ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درد تخمدان حین پریود نشانه چیست؟

درد تخمدان حین پریود علل مختلفی دارد. این درد می تواند یک یا هر دو طرف لگن و همچنین پشت یا ران شما را درگیر کند. بسته به علت، ممکن است در حین رابطه جنسی یا ادرار یا حین پریود نیز احساس شود. کیست تخمدان، پیچ خوردگی تخمدان، عفونت ها و دلایل مختلف دیگر می تواند منجر به درد تخمدان حین پریود شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

درد تخمدان چیست؟

تخمدان های شما غدد کوچک و بیضی شکل در دو طرف رحم شما یعنی تخمدان راست و تخمدان چپ هستند. آنها تخم های شما را می سازند و ذخیره می کنند که برای تولید مثل به آنها نیاز دارید. تخمدان های شما همچنین هورمون هایی را می سازند که باعث تخمک گذاری و قاعدگی می شوند. درد تخمدان هر دردی است که در اطراف تخمدان خود احساس می کنید. اگر درد تخمدان دارید، احتمالاً آن را در قسمت پایین شکم زیر ناف، لگن یا در قسمت پایین کمر احساس می کنید. گاهی اوقات، تنها یک تخمدان در یک زمان درد می کند. در موارد دیگر، ممکن است در هر دو تخمدان احساس درد کنید. همچنین درمورد علائم سرطان رحم و تخمدان بخوانید.

شدت درد تخمدان

درد تخمدان می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از افراد درد مبهم را گزارش می کنند که می آید و می رود، در حالی که برخی دیگر می گویند درد تخمدان آنها تیز و ناگهانی است. درد شدید تخمدان ممکن است انجام وظایف معمول شما را دشوار کند. اغلب، مردم می گویند که درد تخمدان با فعالیت های خاصی مانند ادرار کردن یا رابطه جنسی بدتر می شود.مهم نیست که چه نوع دردی را احساس می کنید، بهتر است ایمن باشید و به پزشک خود اطلاع دهید. علائم خود را با آنها در میان بگذارید تا بتوانند آزمایش یا درمان را توصیه کنند.
درد تخمدان می تواند مزمن یا حاد باشد. درد مزمن دردی است که به طور مکرر اتفاق می افتد و چندین ماه طول می کشد، در حالی که درد حاد دردی است که به طور ناگهانی اتفاق می افتد و یا می آید و می رود. اگر درد تخمدان یا لگن دارید، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. شرایط متعددی می تواند باعث دردناک شدن تخمدان شود. برخی می توانند جدی باشند، در حالی که برخی دیگر طبیعی هستند. رسیدن به علت اصلی درد، درمان را تعیین می کند. همچنین درمورد درمان گیاهی کیست تخمدان بخوانید.  

درد تخمدان حین پریود

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا تخمدان های شما ممکن است آسیب ببینند. برخی از علل درد تخمدان، مانند درد در زمان تخمک گذاری یا در طول قاعدگی، دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، انواع خاصی از درد می تواند نشانه چیزی جدی تر باشد.

1-درد تخمک گذاری

درد تخمک گذاری دردی است که هر ماه هنگام تخمک گذاری یا رها کردن تخمک رخ می دهد. تخمک گذاری تقریباً در نیمه چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد. درد تخمدان در طول تخمک گذاری معمولاً مانند یک درد مبهم فقط در یک طرف لگن شما احساس می شود. این به این دلیل است که تنها یک تخمدان در یک زمان تخمک آزاد می کند. سایر علائم درد تخمک گذاری ممکن است شامل ترشحات واژن یا خونریزی خفیف باشد.
ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما درد تخمک گذاری را با توجه به زمان درد تشخیص می دهد. آنها همچنین ممکن است معاینه لگن را انجام دهند و چیز غیرعادی پیدا نکنند. درمان درد تخمک گذاری معمولاً شامل داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن است. برخی از افراد با مصرف قرص های ضد بارداری تسکین پیدا می کنند زیرا از تخمک گذاری جلوگیری می کنند. خوشبختانه، درد تخمک گذاری معمولاً فقط چند روز طول می کشد و هیچ عارضه طولانی مدتی ایجاد نمی کند.

