ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست مقاومت ذهنی آنلاین | سطح مقاومت ذهنی خود را ارزیابی کنید

تست مقاومت ذهنی آنلاین در سنجش میزان مقاومت ذهن افراد در برابر تغییرات و ناراحتی ها کمک کننده است. مقاومت ذهنی زمانی است که مغز افراد برای دور شدن یا مقاومت در برابر هر چیزی که حس می کنند ناراحت‌کننده است، واکنش نشان می دهد؛ بنابراین تمایل فرد بر این است که احساس راحتی خود را حفظ کند. برای رهایی از مقاومت ذهنی تمرین تمرکز حواس و آگاه شدن در هنگام بروز افکار مقاوم و همچنین تشخیص اینکه بدن شما چه احساسی ایجاد می کند، همه و همه مسیرهای عصبی جدیدی را در مغز می سازد. در این مقاله شما درمورد مفهوم مقاومت ذهنی، روش انجام این آزمون و تفسیر و راهکارهایی جهت مقابله با مقاومت ذهنی مطالبی را خواهید خواند.  

تماس با مشاور


انواع مقاومت ذهنی

این که افراد درمقابل موانع حسی و فکری چطور مقاومت ذهنی را از خودنشان می دهند حالت های مختلفی دارد از جمله:

اینفوگرافیک تست مقاومت ذهنی آنلاین

اینفوگرافیک تست مقاومت ذهنی آنلاین

1-به تعویق انداختن کار

گاهی به تعویق انداختن کار به این شکل خود را نشان می دهد که فرد با خود می گوید: «خیلی کار دارم بعداً انجامش می‌دهم»، اما در واقعیت احتمالاً به دلیل ترس از شکست است که از شروع کردن اجتناب می‌کنید.

2-تست مقاومت ذهنی آنلاین | ترس

گاهی مقاومت ذهنی به این شکل خود را نشان می دهد که احساس ترس و وحشت غالب می شود طوری که فرد با خو د فکر می کند : "ا ین اتفاق جدید و ترسناک است"، "اگر شکست بخورم چه؟" دراین مورد، ترس علت اصلی مقاومت ذهنی است. وقتی افکار و احساسات مقاومتی را تجربه می کنید، تشخیص دهید که ممکن است در آن لحظه از چه چیزی بترسید.

3-رضایت فوری

گاهی پیش می آید که افراد به دنبال حواس پرتی هستند آن ها وقت خود را با برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، اخبار، انواع خوراکی ها و غذاهای خوشمزه، رابطه جنسی، موادمخدر ومشروبات الکلی پر می کنند تا از شروع کاری که از آن می ترسند اجتناب کند.

4-تست مقاومت ذهنی آنلاین | شک به خود

گاهی هم پیش می آید که احساس فرد این است که احساس شک به خود دارد با خودش می گوید:  "من آماده نیستم"، "نمی دانم چگونه"، "من لیاقتش را ندارم"، "من لایق آن نیستم"، "اگر آن ها مرا دوست نداشته باشند چه؟"  اگر چنین حسی دارید بدانید شما همیشه می توانید چیزی را یاد بگیرید و در آن مهارت پیدا کنید و هر کسی لایق هر چیزی است که می خواهد. کافی است خود را دوست داشته باشید و بدانید هرکاری را می توانید انجام دهید. شک داشتن به خود از عدم  اعتماد به نفس ناشی می شود.

5-انتقاد از دیگران

تمرکز شما متاسفانه بر زندگی دیگران است تا خودتان! برای دوری از سختی راهی که پیش رو دارید حواس خود را روی زندگی دیگران گذاشته اید. برای آشنایی با روش درست انتقاد کردن کلیک کنید.

6-فلج تجزیه و تحلیل

بدترین حالتی که درمقاومت ذهنی محتمل است حالتی است که انگار تجزیه وتحلیل فرد از بین رفته است. حالت تحلیل یا تفکر بیش از حد یک موقعیت به طوری که هرگز تصمیم یا اقدامی اتخاذ نشود و باعث فلج شدن نتیجه شود.  
تست مقاومت ذهنی آنلاین

 تست مقاومت ذهنی آنلاین

برای این که متوجه شوید آیا دارای مقاومت ذهنی هستید یا خیر بهتر است سوالات پایین را پاسخ دهید. یک برگه بردارید و پاسخ های خود را روی آن یادداشت کنید. در نهایت می توانید از روش تفسیری که در انتهای تست آورده شده است برای تفسیر نتیجه ی تست خود استفاده کنید:

