ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چرا دوست خوب و صمیمی ندارم؟

حتی اگر فردی غیر اجتماعی باشید، نداشتن دوست خوب و صمیمی برایتان آزار دهنده خواهد بود. شاید اصلی‌ترین علت احساس تنهایی نداشتن مهارت ارتباط یا توقع بالا و نادرست از دوستی‌هاست. همه نیاز به داشتن دوستی دارند که در مواقع مهم زندگی کنارشان باشد. داشتن کسی که بتوانید درباره تمام جنبه‌های زندگی با او صحبت کنید، به سلامت روان شما کمک خواهد کرد. برای آن که با کسی دوست شوید ابتدا باید خود را بهتر شناخته و در صدد یافتن فرصت‌هایی برای ملاقات با افرادی که یک وجه اشتراک با شما دارند باشید. در کنار این مسئله اصلاح رفتارهای اشتباهتان به شما کمک بیشتری خواهد کرد. در ادامه مطلب درباره علل نداشتن دوست خوب و راه‌هایی برای حل این مشکل پرداخته‌ایم پس همراه ما باشید.


گیف چرا دوست خوب و صمیمی ندارم؟

دوست خوب کیست؟

مفهوم دوست خوب یا دوست نزدیک در هر کشور و هر فرهنگی متفاوت است. دوستی در کشور ما یک مسئله مهم و پر رنگ به شمار می‌آید که هم فوائد و هم حاشیه‌های زیادی داشته است. اما به طور کلی دوست صمیمی یا دوست نزدیک، کسی است که ما می‌توانیم درباره هر چیزی با او صحبت کنیم، همیشه در دسترس است و کنار او هیچ ترسی از قضاوت شدن نداریم. دوست صمیمی آینه ماست و اشتباهات و ضعف‌های ما را به ما می‌گوید و برای بهتر شدن ما تلاش می‌کند. نکته مهم، رابطه متقابل دوستی و یک طرفه نبودن این احساس ضروری است.

برای آشنایی بیشتر در زمینه دوست صمیمی کلیک کنید.

چرا نمی توانیم یک دوست خوب و نزدیک داشته باشیم؟

دلایل نداشتن دوست خوب، جدایی و دوری از دیگران بسیار گسترده است و تمام ابعاد زندگی ما را دخیل می‌کند. اما مهم‌ترین دلیل نداشتن دوست صمیمی تجربیات دوران کودکی یا سبک‌های تربیتی خانواده است که در ادامه بیشتر درباره آن و دیگر علل صحبت خواهیم کرد.

روابط خانوادگی

مهم‌ترین علت ناتوانی در دوستیابی تربیت خانوادگی است. برخی خانواده‌ها روابط محدود و بسته را به فرزندان آموزش داده‌اند یا آن‌ها را محتاط، محافظه کار، بی‌اعتماد به دیگران و غیر اجتماعی بار آورده‌اند. در اینگونه مواقع روانشناس و مشاور خانواده می‌تواند با تحلیل الگوهای رفتاری و سیستم خانواده، علت را برطرف و به فرد کمک کند که او فراتر از الگوهای خانواده رفتار کند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

خجالتی بودن از علل نداشتن دوست خوب

یکی از اصلی‌ترین دلایل نداشتن دوست صمیمی و خوب ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران به دلیل خجالتی بودن است. دلایل خجالتی بودن یک بحث مفصل خواهد بود اما به طور کلی این مسئله از اعتماد به نفس پایین، احتیاط و محافظه کاری بیش از حد، عدم باور به خود و ... ناشی می‌شود. خواندن مقاله برقراری ارتباط با دیگران به شما کمک می‌کند تا بتوانید دوستان خوب و صمیمی پیدا کنید.

مغرور بودن از علل نداشتن دوست خوب

گاهی افرادی درست یا اشتباه، به دیگران نگاه از بالا دارند. غرور بیش از حد آن‌ها باعث می‌شود دیگران را کمتر از خود ببینید و نخواهند با نزدیک شدن به آن‌ها سطح خود را پایین بیاورند. اشتباه بودن این نگاه کاملا مشخص بوده و باعث تنها ماندن می‌شود.

