ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تریاک چیست | علائم و عوارض اعتیاد به مصرف تریاک

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تریاک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تریاک نوعی ماده مخدر پرمصرف است که امروزه بسیاری از افراد جامعه را به کام خود کشیده و باعث نابودی زندگی بسیاری از آن‌ها شده است. متأسفانه باورهای غلطی در مورد فواید استفاده از مواد مخدر و به‌خصوص مصرف تریاک وجود دارد. اما فراموش نکنید که علائم خوشایند مصرف، تنها مدت کوتاهی دوام می‌آورند و بعد از گذشت زمان کوتاهی جای خود را به وابستگی شدید و اعتیاد می‌دهند. از علائم اعتیاد به تریاک می‌توان به بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، افسردگی، تعریق زیاد و... اشاره کرد. اطلاع از ماهیت صحیح تریاک به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری در مورد ادامه مصرف یا ترک این ماده مخدر تصمیم بگیرید. به همین خاطر لزوم بهره مندی از مشاوره ترک اعتیاد برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مناسب ترین روش های ترک اعتیاد، بیش از پیش مشخص می شود.

گیف تریاک چیست

تریاک و مشخصات آن

تریاک از پرمصرف‌ترین مواد مخدر در ایران محسوب می‌شود که از گل گیاه خشخاش به دست می‌آید. حدود ده درصد از تریاک را مورفین تشکیل می‌دهد. مورفین یک نوع مسکن قوی برای کاهش درد می‌باشد و این دلیلی است که خیلی از افراد از این ماده استفاده می‌کنند. مصرف طولانی مدت تریاک باعث ایجاد وابستگی و در نهایت اعتیاد می‌شود. از تریاک مواد مخدر دیگری نیز به دست می‌آید که به آن‌ها مواد افیونی گفته می‌شود. از جمله این مواد می‌توان به شیره، هروئین، کراک و... اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

اینفوگرافیک تریاک و مشتقات آن

اینفوگرافیک تریاک چیست


تاریخچه مصرف تریاک

تریاک شاید قدیمی ترین ماده مخدری باشد که از دیرباز تاکنون توسط مردمان نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال این ماده در حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح  به دلیل برخورداری از مورفین به عنوان نوعی ماده مسکن و پادزهر در مناطقی نظیر مصر مصرف می‌شد. هم چنین در طب سنتی بزرگانی نظیر بقراط و ابوعلی سینا نیز تریاک را به عنوان داروی ضد درد و ضد اسهال تجویز می‌کردند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که کشت گیاه خشخاش قدمتی 2500 ساله در جهان دارد. با این حال در قرن 17 میلادی زمانی که استفاده از این ماده در میان مردمان چین رواج پیدا کرده متخصصین متوجه قابلیت اعتیادآوری این ماده شدند. از آن زمان به بعد تجارت تریاک شکل دیگری به خود گرفت. در واقع از آن به بعد این ماده نه به عنوان دارو بلکه به عنوان یک ماده مخدر به مناطق مختلف دنیا از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا قاچاق شد.
با وجود گذشت 4 قرن از کشف آثار و عوارض نامطلوب تریاک هنوز عده‌ای از افراد تحت تاثیر باورهای غلطی قرار دارند که در گذشته در مورد مصرف این ماده تصور می‌شد. این عقاید باعث می‌شود که آن‌ها آثار ناشی از اعتیاد به تریاک را جدی نگرفته و با انتظارات دارویی که از آن دارند از سر ناآگاهی درگیر اعتیاد به این ماده شوند. برای آگاهی بیشتر در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

باورهای غلط در مورد تریاک

از گذشته تاکنون مصرف تریاک در کشور ما رواج زیادی داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن عقاید و باورهای غلط موجود در مورد اثرات این ماده مخدر هست. برخی از این باورهای غلط شامل موارد زیر می‌شوند:

_تریاک باعث کاهش علائم بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود.

_تریاک باعث کاهش اضطراب، غم و اندوه و استرس افراد می‌گردد.

_تریاک باعث افزایش کارایی، توجه و تمرکز می‌شود.

_تریاک انرژی را بیشتر می‌کند و فعالیت‌ها را بهبود می‌بخشد.