1- از دیدن یک ماشین لوکس چه حسی دارید؟

الف)احساس خاصی ندارم. ۲۰
ب)حس خوبی دارم و برای خودم هم ممکن میدانم. ۵
ج)به نظرم کاملا غیر ممکن به نظر میرسد.۳۰

2-روزانه چند ساعت تلوزیون می بینید؟

الف)کمتر از سه ساعت. ۲۰
ب) بیش از سه ساعت. ۱۰
ج) اصلا نگاه نمی کنم. ۴۰

3-با دیدن یک بیمار صعب العلاج چه حسی دارید؟

الف)احساس ترس. ۲۰
ب)احساس شجاعت. ۱۰
ج)هیچ احساس خاصی ندارم. ۱۵

4- « ذهن به تنهایی می تواند هر بیماری را درمان و هرمشکلی را حل کند» تا چه حد به این جمله اعتقاد دارید؟

الف)خیلی زیاد. ۱۰
ب)خیلی کم. ۲۰
ج)همچین چیزی را قبول ندارم. ۳۵

5- عقیده شما درباره کائنات و قدرت ذهن چیست؟

الف)کاملا باور دارم. ۵
ب) دو دل هستم. ۱۰
ج) این گونه مسائل را به کل وهما و خیال می دانم. ۱۵

6- چقدر مسئول اتفاقات زندگی خود هستید؟

الف) به طور کامل. ۱۰
ب) پنجاه پنجاه ۲۰
ج) اتفاقات را کاملا وابسته به شرایط می دانم.۳۰

7- آیا در طول هفته مدیتیشن می کنید چندبار؟

الف)چهار بار یا بیشتر.۱۰
ب)کمتر از چهار بار.۲۰
ج)اصلا مدیتیشن نمیکنم. ۳۰

8- نسبت به چیزهایی که در زندگیتان دارید شکرگذار هستید؟

الف) هر روز سپاسگزار داشته های خودم هستم.۱۰
ب) کم و بیش سعی می کنم سپاس گذار باشم اما نه برای هر موردی.۲۰
ج) تا به حال سپاسگزاری نکردم. ۳۰

9- چه خواب هایی می بینید؟

الف) دلهره آور، ترسناک و استرس زا.۳۰
ب) سرشار از احساس خوب. ۱۰
ج)گاهی اوقات خوب و گاهی اوقات بد.۲۰
د)خواب هایم را به خاطر نمی اورم. ۳۵

10- دستیابی به بزرگترین آرزوی خود را در زندگی چگونه می دانید؟

الف)کاملا ممکن و شدنی اما باید تلاش کنم.۱۰
ب) ناممکن و دست نیافتنی. ۴۰
ج) حس خاصی ندارم.۳۰
د) هیچ آرزوی بزرگی ندارم. ۵۰

11- هنگام موسیقی گوش دادن چه حسی دارید؟

الف) غرق در رؤیاهای خودم می شوم. ۱۰
ب) به زندگی معمولی خودم فکر می کنم. ۲۰
ج) به آینده فکر می کنم. ۲۵
د) هیچ گونه فکری نمی کنم. ۳۰

12- دیدن جملات انگیزشی چه حسی به شما می دهد؟

الف) تنها باعث امیدواری می شوند. ۲۰
ب) افرادی را می بینم که تنها برای کسب درآمد این کار را می کنند. ۳۰
ج) انرژی می گیرم و به اهدافم فکر می کنم. ۱۰
د) به هیچ وجه این گونه ویدیو ها و وویس ها را نمی بینم وگوش نمی کنم. ۴۰

13- با دیدن ثروتمندان چه حسی دارید؟

الف) از دیدن این قبیل افراد خوشحال می شوم۱۰
ب) تلاش و پشتکار وی را می بینم. ۲۰
ج) حس بدی نسبت به این گونه افراد دارم و عصبی می شوم.۴۰
د) هیچ گونه حس خاصی ندارم. ۳۰

14- در هفته چقدر مطالعه آزاد دارید؟

الف) بیش از یک ساعت.۱۰
ب) کمتر از یک ساعت. ۲۰
ج) اصلا مطالعه نمیکنم. ۳۰

15- آیا باور دارید که ثروتمند خواهید شد؟

الف) خیلی زیاد. ۲۰
ب) خیلی کم. ۳۰
ج)کاملا دور از تصور. ۴۰
د) چنیین زندگی را در حال حاضر دارم ۱۰  

تفسیر تست مقاومت ذهنی آنلاین

حالا که تست خود را انجام داده اید وقت آن است که سراغ تفسیر روید.

