ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه دهانی | نکاتی که باید قبل از رابطه دهانی بدانید

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رابطه دهانی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

رابطه جنسی به صورت‌های مختلفی انجام می‌گیرد که یکی از انواع آن رابطه دهانی می‌باشد که در آن تحریک از راه دهان انجام می‌پذیرد. در این نوع از رابطه افراد به دلایل فیزیولوژیک و روانی لذت زیادی را تجربه می‌کنند اما ممکن است به دلایل مختلفی افراد از آن اجتناب کنند. این نوع از رابطه جنسی می‌تواند احتمال بروز برخی از بیماری‌ها را افزایش دهد اما با رعایت چند نکته بهداشتی می‌توان فرد را از خطرات احتمالی آن دور کرد. در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره خواهیم پرداخت پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همچنین مطالعه مقاله مشاوره جنسی در این زمینه میتواند مطالب مفیدی را به شما ارائه دهد.

تماس با مشاور

رابطه دهانی (oral sex)

سکس دهانی چیست؟ رابطه جنسی دهانی شامل استفاده از دهان برای تحریک اندام تناسلی یا ناحیه تناسلی شریک جنسی است. انواع رابطه جنسی دهانی شامل آلت تناسلی (fellatio)، واژن (cunnilingus) و مقعد (anilingus) است. رابطه جنسی دهانی چقدر رایج است؟ رابطه جنسی دهانی معمولاً توسط بزرگسالان فعال جنسی انجام می شود. بیش از 85 درصد از بزرگسالان 18 تا 44 ساله فعال از نظر جنسی، حداقل یک بار رابطه جنسی دهانی با شریکی از جنس مخالف داشته اند. یک نظرسنجی جداگانه که طی سال‌های 2011 تا 2015 انجام شد، نشان داد که 41 درصد از نوجوانان 15 تا 19 ساله، رابطه جنسی دهانی با شریکی از جنس مخالف داشته اند. برای آگاهی بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک رابطه دهانی

اینفوگرافیک رابطه دهانی

دلایل جسمی لذت بدن از رابطه دهانی

علت فیزیولوژیک علاقه آقایان

تحریک آلت تناسلی آقایان به وسیله دهان، فشاری را بر روی آلت مردان ایجاد می‌کند که این فشار باعث تجمع خون در اندام جنسی او می‌شود که برای آقایان بسیار خوش‌آیند است که حالت تحریک را برای او به وجود می‌آورد. علاوه بر این حرکت ورود و خروج آلت در دهان و فشاری که لب‌ها بر آن وارد می‌کند باعث به وجود آمدن این لذت می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه نشانه های تحریک مردان کلیک کنید.

علت فیزیولوژیک علاقه بانوان به رابطه دهانی

تحریک و برخورد لب و زبان با لبه‌های بیرونی اندام تناسلی بانوان به شدت می‌تواند برای زنان لذت بخش باشد که در تحریک و به ارگاسم رسیدن بدون دخول بسیار موثر است. در مواردی که واژن بانوان ترشح عادی و معمولی ندارد و خشکی واژن برای آن‌ها اتفاق می‌افتد، این نوع رابطه قبل از دخول می‌تواند به سهولت رابطه کمک کند. برای آشنایی بیشتر در زمینه اوج لذت جنسی زنان کلیک کنید.

 

دلایل روانی لذت بردن از رابطه دهانی

علت روانی علاقه آقایان

عامل روانی در مردان نقش بیشتری را برای لذت جنسی نسبت به عامل فیزیکی ایفا می‌کند. به صورتی که حتی می‌توانند بدون تماس فیزیکی به انزال برسند که معمولا این اتفاق در خواب برای آن‌ها می‌افتد. تحریک جنسی مردان می‌تواند در کمتر از چند ساعت به سرعت اتفاق بیفتد. در این بین رابطه دهانی در بعد روانی به این علت لذت بخش است که به مرد حس برتری را القا می‌کند و همچنین عملکرد همسر خودش را به علت دوست داشتن و فداکاری می‌داند. فکر به این نوع رابطه برای آن‌ها لذت بخش است به این دلیل یک واکنش مثبت در ذهن ایجاد می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش کیفیت رابطه جنسی کلیک کنید.

علت روانی علاقه زنان به رابطه دهانی

اگرچه در زنان دو فاکتور لمس و احساس نقش بسیار مهمی در برانگیختکی و لذت جنسی دارد اما این به این معنی نیست که ذهنیت و خیال پردازی جنسی آن‌ها اهمیت نداشته باشد. این نوع رابطه برای زنان حس خوشایندی را ایجاد می‌کند که در نتیجه اعتقادی که همسرشان این لذت را به آن‌ها تقدیم کرده، به وجود آمده است. این موضوع در پرورش حس تعلق درونی هم نقش بسزایی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش سکس کلیک کنید.

علت اجتناب بانوان و آقایان از رابطه دهانی

کثیف و چندش‌آور دانستن

به این دلیل که آلت تناسلی هر دو جنس وسیله‌ای برای دفع ادرار است، در نظر بسیاری از افراد قسمتی است که از نظر بهداشتی پاکیزه نمی‌شود و انجام رابطه دهانی را کثیف و چندش آور می‌دانند. اما باید بدانید که اگر نظافت این قسمت رعایت شود محل غیربهداشتی محسوب نمی‌شود.

در شان خودشان نمی‌دانند

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این نوع از رابطه جنسی مخصوص افراد خاصی است که روسپی هستند یا این که مخصوص فیلم‌های پورن است. از این بابت انتظار همسرشان از آن‌ها برای انجام این رابطه را غیرعاقلانه و غیرمنطقی می‌دانند و حتی اصرار برای انجام این کار را نوعی توهین به خود می‌دانند که باعث کوچک شدن آن‌ها می‌شود به همین دلیل از آن دوری می‌کنند.

