ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نداشتن خواستگار | چرا برخی دختران خواستگار ندارند


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نداشتن خواستگار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نداشتن خواستگار امروزه یکی از مشکلات دختران جوان است. با ورود دختران به دوره جوانی یکی از دغدغه های آن ها پیدا کردن همراه مناسب برای ادامه زندگی می باشد و به دنبال آن توقع دارند مردان جوان برای ازدواج پیش قدم شوند و خواستگاری کنند تا بتوانند شخصی مناسب را انتخاب کنند. اما اگر تعداد مردانی که برای ازدواج پیش قدم می‌ شوند به اندازه ای که دختر توقع دارد نباشد در اینجا برای او سوال پیش می آید: چرا من خواستگار ندارم، آیا مشکلی در من وجود دارد؟ نبود خواستگار علل مختلفی دارد که با بررسی می‌ توان آن ها را رفع کرد یا شرایط را بهبود داد. در این مقاله ما به مقوله نداشتن خواستگار می‌ پردازیم. برای آشنایی بیشتر با جلسه خواستگاری کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ازدواج

با افزایش سن افراد و رسیدن آن ها به بلوغ جنسی، فرد به دنبال برطرف کردن این نیاز خود می باشد و از طرف دیگر احساس نیاز روحی برای داشتن همراه و هم پا برای ادامه مسیر زندگی باعث می ‌شود افراد به سمت ازدواج سوق پیدا کنند. ازدواج تصمیم بزرگی است و تمام زندگی فرد را تحت  تأثیر قرار می دهد به همین خاطر لازم است عاقلانه و با در نظر گرفتن تمام جوانب صورت گیرد. از طرفی چالش های زیادی برای ازدواج وجود دارد که یکی از آن ها نداشتن خواستگار است. در ادامه مفاله به شرح جنبه های مختلف این موضوع پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر انواع ازدواج را بخوانید.  

اینفوگرافیک نداشتن خواستگار

 اینفوگرافیک نداشتن خواستگار

نداشتن خواستگار

متاسفانه امروزه یکی از معیار های با اصل و نصب بودن دختر، داشتن خواستگار‌ های متعدد می باشد و هرچه تعداد خواستگار ها بیشتر باشد ارزش و اعتبار دختر بیشتر خواهد بود و اگر دختر در سن معمول در عرف ازدواج نکند یا خواستگار نداشته باشد ممکن است این تصور در دیگران ایجاد شود که دختر مشکل یا نقصی دارد. چنین تصوراتی کاملا بی پایه و اساس و اشتباه هستند. تعداد خواستگارها هرگز نمی تواند معیاری برای ارزش گذاری دختران باشد. با این حال این دید بد جامعه حس بدی به دختر و خانواده او منتقل می کند.
ازدواج نیز مانند هر تصمیم مهم دیگر زندگی دارای ابعاد مختلف می باشد. عوامل فردی و اجتماعی مناسب دست به دست هم می‌دهند تا فردی برای ازدواج آماده باشد. بنابراین نمی‌توان دلیل کاهش ازدواج در جامعه امروز را صرفاً یک دلیل دانست بلکه مجموعه ای از از دلایل و عوامل مختلف است. مشکل در هر کدام از این عوامل فردی و اجتماعی که مانع ازدواج می شود، هم می‌تواند از طرف پسر باشد و هم می‌ تواند از طرف دختر باشد و لزوماً نمی ‌توان یک طرف از این داستان را مقصر اصلی این معضل دانست. می‌توان با شناخت بهتر عوامل فردی و اجتماعی و همچنین کسب مهارت های لازم برای ازدواج، شرایط را مهیا نمود. برای کسب آگاهی درباره مهارت های لازم برای ازدواج کلیک کنید.  
خواستگار

عوامل فردی نداشتن خواستگار

همان طور که گفته شد نداشتن خواستگار می تواند علل مختلفی داشته باشد گاهی علل، فردی و از سمت دختر است یا گاهی بیرونی و از سمت پسر است، در ادامه ما به بررسی عوامل فردی این موضوع می پردازیم.

