ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | بهترین مکمل ضد افسردگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی یکی از مهم ترین عوامل در کنترل افسردگی است. افسردگی یک وضعیت عدم سلامت روانی است که بیش از 17 میلیون بزرگسال را در ایران و سایر نقاط جهان به خود مبتلا می کند. با این حال، تصور می شود که تعداد واقعی بسیار بیشتر است، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی به دلایل مختلف به دنبال درمان نیستند. اما بهتر است بدانید امروزه برای افسردگی  درمان های زیادی کشف شده است و سالانه داروسازان و روان پزشکان بسیاری در این زمینه مطالعات بسیاری را انجام می دهند.  

تماس با مشاور


انواع اختلالات افسردگی

در زیر پنج طبقه بندی اختلالات افسردگی وجود دارد که دارای ویژگی هایی مانند غم، خلق و خوی تحریک پذیر، احساس پوچی و تغییرات شناختی هستند که بر عملکرد تأثیر می گذارد:
  • اختلال افسردگی اساسی (MDD)
  • اختلال اختلال در تنظیم خلق و خوی
  • اختلال افسردگی مداوم
  • اختلال ناخوشی پیش قاعدگی
  • اختلال افسردگی ناشی از یک بیماری دیگر
اختلالات افسردگی با دارو و روان درمانی درمان می شوند. علاوه بر این، اصلاح شیوه زندگی، از جمله ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف مکمل های خاص، همچنین ممکن است به افراد در بهبود و پیشگیری از عود کمک کند. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می دهد که ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر ترکیبات ممکن است مزایای بیشتری در بهبود علائم افسردگی داشته باشند. گفته می شود، گیاهان و مکمل های غذایی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مانند داروها کنترل نمی شوند. بنابراین، شما همیشه نمی توانید از آنچه به دست می آورید و ایمن بودن آن مطمئن باشید.
علاوه بر این، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود کدام مکمل های طبیعی بیشتر به افسردگی کمک می کنند و چه عوارضی ممکن است ایجاد کنند. درنتیجه قبل از وارد کردن هر گونه مکمل در رژیم غذایی خود، از پزشک خود راهنمایی بگیرید.  

اینفوگرافیک مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی

اینفوگرافیک مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی

گیاهان دارویی برای افسردگی

این مقاله 11 مکمل را ذکر می کند که ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد.

1-رودیولا (Rhodiola rosea)

Rhodiola گیاهی است که با انواع مزایای بالقوه سلامتی که دارد، در صورت مصرف، علائم افسردگی را کاهش داده و عملکرد آن در بهبود پاسخ بیمار به استرس است که می تواند به بدن شما در سازگاری با شرایط استرس زا کمک کند. این گیاه ممکن است از طریق توانایی خود در تقویت ارتباطات عصبی و کاهش بیش فعالی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال قشر(HPA)، اثرات ضد افسردگی ایجاد کند. محور HPA یک سیستم پیچیده است که واکنش استرس بدن شما را تنظیم می کند. تحقیقات نشان می دهد که بیش فعال بودن محور HPA ممکن است با افسردگی اساسی مرتبط باشد.
برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل rhodiola با تأثیر بر گیرنده های انتقال دهنده عصبی و شبکه های مولکولی که ممکن است تأثیر مثبتی بر خلق و خوی داشته باشد، ممکن است برای مبتلایان به افسردگی مفید باشد. به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی 57 فرد مبتلا به افسردگی نشان داد که درمان با 340 میلی گرم عصاره رودیولا در روز به مدت 12 هفته منجر به کاهش معنی دار علائم افسردگی می شود. علاوه بر این، اگرچه درمان رودیولا نسبت به داروی ضد افسردگی آسنترا کمتر موثر بود، اما عوارض جانبی بسیار کمتری را ایجاد کرد.
یک مطالعه دیگر نشان داده است که مکمل متشکل از رودیولا و زعفران علائم افسردگی و اضطراب را در بزرگسالان مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط پس از 6 هفته به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

2-مخمر سنت جانز

سنت جانز یک گیاه محبوب است که در کاهش علائم در افراد افسرده اثرات خوبی از خود نشان داده است. یک بررسی در سال 2016 بر روی 35 مطالعه نشان داد که درمان با سنت جانز در بیماران مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط علائم را کاهش می دهد. مانند بسیاری از گیاهان دیگر، سنت جانز دارای پتانسیل تداخل با داروهای متداول است. نکته مهم این است که این گیاه می تواند به شدت با برخی داروهای ضد افسردگی تداخل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی شود.

