ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اکسی کدون در بیماران سرطانی

اکسی کدون در بیماران سرطانی چه عوارض و مزایایی دارد؟ تقریباً همه بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم در مراحل پیشرفته بیماری خود از درد رنج می برند. اکسی کدون یک انتخاب خط اول برای درمان دردهای متوسط تا شدید مرتبط با سرطان است و یک قرص اکسی کدون هیدروکلراید با رهش کنترل شده، به عنوان یک ضد درد اپیوئیدی ایمن و موثر شناخته شده است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

روش های کاهش درد در بیماران سرطانی

مسکن های بدون نسخه. برای سطوح خفیف و متوسط درد، مسکنهایی که نیازی به نسخه ندارند ممکن است کمک کنند. به عنوان مثال می توان به آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن اشاره کرد.
 • داروهای مشتق شده از تریاک: اپیوئیدها داروهای تجویزی هستند که برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می شوند. نمونه هایی از اپیوئیدها عبارتند از مورفین و اکسی کدون
 • برخی از اپیوئیدها داروهای کوتاه اثر هستند، بنابراین تسکین درد به سرعت حاصل می شود، اما ممکن است لازم باشد آنها را بیشتر مصرف کنید. سایر داروهای اپیوئیدی داروهای طولانی اثر هستند، بنابراین تسکین درد طولانیتر طول میکشد، اما نیازی نیست که دارو به دفعات مصرف شود. گاهی اوقات از مواد افیونی کوتاه اثر و طولانی اثر با هم استفاده می شود.
 • سایر داروهای تجویزی. انواع دیگر داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج و استروئیدها می توانند به تسکین درد کمک کنند. روش هایی برای مسدود کردن سیگنال های درد از روش بلوک عصبی می توان برای جلوگیری از ارسال سیگنال های درد به مغز استفاده کرد. در این روش یک داروی بی حس کننده به اطراف یا داخل عصب تزریق می شود.
 • درمان های یکپارچه برخی از افراد از طریق طب سوزنی، ماساژ، فیزیوتراپی، تمرینات تمدد اعصاب، مدیتیشن و هیپنوتیزم مقداری درد را تسکین می دهند.
 • ممکن است درمان های دیگری برای شرایط خاص شما در دسترس باشد. در برخی مکان ها، ممکن است استفاده از ماری جوانا پزشکی برای درد سرطان قانونی باشد.

1-سایر داروهای مورد استفاده

در اینجا برخی از مواد افیونی مورد استفاده در مراقبت از سرطان آورده شده است. برخی از نام های تجاری متداول در داخل پرانتز قرار دارند.
 • ترامادول (اولترام)
 • هیدرومورفون (Dilaudid)
 • متادون (دولوفین، متادوز)
 • مورفین (اپوکین، آوینزا، کادیان، ام اس-کانتین و دیگران)
 • اکسی کدون (OxyContin، OxyIR، Roxicodone)
 • هیدروکدون
 • اکسی مورفون (Opana)
 • فنتانیل (Actiq، Duragesic، Fentora، Lazanda، Subsys، و دیگران) همچنین درمورد ترک فنتانیل بخوانید.
 • تاپنتادول (نوسینتا)