1-شرایط خانوادگی دختر، اولین دلیل نداشتن خواستگار

گاهی ممکن است که اعضای خانواده از دید جامعه دچار مشکلات و قصور باشند برای مثال پدر یا برادر دختر خلافکار باشند یا اعضای دیگر خانواده به بداخلاقی در اطرافیان خود معروف باشند. این عامل باعث می شود که افراد جامعه گمان کنند که دختر خانواده نیز مانند سایر اعضای خانواده است و کسی برای خواستگاری و امر ازدواج پیش قدم نشود. برای اگاهی بیشتر خواندن پدر و مادر بد اخلاق توصیه می شود.
بهتر است دختر خانواده سعی کند با تلاش برای داشتن زندگی مستقل، سرنوشت خود را تغییر دهد. برای مثال سعی کند درس بخواند و در دانشگاه در رشته مناسب قبول شود تا با داشتن آینده کاری مناسب بتواند زندگی مستقل داشته باشد یا هنری مانند خیاطی بیاموزد تا از طریق آن بتواند روی پای خود بایستد و درآمد شخصی داشته باشد. این تغییر مسیر زندگی باعث می شود که افراد جامعه او را فردی مفید و متفاوت از اعضای ناسازگار خانواده اش بدانند. دخترانی که تحصیلات دانشگاهی موفق داشته و شاغلند معمولا از وضعیت بهتری برخوردارند. درمورد نقش تحصیلات در زندگیبخوانید

2-دیده نشدن دختر، دلیل نداشتن خواستگار

گاهی اوقات برخی دختر ها آن طور که باید در جامعه که شامل جمع های خانوادگی یا دوستانه است حاضر نمی شوند که از علت های آن می شود به خجالتی بودن، کم رو بودن یا داشتن شخصیت درون گرا اشاره کرد. این ویژگی های اخلاقی به دو صورت باعث می‌ شود که فرد توسط واسطه ها در جامعه دیده نشوند. از یک طرف فرد در جامعه کم تر حضور پیدا می کند، از طرف دیگر حتی اگر فرد در جامعه نیز حضور پیدا کند این اخلاق باعث می شود نتواند ارتباط خوبی با افراد مختلف بگیرد.
در چنین مواردی به دختر خانم ها پیشنهاد می شود که سعی کنند خجالتی بودن را کمی کنار بگذارند و با رعایت و حفظ ضوابط اخلاقی و شرعی در محافل زنان همانند جمع‌های دوستانه و خانوادگی حضور یابد تا زمینه اجتماعی شدن آن ها و آشنایی با افراد جدید مهیا شود. از طرف دیگر گفتگو و تعامل در جامعه باعث آشنایی آن ها با عقاید جدید شده و زمینه رشد شخصیتی و اعتقادی فرد در زندگی محیا می کند. معمولا دخترانی که روابط اجتماعی خوبی دارند، از خواستگاران قابل توجهی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روابط اجتماعی کلیک کنید.

3-شکست عاطفی

ممکن است دختر خانوم قبلا ازدواج کرده باشد یا رابطه عاطفی را تجربه کرده باشد اما نتیجه هیچ کدام از آن ها خوب نبوده باشد. ازدواج ناموفق می تواند ضربه روحی شدیدی به هر دو طرف وارد کند اعتماد به نفس آن ها را از بین ببرد و حتی ممکن است سبب افسردگی فرد شود. از دست رفتن اعتماد به نفس و افسردگی برای رابطه بدون سرانجام نیز پیش می آید، به خصوص اگر تمام شدن رابطه از طرف فرد مقابل باشد. این از دست رفتن اعتماد به نفس باعث می‌ شود که فرد مکررا گذشته خود را مرور کند. درمورد شکست عاطفی بخوانید.
این مرور کردن گذشته باعث بی توجهی فرد به شرایط فعلی خود و از دست رفتن موقعیت های ازدواج می شود. حتی اگر دختر وارد رابطه جدید شود به دلیل اینکه هنوز با گذشته خود کنار نیامده است، رابطه جدید خود را با رابطه قبلی خود مقایسه می‌کند و این باعث می ‌شود که نتواند از رابطه جدید خود راضی باشد و این عدم رضایت ممکن است به شکست رابطه جدید نیز ختم شود. برای کسب اطلاعات بیشتر پاک کردن گذشته را بخوانید.

4- ماندن در گذشته

بهترین راه برای کنار آمدن با گذشته این است که فرد بپذیرد زندگی پر از تجربیات خوب و بد است هر کدام از این تجربیات می توانند برای تصمیم گیری بهتر در آینده کمک کننده باشند. افراد باید به این باور برسند که همه انسان ها شبیه هم نیستند و کسی که قرار است در آینده وارد زندگی آن ها شود با فرد قبلی متفاوت است و مقایسه آن ها کار اشتباهی است. جدا شدن از رابطه قبلی کار سختی است که گاهی افراد نمی‌ تواند به تنهایی از پس آن بر بیایند. در این مواقع می توان با کمک از مشاوران و روان شناسان برای داشتن آینده بهتر و روابط سالم و شاد، تلاش کرد.همچنین درباره روابط سالم بخوانید.

