ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

غلبه بر ترس | انواع ترس و روش های مقابله با آن را بیاموزید

آیا برای غلبه بر ترس های خود راهکاری سراغ دارید؟ آیا می دانید چگونه می توان ترس را از ذهن و روان خود دور کرد؟ ترس یکی ازشناخته شده ترین و قوی ترین احساسی است که انسان از بدو تولد و در تمام طول زندگی اش با آن مواجه می شود. گاهی ممکن است به سادگی رفع شود. اما در مواقعی امکان دارد به یک معضل لاینحل در زندگی شخصی و اجتماعی فرد تبدیل شده و لذت آرامش و امید را از انسان سلب کند. برای آگاهی ازمقوله ترس و راه های غلبه بر آن با مرکز مشاوره تلفنی هنر زندگی همراه باشید.  

تماس با مشاور


احساس ترس چیست؟

ترس نوعی واکنش طبیعی مغز در مقابل خطراتی است که انسان را تهدید می کند. ممکن است این خطرات واقعی و بالفعل باشند ویا احتمالی و بالقوه. حس ترس به قدری قوی و اثرگذار است که در مورد خطرات غیر واقعی و واهی که ساخته و پرداخته ذهن انسان است نیز، به وضوح احساس می شود و تاثیرات خود را برروی جسم و روان افراد می گذارد.
در واقع ترس یکی از بدوی ترین و خالص ترین احساساتی است که تمام انسان ها آن را تجربه می کنند. بعضی از احساسات نیاز به پرورش و یادگیری دارند. مانند احساس دلتنگی، احساس غرور، احساس دلسوزی، احساس حقارت، احساس سربلندی و ... اما احساس ترس یکی از عریان ترین و بکر ترین احساسات آدمی است که با او متولد می شود. بدون اینکه نیاز به آموزش و آموختن داشته باشد. حتی این حس در میان حیوانات نیز کاملا مشهود است. ترس در برابر تهدید، خطر، برآورده نشدن نیاز، از دست دادن داشته ها و بسیاری موارد دیگر که ممکن است ذهن انسان و یا حیوانات را معطوف خود کند. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد انواع ترس کلیک کنید.  

اینفوگرافیک غلبه بر ترس

 اینفوگرافیک غلبه بر ترس

آیا احساس ترس، نشان ضعف شخصیتی و رفتاری افراد است ؟  

ترس یک احساس کاملا طبیعی است که به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می کند. در واقع احساس ترس و هراس در طول تاریخ بشریت باعث بقا و حفظ انسان ها شده است. ترس این نهیب را به فرد می زند که بیشتر مراقبت کند. بنابراین انسان ها و حتی حیوانات برای بقا و حفاظت از خود و همنوع خود دچار هراس می شوند.
در پاسخ به این سوال که آیا ترس نشانه ضعف است یا خیر، باید اذعان داشت که اگر ترس در میزان و شرایط معقول و منطقی اتفاق بیفتد، کاملا طبیعی بوده و نشان از یک ذهن سالم و محتاط و منطقی دارد. مانند ترس از حیوانات درنده و وحشی. مسلم است که یک حیوان درنده خو، توانایی دریدن و کشتن انسان را دارد. بنابراین ترس از آن منطقی و نشان از هوش و عقل انسان دارد. اما اگر ترس از حد طبیعی و نرمال خود فراتر رود و تبدیل به یک حس دائمی برای فرد شود، نشان دهنده یک اختلال روانی و مشکل شخصیتی است و باید درمان شود. برای درک کامل مبحث مقاله اختلالات روانی را پیشنهاد می کنیم.  
ترس

تفاوت احساس ترس و اضطراب چیست ؟

احساس ترس و اضطراب شاید در نگاه اول کاملا شبیه به یکدیگر باشند. اما با دقت و مقایسه، متوجه تفاوت های آن دو می شویم. در زیر تفاوت های آن ها به طور خلاصه بیان می شود.