2-درد تخمدان حین پریود | قاعدگی یا حاملگی خارج از رحمی

برخی از افراد درست قبل یا زمانی که پریود می شوند، درد را در ناحیه اطراف تخمدان خود تجربه می کنند. مانند درد تخمک گذاری، دلیلی برای نگرانی نیست. این به این دلیل اتفاق می افتد که رحم شما در حال انقباض است تا پوشش داخلی رحم شما را از بین ببرد. مصرف مسکن های بدون نسخه یا استفاده از یک پد گرم کننده می تواند کمک کننده باشد. حاملگی خارج از رحم زمانی است که حاملگی در خارج از رحم، معمولا در لوله های فالوپ ایجاد می شود. این باعث درد شدید در تخمدان شما می شود و یک اورژانس پزشکی است.
علائم اولیه حاملگی خارج از رحم می تواند بسیار شبیه به علائم معمول بارداری باشد. برخی از این موارد عبارتند از خونریزی واژینال، درد در شکم و احساس خستگی یا ضعف. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً حاملگی خارج از رحم را در سه ماهه اول (تا هفته 12 بارداری) با استفاده از سونوگرافی تشخیص می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری خارج از رحمی کلیک کنید.
کیست تخمدان موجب درد حین پریود

3-کیست تخمدان

کیست های تخمدان کیسه های کوچک و پر از مایع روی تخمدان شما هستند. آنها معمولا غیر سرطانی هستند. با این حال، آنها می توانند علائم ناخوشایندی مانند درد در تخمدان ها، درد هنگام رابطه جنسی و خونریزی قاعدگی نامنظم ایجاد کنند. کیست های تخمدان می توانند پاره شوند و باعث خونریزی داخلی و درد شدید شکم شوند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند کیست تخمدان را با معاینه لگن و سونوگرافی تشخیص دهد. بسیاری از کیست های تخمدان خود به خود یا با کمک قرص های ضد بارداری هورمونی از بین می روند. در صورت نیاز به جراحی، ارائه دهنده شما می تواند کیست تخمدان را با یک روش کم تهاجمی به نام لاپاراسکوپی حذف کند. این شامل برداشتن کیست از طریق یک برش کوچک است.

4-اندومتریوز

آندومتریوز زمانی است که بافت آندومتر در نواحی غیر از رحم شما مانند لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها ایجاد می‌شود. اندومتریوز می تواند علائمی مانند درد شدید و گرفتگی در تخمدان ها ایجاد کند. اندومتریوز درمان نشده می تواند باردار شدن را دشوار کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است سونوگرافی لگن، ام آر آی یا لاپاراسکوپی را برای مشاهده بهتر ناحیه لگن شما انجام دهد. یک درمان برای آندومتریوز وجود ندارد. داروهای هورمونی مانند کنترل دوران بارداری می توانند به کاهش درد و خونریزی کمک کنند. جراحی برای از بین بردن جای زخم ناشی از اندومتریوز نیز می تواند به علائم دردناک کمک کند.

5-درد تخمدان حین پریود | فیبروئید رحم و بیماری التهابی لگن

فیبروم های رحمی توده های غیرسرطانی هستند که در پوشش عضلانی رحم شما ایجاد می شوند. آنها می توانند باعث درد در ناحیه لگن، از جمله اطراف تخمدان ها شوند. یکی دیگر از علائم رایج فیبروم ها خونریزی شدید یا غیر طبیعی واژن است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فیبروم رحم را با دارو یا با یک روش جراحی به نام میومکتومی درمان می کنند. بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که بر اندام‌های لگن، از جمله تخمدان‌ها تأثیر می‌گذارد. بیماری التهابی لگن می تواند منجر به آسیب دائمی شود و بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد. علائم بیماری التهابی لگن مشابه سایر شرایطی است که اندام های تناسلی شما را درگیر می کند، مانند درد در شکم، درد هنگام نزدیکی یا مقاربت دردناک و خونریزی نامنظم.
ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بیماری التهابی لگن را از طریق معاینه لگنی و سایر آزمایش‌هایی که مایع واژن شما را برای عفونت از جمله عفونت‌های مقاربتی بررسی می‌کند، تشخیص می‌دهد. آنتی بیوتیک ها بیماری التهابی لگن را درمان می کنند. از آنجا که می تواند عوارض طولانی مدت ایجاد کند، دریافت درمان سریع برای بیماری التهابی لگن مهم است.

