ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هورمون اکسی توسین چیست | راه‌های افزایش هورمون عشق را بدانید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هورمون عشق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


راه‌های افزایش هورمون اکسی توسین کدام‌اند؟ شاید تا به حال اسم هورمون عشق یا اکسی توسین به گوش شما خورده باشد. هورمون اکسی توسین یکی از هورمون‌هایی است که در هیپوتالاموس ترشح می‌شود و به عنوان انتقال دهندۀ عصبی در مغز عمل می‌کند. در زمان زایمان و شیردهی این هورمون نقش مهم و اساسی در تولید مثل مادران ایفا می‌نماید. هورمون اکسی توسین در زمان‌های لذت بخش لمس شدن و تحریکات عاشقانه نیز تولید می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر به عنوان هورمون عشق معروف است. هورمون اکسی توسین نقش مهمی در چگونگی رابطه شما با دیگران دارد. افزایش هورمون عشق باعث اتفاقات خوب و هیجانات خوشایند در کل سیستم روانی و جسمانی شما می‌شود. در این مقاله راه‌هایی برای افزایش هورمون اکسی توسین به شما معرفی می‌کنیم. مشاوره روابط عاطفی میتواند توضیحات بیشتری در ای زمینه به شما ارائه دهد.

تماس با مشاور

افزایش هورمون اکسی توسین | چگونه شادی و عشق را زیاد کنیم؟

همانطور که می‌دانید رابطه ذهن و بدن یک رابطه دو طرفه است. به این معنا که هم ذهن بر بدن و هم بدن بر ذهن تأثیر می‌گذارد. بنابراین تغییراتی که در هورمون‌های بدن ایجاد می‌شود می‌تواند بر احساسات شما تأثیر بگذارد. لازم به ذکر است که شاید بتوان با قرص‌ها و موادی در کوتاه مدت به احساس لذت رسید، اما زمانی که این تاثیرات به صورت طبیعی رخ دهد، در طولانی مدت نیز شما احساس خوبی خواهید داشت.

در ادامه به روش‌هایی برای افزایش هورمون عشق می‌پردازیم. شاید این متدها به نظرتان پیش پا افتاده بیایند، اما طبق مشاهدات و تحقیقات روانشناسی عشق همین اقدامات ساده در شما شادی لذت بخشی ایجاد می کند. با خواندن مقاله روانشناسی عشق در این باره بیشتر بدانید.

اینفوگرافیک هورمون اکسی توسین چیست

اینفوگرافیک هورمون اکسی توسین چیست

1. تماس‌های جسمی و جنسی با کسی که دوستش دارید

عشق بازی و اعمال لذت بخش با فردی که دوست دارید، مانند آغوش و بوسه و بغل کردن به سرعت اکسی توسین را در شما افزایش می‌دهد. در تحقیقاتی مشخص شد که اکثر مردان تنها در زمانی هورمون اکسی توسین ترشح می‌کنند که چهره همسرشان یا کسی که دوست دارند را بینند و در زمانی که زنان دیگر را نگاه می‌کنند به سرکوب اکسی توسین می‌پردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عشق بازی کلیک کنید.

اکسی توسین مستقیما بر فعال شدن دو ناحیۀ مغز که مسئول احساس پاداش و لذت است تاثیر می‌گذارد. بدن اکسی توسین را به عشق و فردی که با او روابط عاشقانه دارید تشخیص می‌دهد و تنها در زمان‌هایی که تماس‌های جسمی و جنسی حاوی عشق باشد، ترشح می‌گردد. برای اطلاع از انواع اشکال ابراز عشق کلیک کنید.

2. افزایش هورمون اکسی توسین با تشویق شدن

شنیدن حرف‌های تشویقی، باور به عشق کسی و مورد احترام و اهمیت دیگران بودن نیز هورمون اکسی توسین ترشح می‌شود. همچنین در زمان‌هایی که به شخص دیگری اهمیت می‌دهید و با مهربانی با او برخورد می‌کنید؛ هورمون عشق شروع به ترشح می‌نماید. کلمات قدرت زیادی دارند؛ وقتی کلمات شادی بخش و محبت آمیز میگویید یا دریافت می‌کنید و زمان‌هایی که از مهربانی خود به جهان می‌بخشید؛ هورمون اکسی توسین افزایش می‌یابد.