3-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | زعفران

زعفران یک ادویه رنگ روشن است که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله کاروتنوئیدهای کروسین و کروستین است. جالب اینجا است که زعفران به عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی نوید بخشیده است. داروسازان در مطالعات مشاهده کرده اند که زعفران سطح سروتونین انتقال دهنده عصبی تقویت کننده خلق و خو را در مغز افزایش می دهد. در حالی که دقیقاً مشخص نیست این فرایند چگونه کار می کند، تصور می شود که زعفران مانع از بازجذب سروتونین می شود و در نتیجه آن را بیشتر در مغز نگه می دارد.
تجزیه و تحلیل پنج کارآزمایی کنترل شده تصادفی نشان داد که مکمل زعفران علائم افسردگی را در بزرگسالان مبتلا به MDD در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. علاوه بر این، بررسی نشان داد که مکمل های زعفران به طور مشابه در کاهش علائم افسردگی به عنوان داروهای ضدافسردگی موثر هستند. با این حال، محققان اذعان کردند که آزمایشات بزرگتر با دوره های پیگیری طولانی تر برای ارزیابی بهتر توانایی زعفران در درمان افسردگی مورد نیاز است.  
مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی

مکمل های افسردگی

درادامه ویتامین ها و مکمل هایی گردآوری شده است تا به شما برای کاهش علائم افسردگی خود کمک کند.

1-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | اسیدهای چرب امگا 3

چربی های امگا 3 چربی های ضروری هستند، به این معنی که باید آن ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل های امگا 3 ممکن است به درمان افسردگی کمک کند. تجزیه و تحلیل 2020 آزمایشات کنترل تصادفی شامل 638 زن نشان داد که مکمل های اسید چرب امگا 3 به طور قابل توجهی علائم افسردگی را در زنان باردار و پس از زایمان بهبود می بخشد. دونوع دیگر از اسیدهای چرب امگا 3 در غذاهای دریایی هستند که به آن ها ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) گفته می شود. در این زمینه میتوانید از مشاوره افسردگی نیز بهره مند شوید.
در مطالعاتی به این نتیجه رسیده اند که غذاهای دریایی که حاوی این مواد باشد در کاهش علائم افسردگی و بهبود عملکرد افراد تاثیرگذار است. بررسی دیگری از 26 مطالعه شامل 2160 شرکت کننده نشان داد که مکمل های امگا 3 تأثیر مثبت کلی بر درمان علائم افسردگی دارند. به طور خاص، محققان به این نتیجه رسیدند که فرمول های امگا 3 که حاوی 60 or یا بیشتر EPA در دوز 1 گرم یا کمتر در روز بودند، موثرتر بودند.

2-استیل سیستئین (NAC-N)

NAC پیش ساز اسیدهای آمینه L- سیستئین و گلوتاتیون است. گلوتاتیون یکی از مهمترین آنتی اکسیدان ها در بدن شما محسوب می شود و برای تنظیم التهاب و محافظت از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو بسیار مهم است.
نشان داده شده است که مصرف NAC چندین فایده برای سلامتی دارد، از جمله افزایش سطح گلوتاتیون بدن شما. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد سطوح بالاتری از سایتوکاین های التهابی مانند پروتئین واکنشی C، اینترلوکین 6 و فاکتور آلفا نکروز تومور دارند. مصرف NAC ممکن است به کاهش التهاب و تسکین علائم افسردگی کمک کند.
علاوه بر این، NAC ممکن است اختلال تنظیم کننده انتقال دهنده عصبی را در افرادی که دارای اختلالات روانی هستند، بهبود بخشد. اختلال در تنظیم کننده های عصبی مانند دوپامین و گلوتامات ممکن است با اختلالات خلقی و اسکیزوفرنی و سایر بیماری ها همراه باشد. در نهایت، بررسی پنج مطالعه در سال 2016 به این نتیجه رسید که درمان با NAC علائم افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و عملکرد افراد مبتلا به افسردگی را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد. به علاوه، مکمل های NAC ایمن و به خوبی قابل تحمل بودند. تصور می شود که دوزهای 2-2.4 گرم در روز به درمان بیماری های روانی مانند افسردگی کمک می کند.

3-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | ویتامین دی D

ویتامین D یک ماده مغذی حیاتی است که نقش های ضروری متعددی در بدن شما ایفا می کند. متأسفانه بسیاری از افراد از جمله افراد مبتلا به افسردگی سطح کافی ویتامین D ندارند. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد کمبود ویتامین D دارند. افرادی که دارای این بیماری هستند نسبت به جمعیت عمومی دارای سطوح پایین تری از ویتامین D هستند و افرادی که کمترین میزان را دارند، بیشترین علائم افسردگی را دارند. ویتامین D ممکن است از طریق چندین مکانیسم، از جمله کاهش التهاب، تنظیم خلق و خو و محافظت در برابر اختلال عملکرد عصبی، با افسردگی مبارزه کند.
با بررسی چهار کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال 2019 مشخص شد که مکمل های ویتامین D در افراد مبتلا به افسردگی اساسی منجر به مزایای بالینی می شود. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2020 بر روی افراد مبتلا به افسردگی که کمبود ویتامین D داشتند، نشان داد که دریافت یکبار تزریق 300،000 IU ویتامین D همراه با درمان معمول آنها علائم افسردگی، کیفیت زندگی و شدت بیماری را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

