ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زمان تخمک گذاری بعد از پریود | بهترین زمان برای باردارشدن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زمان تخمک گذاری بعد از پریود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

تشخیص زمان تخمک گذاری بعد از پریود برای بارداری مهم است. هدف از تخمک گذاری بارداری است و اغلب زنان و مردان برای این که بخواهند برای بارداری برنامه ریزی کنند، پیگیر زمان تخمک گذاری هستند. عده ای نیز برای این که جلوی یک بارداری ناخواسته را بگیرند، نیازمند داشتن اطلاعات کامل در این زمینه هستند تا با هشیاری با این موضوع روبر شوند. در این مقاله قصد داریم درباره این که تخمک گذاری به زبان علمی دقیقا به چه معناست و چه زمانی اتفاق می افتد و چه علائمی دارد، بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بارداری کلیک کنید.

تماس با مشاور

تخمک گذاری چیست

تخمک گذاری به قسمتی از پروسه یا چرخه قاعدگی می گویند که در این فاصله زمانی، یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و راهی لوله های فالوپ یا همان لوله رحمی شده و در طول 24 ساعت زمانی که قابلیت باروری دارد، منتظر اسپرم برای باروری می ماند. اگر اسپرم بتواند خود را به تخمک برساند و آن را بارور کند لقاح اتفاق می افتد. اما در غیر اینصورت تخمک همراه پوشش داخلی رحم که به کمک ترشح هورمون های جنسی برای لانه گزینی آماده شده، در سیکل قاعدگی بعدی فرو می ریزد و از رحم خارج می شود. تخمک گذاری تقریباً در اواسط چرخه قاعدگی، پس از فاز فولیکولی اتفاق می افتد. روزهایی که زن در آن بیشترین باروری را دارد، می‌تواند بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی و طول یک سیکل معمولی قاعدگی محاسبه شود.

فرآیند تخمک گذاری توسط هیپوتالاموس مغز و از طریق ترشح هورمون های ترشح شده در لوب قدامی غده هیپوفیز، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) کنترل می شود.

اینفوگرافیک زمان تخمک گذاری بعد از پریود

اینفوگرافیک زمان تخمک گذاری بعد از پریود

 

معضلات مربوط به تخمک گذاری

 1. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): وضعیتی که در آن عدم تعادل هورمونی وجود دارد که می تواند تخمک گذاری را به اشکال مختلف مختل کند.
 2. اختلال عملکرد هیپوتالاموس: وضعیتی است که در آن هیپوتالاموس، بخشی از مغز که تخمک گذاری را تنظیم می کند به تخمدان ها سیگنال نمی دهد تا تخمک آزاد کنند. از این رو تخمک گذاری با تاخیر و مشکل روبرو می شود
 3. نارسایی زودرس تخمدان: این وضعیتی است که در آن تخمدان ها قبل از 40 سالگی از کار می افتند و منجر به ناباروری و سایر مشکلات سلامتی می شود. برخی مواقع از آن به یائسگی زودرس نام برده می شود.
 4. اختلالات تیروئید: هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می توانند با تأثیر بر سطح هورمون های مورد نیاز برای آزادسازی تخمک، تخمک گذاری را مختل کنند.
 5. هیپرپرولاکتینمی: این وضعیتی است که در آن سطوح بالایی از هورمون پرولاکتین وجود دارد که می تواند تخمک گذاری را مختل کند.
 6. کیست های تخمدان: اگر هورمون هایی تولید کنند که روند طبیعی تخمک گذاری را مختل می کنند، می توانند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کنند.
 7. استرس: استرس مزمن می تواند تولید هورمون های لازم برای تخمک گذاری را مختل کند و به بی نظمی دوران قاعدگی منجر شود.
 8. مسائل مربوط به وزن: کمبود وزن یا اضافه وزن می تواند با تأثیر بر سطح هورمون، تخمک گذاری را مختل کند.
 9. کاهش تخمک گذاری مرتبط با افزایش سن: با افزایش سن زنان، ذخیره تخمدان آن ها کاهش می یابد که منجر به کاهش دفعات و کیفیت تخمک گذاری می شود.
 10. بیماری التهابی لگن (PID): این وضعیتی از عفونت اندام های تناسلی زنانه است که می تواند منجر به زخم و آسیب شود. وجود هر گونه عامل زاید آزاردهنده در تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند.