4. گوش کردن

پذیرفتن دیگران و همچنین پذیرفته شدن از سوی دیگران هورمون اکسی توسین را افزایش می‌دهد. وقتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و با دقت به حرف‌های آن‌ها گوش می‌کنید و به صورت چهره به چهره به صحبت‌های او گوش می‌کنید به میزان قابل توجهی هورمون اکسی توسین را افزایش می‌دهید. شنیدن موسیقی نیز همین کار را انجام می‌دهد. مطالعه مقاله مهارت گوش دادن اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

5. افزایش هورمون اکسی توسین و خندیدن با صدای بلند

اگر دلتان می‌خواهد تا هورمون اکسی توسین را درست و حسابی در بدنتان حس کنید باید به یاد بیاورید که کودکان به چه حالت بازی می‌کنند و چطور به راحتی قاه قاه زیر خنده می‌زنند. خنده یک اتفاق مسری است که وقتی به سمتتان پرت می‌شود کاری به جز خندیدن یا لبخند زدن لازم نیست انجام دهید. طبق تحقیقات خندیدن و لبخند زدن به میزان قابل توجهی در ایجاد تغییرات فیزیولوژی و بهبود سلامت در بدن موثر است. مانند افراد خوشحال برای لحظات شادی آور زندگی کنید و ببینید اکسی توسین چگونه افزایش پیدا می‌کند. برای کسب اطلاع در زمینه تاثیرات لبخند زدن کلیک کنید.

6. مراقبه و دعا باعث افزایش هورمون اکسی توسین می‌شود

تعادل هورمون‌های بدن در حالتی صورت می‌گیرد که ذهنتان خالی باشید و احساس آرامش داشته باشید. در وضعیت جنگ و گریز، بدن اکسی توسین ترشح نمی‌کند. از طریق دعا و مراقبه می‌توانید ذهن خود را از استرس رها کنید. کاهش استرس می‌تواند با کاهش فشار خون به ایجاد تعادل در بدن کمک کند. ذهن، جسم و روح باید به یک ارتباط مناسب دست یابند. بهتر است زمانی از روز را برای آن وقت بگذارید. تنها پنج دقیقه در جایی که هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبه کلیک کنید.

7. افزایش اکسی توسین با ورزش کردن

افزایش اکسیژن در مغز و سایر بخش‌های بدن به تولید بیشتر اندورفین‌ها و اکسی توسین‌ها منجر می‌شود. ورزش نه تنها در سالم ماندن و عملکرد تاثیرات مناسبی دارد؛ بلکه در مقدار هورمون‌های ترشح شونده در مغز نیز مفید عمل می‌کند. منظور از ورزش حتما به معنی باشگاه رفتن نیست. شما می‌توانید با پیاده روی در اطراف خانه یا انجام تمرینات سبک یوگا به این فواید دست پیدا کنید.

8. گریه کردن باعث افزایش هورمون عشق می‌شود

سرکوب کردن عواطف باعث کاهش اکسی توسین می‌گردد. وقتی جلو احساستان را می‌گیرید و از بروز یا از مواجهه با لحظات خودداری می‌کنید؛ استرس و مسائل جسمی دیگری برای شما پیش خواهد آمد. شما بهتر است بیاموزید که اشک ریختن و ناراحت بودن نیز قسمت‌های مهمی از زندگی هستند و به جای نگه داشتن خشم‌ها و نامیدی می‌توانید با آزاد کردن اشک‌ها به بدن اجازه بدهید تا به آرامش بازگردد. برای اطلاع از فوائد و مضرات گریه کردن کلیک کنید.

9. افزایش اکسی توسین با بخشیدن

حس بسیار خوبی که در زمان بخشیدن یا انجام دادن یک کار نیک به صورت داوطبانه در شما ایجاد می‌شود؛ نشانه‌های ترشح هورمون اکسی توسین است. بنابراین سعی کنید هدیه بدهید؛ زمانتان را برای دیگران تقسیم کنید؛ به خیریه‌ها اهدا کنید و تشکر کنید. بخشندگی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر چگونگی احساس راجع به خود است. بخشیدن یکی از اشکال پیوند انسانی است. در این روش هم به خود و دیگران یاری می‌رسانید. برای آشنایی با راه های بخشیدن دیگران کلیک کنید.

10. خلق کنید و خلاق باشید

خلاق بودن از طرفی باعث ایجاد عزت نفس در شما می‌شود و با ایجاد حس خوب می‌تواند اکسی توسین را افزایش بدهد و همچنین از طرف دیگر به روانتان جهت استرس زدایی کمک کند. زمان‌هایی که به خلق می‌پردازید؛ ذهنتان را خالی می‌کنید، نگران چیزی نیستید و یا هراسی ندارید. وقت‌هایی که به دوخت و دوز می‌پردازید و یا زمان‌هایی که جملات را به هم بند می‌زنید و می‌نویسید؛ جهانتان را به مسیر تازه ای می‌رسانید و از روال عادی خارج می‌شوید و هورمون‌ها اجازه بیشتری برای در دست گرفتن مغز شما پیدا می‌کنند.

