ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مراقبت از نوزاد یک ماهه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مراقبت از نوزاد یک ماهه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مراقبت از نوزاد یک ماهه بسیار اهمیت دارد. چرا که نوزاد در ابتدای زندگی خود حساس و ضعیف است و به راحتی بیمار می‌شود. نیازهای اصلی نوزاد یک ماهه، نیازهای جسمی و روانی است که مواردی از جمله تغذیه صحیح، دفع ادرار و مدفوع، حمام کردن و برقراری ارتباط عاطفی را شامل می‌شود. هر میزان که والدین به بهداشت جسمی و روانی کودک در ماه اول زندگی توجه داشته باشند فرزندشان با مشکلات کمتری در آینده مواجه می‌شود.
ممکن است مادران جوان و بی تجربه‌ای که اولین بار است بچه دار شده‌اند در شیوه مراقبت از نوزاد خود دچار مشکل شوند که البته این مسئله بسیار طبیعی است. در ادامه مقاله به راه‌های صحیح مراقبت از نوزاد یک ماهه می‌پردازیم. بهره بردن از مشاوره کودک در مراقبت بهتر از نوزاد و کاهش استرس و نگرانی والدین کمک کننده خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.تماس با مشاوره روانشناسی


اهمیت مراقبت از نوزاد یک ماهه در چیست؟

مراقبت صحیح از نوزاد در یک ماه اول زندگی بسیار مهم است. در واقع یک ماه اول زندگی نقش سرنوشت سازی در زندگی کودک دارد. چرا که بدن او در این دوران بسیار ضعیف است و از نظر جسمانی و روانی تا حد زیادی به مادر نیاز دارد. در این شرایط نحوه‌ای که مادر یا سایر مراقبین به نیازهای نوزاد پاسخ می‌دهند می‌تواند در شکل گیری سبک دلبستگی در کودکان تاثیر بگذارد.

همچنین لازم است که در این دوران بیش از هر زمان دیگری مراقب نحوه تغذیه نوزاد تا شش ماهگی، خواباندن او، تعویض و مواردی از این قبیل باشید چرا که نوزاد تازه به محیط خارج از رحم قدم گذاشته و هنوز با آن سازگار نشده است. در نتیجه نیاز دارد که خود را با شرایط او وفق بدهید و برایش زمان بیشتری خرج کنید. این مسائل در کنار آمار مرگ و میر بیشتر نوزادان در یک ماه اولیه زندگی و بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، لزوم مراقبت دقیق‌تر از آن‌ها را دو چندان می‌کند.اینفوگرافیک مراقبت از نوزاد یک ماهه

اینفوگرافیک مراقبت از نوزاد یک ماهه

مراقبت صحیح از نوزاد یک ماهه

نیازهای کلی و فیزیولوژیک نوزاد یک ماهه شامل تغذیه، ادرار و مدفوع و حمام کردن و شستن نوزاد است. همچنین نوزاد یک ماهه نیازهای دیگری نیز دارد که در ادامه به نکات مهمی در مورد هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت. بهره بردن از مشاوره کودک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با آگاهی کامل از نشانه های سلامت نوزاد، نسبت به نیازها و شیوه‌های صحیح مراقبت از نوزاد به بهداشت جسمی و روانی کودک خود کمک کنید.

تغذیه نوزاد

- بلافاصله بعد از زایمان شیر دادن به نوزاد را شروع کنید. چرا که این کار باعث بیشتر شدن شیر می‌شود.

- شیر روزهای اول (آغوز) که زرد رنگ است را حتما به کودک بدهید. چرا که بسیار مفید و مغذی است و نوزاد را در برابر بیماری‌ها ایمن می‌کند.

- پس از شیر دادن برای آروغ گرفتن نوزاد، او را به صورت ایستاده در آغوش بگیرید و کمر او را آرام ماساژ دهید تا باد معده اش خالی شود.

- پس از شیردهی، نوزاد را به پهلوی راست بخوابانید تا احتمال ورود شیر به ریه‌اش به حداقل برسد.

- از هر دو سینه خود برای شیر دادن به نوزاد استفاده کنید.

- تا حد امکان سعی کنید شیر خودتان را به نوزاد بدهید و در صورتی که از نوزاد دور بودید شیر خودتان را برای او بدوشید. شیر دوشیده شده شیش ساعت در فضای اتاق و دو روز در یخچال سالم می‌ماند.

