ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دوست یابی آنلاین | معایب و مزایای دوستی های مجازی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دوست یابی آنلاین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عصر تکنولوژی و ارتباط گسترده انسان‌ها در تمام نقاط دنیا، باعث پیدایش نوع جدیدی از ارتباطات و دوست یابی، به نام دوست یابی آنلاین و دوستی های مجازی شده است. دوست یابی‌هایی که گاه به دوستی‌هایی عمیق و حتی ازدواج منجر شده و گاهی به اتفاقات ناخوشایند و آسیب‌هایی مثل تجاوز، فحشا، اعتیاد و قتل ختم شده‌اند. دوست یابی آنلاین برای شما امکان دسترسی راحت‌تر برای برقراری ارتباط با دیگران را ایجاد می‌کند، اما مخالفان دوست یابی آنلاین نیز دلایل و معایب زیادی را برشمرده‌اند. در ادامه این مطلب به بررسی مزایا، معایب و ملزومات دوست یابی آنلاین پرداخته‌ایم. همچنین توصیه می کنیم در صورت برقراری روابط عاطفی مجازی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی آن با افراد آگاه همچون مشاوران روانشناس مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دوست یابی آنلاین یا دوستی اینترنتی چیست؟

همانطور که از نام دوستی های مجازی معلوم است، این ارتباطات در بستر اینترنت و شبکه‌های مجازی شکل می گیرد. ارتباطاتی که باعث شده انسان‌ها با هر شرایط و در هر نقطه‌ای از دنیا، بتوانند دوستانی پیدا کنند و در پی آن روابطی را شکل دهند که مهم‌ترین مسئله‌ی رابــطه سالم، یعنی شناخت تا حد زیادی در آن کمرنگ است و شناخت محدود به کلمات و تصاویر می‌باشد. اما آیا این شناخت برای دوستی کافی است؟ باید بگوییم خیر. انسان‌ها در فضاهای مجازی خواه ناخواه واقعیات را به گونه‌ای که وجود ندارند نشان می‌دهند. افراد امکان کنترل و حتی ویرایش حرف‌ها و احساساتشان را در این فضا دارند، این باعث می‌شود حقیقت به شکل غیر واقعی در ذهن طرف مقابل به تصویر کشیده شود. اصیل بودن و صـداقت در زندگی لازمه ایجاد روابط دوستی سالم و پایدار است و در اینگونه ارتباطات و دوستی های مجازی انسان‌ها می‌توانند هرکسی باشند.

از سال 2013، نیمی از بزرگسالان 50 تا 64 ساله پروفایل رسانه های اجتماعی داشتند و امروزه، تعداد فزاینده ای از افراد بزرگسال از سایت ها و برنامه های دوستیابی آنلاین برای ملاقات با افراد جدید استفاده می کنند. افرادی که طلاق گرفته اند به طور قابل توجهی بیشتر از کسانی که بیوه هستند یا هرگز ازدواج نکرده اند از این سایت های دوستیابی آنلاین استفاده می کنند. مردان معمولاً توسط همکاران تشویق می شوند که از این سایت ها استفاده کنند، در حالی که زنان اغلب توسط دوستان و اعضای خانواده تشویق به استفاده می شوند. جالب توجه اینکه یک مطالعه به نقل از مک ویلیامز و بارت (2014) نشان داد که مردان قرار آنلاین را راهی برای بازگشت سریع به قرار ملاقات پس از پایان یک رابطه از طریق مرگ یا طلاق می دانند، در حالی که زنان از سایت های آنلاین به عنوان راهی برای سهولت در زندگی مشترک استفاده می کنند.

