ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست؟ چرا بعضی ها انتقاد پذیر نیستند؟

انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست ؟ مسلما موضوع انتقاد کردن یا مورد انتقاد واقع شدن برای شما آشنا است. زیرا به کرات از دیگران انتقاد شنیده اید یا خودتان از اطرافیان انتقاد کرده اید. اما آن چه در این مورد خیلی پررنگ و بلد اتفاق افتاده، عدم تاثیر انتقاد و حتی دریافت بازخورد نامناسب است.  

تماس با مشاور


انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست؟

این که چرا اغلب انتقاد نتیجه نمی دهد یا بعضا افراد انتقاد ناپذیر هستند، موضوعی است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. امروز قصد داریم ضمن بیان ماهیت انتقاد، به توضیح این دلایل بپردازیم. انتقاد پذیری در اصل یکی از مهارت های ارتباطی است، که به انسان کمک می کند در موقعیت های مختلف نسبت به بیانی که مبین ایرادی و اشتباهی در شما است، انعطاف پذیر باشید و با پذیرش آن و کنترل رفتار خود بازخورد مناسبی به طرف مقابل بدهید.  

چرا انتقاد اغلب نتیجه خوبی نمی دهد؟

انتقاد کردن ماهیتا عملی است، که طرف مقابل یا رفتار او را نشانه می گیرد. بنابراین ذاتا رفتاری ناراحت کننده است. اما اگر به درستی انجام شود. می تواند نتیجه خوبی داشته باشد. از دلایل عدم موفق بودن انتقاد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نوع انتقاد کردن

اگر انتقاد به شکلی سازنده اتفاق بیفتد، حتی اگر در لحظه باعث ناراحتی مخاطب شود، تاثیر خود را در مدت کوتاهی خواهد گذاشت. اما گاهی مخاطب این کار را عمدا یا سهوا به شکل توهین آمیز یا همراه با حس ناراحتی یا عصبانیت به مخاطب انتقال می دهد، که متاسفانه نتیجه نمی دهد. حتی می تواند اسباب دلخوری طرفین را فراهم کند.

عدم مهارت پذیرنده انتقاد

از دیگر دلایلی که انتقاد را ناکارآمد می کند، عدم پذیرش و بازخورد نامناسب مخاطب است. اغلب افراد هنگام رویارویی با انتقاد رفتار پرخاشگرانه، برخورد تند، ناراحتی منفعل یا رفتارهایی از این قبیل را نشان می دهند. که شاید قسمتی از این بازخورد به انتقاد نادرست مربوط باشد، اما سهم اعظم آن به انتقاد شونده برمی گردد. زیرا اگر مهارت لازم برای عکس العمل مناسب را داشته باشد، می تواند از انتقاد نتیجه خوب و سازنده ای بگیرد و اگر انتقاد به جا باشد، با تغییر رفتار خود و اصلاح مشکلش، به پیشرفت و بهبود روابط خود با دیگران بپردازد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه منفعل پرخاشگر کلیک کنید.  
انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست

روش های انتقاد کردن صحیح

برای این که بتوانید یک انتقاد سازنده داشته باشید و سهم خود را در بازسازی یک رفتار به درستی انجام دهید، باید اصول و مهارت های رفتاری انتقاد کردن را به کار ببرید، که تعدادی از آن ها عبارتند از:

1-اجتناب از توهین کردن

اگر قصدتان این است، که واقعا با بازگو کردن موضوعی به رفع مشکل کسی کمک کنید، قبل از این که با او صحبت کنید، به این موارد توجه کنید و از گفتن کلماتی که شخصیت طرف را نشانه می گیرد، بپرهیزید. رفتار او را مورد نقد قرار بدهید، نه تمامیت شخصیت او را. از کلماتی که توهین آمیز هستند، استفاده نکنید. بیان عصبی و آمیخته با احساس خشم، بیشتر نشان دهنده ی غرض ورزی است و نتیجه ای از انتقاد عاید شما و مخاطب نخواهد کرد.