1-بالاترین نرخ مقاومت ذهنی

پس از انجام تست اگر میانگین نمراتی که در این آزمون به دست آوردید بین 48-330 باشد این بدان معنا است که دارای مقاومت ذهنی بالایی هستید و گویی یک دیوار یا مانع دفاعی در ذهن شما در برابر هر اتفاق جدید در زندگیتان وجود دارد. ضمیر ناخودآگاه شما باورهای منفی زیادی داشته و بهتر است که شما هرچه سریعتر این باورهای نارکارآمد را ریشه یابی کرده و در صورت امکان حذف کنید. چرا که این افکار اجازه ی رشد و موفقیت و مثبت اندیشی را به شما نخواهد داد. هرچه نمره ی به دست آمده ی شما به عدد 485 نزدیک تر باشد نشان دهنده مقاومت ذهنی بالاتری خواهد بود.

2-نرخ متوسط مقاومت ذهنی

پس از جمع نمرات، اگر میانگین اعداد به دست آمده ی آزمون شما بین 200-329 باشد این بدان معنا است که دیوار نامرئی ذهن شما درحدمتوسطی بوده و می توان گفت تاحدی شخصیت باورپذیری دارید. موضوعات جدیدی که زندگی بر سر راه شما قرار می دهد را می پذیرید اما  نه طور کامل. به این صورت که تا درمورد ریز و درشت آن موضوع تحقیق و جستجو نکنید نمی توانید آن را به صورت کامل و قلبی بپذیرید.
به نظر می رسد کوشش شما بر این است که در زندگی همواره مثبت اندیش باشید و به توصیه های فرهیختگان، افراد بزرگ، و نخبگان گوش فرا می دهید. اما گه گاهی در برابر وضعیت زندگی و فراز و نشیب های روزگار اراده تان را از دست می دهید و این بینش مثبتی که پیش تر گفته شد را فراموش می کنید اما به طور کلی فرد مثبت اندیشی هستید و این بسیار خوب است.

3-نرخ مقاومت ذهنی پایین

احتمالا اول تست با خود می گفتید که چقدر خوب است که اگر نرخ مقاومت ذهنی شما در پایان آزمون یک رنج پایین یا حداقل نرمال را نشان دهد. البته این در شرایطی است که شما به این مفاهیم و تاثیرات مخرب آن در زندگی خود آشنا بوده و این تاثیرات مانعی بر سر راه موفقیت شما بوده باشد. اگر میانگین عدد تست شما بین 140-199 بود باید به شما بگوییم که به آرزویی که اول تست با خود کرده اید رسیده اید و تبریک شایسته ی شما است. زیرا کسانی که در دنیا کمترین میزان مقاومت ذهنی را دارند با آغوش باز تمام واقعیت های زندگی را می پذیرند.  

خصوصیات افراد با مقاومت ذهنی پایین

اگر شما دارای این خصوصیات باشید همواره در زندگی خود احساس آرامش و خوشبختی و شادی دارید. دیگران از مصاحبت با شما لذت می برند. آن ها هنگامی که باشما هم کلام می شوند از انرژی درون شما انرژی شان پر می شود. سیستم ضمیر ناخودآگاه شما بسیار قدرتمند است و کاملا تحت کنترل خودآگاهتان است. این بدان معنا نیست که شما شخصیتی جادویی داشته و هیچ چیز نمی تواند شما را بهراساند!
در حقیقت منظور از این تعریفات این است که شما نیز در زندگی خود دچار ترس هایی می شوید چرا که اصلا اضطراب است که در وهله ی اول انسان را به سمت عمل یا عکس العمل سوق می دهد، اما تفاوت شما با افرادی که نمرات بالایی در این آزمون کسب کرده اند در این است که؛ شما می توانید بر این ترس ها مسلط شده و خود را کاملا به دست روزگار و تقدیر و ضمیر ناخودآگاه نمی سپارید تا شما را به هر سوی که بخواهند بکشانند. به نظر می رسد شما قادر هستید که مسیر زندگی خود را به خوبی تشخیص داده راه درست را از غلط خیلی سریع متوجه می شوید و در صورتی که در کنار این خصوصیت شخصیتی خوب، اراده و پشتکار خوبی هم داشته باشید قطعا به موفقیت های بسیاری دست می یابید.  
تست مقاومت ذهنی آنلاین