اینفوگرافیک دوست یابی آنلاین

اینفوگرافیک دوست یابی آنلاین

دوست یابی آنلاین | معایب دوستی های آنلاین

مانند بسیاری از چیزها، در رابطه با دوستیابی آنلاین هم نکات مثبت و هم منفی وجود دارد. برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد استفاده یا عدم استفاده از سایت های اینترنتی برای ایجاد روابط جدید، آگاهی از ویژگی آن ها مهم است. ارتباطات آنلاین و دوستی های مجازی جدا از محاسن، معایب بسیار مهمی دارند که بهتر است آن‌ها را در نظر بگیرید. برخی از معایب آن به شرح زیر می‌باشد:

1- به دلیل وجود تعداد زیادی از افراد همفکر و همسن در این فضا، ممکن است دوری از خانواده، انزوا و افــسردگی را به بار بیاورد.

2- افراد در این فضاها، معمولا خود ایده آل را ارائه می‌دهند، ایده آلی که مشخص نیست چقدر به واقعیات نزدیک است.

3- افرادی که دوستی‌های آنلاین و برنامه های دوست یابی را انتخاب می‌کنند، از حضور در دنیای واقعی منع شده یا با آن مشکل دارند. این مسئله می‌تواند دلیلی برای وجود مشکلات و اختلالات روحی و روانی باشد.

4- اعتماد متقابل در اینگونه روابط معمولا مختل است. ممکن است افرادی که می‌بینید با چندین نفر در ارتباط باشند و مقایسه‌ها و سوءظن‌ها در اینگونه آشنایی‌ها بسیار زیاد است.

5- در دوستی‌های آنلاین، ابتدا دلبستگی ایجاد می‌شود سپس آشنایی، این دلبستگی باعث اختلال در شناخت کامل طرف مقابل شده و ممکن است واقعیات نادیده گرفته شود. مخصوصا اگر این دلبستگی بین دو جنس مخالف و قبل از شناخت پیش از ازدواج رخ داده باشد.

6- ســکس چت و رابطه جنسی مجازی از دیگر معایب این گونه ارتباطات است و افراد را از برقراری رابطه جنسی در چهارچوبی سالم و در دنیای واقعی باز می‌دارد و مشکلات زیادی را به همراه دارد.

 

دزدی و کلاه‌برداری در دوستی های مجازی

 دوستی های آنلاین

افزایش روز افزون دسترسی به اینترنت و اپلیکیشن‌های دوست یابی آنلاین، فرصت‌هایی را برای افرا سود جو فراهم کرده‌ است تا از این طریق جوانان را به راه‌های خلاف بکشانند و یا از آن‌ها دزدی و کلاه برداری کنند. دلیل آن هم این است که اغلب روابط مجازی بسیار سخت قابل پیگیری هستند و یا افراد به دلیل درگیر شدن در مسائل عاطفی یا به خاطر ترس از آبرو، مشکلات پیش آمده را پیگیری نمی‌کنند. علاوه بر این بسیاری از گروه‌های خلافکار، از طریق ایجاد دوستی‌های مجازی با افراد و با استفاده از تله‌های تبلیغاتی فریبکارانه آن‌ها را به سمت کارهای خلاف و تشکیل باندهای مختلف می‌کشانند. پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه مقاله عوارض اعتیاد به اینترنت را مطالعه فرمایید.

افزایش خیانت از معایب دوستی های مجازی

بسیاری از زوجین به بهانه‌ی تنهایی، کمبودهای عاطفی در زندگی مشترک، پر کردن اوقات فراغت و سرگرم شدن وارد روابط مجازی گسترده با افراد می‌شوند که این روابط اغلب به روابط فرازناشویی کشیده می‌شود و بستر خیانت را فراهم می‌کند. ممکن است افراد به نوعی برای همدردی و یا دوستی ساده وارد رابطه با افراد در فضای مجازی شوند و واقعا هم قصد خیانت نداشته‌ باشند، اما این مسئله اختلافات و مشکلات بسیار زیادی را در زندگی زوجین پدید می‌آورد. در دوستی‌های مجازی افراد عیب‌های یکدیگر را نمی‌بینند و شناخت کافی ندارند به همین دلیل در ذهن خود از طرف مقابل فردی ایده‌آل می‌سازند. برای مطالعه مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی کلیک کنید.

