیش تر در زمینه درمان میگرن کلیک کنید.

قرص نورتریپتیلین برای میگرن

نورتریپتیلین با نام تجاری آونتیل، پاملور دارویی است که در دسته ضد افسردگی های سه حلقه ای جای می گیرد و اغلب برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد با این حال می تواند به میزان زیادی در تسکین دردهای عصبی مانند میگرن مؤثر باشد. هدف از درمان دارویی به همراه مشاوره روانشناسی از بین بردن علائم افسردگی و کاهش سر درد است به صورتی که سطح عملکرد فرد به حالت طبیعی برگردد. نورتریپتیلین در این زمینه می تواند بسیار مؤثر باشد. همچنین در درمان شب ادراری در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاع در زمینه درمان شب ادراری کودکان کلیک کنید.

میگرن

کارکرد و مکانیزم اثر قرص نورتریپتیلین برای میگرن

این دارو سطح ناقل های شیمایی موجود در مغز را که نقش پیام رسانی بین سلول های عصبی دارند، بالا می برد و باعث کاهش علائم افسردگی می شود. مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش سیناپسی صورت می گیرد و غلظت سیناپسی در سیستم عصبی مرکزی زیاد می شود. قرص نورتریپتیلین برای میگرن پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب می شود و متابولیسم گذر اول کبدی دارد. اثر دارو برای درمان افسردگی بعد از 2 تا 3 هفته پس از اولین مصرف مشخص می شود. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه قرص نورتریپتیلین کلیک کنید.

طریقه و میزان مصرف قرص نورتریپتیلین برای میگرن

در این بخش از مقاله قرص نورتریپتیلین برای میگرن نحوه و میزان مصرف دارو را شرح داده ایم. طریقه مصرف این دارو با توجه به نوع بیماری، شرایط پزشکی بیمار و پاسخ بدن او نسبت به دارو متفاوت است. پزشک ممکن است مصرف دارو را سه یا چهار نوبت در روز و گاه تنها یک بار در روز تجویز کند. در صورتی که پزشک مصرف نورتریپتیلین را یک بار در روز توصیه کرده باشد، بهترین زمان مصرف شب ها قبل از خواب است. برخی دیگر از پزشکان صلاح می دانند دارو را در دوزهای کم و در سه نوبت برای بیمار تجویز کنند. طبق دستور پزشک پیش بروید و از کم و زیاد کردن خود سرانه دوز های مصرفی بپرهیزید.

در شروع درمان پزشک دوز دارویی کمی را تجویز می کند و بعد از عادت کردن بدن ممکن است مقدار آن را افزایش دهد. نورتریپتیلین با غذا تداخل ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. در صورتی که در یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، بلافاصله بعد از یادآوری آن را مصرف کنید مگر اینکه به نوبت بعدی نزدیک باشید. در این صورت تنها نوبت بعدی دارو را مصرف کنید و از دو برابر کردن مصرف دارو بپرهیزید. برای کسب اطلاعات در زمینه انواع سر درد کلیک کنید.

قرص میگرن

نکات مهم در مورد نحوه مصرف نورتریپتیلین

مصرف منظم باعث می شود بهترین بهره را از تأثیرات دارو ببرید. هر روز در ساعت مشخصی دارو را مصرف کنید. می توانید برای یادآوری زنگ بگذارید. دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کنید؛ از آن جایی که این دارو بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، افزایش خودسرانه دوز دارو باعث افزایش سرعت بهبودی نمی شود بلکه عوارض را بیش تر می کند. مصرف دارو را به هیچ وجه به صورت ناگهانی و بدون مشورت پزشک قطع نکنید حتی اگر بهبودی در شرایطتان حس نکردید.
قطع ناگهانی و خودسرانه شرایط را بدتر می کند و باعث بروز عوارضی همچون تغییرات روانی، سردرد، خستگی و مشکلات خواب می شود که در اصطلاح به آن سندروم محرومیت از دارو می گویند. همچنین ممکن است علائم با شدت بیشتری بروز پیدا کنند. در صورتی که دچار عارضه شدید با پزشک تماس بگیرید.

