ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره آنلاین روانشناسی | اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشاوره آنلاین روانشناسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مشاوره آنلاین روانشناسی چیست؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی، امکان دریافت خدمات در تمامی حوزه های علمی و درمانی افزایش یافته است. مشاوره روانشناسی برای همه ی افراد لازم است تا بتوانند مشکلات و بحران های زندگی خود را به خوبی حل کرده و پشت سر بگذارند. اما بسیاری از افراد، به دلایل مختلف امکان دسترسی به مشاوره حضوری را نداشته و نمی‌توانند از راهنمایی‌های متخصصان بهره ببرند. مشاوره آنلاین این امکان را برای آن ها فراهم می‌کند. همچنین مشاوره آنلاین از مزایای زیادی همچون دسترسی راحت تر، هزینه کمتر، راحتی بیشتر و غیره برخوردار است. مشکلاتی همچون افسردگی، اضطرب، مشکلات شغلی و سایر موارد مشابه به خوبی توسط مشاوره آنلاین درمان می‌شوند و نتیجه بخش هستند. در ادامه مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته‌ایم.

تماس با مشاور
                                             

اهمیت مشاوره روانشناسی

هدف اصلی مشاوره این است که به افراد کمک کند تا بتوانند مشکلات تحصیلی، حانوادگی، فردی، ازدواج، شغلی و غیره خود را حل کنند و باعث می‌شود که افراد الگوهای فکری و رفتاری خود را بشناسند تا بتوانند جنبه های مختلف زندگی خود را بهبود بخشند. همچنین روانشناس کمک می‌کند که افراد نسبت به مشکلات روحی، رفتاری و ذهنی خود آگاهی پیدا کنند و در مقابل این مشکلات توانمند شوند. برخی دیگر از دلایل اهمیت مشاوره عبارتند از:

_رشد قدرت تفکر و قدرت حل مساله

_آگاهی نسبت به نقص های شخصیتی و برطرف کردن آن ها

_حل مشکلات بین فردی

_کاهش خطا در هنگام تصمیم گیری

 

منظور از مشاوره آنلاین روانشناسی چیست؟

مطابق با پیشرفت تکنولوژی، حوزه های مختلف علمی نیز پیشرفت کرده اند و روش های ارائه خدمات را گسترش داده اند. روانشناسی نیز یکی از همین حوزه ها می‌باشد. روانشناسی آنلاین به این صورت است که  افراد از طریق اینترنت و بدون مراجعه به کلینیک، مشاوره روانشناسی دریافت می‌کنند. مشاوره آنلاین به روش های متعددی انجام می‌شود که عبارتند از:

_پیام متنی

_ایمیل

_گفتگوی متنی آنلاین

_تماس اینترنتی صوتی

_تماس اینترنتی ویدیویی

 برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره رایگان کلیک کنید.

 

مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی آنلاین دارای مزایای متعددی می‌باشد که عبارتند از:

1. هزینه کم

در اکثر سایت ها، هزینه مشاوره آنلاین کمتر از مشاوره حضوری است. جلسه های مشاوره آنلاین حدودا 45 تا 60 دقیقه می‌باشند اما  سایت های مختلف بسته های پیشنهادی مخصوص به خود نیز دارند. به طور کلی هزینه مشاوره آنلاین یک سوم تا پنجاه درصد کمتر از مشاوره حضوری است.

2. ارتباط سریع تر با درمانگر

برخی از مراجعان در شرایط روحی قرار دارند که نمی‌توانند برای مراجعه حضوری صبر کنند. دسترسی به مشاوره آنلاین سریع تر است و افراد می‌توانند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند.

3. وقت کمتر

مراجعه حضوری به روانشناس، نیازمند وقت و زمان زیادی است. برای مشاوره آنلاین نیازی نیست که برنامه روزمره خود را تغییر دهید و همچنین احتیاجی به رفت و آمدهای طولانی مدت نیست و شما می‌توانید به راحتی و در هر مکانی که هستید، با روانشناس خود ارتباط برقرار کنید.

