ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چاقی بعد از ازدواج | دلایل و راه های پیشگیری از آن چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چاقی بعد از ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چاقی بعد از ازدواج یکی از مشکلات زوجین تازه است. اینکه چرا زنان بعد از ازدواج دچار اضافه وزن می شوند هنوز برای بسیاری رمز و راز است. البته افزایش وزن برای زوجین تازه، مسئله خجالت آوری نیست. بر اساس مطالعه ای که در مجله روزانه ""The Obesity" منتشر شد، 82 درصد از زوج ها پس از ازدواج تا 5 کیلوگرم پس از 5 سال ازدواجشان افزایش می یابد و این افزایش وزن بیشتر در بین زنان مشاهده می شود. تغییر سبک زندگی و تغییراتی که در هورمون ها ایجاد می شود از دلایل مهم چاقی بعد از ازدواج است. ورزش، داشتن برنامه غذایی درست و کاهش استرس از روش های مقابله با اضافه وزن است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر چاقی بر سلامت روان کلیک کنید.  

تماس با مشاور

علت تغییرات ظاهری تازه ازدواج کرده ها

بسیاری از زنان قبل از ازدواج رژیم های غذایی سختی را دنبال می کنند تا برای عروسی خود ایده آل به نظر برسند. رژیم های سختی که آنها رعایت می کنند ممکن است شامل حذف کامل چیزهایی باشد که معمولاً دوست دارند بخورند. پس از ماه ها رژیم و ورزش برای اطمینان از اینکه عروس در لباس عروسی خود خیره کننده به نظر برسند، هوس های بعد از عروسی پایانی نخواهد داشت.
جالب است که زن و شوهرهایی که با هم زندگی می کردند اما ازدواج نکرده بودند، هیچ مشکل اساسی در افزایش وزن نداشتند. بنابراین، این ما را متعجب می کند که آیا ازدواج باعث مشکلات وزن می شود؟ آیا بین افزایش وزن و ازدواج همبستگی وجود دارد؟ لاغری و تناسب اندام یکی از دغدغه های جوانان است. برای کسب اطلاعات بیشتر از روانشناسی لاغری کلیک کنید.
به یاد داشته باشید، بدن پس از ازدواج دچار تغییرات هورمونی می شود و متابولیسم نیز همینطور است. همچنین از نظر روانشناسی، انگیزه برای حفظ تناسب اندام و ظاهر خوب قبل از ازدواج بسیار بیشتر از بعد از آن است. وقتی که در حال انتظار برای قرار ملاقات با نامزد یا پارتنر خود هستند برای جذابیت بیشتر، به راحتی می توان 5 کیلوگرم اضافه وزن خود را کاهش داد. بنابراین از نظر جسمی، عاطفی، روانی و عملی، این اتفاق می افتد که پس از ازدواج به راحتی آب خوردن وزن زوجین افزایش می یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اختلالات خوردن کلیک کنید.

اینفوگرافیک چاقی بعد از ازدواج

 اینفوگرافیک چاقی بعد از ازدواج

11 دلیل چاقی بعد از ازدواج

سریعاً از دوستان و خانواده خود، کسانی که چند سال است ازدواج کرده اند، بپرسید که آیا هنوز هم همان سایز قبل از ازدواج خود را می پوشند؟ در مورد لباس های قبل از عروسی بپرسید.آیا هنوز هم می توانند آن را بپوشند یا خیر. به احتمال زیاد اینطور نخواهد شد. مگر زوج هایی که به تناسب اندام خود بسیار اهمیت می دهند و ورزش می کنند. غالب افراد بعد از ازدواج دچار اضافه وزن می شوند. در این مقاله سعی می شود دلایل چاق شدن پس از ازدواج بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تغذیه کلیک کنید.

1- جشن با سرگرمی بعد از عروسی

شما برای تناسب در لباس عروسی رژیم می گیرید. هنگامی که عروسی به پایان می رسد و برای ماه عسل آماده می شوید، آن زمان است که جشن شروع می شود و افزایش وزن تازه عروس آغاز می شود. با همراهی شریک زندگیتان، همه دلایل را برای انتخاب انواع غذاها دارید. آیا اگر تمام غذاهای خوشمزه محلی را نخورید واقعاً تعطیلات خوش میگذرد؟
همانطور که با زندگی و عادات جدید سازگار می شوید، تعداد دفعات غذا خوردن در خارج از خانه افزایش می یابد. به عنوان یک زن و شوهر، شما با هم غذا می خورید و اکثر زنان در نهایت غذاهای خوشمزه ای تهیه می کنند که به همان اندازه چاق کننده و خوشمزه هستند. و این همه وزن روی هم انباشته می شود، که از دست دادن آن واقعاً آسان نیست.