5- سخت گیری های بی جا

اغلب دختران فکر می کنند انسان سخت گیری نیستند و در کلام اذعام دارند تنها چیزی که از همسر آینده خود توقع دارند اخلاق مناسب و داشتن حداقل ها برای زندگی است. اما در عمل رفتاردیگری اتفاق می‌ افتد. بعضی از خانم ها در هنگام روبه رویی با خواستگار شرط های نظیر درآمد بسیار بالا، خانه، ماشین و‌ یا ملک گران‌ قیمت می گذارند یا با وسواس های بیهوده شروع به ایراد گیری از خواستگار می کنند. مانند ازدواج با دانشجو ثمری ندارد، او چاق است، چون تک پسر است و چند خواهر دارد قطعا شخص لوسی است و‌ خواهرانش در زندگی آینده اش دخالت می کنند. این توقع بالا و ایراد گیری های بیهوده باعث به تعویق افتادن ازدواج می شود.

6- تاثیر زیبایی ظاهری

البته نمی توان تاثیر ظاهر یا تاثیر روابط بین خانواده خواستگار را به طور کل نادیده گرفت اما وسواس در انتخاب نباید بیش از اندازه باشد و در همان ابتدا به خواستگار پاسخ منفی داد. معاشرت با خواستگار می تواند ابعاد شخصیتی بیشتری از آن به دختر و خانواده دختر بدهد. ممکن است فردی با اخلاق پسندیده خود چنان نظر دختر و‌ خانواده او را جلب کند که اهمیت ظاهر زیبا از بین برود.همچنین درباره اهمیت زیبایی در ازدواج بخوانید.

7-عدم تطابق تحصیلات و کاری

بهبود شرایط فرهنگی جامعه باعث شده توسط زنان بتوانند حضور فعال تر در جامعه داشته باشند و حضور پر رنگ تری سطح دانشگاه و مدارج علمی تحصیلی داشته باشد. این حضور پررنگ و برجسته دانشگاه در مشاغل مختلف نیز وجود دارد امروز زنان بیشتری نسبت به گذشته در خارج از خانه مشغول به کار هستند. این شرایط باعث شده که خانم هایی که شغل مستقل و تحصیلات بالایی دارند، توقع همسری تحصیل کرده و با شرایط مالی عالی داشته باشد.
قطعاً این توقع غیر معقول نیست زیرا هر دختری دوست دارد مردی را برای همسری انتخاب کند که شرایط او را درک کند. اما گاهی این توقع باعث می شود که دختران نسبت به روابط عاطفی، عشق و توجهی که از طرف مقابل باید دریافت کنند، ارزشی قائل نشوند. بهتر است به این نکته دقت شود که هر چند داشتن تحصیلات عالی و شرایط مالی مناسب برای ساختن زندگی مشترک بسیار کمک کننده است اما وجود علاقه میان دو طرف و یافتن فردی که با عشق به شما متعهد شود که همراه با شما مسیر زندگی را طی خواهد کرد، بسیار مهم تر است. درمورد اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج بخوانید.

8-محل سکونت خانواده دختر

گاهی دیده می شود که یک خانواده محترم بنا به دلایلی مجبور به زندگی در یک محله ای می شوند که در محل خلاف اتفاق می‌افتد یا موارد فساد و بی اخلاقی وجود دارد. متاسفانه  دختران خانواده ها با مشکل نداشتن خواستگار رو به رو هستند زیرا فردی که برای خواستگاری پیشقدم می شود هنگام ورود به محل و در محیط تحت تأثیر قرار می‌ گیرد و ناخودآگاه گمان می‌ کند که خانواده مد نظر او نیز مانند اکثر افراد محل مشکل دارد به همین دلیل است خواستگاری پشیمان می شود.
بهترین راه برای حل این معضل این است که خانواده هرچند با شرایط سخت اما از آن محل نقل مکان کنند زیرا این محل سکونت آینده فرزندان خانواده را دچار مشکل می‌کند زیرا حتی برای ازدواج پسران این خانواده نیز همین شرایط وجود دارد و ممکن است به خواستگاری پسران خانواده نیز جواب منفی داده شود.  

عوامل بیرونی نداشتن خواستگار

نبود خواستگار همیشه به دلیل مشکل از سوی دختران نیست. گاهی پسران نیز شرایط مناسبی برای تشکیل خانواده و ازدواج ندارد در ادامه به معضلاتی که باعث می شود پسران ازدواج سرباز بزنند و خواستگاری صورت نگیرد می پردازیم.