 

زمان تخمک گذاری بعد از پریود

زمان تخمک گذاری بین زنان یکسان نیست زیرا سیکل قاعدگی برای زنان بین 23 تا 28 روز متغیر است. البته این زمان می تواند برای بعضی خانم ها بسیار کمتر یا بیشتر باشد. بنابراین هر کدام بنا بر وضعیت بدنی خود، هشدارهایی که دریافت می کند و شناختی که نسبت به پیام های بیولوژیک بدن خود دارد می تواند سیکل قاعدگی خود را متوجه شود. اما آن چه معلوم است، این که تخمک گذاری در میانه سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. اجازه دهید شما را با مفهوم تخمک گذاری آشنا کنیم.

تخمک گذاری معمولا در میانه سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. سیکل قاعدگی نیز فاصله بین اولین روز خونریزی یک ماه تا اولین روز خونریزی ماه بعدی است. بنابراین به طور میانگین سیکل قاعدگی بین 28 تا 23 روز طول می کشد، اما این یک حد متوسط است که برای بسیاری از زنان می تواند بیشتر یا کمتر باشد. پس سیکل قاعدگی بین زنان با توجه به زمان های گفته شده متفاوت است و باعث می شود، زمان تخمک گذاری از یک ماه تا ماه دیگر فرق داشته باشد.
نتیجه این که زمان تخمک گذاری معمولا بین 12 تا 16 روز قبل از دوره پریود بعدی انجام می شود. لذا اغلب زنان می توانند، بین 11تا 21 روز چرخه قاعدگی خود را به عنوان زمان تخمک گذاری در نظر بگیرند و از آن به زمان باروری یاد می شود و در این دوره احتمال بارداری افزایش می یابد. بهترین زمان برای بارداری یک زن همین فاصله زمانی محاسبه شده است.

محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری بعد از پریود

این موضوع بستگی به مدت زمان قابلیت تخمک برای باروری دارد. یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت توانایی پیوند با اسپرم و تشکیل لقاح را دارد. بنابراین تخمک گذاری در این بازه زمانی اتفاق می افتد.
برای محاسبه زمان دقیق دوره باروری، چرخه تخمک گذاری به دو قسمت تقسیم می شود. یک مرحله اول را فولیکولار و فاز دوم را لوتئال می نامند. دوره فولیکولار از شروع آخرین دوره قاعدگی  آغاز می شود که تا زمان تخمک گذاری ادامه دارد و برای هر زنی بین 7 تا 20 روز می تواند متغیر باشد.
نیمه دوم یا لوتئال از روز تخمک گذاری محاسبه شده تا شروع دوره بعدی پریود ادامه دارد. این دوره زمان دقیق و مشخص تری دارد و معمولا بین 12 تا 16 روز است. این محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری، مدت سیکل پریود و زمان قاعدگی ماهانه بعدی را مشخص می کند. اگر چه عوامل بیرونی و محیطی مانند استرس، شرایط روحی، کار سخت و ... می تواند روند طبیعی ذکر شده را تحت تاثیر قرار دهد.

زمان تخمک گذاری بعد از پریود

تشخیص زمان تخمک گذاری بعد از پریود

در دوران تخمک گذاری یک تخمک از تخمدان آزاد می شود که در مسیر لوله فالوپ خود را برای پیوند با اسپرم به رحم می رساند و به مدت یک روز قابلیت باروری دارد. اسپرم نیز مدت پنج روز می تواند برای آمیزش با یک تخمک منتظر بماند. بنابراین به این شش روزی که تخمک گذاری می شود، پنجره باروری گفته می شود. بعد از این مدت قابلیت باروری از بین می رود و پنجره باروری بسته می شود.
برای این که بتوانید، برای باردار شدن برنامه ریزی کنید یا از حاملگی پیشگیری کنید لازم است، زمان تخمک گذاری را تشخیص داده و آن را در چرخه بارداری رصد کنید که توجه به نشانه های زیر می تواند به درک آن کمک کند.

1-توجه به دمای بدن

در حالت طبیعی دمای بدن انسان حدود 36 درجه سانتی گراد است. اما بر اساس آزمایش و تحقیقات، با نزدیک شدن به دوره تخمک گذاری این میزان دما بین نیم تا یک درجه بالا می رود و تا قاعدگی بعدی در همین حد باقی می ماند. کاهش پیدا نکردن دما در فاصله تخمک گذاری تا پریود بعدی نشانه دوره تخمک گذاری و آماده شدن تخمک بارور است. می توانید برای دریافتن این نکته هر روز به محض بیدار شدن دمای بدن خود را اندازه بگیرید. اگر افزایش دمای پایداری مشاهده کردید، به نشانه دوره تخمک گذاری است. اگر چندین ماه پیگیر اندازه گیری دمای بدن خود بوده و آن را یادداشت کنید، می توانید به زمان تقریبی دوره تخمک گذاری خود پی ببرید.