دوست یابی آنلاین | مزایای دوستی های آنلاین

امکانی که تکنولوژی برای افراد فراهم می‌آورد، آشنایی با انسان‌های مختلف، فرهنگ‌های مختلف و تجربیات تازه ایست که ممکن است به دلیل بعد مسافت، امکان ارتباط حضوری وجود نداشته باشد. برخی از مزایای دوستی‌های آنلاین به شرح زیر می‌باشد:

1- امکان پیدا کردن کسانی که علایق و نگاه به زندگی مشترکی با شما دارند و هــدف از زندگی در نظر آنان به اهداف شما نزدیک است.

2- به دلیل وجود محدودیت‌های فرهنگی، امکان ارتباط و آشنایی نزدیک پیش از ازدواج وجود ندارد و افراد می‌توانند از این طریق شناختی نسبی از هم پیدا کنند. اما این ارتباط نباید طولانی شود.

3- امکان انتخاب بین تعداد زیادی از افراد که شبیه شما هستند وجود دارد. همچنین این امر موجب می شود افراد هوشمند با شناسایی روابــط ناسالم به مراتب راحت تر از ارتباطات حقیقی بتوانند قطع رابطه نمایند.

اصول ایجاد رابطه عمیق

دو اصل مهم برای ایجاد یک دوستی سالم و شناخت و دلبستگی درست وجود دارد که معمولا در دوستی‌های آنلاین وجود ندارد؛ اصل مجاورت و اصل همزمانی.

دوست یابی آنلاین | اصل مجاورت

این اصل به شما می‌گوید که دو فرد، بر اساس قرار گرفتن در محیط مشترک و نزدیکی از نظر موقعیت فیزیکی و مکانی، جذب ویژگی ها و جذابیت ظاهری حقیقی یکدیگر شده و نسبت به هم دلبستگی و تعلق خاطر پیدا می‌کنند. مثل حضور در همسایگی، همکلاسی بودن در مدرسه یا دانشگاه و یا همکاری در محیط کار.

دوست یابی آنلاین | اصل همزمانی

این اصل که تا حدودی وابسته به اصل مجاورت است، می‌گوید که دو فرد باید به طور همزمان و در یک بازه زمانی مشخص کنار هم قرار بگیرند. همزمانی دو محرک باعث وابستگی می‌شود. در واقع دو بعد مکان مشترک و زمان مشترک برای ایجاد تعلق لازم است. در واقع نشان دادن خود واقعی یکی از مـراحل رابطه عاطفی محسوب می شود که در دوستی های آنلاین میسر نیست.

اگر درگیر دوستی های مجازی شدیم چه کنیم؟

1. دوست یابی آنلاین | پنهان کاری را کنار بگذارید

در صورتی که درگیر رابطه عاطفی با فردی در فضای مجازی شده‌اید، قبل از بروز آسیب‌‌ها و مشکلات موضوع را با خانواده خود در میان بگذارید. در صورتی که والدین خبر داشته باشند بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها از جمله شــکست عاطفی بروز پیدا نمی‌کند. ممکن است خانواده با تصمیم شما برای ادامه رابطه مجازی مخالفت کند؛ اما در صورتی که اصرار و پافشاری شما را ببینند، مطمئنا فرصت‌هایی را برای شناخت بهتر از رابطه‌تان و طرف مقابل در نظر می‌گیرند. در صورتی که رابطه‌ای بی پایه و بی سرانجام و صرفا بر اساس سرگرمی نباشد، مطمئنا هر دو طرف موافق جدی شدن آن در بستر خانواده هستند و خانواده‌ها نیز اگر مشکلی نباشد استقبال می‌کنند. برای شناخت بیشتر نشانه های رابطه بی سرانجام کلیک کنید.