2- هوس های فراوان پس از رابطه جنسی

رابطه جنسی قبل از ازدواج اکنون رایج است. اما پس از ازدواج، رابطه جنسی فقط یک سیگنال است. در سال های اولیه، بیشتر به رابطه جنسی می رسید. در حالی که رابطه جنسی خود کالری می سوزاند، اما اشتیاق بعد از رابطه جنسی، اگر کنترل نشود، می تواند منجر به چاق شدن قسمت میانی شود.
بعد از یک جلسه جنسی طولانی، هوس کیک، بستنی و هر چیز شیرینی می کنید. شاید شما و شوهرتان تصمیم بگیرید بطری آبمیوه را باز کنید و از صحبت کردن لذت ببرید. شایدگاهی چیپس و پنیر را برای تنوع اضافه کنید. به این ترتیب قبل از اینکه بدانید، یک وعده دیگر به وعده های روزانه خود اضافه کرده اید، اگرچه رابطه جنسی باعث افزایش وزن نمی شود، اما آنچه انجام می دهید یا می خورید قطعاً در افزایش وزن شما پس از ازدواج نقش دارد.

3-افزایش مسئولیت ها و کمبود زمان

برای افراد مجرد، زمان کالایی است که به وفور در اختیار دارند. آنها کنترل بیشتری بر نحوه گذراندن وقت خود دارند. اکثر آنها یک ساعت بدنسازی یا کلاس یوگا یا شاید زومبا یا پیلاتس معروف را برنامه ریزی می کنند. اما پس از ازدواج، به ویژه برای زنان، همه چیز تغییر می کند. آنها ممکن است مجبور به مدیریت کار و خانه باشند. آنها مسئولیت های بیشتری را متقبل می شوند.
به طور خلاصه، زندگی زناشویی معمولاً شلوغ تر از زندگی مجردی است! در چنین مواردی، فرد باید تلاش بیشتری برای تناسب اندام و ورزش انجام دهد. زنان به ویژه تمایل دارند خانواده را مقدم بر خود قرار دهند و سلامتی و تناسب اندام در مرحله بعدی قرار می گیرد. البته گاهی مشکلات عصبی نیز دلیلی بر پرخوری است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرخوری عصبی کلیک کنید.
با این حال، با شریک خود صحبت کنید و یک برنامه تناسب اندام را انتخاب کنید و سعی کنید در برنامه های شلوغ خود فضا را برای آن ایجاد کنید. دلیل چربی شکم بعد از ازدواج می تواند این باشد که شما به سرعت با عادت جدید خود سازگار نمی شوید. مدتی طول می کشد تا بفهمید چگونه می توانید در نیم ساعت ورزش فشرده را انجام دهید که دو ساعت طول می کشد تا خودتان را متقاعد کنید که بروید و این کار را انجام دهید.

4- افزایش سطح استرس، دلیل چاقی بعد از ازدواج

ازدواج وظایف بسیار بیشتری را به همراه دارد و استرس نیز به همراه دارد. به علاوه اگر می خواهید عضوی از یک خانواده مشترک باشید، می خواهید بهترین تأثیر را بر شوهر و همسران خود بگذارید. این "نیاز به بهتر شدن" بیشتر به سطوح استرس می افزاید. یکی از ساده ترین راه ها برای کنترل این است که شروع به خوردن احساسات خود کنید، درست است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر استرس بر چاقی کلیک کنید.
چاقی