4. دسترسی راحت تر

مشاوره آنلاین این امکان را فراهم می‌کند تا افرادی که در مناطق دور زندگی می‌کنند، افرادی که مشکلات جسمی و حرکتی دارند و سایر افرادی که دسترسی به مشاوره حضوری ندارند، به راحتی بتوانند از خدمات روانشناسی بهره ببرند.
پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره تلفنی را نیز مطالعه کنید.

6. راحتی در بیان مطلب

برخی از افراد نمی‌توانند به صورت حضوری مشکل خود را بیان کنند و با روش های خاص خود راحت تر هستند. مثلا مراجع می‌تواند انتخاب کند که به صورت متنی و به وسلیه پیام دادن با روانشناس خود صحبت کند. به این صورت افراد می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهند و به روشی که با آن راحت هستند از مشاوره روان‌شناسی بهره مند شوند.

7. محرمانه بودن

محرمانه بودن اطلاعات در تمامی روش های خدماتی مشاوره روان‌شناسی قابل اطمینان است. در مشاوره آنلاین روانشناسی نیز هیچ مکالمه ای ضبط نخواهد شد و هیچ کس در جریان اطلاعات شخصی شما قرار نخواهد گرفت.

 

مشاوره آنلاین نیازمند چه مواردی است؟

برای این که جلسه مشاوره شما تا حد امکان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید، لازم است که مواردی را رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

_برای برقرای ارتباط به صورت انلاین لازم است که از اینترنت پر سرعت برخوردار باشید تا در حین جلسه دچار مشکل نشوید.

_زمانی را برای تشکیل جلسه انتخاب کنید که کاری نداشته باشید و از نظر فکری آرام باشید.

_تلفن های خود را از دسترس خارج کنید تا نظم جلسه برهم نخورد.

_سعی کنید در طول جلسه تنها باشید و در صورت حضور اطرافیان، از آن ها بخواهید که شما را تنها بگذارند تا در آرامش کامل صحبت کنید.

_در طول جلسه، کاغذ و قلمی با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید نکات گفته شده را یادداشت کنید.

 

عوامل موثر در نتیجه بخش بودن جلسات مشاوره

علاوه بر موارد فوق، عوامل دیگری نیز در موثر بودن جلسات مشاوره نقش دارند که عبارتند از:

_صراحت و راستگویی در بیان مشکل

_اعتماد به مشاور

_عدم پیش داوری و قضاوت در مورد مشاور

_خوش بینی نسبت به جلسات و نتیجه بخشی آن

_انجام راهکارها و تکالیفی که درمانگر مشخص می‌کند.

_پیگیری جلسات و صبور بودن برای نتیجه گیری

نکته: روان درمانی نیاز به صبر و حوصله دارد و لازم است که برای نتیجه بخش بودن آن صبر داشته باشید. البته برخی از مشکلات با یک جلسه نیز قابل درمان هستند و می‌توان تاثیر آن ها را مشاهده کرد.

 

مشاوره آنلاین برای چه افرادی مناسب است؟

مشاوره آنلاین برای درمان برخی مشکلات بسیار موثر است. این مشکلات عبارتند از:

_افسردگی. برای اطلاع از مشاوره افسردگی کلیک کنید.

_اضطراب

_مشکلات شغلی

_مشکل در روابط خانوادگی و اجتماعی. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره خانواده کلیک کنید.

_تغییرات و بحران های زندگی

_غم از دست دادن عزیزان

_اختلال استرس پس از سانحه

_کمبود اعتماد به نفس.

_وسواس های فکری و رفتاری

_مشکلات فرزندان

_مهارت های فرزند پروری

نکته: مشاوره آنلاین برای افرادی که دچار مشکلات حاد روانی همچون توهم و هذیان هستند، مناسب نیست. همچنین افرادی که قصد خودکشی دارند نیز بهتر است که به مشاوره حضوری مراجعه کنند.