1- تطابق میزان ترس با عامل خطر

احساس ترس حس ناخوشایندی است که فرد در برابر تهدیدات و خطرات تجربه می کند. معمولا میزان ترس با عامل خطر متناسب است. به طور مثال میزان ترس در برابر یک صدای انفجار مهیب با میزان ترسی که فرد از صدای افتادن شیء از روی قفسه تجربه می کند کاملا متفاوت است. اما در مورد اضطراب چنین نیست. دراضطراب بین میزان ترس و عامل تهدید کننده ممکن است هیچ تناسب منطقی وجود نداشته باشد. یعنی اینکه فرد مضطرب، از یک موضوع عادی هم ممکن است به شدت دچار هراس شود. برای مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

2- حس ترس مقطعی است

حس ترس، به طور مقطعی به وجود آمده و بعد از رفع موضوع هراس انگیز، پایان می یابد. اما در مورد اضطراب چنین نیست. در حقیقت اضطراب یک حس آشفتگی و پریشانی دائمی و مداوم است. حتی در شرایطی که مسئله ای برای ترس و دلهره وجود نداشته باشد نیز، فرد در ضمیر ناخودآگاه خود هراس دارد. در بعضی از مواقع خود فرد مضطرب، به طور ناخودآگاه به دنبال بهانه هایی برای ترسیدن می گردد. همچنین خواندن مقاله ترس از گذشته به شما پیشنهاد می شود.

3- علائم ترس کمتر از اضطراب است

علائم جسمانی و ذهنی ترس حتی در شرایط شدید و سخت، باز هم از علائم جسمانی و ذهنی اضطراب به مراتب کمتر است. در احساس ترس، فرد دچار بی قراری همراه با تپش قلب و تعریق می شود. اما در اضطراب فرد به شدت بیشتری این علائم را تجربه می کند. ممکن است دچار تنش های ذهنی و جسمی بیشتری شود. مانند سوزش قفسه سینه، تنگی نفس، فشار خون بالا، سستی دست و پا، سوزش پوست بدن و ...
درباره علائم استرس و اضطراب بیشتر بدانید.  

فوبیا چگونه حسی است ؟

فوبیا یک هراس زدگی شدید نسبت به یک موضوع، وسیله، موقعیت یا نسبت به حیوانات است. در واقع فوبیا جزء اختلالات روانی محسوب می شود و زیر مجموعه اختلال اضطراب معرفی شده است. یک ترس بسیار شدید و غیر عادی که ممکن است هیچ توجیه عقلانی و منطقی نداشته باشد. از نظردرجه بندی میزان شدت، می توان فوبیا را در صدر ترس و اختلال روانی اضطراب قرار داد. درباره فوبیای خاص اطلاع پیدا کنید.

غلبه بر ترس |تفاوت حس ترس و فوبیا

تفاوت اساسی میان ترس و فوبیا گذشته از اختلاف قابل توجه میزان شدت آن دو، منشاء ترس و هراس آن ها است. در ترس معمولا عوامل منطقی موجب ترس فرد می شوند. اما در فوبیا ممکن است منشاء ترس کاملا عجیب و دور از ذهن باشد. مانند دلقک هراسی (فوبیای دلقک ) این ترس فقط شامل گریم های ترسناک بعضی از دلقک ها نمی شود. بلکه تمامی آن ها، حتی دلقک هایی با گریم های شاد را نیز شامل می شود.
یک نمونه عجیب دیگر فوبیا، ترایپوفوبیا ( ترس و انزجار از سوراخ های ریز و ناهموار و برجسته) است. در این نوع فوبیا، فرد از دیدن تصاویر و یا سطوحی که دارای سوراخ های ناهمگون و برجسته و نامنظم هستند، حس ناخوشایند و تنفر آمیز و حتی ترس را تجربه می کند. همانطور که ذکر شد، منشا فوبیا می تواند کاملا غیر قابل توجیه باشد. درباره انواع فوبیا بیشتر مطالعه نمایید.  