11. یک حیوان خانگی بگیرید

وقتی یک حیوان خانگی داشته باشید؛ در زمان‌هایی که به خانه وارد می‌شوید، گربه یا سگ شما بی قرار منتظر است تا با او بازی کنید و به او عشق بورزید. مراقبت از او می‌تواند در شما حس‌های جالب ایجاد کند. نوازش کردن او حتی بر کاهش فشار خون شما تاثیر می‌گذارد و به کلام ساده‌تر در آرامش بخشیدن به زندگیتان به شما کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله حیوانات خانگی و انسان را مطالعه کنید.

12. تنظیم هورمون‌های دیگر بدن

برخی از هورمون‌ها و ویتامین‌های بدن ارتباط نزدیکی با تولید اکسی توسین دارند. برای مثال ویتامین دی به ترشح این هورمون کمک زیادی می‌کند. ملاتونین که هورمون مرتبط با خواب است، باعث می‌شود بدن در برابر اکسی توسین حساس تر شده و میزان بیشتری از آن را تولید کند. بنابراین خواب کافی و با کیفیت منجر به افزایش ملاتونین و در نهایت افزایش اکسی توسین می‌شود. علاوه بر این‌ها کاهش کورتیزول برای افزایش هورمون عشق مفید است.

روش‌های خوراکی و طب سنتی برای افزایش هورمون اکسی توسین

با مصرف برخی از مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و یا روش‌های طب سنتی می‌توانید عشق میان خود و اطرافیانتان را زیاد کنید و از این طریق روابط عاطفی خود را بهبود ببخشید. برای حل مشکلات ارتباطی خود و یادگیری مهارت ابراز عشق می‌توانید از مشاوره روانشناسی و  مشاوره خانواده کمک بگیرید.

مصرف ویتامین D : تولید هورمون اکسی توسین به صورت مستقیم تحت کنترل ویتامین دی قرار دارد. به این منظور قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بسیار کمک کننده است. اما می‌توانید از مکمل‌های ویتامین دی نیز استفاده کنید.

مصرف ویتامین C : مصرف ویتامین سی یکی از آسان‌ترین روش‌های تولید اکسی توسین در بدن است. این ویتامین در میوه‌جات و سبزیجات، فلفل، گل کلم و گوجه فرنگی یافت می‌شود.

مصرف منیزیم: همچنین مصرف بسیاری از خوراکی‌های سرشار از منزیم مثل چغندر، بادام، آواکادو، تخمه کدو و اسفناج در ترشح هورمون عشق به شما کمک می‌کنند. علاوه بر این منیزیم به کاهش اضطراب و استرس در شما کمک می‌کند.
برای اطلاع از تغذیه سالم کلیک کنید.

روش‌های طب سنتی

ماساژ: ماساژ از جمله مواردی است که اکسی توسین را به میزان زیادی در بدن شما افزایش می‌دهد و موجب تحریکات پوستی می‌شود.

طب سوزنی: این روش به ویژه اگر بر روی گوش صورت بگیرد منجر به ترشح اکسی توسین می‌شود. طب سوزنی به عنوان درمانی جایگزین جهت جبران کمبود اکسی توسین استفاده می‌شود اما باید توسط متخصص صورت بگیرد.

استفاده از روغن‌ها: روغن یاسمن و یا روغن مریم گلی را استنشاق کنید و یا بر روی پوست خود بمالید. این روغن‌ها در کاهش کورتیزول و افزایش اکسی توسین مؤثرند.

مصرف شنبلیله: شنبلیله گیاه دارویی پر فایده‌ای است که باعث افزایش میل جنسی و اکسی توسین می‌شود. می‌توانید آن را دم کنید و روزانه بنوشید.

سؤالات متداول

اکسی توسین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

انجیر، هندوانه، اسفناج، چای سبز، قهوه، ویتامین سی و انواع مغزها از جمله مواد غذایی هستند که مصرف آن‌ها باعث افزایش هورمون عشق در دراز مدت می‌شود. مصرف شکلات تلخ و شنبلیله نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

علائم کمبود اکسی توسین چیست؟

عدم وجود دلبستگی عاشقانه، عدم وجود حس همدلی با دیگران، غم و ناراحتی، نداشتن حس اعتماد، استرس و اضطراب و بروز رفتارهای تهاجمی می‌تواند از نشانه‌های کمبود این هورمون در بدن باشد.
برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*