موارد احتیاط نورتریپتیلین

_ در صورتی که باردار هستید یا قصد بچه دار شدن دارید، با پزشک خود در مورد مصرف دارو مشورت کنید. فقط در صورتی که مجبور هستید از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. همچنین از آن جایی که علائم افسردگی و میگرن می تواند به شدت طاقت فرسا باشد از قطع ناگهانی این قرص بپرهیزید.
_ هر گونه سابقه بیماری شامل تیروئید پر کار، صرع، دیابت، مشکلات کبدی، یبوست‌های مزمن، بيماری های قلبی عروقی، مشكل در دفع ادرار و یا بیماری های اعصاب را با پزشک خود در میان بگذارید.
_ لیستی از داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید چرا که نورتریپتیلین با برخی از داروها تداخل دارد.
_ هر گونه سابقه خودکشی، تشنج، اختلال دو قطبی و شرایطی که ممکن است احتمال تشنج را بالا ببرد با پزشک در میان بگذارید.
_ قرص نورتریپتیلین برای میگرن، ممکن است بر روی تپش قلب شما تأثیر بگذارد. در صورت مشاهده افزایش ضربان قلب حتما با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که سابقه مشکلات قلبی و حمله قلبی دارید، به پزشک اطلاع دهید.
_ این دارو باعث خواب آلودگی و تاری دید می شود به همین دلیل پس از مصرف از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز دارند بپرهیزید. مصرف الکل و ماریجوانا این عوارض را شدت می بخشد بنابراین از مصرف آن ها جدا خودداری کنید. همچنین قبل از عمل جراحی داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید.

موارد احتیاط نورتریپتیلین

_ مصرف قرص نورتریپتلین با افزایش حساسیت نسبت به نور خورشید همراه است بهتر است بعد از مصرف کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و زمانی که بیرون از منزل هستید حتما از کرم ضد آفتاب و لباس های پوشیده استفاده کنید. در صورت بروز آفتاب سوختگی و قرمزی شدید پوست با پزشک خود مشورت کنید.
_ شربت این دارو ممکن است دوز کمی الکل داشته باشد؛ اگر به دیابت یا بیماری کبدی مبتلا هستید و یا به الکل وابستگی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
_ مصرف قرص نورتریپتیلین برای افرادی که دیابت دارند باعث مشکل در کنترل قند خون می شود. به صورت مرتب قند خون خود را ارزیابی کنید و نتایج آن را به پزشک اطلاع دهید.
_ عوارض جانبی این دارو مانند خشکی دهان، سرگیجه، گیجی، مشکلات دفع ادرار و افزایش سطح نمودار کیوتی برای سالمندان حساسیت بیشتری ایجاد می کند.
_ دارو از طریق شیر مادر وارد بدن نوازد می شود و احتمال دارد مشکلاتی بروز پیدا کند. در مورد مصرف دارو در زمان شیردهی به نوزاد حتما با پزشک صحبت کنید.

قرص نورتریپتیلین

قرص نورتریپتیلین برای میگرن | عوارض شایع نورتریپتیلین

در این بخش از مقاله قرص نورتریپتیلین برای میگرن به عوارض شایع و جانبی این دارو پرداخته ایم. یبوست، سوهاضمه، اسهال یا تهوع از عوارض شایع این دارو است که هر کسی ممکن است به آن دچار شود. از دیگر عوارض دارو می توان به خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید اشاره کرد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا زمانی که این عوارض از بین نرفته اند از رانندگی و کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند بپرهیزید.

عوارضی مانند اضطراب و پریشانی، اختلال در خواب، مشکل در دفع ادرار، احساس گز گز انگشتان، تغییر غیر عادی در اشتها یا وزن، تغییر طعم ها در دهان، زنگ زدن گوش، لکه های قرمز پوستی خارش دار، ریزش مو یا تعریق شدید و ضربان قلب نامنظم نیز ممکن است بعد از مصرف دارو بروز پیدا کنند.

در صورتی که با این عوارض مواجه شدید پزشک خود را در جریان بگذارید. در صورتی که با علائمی همچون سوزش دل مداوم ، لرزش ، ماسکه شدن صورت (از بین رفتن حس صورت) ، گرفتگی عضلانی ، درد شدید معده ، کاهش توان یا میل جنسی ، تورم و یا درد سینه سوزش دل مداوم ، لرزش ، ماسکه شدن صورت (از بین رفتن حس صورت) ، گرفتگی عضلانی ، درد شدید معده ، کاهش توان یا میل جنسی ، تورم و یا درد سینه مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

سردرد

راه های کاهش عوارض شایع

برای جلوگیری و کاهش خشکی دهان ناشی از مصرف قرص می توانید از آدامس یا آب نبات بدون شکر استفاده کنید. همچنین توصیه می کنیم حتما قرص خود را با مقدار زیادی آب مصرف کنید. در طول روز نیز آب زیاد بنوشید. برای کاهش خطر سرگیجه وقتی می خواهید از حالت خوابیده به حالت نشسته در بیایید، به آهستگی این کار را انجام دهید و احتیاط بیشتری به خرج دهید.