2-تهیه جدول قاعدگی

اگر به مدت چند ماه روزهای شروع و پایان پریود خود را یادداشت کنید، جدولی در دسترس خواهید داشت که چرخه قاعدگی شما را به دست می دهد. این چرخه حدود 25 تا 35 روز است. بر طبق این جدول تخمک گذاری شما 14 روز قبل از پریود بعدی اتفاق می افتد که با نزدیک شدن به آن ممکن است در ناحیه سینه ها دچار حساسیت شوید یا درگیر نوسانات خلق باشید.

3-استفاده از کیت تخمک گذاری

کیت های تخمک گذاری با اندازه گیری میزان هورمون LH که در ادرار هستند، به تشخیص دوره تخمک گذاری کمک می کنند. به طور معمول تخمک گذاری پس از 10تا12 ساعت از زمان اوج میزان هورمون LH اتفاق می افتد که حدودا در روز 15 قاعدگی است. بنابراین میزان غلظت هورمون LH به مدت 14 تا 27 ساعت به معنای بالغ شدن تخمک و دوره تخمک گذاری است.

4-سنجش بارداری

از آن جا که هر روش تشخیص برای پیگیری تخمک گذاری مشقات و مشکلات خود را دارد، به طور قطع نمی توان گفت بهترین روش کدام است. به عنوان مثال وقتی بخواهید از روش جدول دمای بدن استفاده کنید، عواملی مانند بعضی بیماری ها می تواند روی دمای بدن تاثیر گذاشته و اطلاعات اشتباهی ارائه دهد. با استفاده از روش های سنجش بارداری بهتر می توان روند تخمک گذاری را تشخیص داد و روال بارداری را کنترل کرد. اما در کل این روش ها برای همه به طور یکسان کاربرد ندارد. بنابراین توصیه می شود برای پیگیری فرایند تخمک گذاری با ملاحظه علائمی که به آن اشاره می شود، با پزشک خود مشورت کنید. این علائم عبارتند از:

 • اگر دوران پریود را برای اولین بار تجربه می کنید.
 • اخیرا  روش های جلوگیری از بارداری هورمونی را امتحان کرده اید.
 • در صورتی که به تازگی زایمان کرده اید.
 • و اگر در شرف یائسگی قرار دارید.

در صورتی که یکی از موارد فوق شامل حال شما می شود، مناسب است برای پیگیری دوران تخمک گذاری خود به پزشک مراجعه کنید.

 

روند تخمک گذاری

در زمان تخمک گذاری یک سری فعل و انفعالات شیمیایی در بدن رخ می دهد که به فرایند باروری کمک می کند. از آن جمله این که افزایش هورمون LH در بدن با تحریک فولیکول باعث آزاد شدن تخمک بالغ می شود. تخمک بالغ از لوله های فالوپ پایین می رود و خود را به رحم می رساند. به محض این رویداد، مخاط دهانه رحم لغزنده شده برای عبور اسپرم و رسیدن به تخمک آماده می شود. این تخمک 24 ساعت زمان دارد تا در مسیر با اسپرم برخورد کرده و لقاح شکل بگیرد. اسپرم نیز حدود سه تا پنج روز قابلیت زنده ماندن دارد. لذا اگر نزدیکی جنسی در مدت پنچ روز قبل از تخمک گذاری اتفاق بیفتد احتمال باروری با توجه به زمان بقای اسپرم و برخورد با تخمک آزاد شده، در این مدت بالا است.

امکان تخمک گذاری بیش از یک بار در چرخه قاعدگی

برای برخی زنان این امکان وجود دارد که دو یا حتی سه بار در یک چرخه قاعدگی تخمک آزاد کنند و پروسه تخمک گذاری را انجام دهند. بنابر تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، نتیجه به دست آمده حاکی از این است که ده درصد زنان مورد آزمایش در یک چرخه قاعدگی دو بار تخمک گذاری دارند. در فرایند آزاد کردن تخمک چندباره چه به شکل طبیعی اتفاق بیفتد یا به کمک مراکز باورسازی، اگر هر دو تخمک باور شود، امکان بارداری دو قلو افزایش می یابد.