 

خدمات مشاوره خانواده آنلاین

رویکردهای اصلی و بنیادین مشاوره ها فارغ از نحوه استفاده از رویکردها بر پایه تکنیک های یکسان بنا شده است. از این رو مشاوره خانواده آنلاین و حضوری هر دو رویکردهای یکسان دارند. تنها تفاوت موجود در شیوه ارائه خدمات درمانی است.
همان طور که از اسم این شیوه بر می آید مشاوره خانواده آنلاین بصورت غیرحضوری خدمات مشاوره را با هدف حل و فصل مشکلات ارتباطی، عاطفی و بین فردی به خانواده ها عرضه می کند. ضمن پایبندی به اصل عدم نصیحت و اندرزدادن به مراجع در زمان مشاوره، مسئولیت مستقیم حل مشکلات را بر عهده خود فرد گذاشته و مداخله در تصمیم های مراجع را به خانواده او واگذار می کند.

مشاوره انلاین در حوزه خانواده به شما کمک می کند مسائل و مشکلات را از دریچه ای متفاوت نگریسته و درگیری ذهنی با موضوع را کاهش دهید. از طرفی بیشتر صورتی عینی و قابل مشاهده به مشکلات می دهد تا با وضوح بیشتری به حل مساله پرداخته شود. تقویت مهارت های حل مساله موضوعی است که با تکیه بر توانایی های خود شما روی آن کار می شود.
لازم به توضیح نیست که سلامت روان تا چه میزان از اهمیت برخوردار بوده و چه تاثیری بر کلیت سلامت یک جامعه دارد. مشاوره آنلاین با داشتن مزیت های مضاعف بر مشاوره حضوری از جمله منعطف بودن در برابر تعیین ساعات دریافت مشاوره و یا حضور در محلی مانند خانه که به خودی خود امنیت روانی بیشتری را برای مراجع تامین می کند گزینه مناسبی برای انتخاب افرادی است که برای حضور در مراکز مشاوره با دشواری روبرو هستند.

 پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناس خوب را مطالعه کنید.

 

اصول مشاوره آنلاین

رعایت اصول اخلاقی در کنار تسلط به تخصص حرفه ای در اغلب مشاغلی که با سلامت افراد سر و کار دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که روان شناسان و مشاوران با توجه به شاخصه های حرفه ای خود حامی شأن انسانی افراد هستند، رعایت شئون انسانی مراجعین و ارزش های آنان در اولویت کاری آن ها قرار می گیرد و این نشان از وجوب تعهد اخلاقی و حرفه ای در این قشر از متخصصین دارد.
اصول اخلاقی حاکم بر فرایند درمان و رابطه درمانگر-مراجع از سوی انجمن روان شناسی آمریکا(APA) تدوین و ارائه می شود و همه متخصصین حوزه سلامت روان خود را پایبند به اصول تشریح شده در این بیانیه می دانند.

در این بین مشاوره آنلاین از این قواعد مستثنی نبوده و خود را نسبت به تمام اصول تدوینی متعهد می داند. اساسا در هر شیوه ای و از هر گرایشی برای مداخلات درمانی در حوزه روان شناسی رعایت اصول اخلاقی از ملزومات اولیه حرفه ای به شمار می رود. طبق آنچه از یک رابطه سالم و انسان دوستانه توقع می رود اصول و قاعده اخلاقی مورد انتظار در روند درمان نیز بر مبنای صحت مشاوره و مداخله درست پیش می رود. الگوهای چنین ارتباطی ممکن است تحت تاثیر فرهنگ تا حدودی متغیر باشد.
اما این تفاوت های فرعی چیزی از اصالت قاعده کلی حاکم بر اصول مشاوره کم نمی کند و احترام به قوانین برای همه لازم الاجراست. سر تیتر مهم ترین قواعد و اصول به شرح زیر می باشد:

اهمیت داشتن سلامت روان فرد
احترام همه جانبه به تمام شئونات انسانی و حق آزادی
اصل رعایت عدالت و انصاف بدون در نظر گرفتن سوگیری
داشتن صلاحیت و کفایت حرفه ای و اخلاقی
آشنایی با قوانعد و قوانین موجود و الزام به رعایت آن ها
رعایت اصول حاکم بر روابط حرفه ای
مسیولیت پذیری کاری و اخلاقی
رعایت حقوق مراجع از جمله اصل رازداری
جلب رضایت آگاهانه مراجع برای طی کردن فرایند درمان و مشاوره