برای کاهش یبوست می توانید در غذای خود از فیبر استفاده کنید و آب زیادی در طول روز بنوشید. ورزش نیز می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. در صورتی که دچار یبوست مزمن شدید و می خواهید از داروهای ملین استفاده کنید حتما نظر پزشک و یا داروساز را در این زمینه جویا شوید. به صورت کلی عوارض گوارشی ناشی از مصرف نورتریپتیلین با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذای سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و همچنین با کاهش مصرف غذا های چرب و پر ادویه رفع می شوند. نورتریپتیلین نیز مانند دیگر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای تنها زمانی تجویز می شوند که پزشک فواید مصرف آن را بیشتر از مضرات دارو و علائم بیماری بداند. همچنین خوب است بدانید بیشتر کسانی که قرص نورتریپتیلین برای میگرن و دیگر اختلالات را استفاده می کنند هرگز دچار عوارض آن نمی شوند.

سر درد

قرص نورتریپتیلین برای میگرن | عوارض جانبی نورتریپتیلن

درصد نامشخصی از افراد مصرف کننده قرص، عوارض جانبی زیر را تجربه می کنند.

عوارض قلبی عروقی
سکته قلبی حاد ، حوادث عروق مغزی ، آریتمی قلبی ، گرگرفتگی ، افزایش فشارخون ، افت فشارخون ، بلوک قلبی ، تپش قلب ، تاکی کاردی

1.سیستم اعصاب مرکزی
آژیتاسیون ، احساس سوزن سوزن شدن ، اضطراب ، آتاکسی ، گیجی ، خواب آلودگی ، هذیان ، دیس اورینتیشن (اختلال در تشخیص موقعیت) ، تب دارویی ، تغییرات الگوی الکتروانسفالوگرام ، واکنش خارج هرمی ، سرگیجه ، خستگی ، توهم ، سردرد ، هیپومانیا ، بی قراری ، تشنج ، بی خوابی ، کابوس شبانه ، کرختی ، پانیک ، سایکوز یا روان پریشی (تشدید) ، نوروپاتی محیطی ، سوزن سوزن شدن اندام های انتهایی ، سندرم ترک
2.عوارض و علائم پوستی
ریزش مو ، افزایش تعریق (بیش از حد) ، خارش ، راش پوستی ، حساسیت پوست به نور ،کهیر
3.غدد درون ریز و متابولیسم
کاهش میل جنسی ، افزایش میل جنسی ، کاهش گلوکز سرم ، افزایش گلوکز سرم ، گالاکتوره غیرمرتبط با زایمان ، سندرم ترشح نامناسب هورمون ضدادراری (SIADH)، ژینکوماستی ، افزایش وزن ، کاهش وزن
4.مشکلات گوارشی
بی اشتهایی ، یبوست ، کرامپ شکمی ، اسهال ، سیاه شدن زبان ، تهوع ، درد اپی گاستر (سر دل) ، فلج ایلئوم ، بزرگ شدن غدد پاروتید ، التهاب غدد زیرزبانی ، التهاب دهان ، طعم ناخوشایند در دهان ، استفراغ ، خشکی دهان
5.عوارض ادراری تناسلی
هایپرتروفی پستان ، شب ادراری ، تورم بیضه ، ضعف جنسی ، وقفه در دفع ادرار ، احتباس ادرار ، گشادی مجاری ادراری
6.هماتولوژی و انکولوژی
آگرانولوسیتوز ، پتشی ، پورپورا ، افزایش سطح ائوزینوفیل ، ترومبوسیتوپنی
7.مشکلات کبدی
اختلال عمکرد کبدی ، یرقان کلستاتیک

قرص نورتریپتیلین برای میگرن | توصيه هایی در مورد نورتریپتیلین

در این بخش از مقاله قرص نورتریپتیلین برای میگرن شما را به خواندن توصیه های مهم در مورد این دارو دعوت می کنیم.