6-سرطان یا تومورهای تخمدان

تومورهای تخمدان توده های جامدی هستند که در تخمدان شما رشد می کنند. آنها می توانند سرطانی یا غیرسرطانی باشند. تومورهای سلول زایای تخمدان و تومورهای سلول گرانولوزا نمونه هایی از تومورهایی هستند که می توانند باعث دردناک شدن تخمدان شوند. برخی از نمونه‌های تومورهای غیرسرطانی شامل تومور درموئید یا تراتوم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما تومورهای تخمدان را با آزمایش‌های اولتراسوند و تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تشخیص می‌دهد. درمان تومورها معمولاً شامل جراحی برای برداشتن تومورها است.
اگرچه نادر است، درد در تخمدان‌ها می‌تواند ناشی از سرطان تخمدان باشد. انواع مختلفی از سرطان تخمدان وجود دارد و درمان و چشم انداز هر کدام متفاوت است. علائم سرطان تخمدان نیز متفاوت است. سرطان در تخمدان‌ها می‌تواند باعث درد تخمدان شود که شدید یا متفاوت از درد معمولی چرخه قاعدگی است. همچنین ممکن است احساس نفخ یا سیری داشته باشید. مهم است که سرطان را زود تشخیص دهید و درمان را در اسرع وقت شروع کنید. به یاد داشته باشید که درد تخمدان به ندرت سرطانی است، اما در هر صورت باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین درمورد مبارزه با سرطان بخوانید.

7-درد تخمدان حین پریود | پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان زمانی است که تخمدان شما به دور رباط هایی که آن را در جای خود نگه می دارند بپیچد. اغلب به دلیل کیست، تومور یا PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) رخ می دهد. اگر برای باردار شدن تحت درمان های باروری هستید، در معرض خطر بیشتری برای پیچ خوردگی تخمدان هستید. پیچ خوردگی تخمدان می تواند باعث درد شدید و ناگهانی در تخمدان ها و لگن شما شود. این یک اورژانس پزشکی است و برای باز کردن تخمدان شما نیاز به جراحی دارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  
چه زمانی باید نگران درد حین پریود بود

چه زمانی باید نگران درد تخمدان باشم؟

هر زمان که زنی درد غیرعادی در لگن خود داشت، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کند. پزشک می‌تواند معاینه لگنی را انجام دهد یا آزمایش‌های تشخیصی اضافی را برای کمک به تشخیص منبع درد تجویز کند.عوارض مرتبط با درد تخمدان بستگی به این دارد که چه چیزی باعث ناراحتی شده است. پیچ خوردگی تخمدان درمان نشده می تواند منجر به مرگ تخمدان، از دست دادن باروری و حتی عفونت شدید یا مرگ شود. درد همراه با پیچ خوردگی تخمدان معمولاً بسیار شدید است و زن را وادار می کند تا برای کمک پزشکی اورژانسی تماس بگیرد.اندومتریوز یا عفونت‌هایی مانند بیماری التهابی لگننیاز به درمان دارند تا باعث مشکلات سلامتی طولانی‌مدت مانند ناباروری نشوند. آپاندیسیت یا کیست تخمدان پاره شده می تواند باعث عفونت یا زخم در لگن شود و در صورت عدم درمان حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:
 • درد لگن.
 • سیکل های قاعدگی که طولانی تر یا کوتاه تر از حد معمول هستند.
 • خونریزی نامنظم یا خونریزی بین پریودها.
 • خونریزی بعد از یائسگی.
 • قاعدگی های سنگین (هر ساعت یک بار از تامپون یا پد خیس کنید).
 • درد هنگام مقاربت جنسی.
 

درمان درد تخمدان حین پریود

درد تخمدان ممکن است علت جدی داشته باشد یا نداشته باشد. حتی اگر درد شدید نباشد، ذکر ناراحتی به پزشک ضروری است تا ارزیابی شود. ممکن است راه ساده ای برای تسکین درد وجود داشته باشد یا ممکن است جدی تر باشد و نیاز به درمان داشته باشد. در هر صورت برای اطمینان بیشتر است معاینه شوید. روش بستگی به این دارد که چه چیزی باعث درد شما شده است. برنامه درمانی شما منحصر به تشخیص و علائم شما است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً درد تخمدان را با موارد زیر درمان می کنند:
 • داروهای هورمونی مانند قرص های ضد بارداری، چسب یا حلقه واژن برای کاهش گرفتگی عضلات.
 • داروهای مسکن بدون نسخه مانند NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی).
 • جراحی لاپاراسکوپی کم تهاجمی.
 • جراحی سنتی مانند لاپاراتومی یا جراحی باز شکم.
 • یک پد گرم کننده برای ناراحتی
 • آنتی بیوتیک اگر ارائه دهنده شما مشکوک به PID یا عفونت مقاربتی (STI) باشد.

عوارض احتمالی عدم درمان درد تخمدان چیست؟

در صورت عدم درمان، وضعیتی که باعث درد شما می شود می تواند بدتر شود. این بدان معنی است که علائم شما ممکن است تشدید شود و باعث ناراحتی بیشتر شما شود. در حالی که بیشتر علل درد تخمدان تهدید کننده زندگی نیست، هنوز مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم خود صحبت کنید. آنها می توانند علائم شما را بررسی کنند و آزمایش های لازم را انجام دهند تا مطمئن شوند که علت چیز جدی نیست. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*