اعتماد به نفس پایین از علل نداشتن دوست خوب

احساس حقارت و کمتر بودن از دیگران، دقیقا مثل غرور، شما را از دیگران دور می‌کند. به دیگران نزدیک نمی‌شوید چون احساس می‌کنید زشت، ضعیف، بی هنر و... هستید و دیگران از شما خوششان نمی‌آید؛ اما این تفکر اشتباه است. هر کس در کنار معایب، مزایایی هم دارد که می‌تواند به آن‌ها خوشبین بوده و برای شروع دوستی به آن‌ها اتکا کند.

عدم احترام به تفاوت ها

یکی دیگر از مشکلاتی که مانع از ایجاد یک دوستی عمیق می‌شود؛ نپذیرفتن تفاوت‌هاست. این مسئله که انسان‌ها باید با کسانی نشست و برخاست کنند که همفکر و هم عقیده آن‌ها باشد درست است، اما گاهی آدم‌های ارزشمندی در زندگی ما پیدا می‌شوند که بخاطر تفاوت‌ها، نمی‌توانیم به آن‌ها نزدیک بمانیم. باید بپذیریم که تمام انسان‌ها با هم تفاوت دارند و همین تفاوت‌هاست که باعث کشش و جذب آدم‌ها می‌شود. تنها کسی که کاملا شبیه شماست، خود شمایید. به تفاوت‌ها احترام بگذارید و آن‌ها را بپذیرید.

توقع بالا از علل نداشتن دوست خوب

گاهی توقع شما از دوستی بسیار بالاست. مثلا این تفکر که دوست خوب کسی است که هر کار از او می‌خواهیم انجام دهد و هر وقت می‌خواهیم باشد و تمام رفتارهای شما را بپذیرد. توقع‌تان را از دیگران پایین بیاورید و با دیگران به گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.

غیبت کردن از علل نداشتن دوست خوب

سخن چینی و غیبت کردن به یک دوست در مورد یک فرد یا دوست دیگر باعث می‌شود که دوست صمیمی شما احساس کند که ممکن است این رفتار در مورد خود او نیز انجام شود. به طور کلی غیبت کردن رفتار نامناسبی است و باید آن را کنار بگذارید. این موضوع نه تنها در مورد دوستی بلکه در تمام مراحل زندگی اهمیت دارد چراکه اعتماد از بین می‌رود و دوستانتان نمی‌توانند هر آنچه که می‌خواهند با شما در میان بگذارند. در نتیجه به مرور صمیمیت از بین خواهد رفت.

برای داشتن دوست خوب چیکار کنیم؟

هیچکس نیست که در زندگی تجربه داشتن دوست را نداشته باشد یا نخواهد تجربه کند. اما این مسئله در ابتدا نیازمند اصلاح الگوهای رفتاری و شناختی اشتباه است. در ادامه به برخی از ویژگی‌هایی که در خود باید ایجاد کنید، اشاره کرده‌ام.

دوست داشتن خود

اگر خودتان را دوست نداشته باشید دیگران نیز شما را دوست نخواهند داشت و اینگونه نداشتن دوست خوب را تجربه خواهید کرد. باید خودتان را تحلیل کنید، تمام ویژگی‌های مثبت و منفی خود را بدانید و سعی در اصلاح معایب کنید. صداقت، عامل بسیار مهمی برای پذیرش خود است. با خودتان رو راست باشید و اشتباهاتتان را بپذیرید. به نقاط قوت خود اعتماد کنید و آن‌ها را گسترش دهید.

سازگاری را یاد بگیرید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فرد سالم، سازگاری و توانایی کنار آمدن با موقعیت‌های سخت و عجیب است. اگر این توانایی را نداشته باشید، ممکن است با بروز کوچکترین مشکل در روابط، به پایان رابطه برسید و دوستی خود را از دست بدهید. می‌توانید با کمک روانشناس و مشاور، توانایی و مهارت سازگاری خود را پرورش دهید و بدانید در مواقع بحرانی باید چگونه رفتار کنید.