راهکارهایی برای کاهش مقاومت ذهنی

خب تا به این لحظه گفته شد که این آزمون به چه صورت است، چه سوال ها و چه پاسخ های محتملی موجود است. میانگین نمرات و تفسیر آن ها به چه شکل است. اما الان به این نقطه رسیده اید که تست شما نرخ بالایی از مقاومت ذهنی را نشان می دهد، در این شرایط چه باید کرد؟ این هم یک ویژگی شخصیتی عالی است که شما بتوانید مقابل انتقادی که به شما چه از سمت یک  انسان چه از سمت تست های روان شناسی وارد می شود به جای مقاومت، به دنبال تغییر باشید تا بتوانید شما نیز موفقیت را سریعتر کشف کنید. برای این کار راهکارهایی وجود دارد از جمله:

1-مدیتیشن

هر روز به مدت 15 دقیقه مدیتیشن کنید. فراموش نکنید که مدیتیشن باعث هماهنگی روح و جسم شما می شود. این کار به شما کمک می کند که از دنیای مادی فاصله گرفته و به درونتان و آن خود وجودی که خدا در نهاد هرکسی در ابتدا قرار داده است روبه رو شوید. این روبه رویی به شما کمک می کند تا تمام ناهنجاری های درونیتان را از بین برده و به تعادل کامل برسید. اگرچه این کار زمان بر است اما هر زمان که شما استارت آن را بزنید یک قدم نسبت به قبل از شروع، به دستیابی به اهداف خود نزدیک تر هستید.

2-عدم تماشای زیاد تلفن

از مهم ترین دلایل مقاومت ذهنی همین تلویزیون و رسانه های جمعی است زیرا پیام هایی درون این برنامه ها وجود دارد که به راحتی مغز شما را برنامه ریزی می کند و مانع رسیدن انرژی مثبت به شما می شود درحالی که شاید اصلا آن را حس نکنید. شبکه های خبری با منتشر کردن اخبارهای منفی، نظیر فقر، جنگ، بیماری و امثال آن، همواره موجب ارسال فرکانس هایی به سمت ضمیر ناخودآگاه شما است که باعث و بانی ایجاد بسیاری از مشکلات جسمی و ذهنی نظیر همین مقاومت ذهنی در شما می شود که این به نوبه خود باعث می شود شما نتوانید به خواسته هایتان برسید.

3-معجزه سپاسگذاری

احتمالا تا به این لحظه که این مقاله را می خوانید هزاران بار نه فقط در ادیان و جوامع سنتی، بلکه در کتاب هایی نظیر « راز » یا « چهاراثر اسکاویل شیل» بااین واژه یعنی معجزه سپاسگذاری آشنا شده اید. جهان براساس اراده ی خداوند آفریده شده است و انسان تنها موجود در جهان است که کرامت بندگی را از خداوند برگردن نهاده است به همین دلیل اشرف مخلوقات نام برده شده است و کمتر کسی است که به عمق این جملات که اگرچه از دوران کودکی در کتاب های دینی در مدارس به تمام ما تدریس شده است، دقت می کند!

4-معنای سپاسگذاری

سپاسگذرای بدین معنا است که شما همواره شکرگذار نعمت های خداوند باشید، بابت چیزهای خاص زندگیتان نه! البته اگر همین الان دست خود را از دست بدهید می بینید که همین موضوع نیز خاص است و تا لحظه ی از دست دادن به آن دقت نداشته اید! تصور کنید که اگر استخوانچه های گوش میانی شما نبود عملا شنوایی مختل شده و شما قادر به شنیدن صدای باد، صدای پرندگان در اول صبح، صدای شیرین مادر و پدرتان یا فرزندتان نبودید! تمام این ها نعمت هایی است که خداوند بی شائبه در اختیار بندگان خود قرار داده است.
اما نکته فقط این نیست که خداوند مرحمت کرده و چنین نعمت هایی در اختیار انسان ها قرار داده است، نکته در این جا نهفته است که اصرار بشریت بر این نکته که خدا را سپاس گوئید در این است که زمانی که انسان ها به درگاه خداوند شکرگذاری می کنند بابت هر آن چه که دارند از انگشتان پا تا استخوان چه های داخلی گوششان، در حقیقت انرژی و شوری را در جهان برانگیخته می کنند که باعث می شود خداوند به هر آنچه که نقص در وجود آدمی است سلامتی و توانمندی می بخشد که این همان معجزه شکر گذاری است.
دراین باره کتاب هایی که معرفی شد را بخوانید تا بدانید دقیقا از چه چیزی صحبت می شود. در این راستا می توانید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*