چه کسانی بیشتر هراس و ترس را تجربه می کنند؟

شاید این سوال کمی عجیب به نظر آید. زیرا ممکن است پاسخ این سوال این باشد که تمامی انسان ها کم یا زیاد حس ترس را تجربه می کنند. اما اگر بیشتر در شخصیت ها و روحیات افراد مختلف جامعه دقت نمایید، درمی یابید که بعضی از افراد کمتر و بعضی بیشتر هراس و ترس دارند. پس باید نسبت به تجربه حس ترس میان افراد مختلف قائل به تفکیک بود. اصولا گروهی از افرادی که بیشتر دچار وحشت و ترس می شوند دارای مشخصات رفتاری و شخصیت مشابهی هستند. ازجمله این خصوصیات رفتاری و شخصیتی می توان به چند مورد اشاره کرد.

1- غلبه بر ترس | افراد کمال طلب 

اشخاصی هستند که دوست دارند همیشه تمامی امورات خود را به نحو احسن و بدون کوچکترین ایرادی انجام دهند. در امور رسمی و در مشاغل پراسترس و حساس این ترس بیشتر گریبان افراد کمال طلب را می گیرد. معمولا این افراد بیشتر ترس را تجربه می کنند. از ترس های جزئی و خفیف تا ترس های شدید و عمیق. برای غلبه بر کمال گرایی کلیک کنید.

2- افراد ضعیف النفس

این افراد کسانی هستند که به خود اعتماد کافی ندارند. توانمندی های خود را کوچک می شمارند. از هر اتفاق و تغییری در زندگی و شغل و شرایط خود هراس دارند. این افراد از قضاوت و ارزیابی دیگران می ترسند.

3- افرادی که تجربه های تلخ دارند

مسلما اتفاقات ناگوار و تجربه های تلخ همچون یک سایه سنگین همیشه بر سر افراد سنگینی می کند. این مورد مصداق ضرب المثل معروف " مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد " می باشد. کسی که تجربه تلخ نسبت به موضوعی داشته باشد، از تکرار آن و موضوعات مشابه آن همیشه هراس دارد.  

آیا غلبه بر ترس امکانپذیر است ؟

این کاملا مشخص است که ترس را به عنوان یکی از بنیادی ترین احساسات بشر باید به رسمیت شناخت. نمی توان حس ترس را از میان برداشت. هر انسان زنده ای، تا زمانی که نفس می کشد، حس ترس را تجربه خواهد کرد. در واقع هر انسانی که در سلامت کامل روانی است، باید احساس ترس را تجربه کند. اما مشکل از جایی شروع می شود که ترس مانع بزرگی بر سر زندگی پویا و رو به جلو و پیشرفت افراد قرار می دهد. در این مرحله است که فرد، باید به فکر راه حلی برای برطرف کردن این مانع باشد.
افراد با غلبه بر ترس های خود می توانند، به موفقیت های بزرگی دست یابند. کارهای خارق العاده انجام دهند. شگفتی بیافرینند. ترس یکی از بزرگترین موانع رسیدن به آرامش و زندگی موفق است. بنابراین راه حل عاقلانه غلبه بر ترس های زندگی است. انسان موجود شگفت انگیزی است که توانایی انجام بسیاری از ناممکن ها را دارد. یکی از موفقیت های او تغییر احساسات و غلبه بر آن ها است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ترس از مرگ مطالعه کنید.  
غلبه بر ترس

راهکارهای غلبه بر ترس چیست؟

افراد موفق کسانی هستند که از شکست های خود پلی به سوی پیروزی می سازند. از احساس های بازدارنده و ترس های خود می گذرند و با غلبه بر ترس های خود، به آرامش و سعادت می رسند. در ادامه به چند نمونه از راهکارهای غلبه بر ترس اشاره می کنیم.