چند بعدی باشیم

حضور در جمع‌های مختلف باعث آشنایی با فضاها و تفکرات مختلف می‌شود. شاید در جمعی، با کسی برخورد کنید که بسیار به نظر شما دوست داشتنی باشد. سعی کنید علایق خود را پیدا کنید و آن‌ها را گسترش دهید. حضور در مجامع ادبی، موسیقی، تئاتر، عکاسی، فلسفه و هر جمعی که به محوریت آن علاقه دارید باعث می‌شود جنبه‌های دیگر خود را بهتر بشناسید.

لبخند بزنید

لبخند زدن به دیگران هنگام صحبت و آشنایی، علاوه بر اینکه اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد، باعث می‌شود دیگران حس بهتری به شما داشته باشند. سعی کنید هرگز در ارتباطات اولیه بی‌احترامی نکنید، الفاظ رکیک استفاده نکنید، تفاوت‌ها را مسخره نکنید و اعتماد طرف مقابل را جلب کنید. 

برای آشنایی بیشتر در زمینه مسخره کردن کلیک کنید.

وقت خود را پر کنید

سعی کنید زمان خود را پر کنید. فعالیت‌های مختلف انجام دهید و به سمت علایق خود بروید. وقتی احساس مفید بودن کنید و مشغله داشته باشید، نیاز شدید و بیمارگون به داشتن دوست کمتر می‌شود؛ در نتیجه در آشنایی‌ها و روابط خود، کمتر اشتباه رفتار می‌کنید. سعی کنید بیش از حد، مخصوصا در روزهای اول، با فرد مقابل ارتباط برقرار نکنید تا اعتماد او خدشه دار نشود و حس نکند شما قرار بر مزاحمت دارید.

سخن آخر

به طور کلی، بسیاری از مشکلات ما در نداشتن دوست صمیمی و خوب به خودمان بر می‌گردد. خیلی از ما تکلیفمان با خودمان روشن نیست و نمی‌دانیم چه می‌خواهیم. خود شناسی و خودکاوی، به شما کمک می‌کند که خودتان، علایقتان، طرز فکرتان و توقعتان از یک دوست را کشف کنید و اگر هم روابط محدودی دارید، با انسان‌های درست زندگی خود آشنا شوید و دوستی‌های صمیمی‌تر و عمیق‌تری را تجربه کنید.

احساس تنهایی و نداشتن یک همراه شاید برایتان ناراحت کننده باشد، برای درک تنهایی خود کمی وقت بگذارید و ببینید این تنهایی از کجا سر چشمه می‌گیرد. شما می‌توانید به یک مشاور مراجعه کرده و از او برای خود شناسی، یافتن علل تنهایی و ارتقای مهارت‌های ارتباطی خود کمک بگیرید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه خود شناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

با آن که سعی می‌کنم بسیار مراقب رفتارها و صحبت‌هایم باشم و در دوستی‌های خود چیزی کم نگذارم با این حال از نداشتن دوست خوب و صمیمی رنج می‌برم چکار کنم؟

ممکن است شما در انتخاب دوستان خود اشتباه می‌کنید و کسانی را برای دوستی در نظر می‌گیرید که با خلقیات و روحیات شما در تضاد هستند. همچنین گاهی افراد رفتارهایی را انجام می‌دهند که خود نیز از آن آگاه نیستند و احساس می‌کنند رفتار مناسبی را انجام می‌دهند. در این شرایط و در صورتی که واقعا از این موضوع عاجز شده‌اید و احساس تنهایی به سراغ شما آمده است بهتر است موضوع را با یک روانشناس و متخصص در میان بگذارید تا زودتر بتوانید به مسیر عادی زندگی بازگردید. 

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نداشتن دوست صمیمی و خوب می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*