2. رابطه مجازی را به رابطه واقعی تبدیل کنید

در دوستی های مجازی فرصت شناخت واقعی و عمیق افراد از یکدیگر وجود ندارد. در صورتی که قصد ادامه رابطه با فرد مقابل را دارید و به او علاقه‌مند شده‌اید، بهتر است رابطه خود را وارد دنیای واقعی کنید. البته واقعی کردن روابط به این معنی نیست که خود را درگیر روابط پنهانی و پر خطر کنید؛ بلکه بهتر است با آگاهی والدین و خانواده این کار را انجام دهید و برای شناخت بیشتر از یکدیگر سر قرارهای حضوری بروید. پیش از آن که رابطه خود را رسمی کنید. پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی از نکاتی که در برقراری رابطه سالم و دوستانه می توانند موثر باشند، مقاله روانشناسی رابــطه را مطالعه فرمایید.

3. دوست یابی آنلاین | به صورت کامل اعتماد نکنید

بهتر است در دوستی های مجازی به صورت کامل و به سرعت به افراد اعتماد نکنید. تا وقتی آن‌ها در واقعیت ملاقات نکرده‌اید و تا زمانی که به صورت حضوری با آن‌ها برخورد نداشته‌اید، اعتماد نکنید. افراد اغلب سعی می‌کنند تصویر خوبی از خود ارائه دهند و اغلب به همان خوبی که در فضای مجازی نشان می‌دهند نیستند. برای شناخت طرف مقابل می‌توانید از افراد با تجربه و دلسوز کمک بگیرید. متاسفانه فضای مجازی برای کسانی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند، بستر مناسبی برای سودجویی و ضربه زدن به دیگران را فراهم می آورد. به همین دلیل نباید بدون ارزیابی به راحتی اعتماد کرد.

4. بیش از حد افشاگری نکنید

بهتر است از افشا گری در روابط مجازی بپرهیزید و این رابطه را تنها به عنوان آشنایی اولیه در نظر بگیرید. در صورتی که تمام زندگی خود را برای طرف مقابل بازگو کنید، با عواقب بدی روبه رو خواهید شد. او را وارد حــریم خصوصی خود نکنید و در مورد دارایی‌ها و مسائل زندگی به صورت دقیق صحبت نکنید. تا زمانی که رابطه حالت رسمی نگرفته اطلاعات شخصی خود را رد و بدل نکنید. این اطلاعات که شامل عکس‌ها و فیلم‌های شخصی نیز می‌شوند، ممکن است برای سوء اســتفاده ازشما مورد استفاده قرار بگیرند.

5. دوست یابی آنلاین | از طولانی کردن رابطه مجازی بپرهیزید

در صورتی که بعد از گذشت چند ماه از رابطه مجازی احساس می‌کنید خود و یا طرف مقابل رغبتی به ادامه رابطه در دنیای واقعی ندارید، بهتر است از رابطه خارج شوید. اغلب افراد حداکثر پس از 6 ماه برای رابطه خود تصمیمات جدی‌تری می‌گیرند؛ پس طولانی کردن رابطه مجازی بی‌معنا و تنها برای پر کردن وقت است. هر چه معلق ماندن در رابطه مجازی طولانی‌تر شود، وابستگی بیشتر می‌شود و مشکلات بیشتری بروز پیدا می‌کند.

سخن آخر

به دلیل ناپایداری بیشتر در دوستی های مجازی ، باید وابستگی خود را به این فضاها کنترل کنید. لازم است توانایی تنها بودن و لذت بردن از تنهایی را داشته باشید و برای فرار از تنهایی، دل به تصمیم‌ها و افراد اشتباه ندهید. انتخاب های غلط می توانند خطرات زیان باری را در زندگی آینده شما ایجاد نمایند. برای مصون ماندن از این خطرات احتمالی ضروری است در روابط خود نهایت دقت را داشته باشید.
مشورت با متخصصان روانشناس نیز می تواند کمک شایانی در این زمینه برای شما باشد. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*