_تریاک نسبت به مسکن‌های دیگر اثربخشی بیشتر و عوارض کم‌تری دارد.

_تریاک باعث افزایش قوای جنسی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر مواد مخدر بر روابط زناشویی کلیک کنید. 

مشتقات تریاک

تریاک علاوه بر شکل اصلی و خام خود در اشکال دیگری نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیر هستند:

_سوخته تریاک: بعد از دود شدن تریاک با وافور ماده ای قهوه ای به دست می آید که سوخته تریاک نامیده می شود.

_شیره تریاک: در اثر جوشاندن سوخته در آب، رد کردن آن از صافی و جوشاندن مجدد ماده ای سفت ایجاد می شود که شیره تریاک نامیده می شود.

روش های مصرف تریاک و مشتقات آن

تریاک و مشتقات آن نظیر شیره و سوخته به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. متخصصان بر این باورند که نحوه مصرف می‌تواند بر شدت اعتیاد و عوارض جانبی که فرد دچار آن می‌شود تاثیر بگذارد. برای مثال تزریق هروئین شدیدترین اثرات را بر فرد وارد می‌کند. چرا که در این شرایط ماده مخدر سریعا وارد جریان خون شده و به مغز راه می‌یابد. همین امر باعث می‌شود که هروئین اعتیادآوری قوی‌تر و مخرب‌تری نسبت به سایر مواد مخدر داشته باشد. مصرف کنندگان تریاک اغلب از روش خوردن و تدخین یا همان دودکردن برای استعمال این ماده استفاده می‌کنند.

پس از مصرف تریاک چه اتفاقی می افتد؟

پس از مصرف تریاک اتفاقاتی در بدن رخ می دهد که به شرح زیر هستند:

1.وابستگی جسمی

زمانی که فرد از یک ماده شیمایی هم چون تریاک استفاده کند، هم مغز و هم بدن به آن وابسته می شوند و اگر ماده شیمایی به بدن نرسد، فرد با علائم ترک مواجه می شود که از آن ها می توان به درد عضلات و حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. این علائم به قدری شدید هستند که فرد نمی تواند آن ها را تحمل کند و در نیتجه مجبور به مصرف مجدد می شود.

2. تحمل

در ابتدای مصرف فرد حتی اگر میزان کمی از تریاک را مصرف کند، به لذت زیادی دست می یابد. اما به مرور زمان بدن نسبت به این میزان مقاوم شده و تحمل به وجود می آید. در نتیجه فرد مجبور می شود که هر بار میزان مصرف خود را بیش تر کند تا لذت اولیه را کسب نماید.

3. وابستگی روانی

این وابستگی نیز مانند وابستگی یا اعتیاد جسمانی است و فرد از نظر روانی تمایل بسیار شدیدی به مصرف احساس می کند. اما وابستگی روانی بسیار شدید تر و قوی تر است و ماندگاری بیش تری نیز دارد. به طوری که اکثر افراد پس از ترک جسمانی نیز همچنان وابستگی روانی زیادی برای مصرف مجدد دارند.

علائم تشخیص اعتیاد به تریاک

شاید در ابتدای مصرف، فرد تصور کند که عملکرد او بهبود یافته و احساس آرامش و تمرکز داشته باشد. تشخیص اعتیاد به تریاک در روزهای اول بسیار دشوار است ولی با گذشت زمان علائم و نشانه‌های اعتیاد به تریاک بیشتر در فرد ظاهر می‌شود. از آنجایی که در بسیاری از جلسات مشاوره ترک اعتیاد با خانواده‌هایی مواجه بودیم که در مورد نحوه تشخیص اعتیاد فرزندشان سؤال داشتند، در پاسخ آنان باید گفت که با اطلاع دقیق از نشانه‌ها و علائم اعتیاد به تریاک می‌توانند اعتیاد یا عدم اعتیاد فرزندانشان را تشخیص دهند. البته پیش از هر اقدامی برای تأیید این موضوع باید با روانشناس مشورت صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

تست اعتیاد

در مراحل بعدی با استفاده از تست اعتیاد می‌توانید از عدم اعتیاد یا اعتیاد شخص اطمینان حاصل کنید. نکته‌ای که باید در اینجا متذکر شد و خانواده‌ها نیز باید آن را در نظر بگیرند، این است که روش‌هایی برای تغییر نتیجه آزمایش اعتیاد به تریاک و مواد مخدر دیگر وجود دارد که افراد ممکن است از آن استفاده کنند. بنابراین در کنار نتیجه آزمایش اعتیاد، توجه به علائم اعتیاد نیز به خانواده‌ها در تشخیص اعتیاد یاری می‌دهد.