4-ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B نقش مهمی در عملکرد عصبی و تنظیم خلق و خوی ایفا می کنند. ویتامین های گروه B، از جمله فولات، B12 و B6، برای تولید و تنظیم انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA )و دوپامین مورد نیاز است. تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 و فولات ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد و مکمل این مواد مغذی ممکن است به کاهش علائم افسردگی در برخی از افراد کمک کند. به عنوان مثال، مکمل های فولات ممکن است علائم افسردگی مقاوم به درمان را در کودکان و بزرگسالانی که دارای جهش ژنتیکی هستند و بر متابولیسم فولات تأثیر می گذارد، کاهش دهد.
همچنین نشان داده شده است که مکمل ویتامین B12 در کنار داروهای ضد افسردگی مانند ضد افسردگی های سه حلقه ای ها، علائم افسردگی را در افراد مبتلا به MDD کاهش می دهد. یک بررسی در سال 2020 به طور مشابه نشان داد که مصرف زودهنگام مکمل های ویتامین B12 ممکن است شروع افسردگی را به تاخیر انداخته و اثرات داروهای ضد افسردگی را بهبود بخشد. همچنین مشخص شده است که ویتامین B6 در ترکیب با سایر مواد مغذی از جمله تریپتوفان و شکلی از ویتامین B3 به نام نیکوتین آمید علائم افسردگی را بهبود می بخشد. کمبود ویتامین B با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط است.
ویتامین های گروه B مانند فولات و ویتامین های B6 و B12 ممکن است به درمان افسردگی کمک کند.
مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی

5-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | فلز روی

روی یک ماده معدنی است که برای سلامت مغز و تنظیم مسیرهای انتقال دهنده های عصبی بسیار مهم است. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. کمبود روی به شدت با افزایش خطر افسردگی و شدت علائم افسردگی ارتباط دارد. یک تجزیه و تحلیل از 17 مطالعه مشاهده ای نشان داد که سطح روی خون در افراد مبتلا به افسردگی در حدود 0.12 میکروگرم بر میلی لیتر کمتر از افراد بدون این بیماری بود. این مطالعه همچنین کمبود بیشتر روی را با علائم افسردگی بیشتر مرتبط می کند.
به طور مشابه، مروری که شامل چهار مطالعه کنترل تصادفی بود نشان داد که وقتی شرکت کنندگان مکمل های روی را در کنار داروهای ضد افسردگی خود مصرف می کردند علائم افسردگی در آن ها به میزان قابل توجهی کاهش می یافت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بازگشت افسردگی کلیک کنید.

S-Adenosylmethionine (SAMe)-6

SAMe ترکیبی حاوی گوگرد است که در درمان افسردگی وعده داده شده است. این به طور طبیعی در بدن شما یافت می شود و نقش مهمی در عملکرد مغز دارد. مروری بر هشت مطالعه در سال 2020 نشان داد که SAMe، هنگامی که به تنهایی یا با داروهای ضد افسردگی استفاده می شود، علائم افسردگی را در افراد مبتلا به MDD بهبود می بخشد. دوزهای روزانه بین 200-300 میلی گرم، در حالی که زمان درمان بین 2 تا 12 هفته متغیر بود.

7-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد. کمبود منیزیم در افراد مبتلا به افسردگی شایع است و تحقیقات نشان می دهد که مکمل آن ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه تصادفی روی 126 فرد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط نشان داد که مصرف 248 میلی گرم منیزیم در روز به مدت 6 هفته علائم افسردگی را در مقایسه با دارونما به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت افسردگی کلیک کنید.

8-مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی | کراتین

کراتین یک اسید آلی است که نقش مهمی در حفظ انرژی مغز و سایر عملکردها دارد. تصور می شود که سطوح تغییر یافته انرژی مغز در ایجاد افسردگی دخیل است. برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف 2 تا 10 گرم کراتین در روز ممکن است علائم را در افراد مبتلا به MDD کاهش دهد.  

سخن آخر درمورد مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی

سخن از افسردگی و مکمل های خوراکی برای درمان افسردگی و یا کاهش علائم ناشی از این بیماری رفت. امید است که این مطالب بتواند راهگشای شما در این راه پر فراز و نشیب باشد اما به یاد داشته باشید که علی رغم وجود حداقل بیست و پنج مورد منبع معتبر برای صحت مطالب گفته شده در این مقاله، بهتر است از مصرف خودسرانه و بدون توصیه پزشک خود، پرهیز کنید. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*