2-نکات مهم حین استفاده از مسکن ها

اگر احساس می کنید دارو به کنترل درد شما کمک نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید. هنگامی که دارویی به شما تسکین درد مورد نیاز را نمی دهد، پزشک ممکن است دوز بالاتری تجویز کند یا به شما بگوید که آن را بیشتر مصرف کنید. هنگامی که تیم مراقبت از سرطان شما از نزدیک با شما کار می کند، دوزهای مواد افیونی قوی را می توان با خیال راحت برای کاهش درد شدید افزایش داد.
تصمیم نگیرید به تنهایی داروی درد بیشتری مصرف کنید. اگر تغییر دوز مؤثر نبود، پزشک ممکن است داروی دیگری تجویز کند یا داروی جدیدی را به دارویی که مصرف میکنید اضافه کند. اگر درد شما در اکثر مواقع کنترل می شود، اما گاهی اوقات دچار درد ناگهانی می شوید، پزشک ممکن است یک داروی سریع الاثر یا مواد افیونی با رهش فوری را تجویز کند که در صورت نیاز به شما تسکین سریعتر درد می دهد.
تحمل به مواد افیونی ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان به دوزهای بیشتری از داروی مسکن نیاز دارید. این ممکن است به این دلیل باشد که درد افزایش یافته است یا تحمل دارویی در شما ایجاد شده است. تحمل دارو زمانی اتفاق میافتد که بدن شما به داروهای اعتیادآور که مصرف میکنید عادت میکند، و برای تسکین درد مانند گذشته به داروی بیشتری نیاز است. بسیاری از افراد نسبت به مواد افیونی تحمل ندارند. اما اگر تحمل دارویی داشته باشید، معمولاً افزایش جزئی در دوز یا تغییر در نوع دارو به تسکین درد کمک می کند.افزایش دوز مواد افیونی برای تسکین درد فزاینده یا غلبه بر تحمل دارو به این معنی نیست که شما معتاد هستید.  

اکسی کدون چیست؟

این دارو برای کمک به تسکین درد شدید مداوم (مانند سرطان) استفاده می شود. اکسی کدون متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مسکن های اپیوئیدی شناخته می شوند. این دارو در مغز برای تغییر احساس و واکنش بدن شما به درد کار می کند. قوت بالاتر این دارو (بیش از 40 میلی گرم در هر قرص) فقط در صورتی باید استفاده شود که به طور منظم مقادیر متوسط تا زیاد یک داروی ضد درد مخدر مصرف کرده باشید. این نقاط قوت ممکن است باعث مصرف بیش از حد (حتی مرگ) شود، اگر توسط فردی مصرف شود که به طور منظم مواد افیونی مصرف نکرده است. همچنین درمورد عوارض مصرف خودسرانه مسکن ها بخوانید.

نحوه استفاده از اکسی کانتین

قبل از شروع مصرف اکسی کدون طولانی رهش و هر بار که دوباره شروع به مصرف می کنید، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را طبق یک برنامه منظم و طبق دستور پزشک مصرف کنید، نه آنطور که برای درد ناگهانی (سریع) لازم است. این دارو را با یا بدون غذا معمولا هر 12 ساعت یکبار مصرف کنید. اگر حالت تهوع دارید، مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است کمک کننده باشد.
از پزشک یا داروساز خود در مورد راه های دیگر برای کاهش حالت تهوع (مانند دراز کشیدن به مدت 1 تا 2 ساعت با حداقل حرکت سر) بپرسید. اگر حالت تهوع ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض قرص اکسی کدون کلیک کنید. قرص ها را به طور کامل ببلعید. قرص ها را نشکنید، له نکنید، نجوید یا حل نکنید. انجام این کار می تواند تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر مصرف بیش از حد اکسی کدون را افزایش دهد.  
اکسی کدون در بیمارن سرطانی

اکسی کدون در بیماران سرطانی

اکسی کدون دارویی است که برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می شود. آنها اغلب بخشی ضروری از یک برنامه تسکین درد برای بیماران سرطانی هستند. این داروها بسیار شبیه مواد طبیعی (به نام اندورفین) هستند که توسط بدن برای کنترل درد ساخته شده است. آنها زمانی از کانابیس ها تهیه می شدند، اما امروزه بسیاری از آنها در آزمایشگاه ساخته شده اند. پزشکان و تیمهای مراقبت از سرطان ممکن است برای بیمارانی که درد فزاینده یا شدید ناشی از سرطان یا درمان خود دارند، مواد افیونی تجویز کنند.
داروهای افیونی به چند دلیل باید با احتیاط فراوان تجویز و مصرف شوند. برخی از داروهای مسکن ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. داروهای ضد درد ممکن است افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، برخی از آنها را نمی توان به بزرگسالان مسن، کودکان خردسال، یا افراد خاصی که برای سایر شرایط پزشکی تحت درمان هستند، داد. تیم مراقبت از سرطان شما هرگونه نگرانی ایمنی شما یا عزیزانتان در مورد مواد افیونی را درک خواهد کرد. آنها همچنین می دانند که این وظیفه آنهاست که دردهای مرتبط با سرطان شما را به موثرترین روش درمان کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبارزه با سرطان کلیک کنید.