توصیه ما به خانواده‌هایی که نسبت به اعتیاد فرزندانشان شک دارند این است که ابتدا احساسات خود را کنترل کنند و با استفاده از مشاوره اعتیاد با یک فرد متخصص بتوانند اعتیاد فرزندشان را تشخیص دهند و راهکارهای مناسب برای برخورد صحیح با فرد را بیاموزند؛ چرا که ممکن است شک شما درست نباشد و تغییر رفتار فرزندتان تحت تأثیر عوامل دیگری اتفاق افتاده باشد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه تست اعتیاد کلیک کنید.

علائم وابستگی به مصرف تریاک

علائم اعتیاد به تریاک با گذر زمان در فرد نمایان می‌شود. می‌توان علائم مصرف این ماده را به دو نوع مختلف علائم جسمانی و علائم رفتاری تقسیم‌بندی کرد :

1- علائم جسمانی

-اثر سوختگی بر روی نوک انگشتان، اثر تزریق بر دست‌ها و پاها
-حالت تهوع و اسهال
-تعریق بیش از حد
-تب و لرز
-بی‌خوابی و بی‌اشتهایی
-خمیازه کشیدن و خواب آلودگی
-گیجی و منگی
-مشکلات بینایی
-کاهش تنفس و مشکلات تنفسی
-تنگ شدن مردمک چشم
-کاهش تمایلات جنسی

2- علائم رفتاری 

-تغییرات ظاهری مانند کاهش وزن بی‌دلیل و ظاهر آشفته و ژولیده
-افت تحصیلی و شغلی و عدم مسئولیت‌پذیری در امور
-ناتوانی در تمرکز کردن بر روی کارها
-درخواست‌های مکرر پول به دلایل مختلف از اطرافیان
-خود کم بینی، کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس فرد (برای آگاهی بیشتر از اعتماد به نفس کلیک کنید.)
-احساس غمگینی و افسردگی زیاد (برای آگاهی بیشتر از افسردگی کلیک کنید.)
-انزوا و گوشه‌گیری
-بی‌قراری و تحریک‌پذیری

تریاک چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

تریاک همانند سایر مواد مخدر مغز و سیستم عصبی انسان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. این ماده عملکرد بسیاری از مراکز مغز را سرکوب کرده و در نتیجه باعث کند شدن بسیاری از واکنش‌ها می‌شود. برای مثال کاهش ضربان قلب، افت فشار خون و سطحی شدن تنفس همگی از جمله علائمی هستند که در پی مصرف تریاک و سایر مواد مخدر افیونی اتفاق می‌افتند. از همین رو مصرف بیش از حد این ماده یا استفاده از آن با سایر مواد تضعیف کننده دستگاه عصبی مرکزی می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی از جمله کاهش سطح هوشیاری، بروز اغماء و مرگ را در پی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به تریاک کلیک کنید.

اعتیاد چندگانه به تریاک و سایر مواد مخدر

در بسیاری از موارد مصرف کنندگان تریاک به مرور زمان به استفاده از سایر مواد مخدر نیز روی می‌آورند. علل و عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند. از جمله مهم‌ترین این‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ایجاد اثر تحمل و نیاز به دریافت مخدرهایی با مورفین بیشتر برای تجربه احساس تسکین دهندگی

- گرایش به مواد مخدر شادی آور به خاطر اثرات رخوت زایی و افسردگی ناشی از مصرف مواد افیونی