_ دارو برای اثر کردن به زمان نیاز دارد و اغلب یک تا چهار هفته برای اثرگذاری کامل قرص نورتریپتیلین زمان لازم است. در صورتی که بعد از این زمان هنوز هم بهبودی حس نکردید، شرایطتان بدتر شد و افکار خودکشی به سراغتان آمد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
_ مسمومیت با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای عارضه ای بسیار خطرناک است که بر اثر مصرف بیش از حد دارو رخ می دهد. این دارو را حتما طبق نظر پزشک مصرف کنید و آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید. در صورت بروز مسمومیت سریعا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.
_ از مصرف الکل بپرهیزید چرا که عوارض جانبی دارو را افزایش می دهد.
_ در ابتدای مصرف دارو عوارض آن بیشتر است؛ ممکن است احساس کنید که افکار ناراحت کننده تان بیشتر از قبل شده اما نگران نباشید و مصرف دارو را قطع نکنید. این افزایش علائم نشانه شروع اثرگذاری دارو می باشد و به تدریج برطرف می شوند.
_ در صورتی که افکار مرتبط با مرگ و خودکشی دارید، با نزدیکان خود در این مورد صحبت کنید. همچنین بهره مندی از مشاور روانشناس و مشاوره افسردگی به شما کمک می کند تا اگاهانه مشکلات خود را بر طرف کنید و در کنار دارو درمانی از روش های روان درمانی بهترین استفاده را ببرید.
_ در هفته های اول مصرف دارو ممکن است افکار خودکشی شدت پیدا کنند به همین دلیل لازم است بیمار به صورت مداوم تحت نظر خانواده و یا پزشک قرار داده باشد.
_ از مصرف همزمان چند داروی ضد افسردگی با یکدیگر بپرهیزید. توصيه هایی در مورد نورتریپتیلین
_ نورتریپتلین نیمه عمر طولانی دارد بنابراین تجویز یک باره آن قبل از خواب کافی است.
_ در صوتی که سابقه مصرف مهار كننده هاي آنزيم MAO را دارید، لازم است این داروها را قطع کرده و دو هفته بعد مصرف نورتریپتیلین را شروع کنید. همچنین در این زمینه حتما با پزشک مشورت کنید.
_ در صورت ضرورت مصرف دارو‌هاي مهار‌كننده MAO لازم است حداقل يك هفته ميان قطع اين دارو و شروع مصرف نورتریپتیلین فاصله بیاندازید.
_ در صورتی که پزشک مصرف دارو را هنگام شب برای شما تجویز کرده نباید آن را صبح بخورید. اگر سؤالی در این مورد دارید با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین نتیجه را از درمان با دارو به دست آورید.
_ منگی و حالت سرگیجه عارضه هایی هستند که احتمال دارد پس از مصرف دارو به آن ها دچار شوید. به همین دلیل توصیه می کنیم هنگام برخواستن ناگهانی از حالت خوابیده به حالت نشسته احتیاط کنید.
_ خشکی دهان یکی از عوارض جانبی و شایع مصرف این قرص است؛ در صورتی که این عارضه بیش از دو هفته تداوم یافت به پزشک اطلاع دهید.
_ در نهایت بیمار باید به مدت سه تا هفت روز پس از قطع کامل دارو تحت نظر قرار بگیرد.

میگرن

تداخلات دارویی نورتریپتیلین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی و مصرف همزمان نورتریپتلین با برخی از داروها باعث کاهش تأثیر گذاری آن و یا افزایش عوارض جانبی می شود. برخی از داروهایی که تداخل ایجاد می کنند شامل رقیق کننده‌ های خون مانند وارفارین ، دسولفیرام ، مکمل های تیروئید، داروهای آنتیکولینرژیک‌ مانند بنزتروپین ، آلکالید‌های بلادونا می شود. همچنین داروهایی که در درمان فشار خون به کار برده می شوند، در مغز عمل می کنند و ممکن است با نورتریپتیلین تداخل ایجاد کنند.

سخن آخر

میگرن درد عصبی است که می تواند بسیار آزارنده باشد. این مشکل نیاز به درمان دارویی تحت نظر پزشک دارد. همچنین روش های طبیعی نیز می توانند مؤثر باشند. همانطور که خواندید قرص ها عوارض بسیار دارند و اغلب کوتاه اثرند. به صورتی که بعد از قطع مصرف احتمال بازگشت علائم وجود دارد. داروها به درمان کامل نمی انجامند و تنها کاهنده علائم هستند. به همین دلیل روانشناسان توصیه می کنند در کنار مصرف قرص از روش های روان درمانی و مشاوره و همچنین تکنیک های آرام سازی مانند یوگا و مدیتیشن بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

دارو های هم گروه نورتریپتیلن کدام اند؟
این داروها شامل امی تریپتیلین ، آموکساپین ، دسیپرامین ، ماپروتیلین ، تریمیپرامین ، کلومیپرامین ، دوکسپین ، ایمی پرامین و پروتریپتیلین می شوند.
آیا نورتریپتیلین باعث لاغری می شود؟
بله اما نباید از این دارو تنها با هدف لاغری استفاده نمود. ممکن است پزشک برای فرد افسرده ای که اضافه وزن دارد این دارو را تجویز کند تا ضمت کاهش علائم افسردگی کاهش وزن نیز اتفاق بیوفتد. در غیر این صورت مصرف دارو تنها با هدف لاغری مشکلات فراوانی را به وجود می آورد و پس از قطع مصرف احتمال چاق شدن دوباره وجود دارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*