 

حریم خصوصی در مشاوره

نکته حائز اهمیت در انواع مشاوره ها از جمله مشاوره آنلاین این است که برای پیشبرد صحیح روند درمان به سطحی از شناخت مشخصات فردی مراجع نیاز است. بنا براین دور از ذهن نیست که بخشی از اطلاعات شخصی و خصوصی مراجع نزد مشاور به امانت گذاشته می شود. از این رو محرمانه نگهداشتن اسرار و حفظ اطلاعات شخصی مراجع جز مسیولیت های حرفه ای و مهم مشاور است.
چنانچه ذکر آن رفت رعایت اصل رازداری جز منشور حرفه ای متخصصین سلامت روان می باشد. اگر مراجع بتواند به اندازه کافی احساس امنیت داشته باشد و اطمینان حاصل کند که اسرار او محفوظ می ماند رابطه درمانی نتیجه بخشی شکل می گیرد. در مجموع برای حفظ حریم شخصی مراجع باید استانداردهای سفت و سختی رعایت شود که شان مراجع در فرایند درمان و یا حتی پس از پایان آن رعایت و به هویت و عزت نفس او خدشه ای وارد نشود. این مهم زمانی به دست می آید که درمانگر از صلاحیت  آموزش های لازم برای درمان برخوردار بوده و مراجع نسبت به کسب اگاهی و اطمینان از این صلاحیت ها حساسیت لازم را به خرج بدهد.

 

مشاوره آنلاین ازدواج

از جمله حیطه های پرکاربرد مورد بررسی در مشاوره های آنلاین بخش مربوط به مسائل ازدواج جوانان می باشد. با توجه به اینکه گاهی بسترها و امکانات مختلف برخی شهرها تکافوی نیازهای حوزه سلامت و مشاوره مردم را نمی کند، آن ها به دنبال یافتن مسیری هستند که در عین راحتی کیفیت مطلوبی به لحاظ ارائه خدمات داشته باشد. از جمله مراکز پر مخاطب، شهری مانند تهران خواهد بود. چه برای ساکنین تهران و چه برای شهرهای دورتر تردد در مسیر برای دریافت خدمات مشاوره مشکل ساز می شود که راه حل آن روی آوردن به خدمات مشاوره آنلاین است. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره ازدواج کلیک کنید.
از مزیت های بهره بردن از خدمات آنلاین در این مواقع می توان به تشکیل گروه های چند نفره به طور مثال دو یا سه نفره اشاره کرد که در مقایسه با مشاوره تلفنی یک گزینه مثبت به شمار می آید. سایر موارد تحت پوشش خدمات مشاوره ای آنلاین را می توان به شرح زیر نام برد:
بررسی نقاط ضعف و قوت رابطه که به تعدیل ضعف ها و یا تقویت مجدد نقاط قوت می انجامد.

مدیریت و تقویت هیجانات اثرگذار بر سلامت رابطه

آموزش خودشناسی بیشتر و کشف و شناخت طرف مقابل

اصلاح خطاهای شناختی موجود که به شکل گیری رویکرد ناسازگار در رابطه منتهی می شود. به طور مثال ارزش گذاری یک رابطه با میزان بی نقص بودن آن.

شناخت شیوه های ناسازگار ارتباطی و تلاش برای اصلاح و بهبود آن ها

بررسی شیوه های نادرست حل تعارض و جایگزینی با روش های کارآمد

نحوه به توافق رسیدن بر سر اختلاف نظرها از جمله فرزندآوری

بررسی مشکلات جنسی، کنترل پرخاشگری و خشونت

کنار آمدن با خیانت طرفین و نحوه بر خورد با روابط خارج از چهارچوب ازدواج

پیدا کردن اهداف مشترک و تقویت انگیزه برای دست یابی به آن ها.

 

برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*