5- بی توجهی به اندام، دلیل چاقی بعد از ازدواج

شما در حال حاضر با محدودیت زمانی روبرو هستید، شاید شما به یک منطقه راحتی کشیده اید؟ فکرش را بکنید، ساده ترین چیزی که می توانید در میان همه مسئولیت های جدید کنار بگذارید، تناسب اندام خودتان است. اما این روزها با تمام دستگاه های موجود در خانه، از ماشین لباسشویی گرفته تا جارو برقی و ظرفشویی! ما در واقع چربی نمی سوزانیم، به ویژه در کارهای خانه.
بدون ورزش، بدن روی چربی جمع شده و حجم عمده شروع به نشان دادن می کند. یک متخصص تغذیه به ما گفت که بیشتر زنانی که به او مراجعه می کنند،قبل از اینکه این عدد اضافه وزن آن ها دو رقمی شود اصلا متوجه آن نمی شوند. اظهار نظرهای آزاردهنده در مورد افزایش وزن بعد از ازدواج می تواند عزت نفس هر کسی را کاهش دهد. اجازه ندهید نظرات به شما برسد، یا بهتر است بگویید، افزایش وزن ناخواسته را قبل از این که مشکل بزرگی شود، از بین ببرید. از طرفی زایمان و بارداری نیز باعث اضافه وزن می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاهش وزن بعد از زایمان کلیک کنید.

6-افزایش سن و کاهش متابولیسم

یکی از دلایل مهم افزایش وزن صرفاً علمی است، مردم این روزها ازدواج می کنند، بیشتر در حدود 30 سالگی. به گفته کارشناسان بهداشت، میزان متابولیسم پس از رسیدن به سن 30 سالگی کاهش می یابد، که به نوبه خود منجر به افزایش وزن می شود. این بدان معناست که یک و نیم بار دیگر در سن اشتباه هستید. ممکن است عادت داشته باشید که چندین برش کیک پنیری را بدون افزایش وزن زیاد مصرف کنید، اما متابولیسم شما در طول این سال ها بدون این که متوجه آن شوید، کند شده است.
شما سریعتر وزن خود را افزایش می دهید و برای از دست دادن چربی باید سخت تر ورزش کنید. این تغییر غیرمنتظره "ناگهانی" در سطح متابولیسم به این دلیل است که پس از ازدواج چاق می شوند. با تغییرات هورمونی پس از ازدواج در بدن، مانند یک فشار مضاعف است. از این رو، احتمال افزایش وزن بعد از ازدواج افزایش می یابد در حالی که کاهش وزن کاهش می یابد! افزایش وزن و چاقی در کودکان نیز شایع است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض چاقی بر کودکان کلیک کنید.

7. تاثیر مهمانی ها و دورهمی ها در چاقی بعد از ازدواج

معاشرت و فشار همسالان تعداد زیادی جشن و مهمانی را که برای تازه عروس ها برگزار می شود به خاطر دارید؟ اعضای گسترده خانواده، دوستان نزدیک، همسایه ها، همه می خواهند از عروس و داماد جدید استقبال کنند. اگر شما اولین عروس در بین دوستان خود هستید، آماده فشارهای همسالان باشید!
کل دو خانواده دور هم جمع می شوند و بیشتر این دورهمی ها دارای انواع دسرها، غذاهای غنی و حتی الکل هستند. در جامعه ی ما که به معاشرت و مهمان نوازی مشهور است، این نوع مهمانی و دورهمی ها گریز ناپذیر است.هنگامی که در مهمانی تنها کاری که باید انجام دهید نوشیدن، خوردن و شاد بودن است. خوردن غذا در مهمانی که برای شما برگزار می شود ممکن است موجه به نظر برسد اما این کالری اضافی چطور؟

8.چاقی بعد از ازدواج | تغییر نگرش زنان نسبت به خود

 قبل از ازدواج، ساعاتی را جلوی آینه می گذراندید و اگر یک جوش روی صورت شما ظاهر می شد، وارد عمل می شدید. اما پس از ازدواج این نگرش تغییر می کند، فشار از بین می رود، دیگر نیازی به جذب همسر یا نگه داشتن او احساس نمی کنید. تمرکز شما از جذابیت به حالت خوب برای ادامه کار عادی تغییر می کند. البته نباید از تاثیر اضطراب بر سلامتی و تناسب اندام غافل شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط تغذیه و اضطراب کلیک کنید.