- به تعداد دفعات ادرار و مدفوع نوزاد توجه کنید تا تشخیص دهید که شیر مادر برای او کافی است یا خیر. شیش تا هفت بار دفع کردن در روز طبیعی است.

- برای مراقبت صحیح از نوزاد تا شش ماه اول فقط شیر خود را به او بدهید و از دادن سایر غذاهای کمکی به شدت خودداری کنید. در صورت کــم بودن شیر مادر می توان از راهکارهای موثر در این زمینه استفاده کرد.

- در هنگام شیر دادن نوزاد را در بغل خود بگیرید و سر او را کمی بالاتر بیاورید.

مراقبت از نوزاد یک ماهه | مدفوع نوزاد

مدفوع نوزاد در 24 ساعت تا پنج روز اول سیاه رنگ و چسبنده است. در صورتی که نوزاد با شیر مادر تغذیه می‌شود، مدفوع او به تدریج شل، زرد و یا قهوه‌ای می‌گردد. زمان و تعداد دفعات مدفوع کردن نوزاد مشخص نیست و بستگی به تغذیه او دارد. پوشک نوزاد را سریع عوض کنید و نگذارید که پوشک کثیف مدت زیادی بر تن نوزاد بماند. نکته مهم در این زمان این است که اگر نوزاد تا 48 ساعت اول مدفوع نکرد و همچنین در صورت مشاهده مدفوع سبز در نوزاد با پزشک مشورت نمایید.

همچنین اگر با وجود این که به میزان متعادلی به فرزند خود شیر می‌دهید متوجه این شده‌اید که دفعات اجابت مزاج نوزاد افزایش یافته و به اسهال دچار شده لازم است که حتما با پزشک در این باره مشورت کنید. عوامل مختلفی می‌توانند در بروز اسهال نوزادان تاثیر گذار باشند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان دچار شدن به عفونت‌ها، حساسیت غذایی یا دارویی که از طریق شیر مادر به فرزند منتقل می‌شود و قرار داشتن در محیط تنش زا را نام برد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علت اسهال نوزاد کلیک کنید. 

مراقبت از نوزاد یک ماهه | حمام کردن نوزاد

بهترین زمان حمام کردن نوزاد دو روز یک بار تا سه روز یک بار است. حمام کردن زیاد نوزاد باعث خشک شدن پوست او می‌شود. دمای آبی که نوزاد را در آن حمام می‌کنید باید نزدیک به 50 درجه باشد تا پوست نوزاد اذیت نشود. بهتر است در حین حمام از سر و صورت نوزاد شروع کنید و سپس پایین تنه را بشویید. دمای حمام و اتاق نیز باید گرم باشد تا نوزاد پس از حمام دچار لرز نشود. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص مراقبت از پوست نوزاد کلیک کنید.

واکسیناسیون

واکسن زدن نوزاد امر بسیار مهمی است. چرا که نوزاد را از بیماری‌هایی مثل کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت، بیماری ســرخک، ، فلج اطفال و بیماری ســرخجه غیره محافظت می‌کند. واکسن‌ها جنبه درمانی ندارند و برای پیشگیری از این بیماری‌های شایع در کودکان استفاده می‌شوند پس بهتر است واکسیناسیون کودکان را جدی بگیرید.

مراقبت از ناف نوزاد

ناف نوزاد در یک ماه اول بسیار حساس است و باید از آن مراقبت شود. بند ناف، 7 تا 15 روز پس از تولد جدا می‌شود. در این دوره باید بهداشت نوزاد رعایت شود تا از عــفونت بند ناف ناف جلوگیری شود. روزانه ناف نوزاد را با دقت بشویید و همچنین پوشک نوزاد را پایین تر از ناف ببندید تا ناف آلوده نشود. در صورتی که ناف نوزاد ورم کرد و قرمز شد و ترشحات چرکی داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از نوزاد یک ماهه | لباس پوشاندن نوزاد 

لباس پوشاندن نوزاد یکی از نکات بسیار مهمی است که به خصوص در فصل‌های گرم و سرد سال بیشتر باید به آن توجه کنید. این مسئله می‌تواند بر مقاومت بدن کودک تاثیر بگذارد و در آسیب پذیری او در برابر انواع بیماری‌ها موثر باشد. برای مثال والدینی که در طول فصل سرد سال بیش از حد فرزند خود را می‌پوشانند و محیط خانه را نیز تا حد زیادی گرم نگه می‌دارند ناخواسته آستانه تحمل بدن نوزاد را در برابر هوای سرد کاهش می‌دهند و همین امر می‌تواند باعث شود که فرزندشان در برابر بیماری‌های فصلی نظیر سرماخوردگی آسیب پذیری بیشتری داشته باشد.