1- غلبه بر ترس | ترس های خود را بنشاسید

یک استراتژی ثابت شده وجود دارد که می گوید: " برای غلبه بر دشمن، ابتدا باید دشمن را خوب شناخت". در واقع زمانی که ترس از حد طبیعی خود فراتر می رود دیگر مانند یک عامل بازدارنده که حافظ و نگاهدارنده است، عمل نمی کند. بلکه مانند یک دشمن پیش روی تمام موفقیت ها و آرامش روانی قرار می گیرد.
بزرگترین دلیل ترس ناشناخته بودن علت آن و یا پیامدهای بعد از آن است. نا آگاهی نسبت به آنچه که اتفاق می افتد و عدم توانایی در کنترل آن، باعث وحشت فرد می شود. بنابراین برای غلبه بر ترس باید ابتدا خوب علت ترس و خود ترس را آنالیز کرده و بشناسیم. وقتی به خوبی، ترس خود را بررسی کنیم، مطمئنا هراسمان کم خواهد شد. اگر شما هم از رانندگی می ترسید، مطالعه مقاله ترس از رانندگی را به شما پیشنهاد می کنیم.

2-برای غلبه بر ترس عاقلانه بیندیشید

آیا ترسیدن از یک موضوع، عواقب و پیامدهای آن را تحت کنترل فرد در می آورد؟ آیا ترس و واهمه، باعث تقویت ذهن و عملکرد بهتر انسان می شود و یا بالعکس قدرت تفکر و استدلال فرد را ضعیف ترکرده و باعث دستپاچگی و رفتارهای هیجانی او می شود؟ زمانی که به این موارد بیندیشید، خواهید دید که ترس غیر واقعی و یا بیش از حد طبیعی تماما اثرات سوء و زیانباری در روان فرد می گذارد.

3- برای غلبه بر ترس علت ها را واکاوی کنید

زمانی که یک اتفاق ناگوار و یک تجربه تلخ باعث ترس همیشگی شما نسبت به یک موضوع می شود، از آن فرار نکنید. سعی در فراموش کردن آن نداشته باشید. بلکه برای رهایی از آن بهتر است آن علت و حادثه را بیشتر و دقیق تر مورد بررسی قرار دهید .تلاش کنید با آن حادثه کنار بیایید. آن را جزء جدایی ناپذیری از زندگی خود بدانید. بپذیرید که دیگران هم مانند شما چنین تجربیات عذاب آوری داشته اند و این قانون زندگی است.

4- برای غلبه بر ترس با آنها رو برو شوید

همیشه ترس از اتفاق افتادن یک حادثه، از خود آن حادثه سخت تر و کشنده تر است. برای غلبه بر ترس در رابطه با یک موضوع خاص، در صورت امکان سعی کنید خود را در مواجهه با آن ترس قرار دهید. به بدترین و شدید ترین حالت ممکن فکر کنید. در این صورت خواهید دید حس ترس از به وقوع پیوستن آن حادثه برای شما کمرنگ تر خواهد شد. برای غلبه بر ترس از سوسک کلیک کنید.

5- برای غلبه بر ترس گروه درمانی را جدی بگیرید

گروه درمانی یک نوع روان درمانی گروهی است. در واقع کسانی که مشکلات مشابه هم دارند، با گردهمایی و بیان مشکلات و تجربیات خود و نحوه عملکرد خود، به همنوعان خود کمک می کنند. استفاده از تجربیات دیگران و دقت در نوع عملکرد انسان هایی که مشکلات مشابه شما داشته اند و بر آن ها فائق آمده اند بسیار انگیزه ساز است. با جلسات گروه درمانی بیشتر آشنا شوید.  

روان درمانی بهترین راه حل غلبه بر ترس

به کار بستن تمام راهکارهای غلبه بر ترس، شاید برای عده ای امکانپذیر نباشد. تمرین و ممارست اصلی ترین رکن غلبه برترس و یا از پیش رو برداشتن هر مشکل و معضلی است. ممکن است گروهی در میانه راه، انگیزه و انرژی خود را از دست داده و تلاشی برای آن نداشته باشند. روان درمانی و کمک گرفتن از کسانی که علم و تجربه کافی در این زمینه دارند، بی تردید راه را هموارتر و رسیدن به هدف را آسان تر خواهد کرد. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یاریگران توانایی در مسیر غلبه برترس و رسیدن به آرامش برای شما خواهند بود. برای کسب مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*