9. تغییر سبک غذایی مهمترین دلیل چاقی بعد از ازدواج

اگر با خانواده ای ازدواج کرده اید که معتقد به تغذیه خوب و زندگی راحت هستند، تناسب اندام به خطر می افتد. هر چقدر هم تلاش کنید و کنترل کنید اگر چیزهای خوبی در اطراف شما وجود داشته باشد، احتمالاً هر چند وقت یکبار کنترل خود را از دست می دهید.
اکثر متخصصان بهداشت توصیه می کنند که تمام غذاهای چرب را از خانه دور بریزید، مخصوصاً بسته های بیسکویت و کلوچه! اما اگر شوهر شما یک فرد عجیب و غریب در زمینه سلامتی است، ممکن است شما از یک شیوه زندگی سالم پیروی کنید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد با افزایش وزن بعد از ازدواج کنار می آیید. برای تمرینات آسان با همسرتان وقت بگذارید، حتی اگر در خانه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغذیه سالم کلیک کنید.

10- تنبلی و آسایش طلبی

برخی از زنان تصور می کنند که ازدواج همه مشکلات را برطرف می کند. شما دانشگاه را رها می کنید، شغل دارید، ازدواج می کنید و آن را نیز رها می کنید. برخی از ما عادت می کنیم که زندگی آرام داشته باشیم.روال معمول کارهای روزمره، غذا خوردن و خوابیدن است. علاوه بر این، گاهی اوقات ما تمایل داریم هیچ کاری در مورد آن انجام ندهیم، مگر اینکه آن را به گردن هورمون ها بیندازیم. به همین دلیل است که بسیاری از زنان بعد از ازدواج وزن خود را افزایش می دهند.

11- چاقی بعد از ازدواج | خوردن غذای باقی مانده

کی از دلایل رایج این است که اکثر زنان متاهلبه دلیل ترس از هدر دادن غذا، غذای پخته شده، آن را صبحانه یا شام می خورند.این امر اشتهای آنها را افزایش می دهد و وزن خود را افزایش می دهند. این یکی از دلایل اصلی افزایش وزن بعد از ازدواج است. اگر همسری هستید که این مطلب را می خوانید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که بدانید چگونه از همسر زیبا و منحنی خود قدردانی کنید.با این حال، این افزایش وزن بعد از ازدواج پایان جهان نیست، زیرا می توان آن را جبران کرد.  
چاقی

چگونه می توانم از چاقی بعد از ازدواج جلوگیری کنم؟

شما می توانید بدن خود را تغییر دهید و به هر شکلی که می خواهید شکل دهید، البته با کمی تلاش. اگر نکات زیر را رعایت کنید، تغییرات هورمونی پس از ازدواج، افزایش سطح استرس یا هر یک از دلایل دیگر افزایش وزن پس از ازدواج قابل کنترل است.

1- تمرین در خانه یا باشگاه

گاهی اوقات، فقط یک تمرین تمرین سخت در خانه می تواند همه چیز را تغییر دهد! با این حال، اگر تنبل خود را می شناسید و فکر می کنید نمی توانید به تنهایی برنامه تمرینی را دنبال کنید، به یک باشگاه ورزشی بپیوندید یا از یک مربی شخصی استفاده کنید: اگر هنوز احساس می کنید نیاز به فشار بیشتری دارید، هیچکس به اندازه مربی شخصی شما به شما فشار نخواهد آورد. از او متنفر خواهید شد ولی این به نفع شماست.

2-اصلاح رژیم غذایی برای جلوگیری از چاقی بعد از ازدواج

اصلاح رژیم غذایی و عادات غذایی می تواند شما را در چند ماه کاهش دهد. تماشای آنچه می خورید و کاهش تنقلات و خوردن غذاهایی که ارزش غذایی بالایی دارند و کالری کمی دارند، برای شما معجزه می کند. روزه متناوب یک نوع رژیم غذای عالی و سالم است.

3- با یک متخصص تغذیه مشورت کنید

درست مانند یک مربی شخصی، کاهش وزن نه تنها به نفع شما بلکه به نفع رژیم درمانی شما است. رژیم پزشکان علاوه بر علاقه شخصی خود، نوع بدن، متابولیسم بدن شما را نیز درک کرده و سپس برنامه غذایی را برای کاهش این حجم اضافی طراحی می کنند. اگر بیماری زمینه ای می تواند دلیل افزایش وزن غیر طبیعی شما باشد. بنابراین، اگر علائم دیگری را تجربه می کنید، بهتر است خودتان را نزد پزشکان معاینه کنید. دیابت نوع دو از جمله بیماری های تاثیر گذار بر وزن است. اگرچه افزایش 1-2 کیلو امر غیر طبیعی نیست، اما باید همواره سلامتی را مد نظر داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*