همچنین بدن نوزادان به خصوص در یک ماه اولیه در برابر هوای گرم و مرطوب نیز بسیار آسیب پذیر است. در نتیجه اگر نتوانید دمای بدن او را از طریق لباس‌های مناسب پایین بیاورید خطر مواجه شدن با گرمازدگی بیشتر خواهد بود. در این زمان تلاش کنید پا و سر نوزاد را خنک نگاه دارید، از انداختن پتوهای ضخیم روی کودک بپرهیزید و تعداد لایه‌های لباس او را نیز کم کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله لباس پوشاندن نوزاد در تابستان و زمستان مراجعه نمایید.

برقراری ارتباط عاطفی با نوزاد 

زمان‌هایی که نوزاد بیدار است با او بازی کنید، او را درآغوش بگیرید و محبت و حمایت خود را به او نشان دهید تا از این طریق دلبستگی صحیح نوزاد با شما شکل بگیرد. برطرف شدن نیازهای عاطفی فرزندتان در این دوره از اهمیت بسزایی برخوردار است ومی‌تواند در رشد هوش هیجانی کودک تاثیر بگذارد.

بسیار اهمیت دارد که در این دوران متناسب با نیازهای نوزاد به او پاسخ دهید نه آنچه که خود احساس می‌کنید. وقتی نوزاد گریه می‌کند همان زمان به سمت او بروید، اگر احساس می کنید گرسنه است او را در آغوش کشیده و به او شیر بدهید. این امر از همان ابتدا به فرزندتان نشان می‌دهد که به او توجه می‌کنید و نیازهای او را در اولویت قرار می‌دهید. جهت آگاهی از اهمیت و پرورش دلبستگی کودکان زیر دو سال کلیک کنید.

سخن پایانی
به هنگام تولد یک نوزاد علاوه بر شعف و شادمانی بسیار، نگرانی و اضطراب والدین در نحوه مراقبت از نوزاد افزایش می یابد. مسلما مشاوره و استفاده از تجربیات والدین و راهکارهای علمی متخصصان می تواند در کاهش اضطراب ها موثر باشد.
اما نباید در اثنای رسیدگی به نوزاد از حال مادران غافل شد. با توجه به آمار بالای افسردگی پس از زایمان در زنان، لازم است مراقبت از سلامت روان مادران را در نظر داشت. مشاوره های روانشناسی می تواند در این زمینه راهگشا باشد. مشاوران حامی هنر زندگی در این مسیر یاریگر شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره مراقبت از نوزاد یک ماهه

- ویژگی های یک پوشک خوب برای نوزاد چه مواردی را شامل می شود؟ 

برای انتخاب یک پوشک خوب باید بتوانید به عوامل گوناگونی توجه کنید. از جمله مهم ترین آن ها می‌توان به سایز متناسب با وزن کودک، داشتن قدرت جاذبه بالا، عاری بودن از مواد شیمیایی حساسیت زا و کیفیت ظاهری مناسب اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه می‌توانید به مقاله چگونه یک پوشک خوب انتخاب کنم مراجعه نمایید تا بتوانید به خوبی از نوزاد خود مراقبت کنید.

- چه عواملی می توانند در بروز مشکلات تنفسی در نوزادان تاثیر گذار باشند؟ 

نوزادان نارس یعنی کودکانی که قبل از 37 هفتگی به دنیا می‌آیند، آن‌هایی که سابقه ژنتیکی ابتلا به بیماری‌های تنفسی را در خانواده خود دارند و نوزادانی که در معرض دود دخانیات قرار می‌گیرند بیش از سایرین احتمال دارد که دچار مشکلات تنفسی شوند. همچنین عدم مراقبت کافی در طول خواب از کودک، پوشاندن لایه‌های بسیار ضخیم لباس بر تن او و یا انداختن پتو روی صورت نوزاد می‌تواند تنفس او را با مشکل مواجه کند. 

- علل گرفتگی بینی نوزاد چیست؟ 

عوامل مختلفی می‌توانند در بروز گرفتگی بینی نوزاد تاثیر داشته باشند. برای مثال مواردی نظیر عفونت، سرماخوردگی، وجود محرک‌های آلرژی زا در فضا و خشکی هوا اشاره کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه های رفع گرفتگی بینی نوزادان کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*