1-مراقبت های پزشکی

به دلیل نگرانی های ایمنی، شما همیشه به یک نسخه امضا شده، کتبی برای داروهای ضد درد مخدر نیاز دارید. به همین دلیل، مهم است که فقط یک پزشک داروهای ضد درد شما را تجویز کند. اگر 2 یا بیشتر پزشک دارید، مطمئن شوید که یکی برای شما مواد افیونی تجویز نمی کند بدون اینکه با دیگران در مورد آن صحبت کند. ممکن است پزشک قبل از تجویز اپیوئیدها از شما و عزیزانتان سؤالاتی بپرسد تا مطمئن شود که آنها به روش های نادرست یا ناایمن استفاده نمی شوند.
آنها ممکن است از شما بپرسند که با چه کسی زندگی می کنید، آیا کودکان در خانه هستند، داروهای شما چگونه ذخیره می شوند، و سؤالات دیگر. پزشکان همچنین شما را با دقت زیر نظر خواهند داشت و دوزهای داروی ضد درد را تنظیم می کنند تا بیش از حد مصرف نکنید. هنگام مصرف مواد افیونی، ممکن است نیاز به آزمایش ادرار یا خون به طور منظم برای بررسی سطح دارو داشته باشید. همچنین درمورد مواد مخدر و سرطان بخوانید.

2-اکسی کدون در بیماران سرطانی | تداخل با دیگر داروها

اگر الکل می نوشید یا مسکن ها، قرص های خواب، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها یا هر دارویی دیگر که باعث خواب آلودگی شما می شود مصرف می کنید، پزشک شما باید بداند که این کار را چقدر و چند بار انجام می دهید. مصرف مواد افیونی (حتی دوزهای کوچک) در حین نوشیدن الکل یا مصرف مسکنها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند و میتواند منجر به مصرف بیش از حد و علائمی مانند ضعف، مشکلات تنفسی، گیجی و حواس پرتی، اضطراب، یا خوابآلودگی یا سرگیجه شدیدتر شود. اگر از مواد افیونی برای کمک به تسکین درد سرطان خود استفاده می کنید، در اینجا چند نکته مهم وجود دارد.
 • داروهای خود را به طور ایمن نگهداری کنید، مانند یک جعبه قفل شده.
 • دارو را فقط طبق دستور مصرف کنید.
 • داروهای خود را با کسی به اشتراک نگذارید
 عوارض جانبی اکسی کدون

عوارض جانبی اکسی کدون

همه افراد دارای عوارض جانبی مواد افیونی نیستند. شایع ترین عوارض جانبی معمولاً خواب آلودگی، یبوست، حالت تهوع و استفراغ است. برخی از افراد ممکن است دچار سرگیجه، خارش، اثرات ذهنی (مانند کابوس، گیجی و توهم)، تنفس آهسته یا کم عمق یا مشکل در ادرار شوند. می توان از بسیاری از عوارض جانبی داروهای ضد درد اپیوئیدی جلوگیری کرد. برخی از موارد خفیف مانند حالت تهوع، خارش یا خواب آلودگی اغلب بدون درمان پس از چند روز از بین می روند، زیرا بدن شما با دارو سازگار می شود. در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید و برای مدیریت آنها کمک بخواهید. در اینجا چند مورد از عوارض جانبی رایج تر وجود دارد:

1-خواب آلودگی

هنگامی که برای اولین بار مصرف آنها را شروع می کنید، ممکن است مواد افیونی شما را خواب آلود کنند، اما این حالت معمولاً پس از چند روز از بین می رود. اگر درد شما را از خوابیدن باز داشته است، ممکن است چند روز پس از شروع مصرف مواد افیونی بیشتر بخوابید در حالی که به خواب خود ادامه می دهید. همچنین با عادت کردن بدن به دارو، کمتر خواب آلود خواهید شد. اگر پس از یک هفته مصرف دارو همچنان برای فعالیت های عادی خود احساس خواب آلودگی در طول روز می کنید، با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید. گاهی اوقات ممکن است رانندگی با ماشین یا حتی بالا و پایین رفتن از پله ها به تنهایی برای شما خطرناک نباشد. تا زمانی که ندانید دارو بر شما تأثیر می گذارد، کاری را انجام ندهید که مستلزم هوشیاری شما باشد. در اینجا چند راه برای کنترل خواب آلودگی آورده شده است:
 • بررسی کنید که آیا داروهای دیگری که مصرف می کنید نیز می توانند باعث خواب آلودگی شوند.
 • از پزشک بپرسید که آیا می توانید دوز کمتری را در دفعات بیشتر مصرف کنید یا یک دارو با رهش طولانی مدت.
 • خود درد ممکن است شما را خسته کند. در این مورد، تسکین بهتر درد ممکن است منجر به خواب آلودگی کمتر شود. همچنین درمورد علت خواب زیاد بخوانید.

2-یبوست

مواد افیونی باعث ایجاد یبوست در اکثر افراد می شود، اما اغلب می توان از آن پیشگیری یا کنترل کرد. مواد افیونی حرکت مدفوع را از طریق مجرای روده کند می کند که باعث می شود زمان بیشتری برای جذب آب توسط بدن فراهم شود. سپس مدفوع سفت می شود. هنگامی که شروع به مصرف مواد افیونی می کنید، بهتر است از یک ملین، نرم کننده مدفوع یا سایر درمان ها استفاده کنید تا به نرم نگه داشتن مدفوع و حرکت روده شما کمک کند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

3-اکسی کدون در بیماران سرطانی | تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ناشی از مواد افیونی معمولاً پس از چند روز از مصرف دارو برطرف می شود. برای پیشنهادات در مورد کنترل این عارضه جانبی، تهوع و استفراغ را ببینید. همچنین درمورد عوارض اعتیاد به مواد مخدر بخوانید. برخی از افراد اگر پس از مصرف مواد افیونی حالت تهوع داشته باشند، فکر می کنند که آلرژی دارند. تهوع و استفراغ به تنهایی معمولاً واکنش های آلرژیک نیستند. اما بثورات پوستی یا خارش همراه با حالت تهوع و استفراغ ممکن است یک واکنش آلرژیک باشد. اگر این اتفاق افتاد، مصرف دارو را قطع کنید و فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در گلو ورم، کهیر (خارش خارش روی پوست) یا مشکل تنفس دارید، فورا کمک بگیرید.  

قطع اکسی کدون برای بیماران سرطانی

وقتی دیگر نیازی به مصرف این نوع مسکن ها ندارید، نباید مصرف مواد افیونی را به طور ناگهانی قطع کنید. افرادی که نیاز دارند یا میخواهند مصرف مواد افیونی را قطع کنند معمولاً دارو را به آرامی کاهش میدهند تا بدن آنها وقت داشته باشد تا با آن سازگار شود. اگر به طور ناگهانی مصرف مواد افیونی را قطع کردید و دچار بیماری شبیه آنفولانزا، تعریق بیش از حد، اسهال یا هر واکنش غیرعادی دیگری شدید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. این علائم قابل درمان هستند و در عرض چند روز یا چند هفته از بین می روند. باز هم، کاهش آهسته دوز مواد افیونی در طول زمان معمولاً از بروز این نوع علائم جلوگیری می کند. در مورد بهترین راه برای کاهش داروهای ضد درد با پزشک خود مشورت کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*