1-شرایط مالی نامناسب، دلیل نداشتن خواستگار

یکی از لزوم اصلی تشکیل خانواده داشتن شغل مناسب با درامد خوب می باشد. این درآمد باید به گونه ای باشد که بتواند حداقل نیازهای اولیه یک زندگی را تامین کند. متاسفانه با بد شدن شرایط اقتصادی، کاهش فرصت های شغلی و افزایش هزینه های زندگی، مردان جوان کم تر این توانایی را دارند که بتوانند از پس هزینه های یک زندگی متاهلی را بربیایند. به همین دلیل ترجیح می دهند که زندگی مجردی خود را ادامه دهند تا شرایط شغلی بهتری پیدا کنند و یا پس انداز مناسب تری برای تامین هزینه های مراسم ازدواج داشته باشند. این شرایط باعث می‌ شود که مردان جوان ازدواج خود را به تاخیر می‌ اندازد و به همان نسبت خواستگاری کم تری صورت می گیرد و سن ازدواج در میان دختران و پسران افزایش پیدا می کند. برای مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

2-توجه به ظاهر و وضع مالی

یکی از معیار های مهم برای پسر و خانواده او داشتن ظاهر زیبا و بی نقص و همچنین دخترانی که دارای خانواده های با وضع مالی خوب است. این معیار باعث می شود که دخترانی که زیبایی کمتری برخورداری هستند یا خانواده شان تمکن مالی خوبی ندارند با مشکل نداشتن خواستگار مواجه شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج با دختر فقیر کلیک کنید.
این توجه به ظاهر باعث می شود دخترانی که دچار نقص عضو یا مشکل جسمی هستند هم دچار مشکل باشند چه بسا این دختران مهارت و استعداد های خوبی داشته باشند اما صرفا بخاطر توجه به ظاهر موقعیت های ازدواج خود را از دست می دهند.  
نداشتن خواستگار

فرهنگ اشتباه دلیل نداشتن خواستگار

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌ شود بعضی از دختران خواستگار نداشته باشند برخی از فرهنگ‌ های اشتباهی است که در جامعه جا افتاده است در ادامه به بررسی چند فرهنگ اشتباه می پردازد

1- اولویت دختر بزرگ خانواده برای ازدواج

(دختر بزرگتر باید زودتر از دختر کوچکتر ازدواج کند) یکی از فرهنگ های اشتباهی که در جامعه ایران جا افتاده است. برخی باور دارند اگر دختر بزرگ تر دیرتر از خواهران کوچک تر خود ازدواج کند به این معناست که او مشکلی دارد و دیگر برای خواستگاری پیدا نخواهد شد. متاسفانه این باور باعث شده که فرزندان کوچک خانواده موقعیت های ازدواج خود را از دست بدهند. باید در نظر گرفت که همه دختران یک خانواده و شرایط یکسانی ندارند گاهی اوقات فرزندان کوچک خانواده به دلیل ادامه تحصیل بیشتر در جامعه قرار می‌گیرند و به همان نسبت خواستگاران بیشتری دارند اما این این معنا نیست که دختران بزرگتر خانواده دچار مشکل هستند تنها شرایطی که در آن بوده اند، متفاوت است.
از بین رفتن این فرهنگ کوته نظرانه باعث می شود که همه دختران یک خانواده بتوانند ازدواج های بهتر و مناسب تری داشته باشند و نه فرصت های مناسب ازدواج دختر کوچک با دختران کوچک تر خانواده از بین برود و نه دختران بزرگتر خانواده برای ازدواج خواهران کوچکتر خود ازدواج های شتابزده داشته باشند.

2-جهیزیه گران

یکی از رسوم ازدواج ایرانی تهیه کامل جهیزیه از سمت خانواده دختر می باشد متاسفانه بد شدن شرایط اقتصادی بعضی از خانواده ها توانایی تامین جهیزیه سنگین و کامل را ندارند و به همین دلیل ازدواج دختران این خانواده ها به تاخیر می افتد. بهتر است برای آسان شدن شرایط ازدواج جوانان خانواده پسر از درخواست جهیزیه سنگین صرف نظر کنند و به جهزیه معمول و که در حد توان خانواده عروس باشد اکتفا کنند و همچنین اگر توانایی مالی مناسبی دارند به خانواده عروس در تهیه جهیزیه کمک کند. جهیزیه تنها یکی از شرایط آمادگی برای ازدواج است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آمادگی برای ازدواج کلیک کنید.

 

سخن آخر

معضل نداشتن خواستگار ممکن است در دختران احساس سرخوردگی و کمبود اعتماد به نفس ایجاد کند. این عدم اعتماد به نفس ممکن است در آینده و زندگی متاهلی آن ها نیز مشکلاتی را ایجاد کند. پیشنهاد می شود دخترانی که به دلیل نداشتن خواستگار دچار حس سرخوردگی با عدم اعتماد به نفس هستند با مراجعه به مشاور و یا روان شناس سعی در بهبود حال روحی خود بکنند. تا با کنترل این حس سرخوردگی بتوانند زندگی عادی خود را بهتر سپری کنند و همچنین در آینده و در زمان ازدواج خود مشکلی نداشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روان شناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*