2-انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست | سرزنش نکردن

زمانی که می خواهید از کسی انتقاد کنید. خیلی مراقب باشید که در انتقاد کردن مخاطب را تحقیر و سرزنش نکنید. استفاده از کلمات تحقیر کننده و سرزنش آمیز باعث می شود، موضوع انتقاد به سمت دیگری هدایت شود. شخص مخاطب در این مواقع، دیگر جز کلمات و رفتار تحقیرآمیز شما چیز دیگری را نمی بیند.
بنابراین نمی توانید از او انتظار بازخورد مناسبی داشته باشید. هیچ نتیجه ای از این انتقاد نمی گیرید. چه بسا تخم کینه و دشمنی نیز بکارید. بنابرین زمان انتقاد ابتدا سعی کنید، با رفتار درست و اخلاقی اعتماد او را جلب کنید. نه به گونه ای که احساس کند قصد دارید، در زندگی او دخالت کنید یا هدفتان تخریب او است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه رفتار با افراد کینه ای کلیک کنید.

3-پرهیز از انتقاد همراه شوخی

وقتی قصد دارید انتقاد کنید، از در شوخی وارد نشوید. انتقاد به روش شوخی کردن این برداشت را ایجاد می کند، که شما قصد مسخره کردن طرف مقابل را دارید. این نگاه به انتقاد باعث می شود؛ نتوانید از انتقاد جواب مثبت دریافت کنید. اساسا رفتار کسی را به شیوه شوخی بیان کردن، نوعی تحقیر و تمسخر را تداعی می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد کردن کلیک کنید.

4-استفاده نکردن از روش مقایسه

در انتقاد کردن به هیچ وجه شخص انتقاد شونده را به دیگران مقایسه نکنید. اینکار دو برداشت بد به همراه دارد، کوچک کردن مخاطب و بزرگ و ارجح نشان دادن کسی که مخاطب را با او قیاس می کنید. این انتقاد نتیجه معکوس می دهد و فرد را به لجباری وادار می کند. انتقاد باید به شیوه ای اتفاق افتد، که سازنده باشد. نه این که طرف مقابل را جریح نموده و چهره ی شما را مخدوش کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقایسه کردن کلیک کنید.

5-پرهیز از انتقاد در جمع

به اشتراک گذاشتن معایب و اشتباهات دیگران در جمع، یعنی تخریب شخصیت فرد در نظر دیگران. اگر قصد دارید کسی را نقد کنید، او را فقط در تنهایی و خلوت نقد کنید. انتقاد کردن در جمع باعث می شود، طرف مقابل حس حقارت بکند و نتیجه این انتقاد معلوم است، که با شکست مواجه می شود. اگر می خواهید اشتباه کسی را به او گوشزد کنید. باید ابتدا حسن نیت خود را به او ثابت کنید. شرط تاثیر صحبت شما این است، که او شما را باور کند.

6-انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست | خودداری از انتقاد مداوم

کسانی که مدام از دیگران انتقاد می کنند، خودشان شخصیت های ایرادگیری هستند، که به زودی این خصلت آن ها زبانزد می شود. وقتی دیگران شما را به این خصوصیت می شناسند. کمتر احتمال دارد که انتقاد از سمت شما را جدی بگیرند و بپذیرند. بنابر این اگر این رفتار را دارید و مدام در حال نقد دیگران هستید، بهتر است از این کار دست بردارید. زیرا ایراد اصلی به شما وارد است.
اگر در شرایط معکوس هستید و مدام در حال قضاوت و انتقاد یک شخص ایرادگیر هستید، بهتر است فاصله خود را با این افراد حفظ کنید. با آنها روراست صحبت کنید و ضمن تشکر از انتقادشان از ایشان بخواهید دیگر این کار را نکنند. به ایشان بگویید رفتارشان آزاردهنده است و شما را ناراحت می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روحیه انتقاد پذیری کلیک کنید.

