ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم تخمک گذاری | اهمیت و ضرورت دانستن این علائم

علائم تخمک گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم. تخمک گذاری فرایندی است که هر زنی باید از آن اطلاع داشته باشد. برقراری رابطه‌ جنسی در زمان تخمک‌گذاری موجب بارداری در زن می‌شود. زمان تخمک‌گذاری در برخی از خانم‌ها ثابت و در برخی دیگر متغیر است. در واقع این اتفاق نشانه‌های بارزی دارد که اطلاع از آن‌ها باعث تسهیل روند بارداری می‌شود. زمان تخمک‌گذاری می‌تواند طی اتفاقات مختلف زندگی یا تجربه‌ استرس و اضطراب تغییر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به علائم و نشانه‌های این فرایند اطلاعات به دست آورید و همچنین مقاله مشاوره جنسی نیز میتواند شما را در این زمینه یاری کند.

 

تماس با مشاور

تخمک گذاری چیست؟

ممکن است قبلا آموخته باشید که تخمک‌گذاری مرحله‌ای از چرخه‌ قاعدگی است. وقتی که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می‌شود، مرحله تخمک گذاری را آغاز می‌کند. هر زن با میلیون‌ها تخمک نابالغ متولد می‌شود که منتظر آزاد شدن هستند. این اتفاق غالبا ماهی یکبار رخ می‌دهد اما لازم به ذکر است که استرس و اضطراب در چرخه آزاد شدن تخمک ها تاثیر گذار است و احتمال دارد آن را به عقب بیاندازد.
در فرایند تخمک گذاری، تخمک به پایین لوله فالوپی حرکت می‌کند، جایی که ممکن است در اثر برخورد با اسپرم بارور شود. برای اکثر زنان سالم، تخمک گذاری به طور کلی یک بار در ماه اتفاق می‌ افتد. تخمک‌گذاری چند روز پس از قاعدگی شروع می‌شود.

اینفوگرافیک علائم تخمک گذاری

اینفوگرافیک علائم تخمک گذاری

اصلی‌ترین علائم تخمک گذاری کدام‌اند ؟

تخمک گذاری علائم و نشانه هایی دارد که آگاهی از آن ها برای تمام خانم ها امری واجب و ضروری است. برخی از مهم ترین و اصلی ترین علائم تخمک گذاری به شرح زیر هستند:

بروز تغییر در مخاط گردنه‌ رحم از علائم تخمک گذاری

هر چقدر روزهای بیشتری از پریود شدن شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش می‌یابد و بافت آن‌ها نیز تغییر می کند. این تغییرات، نشان‌ دهنده‌ افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. بسیاری از خانم‌ها ترشحات بعد از پریودی را به سفیده‌ تخم‌مرغ تشبیه می‌کنند. هرچقدر این ترشحات مرطوب‌تر، چسبده تر و لیزتر باشد یعنی شما به تخمک‌گذاری خود رسیده اید و شانس باردار شدن بعد از برقرای رابطه‌ جنسی در این زمان بالاتر می‌رود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی برای بچه دار شدن کلیک کنید.

افزایش دمای بدن

پس از تخمک‌گذاری دمای بدن شما بالاتر می‌رود. ممکن است این تغییر دما را احساس نکنید اما اگر از یک دماسنج استفاده کنید و دمای بدن خود را صبح بعد از بیدار شدن اندازه بگیرید متوجه خواهید شد دمای بدنتان بین نیم تا یک درجه افزایش پیدا کرده است. این افزایش دما بیانگر انجام شدن تخمک‌گذاری در بدن شما است.

افزایش میل جنسی از علائم تخمک گذاری است

دقیقا پیش از تخمک گذاری میل جنسی در شما بالاتر می‌رود. این یک روند طبیعی است. زمانی که به تخمک‌گذاری خود نزدیک می‌شوید نه تنها تمایل بیشتری برای داشتن رابطه‌ جنسی دارید بلکه ناخودآگاه رفتارهایتان هم جذاب‌تر می‌شوند و با جذابیت بیشتری تمام حرکاتتان را انجام می‌دهید. حتی ممکن است احساس کنید استخوان‌های صورتتان نمایان‌تر شده و زیباتر به نظر می‌رسید که البته این احساس درست است.

درد در ناحیه‌ پایین شکم

نزدیک به 20% از خانم‌ها تخمک‌گذاری و فعالیت های مربوط به آن را از طریق دردهای ملایم تا دردهای شدید و تیرکشیدن در ناحیه‌ زیر شکم احساس می‌کنند. برای آگاهی بیشتر در زمینه ناباروری کلیک کنید.

تغییرات دهانه‌ رحم

بعد از تخمک‌گذاری زن احساس می‌کند گردن رحمش نرم تر شده و در قسمت بالاتری نسبت به قبل قرار گرفته است. مور می‌گوید در صورتی که تمایل دارید به بررسی تغییرات گردن رحم به عنوان نشانه‌ تخمک گذاری بپردازید، در موقعیتی که برای قرار دادن تامپون در واژن استفاده می‌کنید (مثلا در کنار توالت ) قرار بگیرید و با استفاده از انگشتتان سعی کنید ناحیه‌ داخل واژن را حس کنید.

درد یا حساسیت پستان به لمس شدن از علائم تخمک گذاری می‌باشد

حساسیت پستان یا نوک آن به لمس شدن و احساس درد یا سوزش در آن، از دیگر نشانه‌های تخمک‌گذاری است. این حالت بخاطر ترشح هورمون‌هایی است که قبل و بعد از تخمک گذاری در بدنتان ترشح می‌شوند.

تقویت احساسات مختلف چشایی، بینایی یا بویایی

در زمان تخمک گذاری حواس مختلف در زنان تقویت می‌شود. از جمله‌ این حواس، حس بویایی است که به میزان بیشتری در زنان قوی می‌شود. در این زمان بدن خانم‌ها آماده‌ جذب هورمون مردانه‌ آندراستنون می‌شود.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی باردار شدن و

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*