ترس و تصویر نامطلوب از این رابطه

ممکن است بعضی افراد دچار تعارضات جنسی شده باشند و به زور بدون این که بخواهند از آن‌ها استفاده جنسی شده باشد. به همین دلیل به طور ناخودآگاه به این قضیه واکنش منفی نشان می‌دهند و از انجام آن اجتناب می‌کنند.

خودداری همسر از انجام این رابطه‎

اگر خود فرد راضی به انجام این کار برای همسر خود نباشد اما در مقابل درخواست انجام آن‌ را از همسر خود بکند طبیعی است که همسر نیز از انجام این‌ کار اجتناب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پوزیشن های جنسی کلیک کنید.

بیماری‌هایی که از راه رابطه دهانی منتقل می‌شوند

آیا بیماری مقاربتی در طول رابطه جنسی دهانی پخش می شود؟ بسیاری از بیماری های مقاربتی و سایر عفونت ها از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شوند. هر فردی که در معرض یک شریک عفونی قرار گیرد می تواند در دهان، گلو، اندام تناسلی یا راست روده دچار STD شود. خطر ابتلا به STD یا سرایت یک STD به دیگران از طریق رابطه جنسی دهانی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله STD خاص، نوع رابطه جنسی، و تعداد اعمال جنسی انجام شده. به طور کلی ممکن است پس از برقراری رابطه جنسی دهانی با شریکی که مبتلا به STD تناسلی یا مقعدی/رکتال است، برخی از STD ها در دهان یا گلو و یا پس از دریافت رابطه دهانی از شریک جنسی مبتلا به عفونت دهان یا گلو، برخی از بیماری های مقاربتی در اندام تناسلی و نواحی تناسلی ایجاد شود. امکان ابتلا به STD در بیش از یک ناحیه به طور همزمان وجود دارد. به عنوان مثال، شما می توانید یک STD در گلو و اندام تناسلی داشته باشید.

چندین بیماری مقاربتی (مانند سیفلیس، سوزاک و عفونت های روده ای) که از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شوند، می توانند در بدن پخش شوند. رابطه جنسی دهانی شامل مقعد (یا آنیلینگوس) می تواند هپاتیت A و B را منتقل کند. همچنین می تواند انگل های روده ای مانند ژیاردیا و باکتری هایی مانند E.coli و Shigella را منتقل کند. ممکن است نوعی از بیماری های جنسی را داشته باشید و از آن بی خبر باشید. زیرا بسیاری از STD ها بدون علامت هستند. حتی زمانی که هیچ علامت یا نشانه ای ندارید، ممکن است بیماری های مقاربتی را منتقل کنید.

هرپس

هرپس یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که می‌تواند در رابطه دهانی ایجاد شود. شامل 2 نوع است که در نوع اول آن یک سری دانه قرمز مانند تبخال در دور دهان ایجاد می‌شود و در نوع دوم آن زخم‌های تناسلی ایجاد می‌گردد.

hpv

یکی دیگر از انواع این بیماری hpv  است که از طریق انتقال گنوره از فرد آلوده به وجود می‌آید و زگیل‌هایی را در دور دهان ایجاد می‌کند. در این صورت این بیماری به گلو وارد می‌شود و ممکن است در رابطه دهانی بعدی به آلت تناسلی شخص دیگر وارد شود.

سیفلیس

اگر روی آلت تناسلی زخم باز یا راش پوستی عفونی وجود داشته باشد و دهان با آن تماس پیدا کند ممکن است این بیماری در او به وجود بیاید. احتمال انتقال بیماری‌های گوارشی و انگل‌ها هم در این نوع از رابطه وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه سفلیس کلیک کنید.

زونا

زونا با تماس پوست با پوست انتقال پیدا می‌کند. در نتیجه احتمال انتقال آن در رابطه دهانی هم وجود دارد. ممکن است هیچ زخمی روی پوست شکل نگرفته باشد اما ویروس زونا وجود داشته باشد و انتقال پیدا کند.

برای شناخت بیشتر در زمینه بیماری های مقاربتی کلیک کنید.

 

نکات مهم برای داشتن رابطه دهانی ایمن

استفاده از روش‌هایی مانند استفاده از کاندوم می‌تواند ایمنی رابطه را تا حدود زیادی بالا ببرد و حتی می‌توان از کاندوم‌های طعم دار برای این کار استفاده کرد. حتما بعد از انجام این نوع رابطه دهان و آلت تناسلی خود را به خوبی شست و شو بدهید.

 

سوالات متداول

همسرم علاقه داره رابطه جنس دهانی داشته باشه اما من دوست ندارم این کارو انجام بدم چه کاری می‌شه کرد؟

سعی کنید که ابتدا با صحبت کردن با او توجیهش کنید که از روش‌های دیگری می‌توانید به لذت جنسی برسید اما اگر او موافقت نکرد و خواستار رابطه دهانی بود بهتر است که ابتدا دلیل اجتنابتان از این‌کار را بفهمد و در پس حل کردن این مشکل باشید. می‌توانید در این راه از یک متخصص هم کمک بگیرید.

اگر کسی برای همسرش رابطه دهانی انجام نده یعنی علاقه‌ای بهش نداره؟

انجام ندادن این کار برای شخص مقابل به معنی این نیست که او علاقه‌ای به طرف مقابل ندارد. ممکن است دلایل خاصی داشته باشد که از این کار اجتناب می‌کند با او صحبت کنید و علت را بیاید. در نهایت می‌توانید برای حل این مشکل به یک متخصص مراجعه کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*