7-توجه به رفتار و شیوه بیان خود در انتقاد

به درون خود رجوع کنید و مطمئن باشید این کار را بدون دخالت احساسات منفی انجام می دهید. لحن گفتن، میمیک صورت و نحوه بیان شما، در دریافت بازخورد مناسب بسیار تاثیر گذار است. زیرا اعمال سریع تر از گفتار حرکت می کنند.
بعد از کنترل رفتار،  استفاده ی درست از کلمات اهمیت دارد. در گفتن موضوع مورد نظر خود، دقت کنید که کلامتان مانند تیغ برنده نباشد. موضوع را تلطیف کنید. بعد به زبان بیاورید. برای این کار اول از تعریف کردن شروع کنید. یک قسمت از رفتار مخاطب را که خوب بوده بیان کنید و آن را تمجید کنید، سپس درباره رفتار نادرست او به گونه ای که حسن نیت شما را برساند، صحبت کنید. تا کلامتان نافذ باشد و به بازخورد منطقی بینجامد.  

راهکارهای بازخورد مناسب به انتقاد

برای این که بتوانید از یک انتقاد به شکل صحیحی استفاده کنید، سعی کنید به پیامی که با انتقاد برایتان فرستاده می شود، توجه کنید. انتقاد تلخ است. اما نتیجه ی  آن می تواند به پیشرفت شما کمک کند. اساسا انتقادها به این دلیل بیان می شوند. که به شما برای اصلاح ایراد و اشتباه کمک کنند. بنابراین سعی کنید مهارت های انتقاد پذیری را بیاموزید و به کار ببرید. برخی از این مهارت ها عبارتند از موارد زیر: برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

1-عمل به شیوه گوش دادن فعالانه

گوش دادن فعال به این معنا است، که شما بدون دخالت احساسات منفی خود، شنونده باشید. باید به خودتان مسلط باشید و در زمان شنیدن انتقاد، واقعا به صحبت های طرف مقابل گوش کنید، بدون این که بخواهید وسط صحبت های او وقفه ایجاد کنید، یا خودتان حرف بزنید. وسایل ارتباطی دیگر را کنار بگذارید و آن چند دقیقه را کاملا به طرف مقابل اختصاص دهید. این شیوه ی رفتار وگوش دادن موثر به آرام کردن طرف مقابل و نشان دادن شخصیت موجهی از شما کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

2-انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست | تشکر از فرد منتقد

از مخاطب خود صرف نظر از این که برخورد او چطور بوده، به خاطر توجهی که به شما نشان داده تشکر کنید. قدردانی خود را نشان دهید. هر چقدر هم رفتار مخاطب شما ناراحت کننده باشد، تشکر شما باعث می شود، بیشتر نتواند پیشروی کند و او هم سعی می کند در مسیر انتقاد سازنده پیش برود و همین جا نتیجه حاصل می شود. برخورد همراه با تشکر، حتی نیت بد احتمالی از انتقاد را خنثی می کند.
انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست

3-ابراز تاسف و همدردی

با ابراز تاسف خود از حسی که به طرف مقابل ترزیق کرده اید، سعی کنید او را آرام کنید. این بیان تاسف شما نه به معنای معذرت خواهی از مخاطب است. بلکه برای نشان دادن احساس همدردی وناراحتی شما است. چون همه ی ماجرا ممکن است؛ یک برداشت نادرست از سوی مخاطب باشد و اصلا شما مقصر نباشید. شما ابراز تاسف می کنید؛ زیرا می خواهید ناراحتی خود را و درواقع همدردی خود را به او نشان دهید و بگویید از ناراحتی او احساس خوشحالی نمی کنید و دلتان نمی خواسته حس بدی به او بدهید.
تاسف شما از روی انسانیت و به رسم همدلی با مخاطب انجام می شود. با انجام این کار طرف مقابل را خلع سلاح می کنید. دیگر نمی تواند به بحث کردن با شما ادامه دهد. طبیعتا نتیجه ی این کار برای هر دوی شما خوب خواهد بود. در یک مکالمه که احساسات منفی فروکش می کند، منطق باعث می شود؛ که نتایج خوبی حاصل شود و چه بسا این انتقاد فواید خوبی برای شما داشته باشد و از دل ماجرا یک نکته موثری و راه اصلاحی برای شما باشد.