-  گرایش به سایر مواد مخدر برای غلبه بر آثار و عوارض جنسی ناشی از مصرف تریاک

-گرایش به سایر مواد مخدر افیونی برای تجربه اثرات مضاعف

برای ترک اعتیاد به تریاک چه باید کرد؟

اولین مرحله برای ترک اعتیاد به تریاک، سم‌زدایی نام دارد که حدود 15 روز طول می‌کشد و طی این زمان اثرات این ماده از جسم فرد برطرف می‌شود. در روزهای ابتدایی قطع مصرف، افراد ممکن است دچار علائم ترک شوند که بسیار دردناک است و باعث ایجاد علائمی مانند عرق سرد، تپش قلب، اسهال، دل پيچه، استفراغ، درد عضلانی، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، اضطراب، تندخویی و بی‌قراری می‌شود. بسیاری از معتادان در این مرحله ممکن است ترک را رها کنند. اما باید توجه داشت كه علائم خماری موقتی و گذرا بوده و پس از مدتی از بين می‌روند. اما این مرحله با وجود سختی‌های خود، ابتدای مسیر ترک است و در ادامه خانواده فرد باید به کمک او بیایند تا مهم‌ترین بخش ترک اعتیاد، که همان رفع وابستگی روانی است رخ دهد. برای آگاهی بیشتر در زمینه  ترک اعتیاد به مواد مخدر و علائم ترک کلیک کنید.

به این منظور فرد و خانواده او نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر هستند تا بتوانند با کمک یکدیگر خطر بازگشت اعتیاد را به صفر برسانند. توجه داشته باشید که حتماً قبل از اقدام به ترک از یک فرد متخصص در زمینه ترک اعتیاد مشاوره بگیرید؛ چرا که قطع ناگهانی مصرف می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری را در فرد باقی بگذارد و حتی در برخی از موارد سبب مرگ فرد شود. روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روانی فرد بهترین روش ترک را به شما پیشنهاد خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

داروهای موثر در ترک تریاک

_بوپرونورفین

_شربت تریاک

_متادون

_حب جدوار

_نالتروکسان

_نالوکسان

تریاک اعتیاد با روش های غیر پزشکی

برخی از افراد بر این باورند که با استفاده از گیاهان دارویی و یا موادی همچون اسپند می توانند تریاک را ترک کنند. توجه داشته باشید که برخی از گیاهان دارویی خود خاصیت اعتیادآوری بالایی دارند و در نتیجه ممکن است با مصرف آن ها با اعتیاد جدیدی مواجه شوید. همچنین اثربخشی اسپند یا سایر مواد نیز به صورت علمی اثبات نشده است. مواد غذایی و گیاهان متعددی هستند که می توانند به تقویت بدن در حین ترک کمک کنند اما به هیچ عنوان جایگزین کامل روش های پزشکی نیستند. ترک اعتیاد باید به طور کامل تحت نظر متخصص صورت گیرد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه غذاهای مفید برای ترک کلیک کنید.

سوالات متداول

- آیا برای ترک تریاک حتما باید به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کرد؟

خیر، امروزه درمان های سرپایی مختلفی برای ترک اعتیاد به تریاک و سایر مواد ابداع شده‌اند. برای انتخاب بهترین روش لازم است که در ابتدا با یک روانشناس تماس گرفته و مشاوره ترک دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

_آیا با روش های غیر پزشکی می توان تریاک را ترک کرد؟

با توجه به این که هر گونه اعتیاد به مواد شیمیایی بر روی مغز تاثیر مستقیم می گذارد، لازم است که حتما از روش های درمانی پزشکی تحت نظارت افراد متخصص استفاده کرد. اما روش های غیر پزشکی نیز وجود دارند که می توانند در فرایند درمان تاثیر گذار باشند.

_آیا تریاک خواصی هم دارد؟

باورهای متعدد و البته اشتباهی در این زمینه وجود دارد که حتی در بسیاری از مواقع علت شروع اعتیاد به تریاک نیز همین موارد هستند. مثلا فرد فکر می کند که با مصرف تریاک مشکلات جسمی همچون بیماری های قلبی بهبود می یابد و یا توان جسمی و فکری بیش تری پیدا می کند. این موارد تماما اشتباه هستند و تریاک به جز اعتیاد و وابستگی شدید و هزاران عارضه دیگر خاصیتی نخواهد داشت.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و ترک اعتیاد به تریاک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*