 

علائم تخمک گذاری

به زمان تخمک گذاری که نزدیک می شوید، ترشحات واژن تغییر می کند. زیرا در این زمان هورمون پروژسترون تولید می شود و به حفظ پوشش رحم کمک می کند. دمای بدن نیز افزایش پیدا می کند. با تغییرات هورمونی ترشحات معمولا شفاف هستند. حالت سفیده تخم مرغ و کش می آیند. اما بعد از تمام شدن این دوره، تغییرات هورمونی کم شده و ترشحات نیز به حالت غلیظ تر و کدرتر در می آیند. از دیگر علائم تخمک گذاری می توان به نشانه های زیر اشاره کرد.

 • تغییر دهانه رحم: لغزندگی مخاط دهانه رحم زیاد می شود. زیرا مسیر برای عبور اسپرم آماده می شود. غلطت پوشش داخلی رحم نیز برای لانه گزینی افزایش می یابد. دهانه رحم نسبت به زمان های دیگر بازتر می شود.
 • افزایش میل جنسی: برای عده ای افزایش میل جنسی زنان می تواند، نشانه دوره تخمک گذاری باشد.
 • لکه بینی: لکه بینی های خفیف از دیگر نشانه های تخمک گذاری است و بعضی خانم ها در این زمان دچار خونریزی های کم در حد لکه بینی می شوند.
 • تورم واژن: لب های واژن ممکن است، در زمان تخمک گذاری متورم شود. که می توان در کنار نشانه های دیگر از علائم تخمک گذاری در نظر گرفت.
 • تغییرات بیولوژیک: حساسیت پستان ها، تغییر اشتها و تغییر در خلق وخو نیز ممکن است از علائم تخمک گذاری باشد.

زمان تخمک گذاری بعد از پریود

تعداد رابطه جنسی لازم در دوران تخمک گذاری

برای باردار شدن، یک بار رابطه جنسی در پنجره باروری کفایت می کند. بنابراین برای افزایش احتمال بارداری انجام یک بار رابطه جنسی در روز یا یکی در میان کافی است. بهترین زمان برای باروری نیز روز تخمک گذاری و دو روز منتهی به تخمک گذاری است. اسپرم می تواند در این فاصله خود را به تخمک برساند و عمل لقاح صورت بگیرد. اما اگر قصد دارید که از بارداری ناخواسته جلوگیری کرده و تمایلی به بارداری ندارید بهتر است در طول پنجره بارداری از رابطه جنسی خودداری کرده یا رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید. از وسایل جلوگیری استفاده کنید یا از مشاوره پزشکی در این زمینه بهره ببرید.

زمان تخمک گذاری بعد از پریود | لقاح

پس از این که تخمک و اسپرم با یکدیگر پیوند خوردند عمل لقاح اتفاق می افتد. اما این شروع کار است. بعد از آن تقسیم سلولی اغاز می شود و این روند تا رسیدن به 100 سلول ادامه می یابد. سپس باید برای تکمیل بارداری بلاستوسیست باید در رحم جا گیر شود. آن گاه هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون به ضخیم شدن دیواره رحم کمک می کنند و شرایط رشد جنین فراهم می شود. به این ترتیب تخمک بارور شده رشد می کند. اما اگر تخمک نتواند بارور شود از بین می رود و دیواره رحم در دوره بعدی پریودی فرو می ریزد و از رحم خارج می شود.

تخم گذاری نامنظم

برای  برنامه ریزی برای بچه دار شدن نیاز به دانستن زمان تخمک گذاری بعد از پریود دارید.  اگر این روند نامنظم باشد یا به دلایلی تخمک گذاری در موعد خود اتفاق نیفتد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. این اتفاق ممکن است به وسیله رژیم های نامتعادل غذایی یا مشکلات روحی مانند استرس و نگرانی رخ دهد. یا بر اثر ابتلا به بیماری هایی مانند تنبلی تخمدان یا سندروم پلی کیستیک و آمنوره که روی عمل تخمک گذاری یا زمان آن تاثیر منفی می گذارند و به دنبال آن می توانند جلوی باروری را بگیرند. علاوه بر این بی نظمی های دوران تخمک گذاری و تغییرات هورمونی می تواند باعث زیاد شدن موهای زائد و آکنه بشوند.

زمان تخمک گذاری بعد از پریود | سخن آخر

اگر قصد دارید، عضو جدیدی را به خانواده اضافه کنید، بعد از تصمیم گیری در زمینه بچه دار شدن حتما با یک پزشک زنان و متخصص بارداری مشورت کنید تا با شناخت کامل از علائم زمان تخمک گذاری و دریافت توصیه های لازم از همه جهات، مدت و زمان رابطه جنسی، تغذیه، وضعیت سلامت جسمی برای بارداری اقدام نمایید. برای تشخیص سلامت روحی و روانی و آمادگی های روانی لازم برای بارداری نیز می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*