4-انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست | جویای علت انتقاد

از مخاطب خود بپرسید چرا از رفتار شما حس بدی دریافت کرده. با پرسیدن این سوال نتایج خوبی می گیرید و مطمئن می شوید، که انتقاد از سر دلسوزی اتفاق افتاده یا غرض ورزی. با روشن شدن موضوع می توانید، درباره عکس العمل بعدی خود تصمیم بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفکر انتقادی کلیک کنید.
ضمن این که به طرف مقابل یادآوری می کنید که باید مشکل خود را در خصوص رفتار شما بیان کند و با صحبت کردن در مورد اشتباه شما، سعی نکند شخصیت شما را زیر سوال ببرد. رفتار و بازخوردی که شما به مخاطب می دهید و با سوال کردن از او، حالا او باید مراقب رفتار خود باشد. باید بتواند در مقابل رفتار مودبانه شما بازخوردی بدهد، که خودش محکوم نشود. این بار او است که مسئولیت ادامه گفتگو را به عهده دارد. بنابراین سعی می کند، به شیوه منطقی بحث را ادامه بدهد و به آن چه واقعا موضوع انتقاد است بپردازد.

5-پذیرفتن اشتباه خود

اگر با پاسخ مناسب به مخاطب به مرحله ای رسیدید، که متوجه شدید انتقاد به جایی از شما شده که نشان می دهد، رفتار شما موجب ناراحتی و رنجش مخاطب بوده، مناسب است که رفتار نادرست خود را جبران کنید. این جبران بسته به این که مخاطب شما چه کسی است، می تواند متفاوت باشد. در هر صورت سعی کنید با عذرخواهی شروع کنید و به مخاطب قول بدهید که دیگر اشتباه تان را تکرار نمی کنید و در اولین فرصت مناسب آن را جبران می کنید.
سعی کنید اگر برای جبران یک اشتباه نیاز به زمان دارید، حتما با مخاطب مطرح کنید تا در صورت تکرار سهوی اشتباه دوباره او را دچار سوء تفاهم نکنید و به اختلاف دامن نزنید. در این صورت طرف مقابل نیز دفعات بعد سعی می کند به شیوه بهتر و موثری به شما گوشزد کند و بدون ایجاد رنجش مشکل را بیان کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پذیرش اشتباهات خود کلیک کنید.

6-انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست | اقدام برای اصلاح خود

حالا که می دانید مشکلی است، که نیاز به رسیدگی دارد حتما برای رفع آن اقدام کنید. شاید لازم باشد برای آن برنامه ریزی کنید. به هر حال وقتی با یک انتقاد سازنده روبرو می شوید، این موهبت را از خود دریغ نکنید. انتقاد علی رغم این که تلخ به نظر می رسد، راهی برای فهمیدن خطاها است و دری برای جبران اشتباهات. بنابراین با بی تفاوتی نسبت به آن برخورد نکنید. ضمن این که ممکن است مجددا رفتار شما به دیگران آسیبی وارد کند. یا شما را از موفقیت و پیشرفتی بازدارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد انتقاد پذیر نبودن نشانه چیست

بنا بر انسان بودن، خطا کردن و دچار اشتباه شدن، یک وجهی غیرقابل اجتناب از وجوه شخصیت هر انسانی است. بنابراین نباید از این که اشتباه می کنید یا مورد انتقاد قرار می گیرید، ناراحت شوید. همه ی انسان ها اشتباه می کنند. زمانی باید ناراحت شوید، که کسی ایراد شما را دوستانه مورد نقد قرار می دهد و شما متحجرانه بر آن اصرار می ورزید و از اصلاح آن سرباز می زنید. زیرا شما ضرر می کنید و مطرود می شوید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*